Jayco Herald Sun Tour

Trzej kolarze australijskiego zespołu WorldTour znaleźli się na podium klasyfikacji końcowej wyścigu. Ostatni etap padł łupem Sama Crome’a (Bennelong SwissWellness).

Ostatniego dnia kolarze mieli do pokonania 152.1km, na które składało się pięć okrążeń wokół Kinglake. Nie brakowało podjazdów, dlatego Esteban Chaves (Mitchelton-Scott) musiał poczekać ze świętowaniem swojego triumfu.

Tempo od samego początku ścigania było mocne – już pierwszy podjazd “wykończył” większość sprinterów. Dopiero na koniec rundy udało się utworzyć dziewięcioosobową ucieczkę, w której znaleźli się m.in. Mads Pedersen (Trek-Segafredo), Nathan Earle (Israel Cycling Academy), Calvin Watson (Aqua Blue Sport) czy Cyrus Monk (Drapac EF Cycling). Na zjazdach do czołówki dołączyli jeszcze Brad Evans i Angus Lyons (obaj BridgeLane), a przewaga wynosiła około dwie minuty.

Przez kolejne 90km sytuacja nieco się uspokoiła, aż na początku ostatniej rundy “na solo” ruszył Pedersen. Do mistrza Danii niedługo dołączył Lasse Norman Hansen (Aqua Blue Sport) oraz Monk i Dylan Sutherland (Bennelong SwissWellness). 10km przed finiszem kolarz Trek-Segafredo ponownie zaatakował i tym razem tylko Monk utrzymał jego koło.

Główna grupa, prowadzona przez Mitchelton-Scott, była jednak zbyt silna i złapała harcowników 7km przed metą. W końcówce pojawiały się kolejne, liczne akcje, które wyłoniły siedemnastoosobową grupkę walczącą o wygraną – byli tam m.in. Esteban Chaves, Damien Howson, Cameron Meyer (wszyscy Mitchelton-Scott), Ruben Guerreiro (Trek-Segafredo) i Sam Crome (Bennelong SwissWellness).

W sprincie na finiszu najszybszy był Crome, który wyprzedził Meyera i Guerreiro. W klasyfikacji końcowej w ten sposób wszystkie miejsca na podium zajęli kolarze Mitchelton-Scott – wygrał Esteban Chaves przed Meyerem i broniącym tytułu Howsonem.

Wyniki:

Msc Nr Nazwisko Czas  Bonifikata
1. 72 Sam CROME (BSC) 3h37:34 10
2. 7 Cameron MEYER (MTS) +0 6
3. 15 Ruben GUERREIRO (TFS) +0 4
4. 54 Thomas STEWART (JLT) +0
5. 24 August JENSEN (ICA) +0
6. 41 Lawrence WARBASSE (ABS) +0
7. 116 Oliver MARTIN (BCT) +0
8. 127 Freddy OVETT (ACA) +0
9. 46 Casper PEDERSEN* (ABS) +0
10. 25 Krists NEILANDS (ICA) +0
11. 4 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO (MTS) +0
12. 71 Chris HARPER (BSC) +0
13. 1 Damien HOWSON (MTS) +0
14. 146 Lionel MAWDITT (AUS) +0
15. 73 Dylan SUNDERLAND* (BSC) +0 3
16. 83 Alexander EVANS* (MBL) +0
17. 13 Niklas EG (TFS) +0
18. 61 Daniel WHITEHOUSE (IPC) +19
19. 35 Jeroen MEIJERS (RNL) +19
20. 14 Alex FRAME (TFS) +42
21. 36 Sjoerd VAN GINNEKEN (RNL) +43
22. 43 Shane ARCHBOLD (ABS) +46
23. 103 Liam MAGENNIS* (DEC) +56
24. 147 Reece TUCKNOTT* (AUS) +56
25. 111 Michael VINK (BCT) +1:14 4
26. 137 Mathew BICKNEL (TMD) +1:27
27. 34 Etienne VAN EMPEL (RNL) +1:31
28. 27 Tyler WILLIAMS (ICA) +1:41
29. 143 James WHELAN* (AUS) +1:43
30. 144 Patrick LANE (AUS) +1:45
31. 94 Ryan CHRISTENSEN* (OLI) +1:45
32. 112 Calan WHITE* (BCT) +1:45
33. 62 Jokin ETXABE LETURIA (IPC) +1:45
34. 22 Nathan EARLE (ICA) +1:51
35. 135 Nick MILLER (TMD) +2:16
36. 47 Peter KONING (ABS) +2:49
37. 51 Edmund BRADBURY (JLT) +2:49
38. 42 Calvin WATSON (ABS) +2:49
39. 107 Theodore YATES (DEC) +2:49
40. 104 Cyrus MONK* (DEC) +2:49 2
41. 124 Michael POTTER* (ACA) +2:49
42. 21 Zakkari DEMPSTER (ICA) +2:49
43. 5 Robert POWER (MTS) +2:56
44. 105 Oliver KENT-SPARK (DEC) +3:28
45. 117 Tom ROBINSON (BCT) +3:28
46. 114 Ryan THOMAS (BCT) +5:35
47. 142 Michael RICE* (AUS) +5:47
48. 74 Anthony GIACOPPO (BSC) +5:57
49. 6 Lucas HAMILTON* (MTS) +5:57
50. 82 Alistair DONOHOE (MBL) +5:57
51. 32 Martijn BUDDING (RNL) +5:57
52. 11 Koen DE KORT (TFS) +5:57
53. 75 Joseph COOPER (BSC) +5:57
54. 76 Cameron BAYLY (BSC) +5:57
55. 56 Edward CLANCY (JLT) +5:57
56. 55 Alistair SLATER (JLT) +5:57
57. 101 Jesse FEATONBY (DEC) +5:57
58. 145 Mathew ROSS* (AUS) +5:57
59. 3 Michael HEPBURN (MTS) +8:32
60. 77 Steele VON HOFF (BSC) +8:32
61. 26 Hamish SCHREURS (ICA) +8:32
62. 84 Brad EVANS (MBL) +9:56 2
63. 86 Angus LYONS* (MBL) +9:56 1
64. 16 Mads PEDERSEN (TFS) +10:47
65. 45 Lasse NORMAN HANSEN (ABS) +11:40
66. 81 Jesse COYLE (MBL) +15:37
67. 132 Alexander RAY (TMD) +15:56
68. 134 Kane RICHARDS* (TMD) +16:20
69. 95 Benjamin ANDREWS* (OLI) +16:20
70. 93 Nicholas REDDISH* (OLI) +16:20
71. 121 Stuart SHAW (ACA) +16:20
72. 106 Liam WHITE (DEC) +16:20
73. 102 Thomas KAESLER (DEC) +16:20
74. 92 Jack SUTTON (OLI) +17:12
75. 31 Tim ARIESEN (RNL) +18:48
76. 23 Roy GOLDSTEIN (ICA) +18:48
DNF 115 Jonathon NOBLE* (BCT)
DNF 122 Toby ORCHARD* (ACA)
DNF 123 Aidan KAMPERS* (ACA)
DNF 125 Ashley MACKAY* (ACA)
DNF 126 Amarni DRAKE* (ACA)
DNF 131 Joel STRACHAN (TMD)
DNF 133 Yuan Tang PENG (TMD)
DNF 136 Cameron LAYTON (TMD)
DNF 2 Alexander EDMONDSON (MTS)
DNF 33 Robbert DE GREEF (RNL)
DNF 52 Matthew GIBSON* (JLT)
DNF 53 Ian BIBBY (JLT)
DNF 57 Graham BRIGGS (JLT)
DNF 64 Ken-Levi EIKELAND (IPC)
DNF 66 Yukinori HISHINUMA (IPC)
DNF 85 Peter LIVINGSTONE* (MBL)
DNF 87 Ethan BERENDS* (MBL)
DNF 91 Sean WHITFIELD (OLI)
DNF 96 Rien SCHUURHUIS (OLI)
DNF 97 Nicholas WHITE* (OLI)

Klasyfikacja generalna:

Msc Nr Nazwisko  Czas
1. 4 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO (MTS) 18h34:09
2. 7 Cameron MEYER (MTS) +26
3. 1 Damien HOWSON (MTS) +39
4. 15 Ruben GUERREIRO (TFS) +41
5. 73 Dylan SUNDERLAND* (BSC) +1:03
6. 71 Chris HARPER (BSC) +1:09
7. 72 Sam CROME (BSC) +1:48
8. 83 Alexander EVANS* (MBL) +1:54
9. 25 Krists NEILANDS (ICA) +2:02
10. 127 Freddy OVETT (ACA) +2:04
11. 146 Lionel MAWDITT (AUS) +2:05
12. 13 Niklas EG (TFS) +2:11
13. 35 Jeroen MEIJERS (RNL) +3:15
14. 41 Lawrence WARBASSE (ABS) +3:22
15. 143 James WHELAN* (AUS) +3:58
16. 22 Nathan EARLE (ICA) +4:07
17. 61 Daniel WHITEHOUSE (IPC) +4:15
18. 111 Michael VINK (BCT) +4:39
19. 144 Patrick LANE (AUS) +5:04
20. 54 Thomas STEWART (JLT) +5:33
21. 94 Ryan CHRISTENSEN* (OLI) +6:03
22. 5 Robert POWER (MTS) +6:33
23. 116 Oliver MARTIN (BCT) +6:54
24. 112 Calan WHITE* (BCT) +7:13
25. 104 Cyrus MONK* (DEC) +7:17
26. 6 Lucas HAMILTON* (MTS) +8:18
27. 21 Zakkari DEMPSTER (ICA) +8:45
28. 76 Cameron BAYLY (BSC) +9:01
29. 124 Michael POTTER* (ACA) +9:43
30. 135 Nick MILLER (TMD) +10:09
31. 11 Koen DE KORT (TFS) +11:31
32. 32 Martijn BUDDING (RNL) +12:54
33. 42 Calvin WATSON (ABS) +15:15
34. 55 Alistair SLATER (JLT) +15:44
35. 27 Tyler WILLIAMS (ICA) +16:53
36. 36 Sjoerd VAN GINNEKEN (RNL) +17:15
37. 24 August JENSEN (ICA) +17:37
38. 45 Lasse NORMAN HANSEN (ABS) +18:13
39. 86 Angus LYONS* (MBL) +20:18
40. 62 Jokin ETXABE LETURIA (IPC) +21:36
41. 147 Reece TUCKNOTT* (AUS) +22:03
42. 145 Mathew ROSS* (AUS) +22:17
43. 105 Oliver KENT-SPARK (DEC) +22:26
44. 117 Tom ROBINSON (BCT) +23:03
45. 43 Shane ARCHBOLD (ABS) +24:27
46. 51 Edmund BRADBURY (JLT) +24:43
47. 114 Ryan THOMAS (BCT) +25:20
48. 103 Liam MAGENNIS* (DEC) +25:57
49. 74 Anthony GIACOPPO (BSC) +26:35
50. 107 Theodore YATES (DEC) +26:37
51. 142 Michael RICE* (AUS) +27:02
52. 77 Steele VON HOFF (BSC) +27:36
53. 75 Joseph COOPER (BSC) +28:04
54. 82 Alistair DONOHOE (MBL) +28:18
55. 137 Mathew BICKNEL (TMD) +28:26
56. 3 Michael HEPBURN (MTS) +28:28
57. 26 Hamish SCHREURS (ICA) +30:02
58. 56 Edward CLANCY (JLT) +31:14
59. 46 Casper PEDERSEN* (ABS) +31:51
60. 134 Kane RICHARDS* (TMD) +33:19
61. 34 Etienne VAN EMPEL (RNL) +34:17
62. 84 Brad EVANS (MBL) +34:20
63. 101 Jesse FEATONBY (DEC) +34:44
64. 47 Peter KONING (ABS) +35:04
65. 14 Alex FRAME (TFS) +38:23
66. 16 Mads PEDERSEN (TFS) +38:55
67. 121 Stuart SHAW (ACA) +41:50
68. 132 Alexander RAY (TMD) +41:51
69. 106 Liam WHITE (DEC) +41:55
70. 95 Benjamin ANDREWS* (OLI) +42:34
71. 93 Nicholas REDDISH* (OLI) +42:38
72. 81 Jesse COYLE (MBL) +46:38
73. 31 Tim ARIESEN (RNL) +47:10
74. 23 Roy GOLDSTEIN (ICA) +47:58
75. 92 Jack SUTTON (OLI) +54:01
76. 102 Thomas KAESLER (DEC) +57:49