Marc Sarreau

Marc Sarreau (FDJ) wygrał trzeci etap Etoile de Bessèges i odzyskał koszulkę lidera. Przemysław Kasperkiewicz (Delko Marseille-Provence KTM) walczył w ucieczce.

Trzeci etap francuskiego wyścigu był dość wymagający. Kolarze ścigali się na rundach wokół Bessèges, a do pokonania mieli prawie 153 kilometry. Mocno we znaki mogły się dać krótkie, ale treściwe podjazdy.

Tym razem w ucieczkę zabrał się nasz jedynak w wyścigu, Przemysław Kasperkiewicz (Delko Marseille-Provence KTM). Wraz z Polakiem na czele kręcili: Jonathan Hivert (Direct Energie), Benoît Cosnefroy (AG2R La Mondiale), Rémy Di Gregorio (Delko Marseille-Provence KTM) i Gianni Marchand (Cibel-Cebon).

Po dwóch podjazdach pod Col de Trélis nowym wirtualnym liderem klasyfikacji górskiej został Di Gregorio. Przed trzecią górską premią Francuz postanowił zostawić towarzyszy ucieczki i samotnie pomknąć w stronę mety. W tym samym czasie z peletonu ruszyli faworyci.

Jeszcze przed szczytem podjazdu wszystko się zjechało. Pierwszy na premii górskiej był Benoit Cosnefroy (AG2R La Mondiale),a drugi Di Gregorio. Tym samym kolega z ekipy Przemka Kasperkiewicza mógł cieszyć się z przejęcia koszulki najlepszego górala.

Po kilku krótkich, nieudanych atakach na czoło wysforował się Romain Combaud (Delko Marseille Provence KTM). Francuz wypracował sobie pół minuty przewagi nad dużą grupą. 20 kilometrów przed metą dojechali do niego: Frederik Backaert (Wanty-Groupe Gobert) i Dries van Gestel (Sport Vlaanderen-Baloise), ale trójka nadal była kontrolowana przez peleton.

Dość niespodziewanie ucieczka zaczęła nadrabiać dystans i 10 kilometrów przed metą duża grupa traciła już 45 sekund. Pogoń FDJ, Cofidisu i Vital Concept dopięła swego dosłownie tuż przed kreską. Najlepiej sytuację wykorzystał Marc Sarreau (FDJ), dla którego to już drugi triumf w tym wyścigu. Powrócił on także na fotel lidera imprezy.

Drugi finiszował Thomas Boudat (Direct Energie), a trzeci Samuel Dumoulin (Ag2r La Mondiale).

Wyniki trzeciego etapu:

1 SARREAU Marc Fdj FRA les 152,6 km en 3h56’29” (moy. 38,717 km/h) (b : 10”)
2 BOUDAT Thomas Direct Energie FRA 03h56’29” (b : 6”)
3 DUMOULIN Samuel Ag2r La Mondiale FRA 03h56’29” (b : 4”)
4 DE BIE Sean Veranda`s Willems – Crelan BEL 03h56’29”
5 DUPONT Timothy Wanty – Groupe Gobert BEL 03h56’29”
6 JONES Brenton Delko Marseille Provence Ktm AUS 03h56’29”
7 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Credits FRA 03h56’29”
8 CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen – Baloise BEL 03h56’29”
9 * TOUZE Damien St Michel – Auber 93 FRA 03h56’29”
10 PICHON Laurent Team Fortuneo – Samsic FRA 03h56’29”
11 MAINARD Jerome Roubaix Lille Metropole FRA 03h56’29”
12 VANSPEYBROUCK Pieter Wanty – Groupe Gobert BEL 03h56’29”
13 COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club FRA 03h56’29”
14 LE CUNFF Kevin St Michel – Auber 93 FRA 03h56’29”
15 * MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise BEL 03h56’29”
16 ISTA Kevyn Wb Aqua Protect Veranclassic BEL 03h56’29”
17 DERNIES Tom Roubaix Lille Metropole BEL 03h56’29”
18 CHAVANEL Sylvain Direct Energie FRA 03h56’29”
19 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence Ktm LTU 03h56’29”
20 WACKERMANN Luca Bardiani Csf ITA 03h56’29”
21 OFFREDO Yoann Wanty – Groupe Gobert FRA 03h56’29”
22 FERRARI BARCELO Fabricio Caja Rural – Seguros Rga URU 03h56’29”
23 SCHULTZ Nicholas Caja Rural – Seguros Rga AUS 03h56’29”
24 FINETTO Mauro Delko Marseille Provence Ktm ITA 03h56’29”
25 COENEN Dennis Cibel – Cebon BEL 03h56’29”
26 * BARTHE Cyril Euskadi Basque Country – Muri FRA 03h56’29”
27 CALMEJANE Lilian Direct Energie FRA 03h56’29”
28 JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale FRA 03h56’29”
29 MANZIN Lorrenzo Vital Concept Cycling Club FRA 03h56’29”
30 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo Caja Rural – Seguros Rga ESP 03h56’29”
31 GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale FRA 03h56’29”
32 EL FARES Julien Delko Marseille Provence Ktm FRA 03h56’29”
33 DE WITTE Mathias Veranda`s Willems – Crelan BEL 03h56’29”
34 * THOMAS Benjamin Fdj FRA 03h56’29”
35 GOUGEARD Alexis Ag2r La Mondiale FRA 03h56’29”
36 DEVOLDER Stijn Veranda`s Willems – Crelan BEL 03h56’29”
37 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence Ktm FRA 03h56’29” (b : 3”)
38 PAILLOT Yoann St Michel – Auber 93 FRA 03h56’29”
39 BALDO Nicolas St Michel – Auber 93 FRA 03h56’29”
40 ANDREETTA Simone Bardiani Csf ITA 03h56’29”
41 DE WINTER Ludwig Wb Aqua Protect Veranclassic BEL 03h56’29”
42 * IRISARRI RINCON Jon Caja Rural – Seguros Rga ESP 03h56’29”
43 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen – Baloise BEL 03h56’29” (b : 1”)
44 * MADOUAS Valentin Fdj FRA 03h56’29”
45 DELAPLACE Anthony Team Fortuneo – Samsic FRA 03h56’29”
46 LE BON Johan Vital Concept Cycling Club FRA 03h56’29”
47 * WARLOP Jordi Sport Vlaanderen – Baloise BEL 03h56’29”
48 DI GREGORIO Remy Delko Marseille Provence Ktm FRA 03h56’29”
49 TURGIS Anthony Cofidis, Solutions Credits FRA 03h56’29”
50 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert BEL 03h56’29” 2”
51 MOINARD Amael Team Fortuneo – Samsic FRA 03h56’29”
52 KREDER Wesley Wanty – Groupe Gobert NED 03h56’29”
53 * BARCELO ARAGON Fernando Euskadi Basque Country – Muri ESP 03h56’29”
54 MARCHAND Gianni Cibel – Cebon BEL 03h56’29”
55 CLAEYS Dimitri Cofidis, Solutions Credits BEL 03h56’29”
56 RUYTERS Brecht Cibel – Cebon BEL 03h56’29”
57 DE GENDT Aime Sport Vlaanderen – Baloise BEL 03h56’29”
58 * SIX Franklin Wb Aqua Protect Veranclassic BEL 03h56’29”
59 * VINCENT Léo Fdj FRA 03h56’29”
60 DEVRIENDT Tom Wanty – Groupe Gobert BEL 03h56’29”
61 BONNAFOND Guillaume Cofidis, Solutions Credits FRA 03h56’29”
62 * COSNEFROY Benoit Ag2r La Mondiale FRA 03h56’29” (b : 6”)
63 LEVARLET Guillaume St Michel – Auber 93 FRA 03h56’29”
64 JANSSENS Jimmy Cibel – Cebon BEL 03h56’29”
65 DUPONT Hubert Ag2r La Mondiale FRA 03h56’29”
66 MASSON Christophe Wb Aqua Protect Veranclassic FRA 03h56’29”
67 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept Cycling Club BEL 03h56’29”
68 ARMIRAIL Bruno Fdj FRA 03h56’29”
69 ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Metropole FRA 03h56’29”
70 HIVERT Jonathan Direct Energie FRA 03h56’29” (b : 3”)
71 STERBINI Simone Bardiani Csf ITA 03h56’29”
72 VACHON Florian Team Fortuneo – Samsic FRA 03h56’29”
73 STÜSSI Colin Chris Amore & Vita – Prodir SUI 03h56’29”
74 ROY Jérémy Fdj FRA 03h56’29”
75 MOTTIER Justin Vital Concept Cycling Club FRA 03h56’41” 12”
76 DIELEMAN Michiel Cibel – Cebon BEL 03h56’29” 0”
77 JAKIN Alo St Michel – Auber 93 EST 04h01’43” 05’14”
78 DANIEL Maxime Team Fortuneo – Samsic FRA 04h01’43” ‘
79 TURGIS Jimmy Cofidis, Solutions Credits FRA 04h01’43” ‘
80 VAN KEIRSBULCK Guillaume Wanty – Groupe Gobert BEL 04h01’43” ‘
81 FONSECA Armindo Team Fortuneo – Samsic FRA 04h01’43” ‘
82 SPENGLER Lukas Wb Aqua Protect Veranclassic SUI 04h01’43” ‘
83 GABBURO Davide Amore & Vita – Prodir ITA 04h01’43” ‘
84 KIRSCH Alex Wb Aqua Protect Veranclassic LUX 04h01’43” ‘
85 FEILLU Romain St Michel – Auber 93 FRA 04h01’43” ‘
86 BRESCIANI Michael Bardiani Csf ITA 04h01’43” ‘
87 * BARBIER Pierre Roubaix Lille Metropole FRA 04h01’43” ‘
88 CABOT Jeremy Roubaix Lille Metropole FRA 04h01’43” ‘
89 GERARD Arnaud Team Fortuneo – Samsic FRA 04h01’43” ‘
90 VAUGRENARD Benoit Fdj FRA 04h01’43” ‘
91 * OIEN Justin Caja Rural – Seguros Rga USA 04h01’43” ‘
92 STEELS Stijn Veranda`s Willems – Crelan BEL 04h01’43” ‘
93 BAGUES KALPARSORO Aritz Euskadi Basque Country – Muri ESP 04h01’43” ‘
94 ABERASTURI IZAGA Jon Euskadi Basque Country – Muri ESP 04h01’43” ‘
95 COUSIN Jerome Direct Energie FRA 04h01’43” ‘
96 * PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen – Baloise BEL 04h01’43” ‘
97 DE BONDT Dries Veranda`s Willems – Crelan BEL 04h01’43” ‘
98 VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Credits BEL 04h09’08” 12’39”
99 JANS Roy Cibel – Cebon BEL 04h09’08” ‘
100 BENITO DIEZ Miguel Angel Caja Rural – Seguros Rga ESP 04h09’08” ‘
101 * MOREIRA GUARINO Mauricio Jose Caja Rural – Seguros Rga URU 04h09’08” ‘
102 MARONESE Marco Bardiani Csf ITA 04h09’08” ‘
103 BERNARDINETTI Marco Amore & Vita – Prodir ITA 04h09’08” ‘
104 VAN BREUSSEGEM Elias Veranda`s Willems – Crelan BEL 04h09’08” ‘
105 KASPERKIEWICZ Przemyslaw Delko Marseille Provence Ktm POL 04h09’08” ‘ (b : 3”) 
106 * ALBANESE Vincenzo Bardiani Csf ITA 04h09’08” ‘
107 DE BACKER Bert Vital Concept Cycling Club BEL 04h09’08” ‘
108 GRELLIER Fabien Direct Energie FRA 04h09’08” ‘
109 DEHAES Kenny Wb Aqua Protect Veranclassic BEL 04h09’08” ‘
110 * GAREL Adrien Vital Concept Cycling Club FRA 04h09’08” ‘
111 DE BOCK Stijn Cibel – Cebon BEL 04h10’58” 14’29”
112 VANSTAEYEN Michaël Cofidis, Solutions Credits BEL 04h10’58” ‘
113 BOGDANOVICS Maris Amore & Vita – Prodir LAT 04h10’58” ‘
114 BARBIER Rudy Ag2r La Mondiale FRA 04h10’58” ‘
115 ITURRIA SEGUROLA Mikel Euskadi Basque Country – Muri ESP 04h10’58” ‘
116 FREULER Jan-André Amore & Vita – Prodir SUI 04h10’58” ‘
117 GENE Yohann Direct Energie FRA 04h10’58” ‘
118 * IDJOUADIENE Pierre Roubaix Lille Metropole FRA 04h10’58” ‘
119 VERMEULEN Emiel Roubaix Lille Metropole BEL 04h10’58” ‘
120 FARAZIJN Maxime Sport Vlaanderen – Baloise BEL 04h10’58” ‘
121 * NIKA Iltjan Amore & Vita – Prodir ALB 04h10’58” ‘

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 SARREAU Marc Fdj FRA 11h04’24”
2 BOUDAT Thomas Direct Energie FRA 11h04’32” 08”
3 LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Credits FRA 11h04’34” 10”
4 COQUARD Bryan Vital Concept Cycling Club FRA 11h04’34” ‘
5 * COSNEFROY Benoit Ag2r La Mondiale FRA 11h04’38” 14”
6 DUMOULIN Samuel Ag2r La Mondiale FRA 11h04’40” 16”
7 DUPONT Timothy Wanty – Groupe Gobert BEL 11h04’40” ‘
8 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence Ktm FRA 11h04’40” ‘
9 * MENTEN Milan Sport Vlaanderen – Baloise BEL 11h04’41” 17”
10 VAN GESTEL Dries Sport Vlaanderen – Baloise BEL 11h04’41” ‘
11 HIVERT Jonathan Direct Energie FRA 11h04’41” ‘
12 BACKAERT Frederik Wanty – Groupe Gobert BEL 11h04’42” 18”
13 DIELEMAN Michiel Cibel – Cebon BEL 11h04’42” ‘
14 CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen – Baloise BEL 11h04’44” 20”
15 JONES Brenton Delko Marseille Provence Ktm AUS 11h04’44” ‘
16 MANZIN Lorrenzo Vital Concept Cycling Club FRA 11h04’44” ‘
17 DE BIE Sean Veranda`s Willems – Crelan BEL 11h04’44” ‘
18 CALMEJANE Lilian Direct Energie FRA 11h04’44” ‘
19 CHAVANEL Sylvain Direct Energie FRA 11h04’44” ‘
20 * BARTHE Cyril Euskadi Basque Country – Murias FRA 11h04’44” ‘
21 GALLOPIN Tony Ag2r La Mondiale FRA 11h04’44” ‘
22 * WARLOP Jordi Sport Vlaanderen – Baloise BEL 11h04’44” ‘
23 COENEN Dennis Cibel – Cebon BEL 11h04’44” ‘
24 PICHON Laurent Team Fortuneo – Samsic FRA 11h04’44” ‘
25 EL FARES Julien Delko Marseille Provence Ktm FRA 11h04’44” ‘
26 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence Ktm LTU 11h04’44” ‘
27 OFFREDO Yoann Wanty – Groupe Gobert FRA 11h04’44” ‘
28 DERNIES Tom Roubaix Lille Metropole BEL 11h04’44” ‘
29 ISTA Kevyn Wb Aqua Protect Veranclassic BEL 11h04’44” ‘
30 FERRARI BARCELO Fabricio Caja Rural – Seguros Rga URU 11h04’44” ‘
31 GOUGEARD Alexis Ag2r La Mondiale FRA 11h04’44” ‘
32 WACKERMANN Luca Bardiani Csf ITA 11h04’44” ‘
33 DE WITTE Mathias Veranda`s Willems – Crelan BEL 11h04’44” ‘
34 SERRANO RODRIGUEZ Gonzalo Caja Rural – Seguros Rga ESP 11h04’44” ‘
35 LE BON Johan Vital Concept Cycling Club FRA 11h04’44” ‘
36 DEVOLDER Stijn Veranda`s Willems – Crelan BEL 11h04’44” ‘
37 * IRISARRI RINCON Jon Caja Rural – Seguros Rga ESP 11h04’44” ‘
38 DELAPLACE Anthony Team Fortuneo – Samsic FRA 11h04’44” ‘
39 DE GENDT Aime Sport Vlaanderen – Baloise BEL 11h04’44” ‘
40 DI GREGORIO Remy Delko Marseille Provence Ktm FRA 11h04’44” ‘
41 LE CUNFF Kevin St Michel – Auber 93 FRA 11h04’44” ‘
42 TURGIS Anthony Cofidis, Solutions Credits FRA 11h04’44” ‘
43 MAINARD Jerome Roubaix Lille Metropole FRA 11h04’44” ‘
44 KREDER Wesley Wanty – Groupe Gobert NED 11h04’44” ‘
45 JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale FRA 11h04’44” ‘
46 ANDREETTA Simone Bardiani Csf ITA 11h04’44” ‘
47 CLAEYS Dimitri Cofidis, Solutions Credits BEL 11h04’44” ‘
48 PAILLOT Yoann St Michel – Auber 93 FRA 11h04’44” ‘
49 BONNAFOND Guillaume Cofidis, Solutions Credits FRA 11h04’44” ‘
50 MARCHAND Gianni Cibel – Cebon BEL 11h04’44” ‘
51 * MADOUAS Valentin Fdj FRA 11h04’44” ‘
52 MOINARD Amael Team Fortuneo – Samsic FRA 11h04’44” ‘
53 DE WINTER Ludwig Wb Aqua Protect Veranclassic BEL 11h04’44” ‘
54 RUYTERS Brecht Cibel – Cebon BEL 11h04’44” ‘
55 * VINCENT Léo Fdj FRA 11h04’44” ‘
56 SCHULTZ Nicholas Caja Rural – Seguros Rga AUS 11h04’44” ‘
57 BALDO Nicolas St Michel – Auber 93 FRA 11h04’44” ‘
58 LEVARLET Guillaume St Michel – Auber 93 FRA 11h04’44” ‘
59 DUPONT Hubert Ag2r La Mondiale FRA 11h04’44” ‘
60 FINETTO Mauro Delko Marseille Provence Ktm ITA 11h04’44” ‘
61 * THOMAS Benjamin Fdj FRA 11h04’44” ‘
62 VAN GENECHTEN Jonas Vital Concept Cycling Club BEL 11h04’44” ‘
63 VANSPEYBROUCK Pieter Wanty – Groupe Gobert BEL 11h04’44” ‘
64 ARMIRAIL Bruno Fdj FRA 11h04’44” ‘
65 * SIX Franklin Wb Aqua Protect Veranclassic BEL 11h04’44” ‘
66 ROY Jérémy Fdj FRA 11h05’23” 59”
67 STERBINI Simone Bardiani Csf ITA 11h06’01” 01’37”
68 VACHON Florian Team Fortuneo – Samsic FRA 11h06’50” 02’26”
69 DEVRIENDT Tom Wanty – Groupe Gobert BEL 11h06’59” 02’35”
70 * TOUZE Damien St Michel – Auber 93 FRA 11h07’41” 03’17”
71 * BARCELO ARAGON Fernando Euskadi Basque Country – Murias ESP 11h07’41” ‘
72 JANSSENS Jimmy Cibel – Cebon BEL 11h08’02” 03’38”
73 ANTOMARCHI Julien Roubaix Lille Metropole FRA 11h08’41” 04’17”
74 BAGUES KALPARSORO Aritz Euskadi Basque Country – Murias ESP 11h09’57” 05’33”
75 FEILLU Romain St Michel – Auber 93 FRA 11h09’58” 05’34”
76 * BARBIER Pierre Roubaix Lille Metropole FRA 11h09’58” ‘
77 DE BONDT Dries Veranda`s Willems – Crelan BEL 11h09’58” ‘
78 TURGIS Jimmy Cofidis, Solutions Credits FRA 11h09’58” ‘
79 FONSECA Armindo Team Fortuneo – Samsic FRA 11h09’58” ‘
80 DANIEL Maxime Team Fortuneo – Samsic FRA 11h09’58” ‘
81 STEELS Stijn Veranda`s Willems – Crelan BEL 11h09’58” ‘
82 ABERASTURI IZAGA Jon Euskadi Basque Country – Murias ESP 11h09’58” ‘
83 * OIEN Justin Caja Rural – Seguros Rga USA 11h09’58” ‘
84 GERARD Arnaud Team Fortuneo – Samsic FRA 11h09’58” ‘
85 MASSON Christophe Wb Aqua Protect Veranclassic FRA 11h10’02” 05’38”
86 COUSIN Jerome Direct Energie FRA 11h10’40” 06’16”
87 VAN KEIRSBULCK Guillaume Wanty – Groupe Gobert BEL 11h11’17” 06’53”
88 JAKIN Alo St Michel – Auber 93 EST 11h12’40” 08’16”
89 KIRSCH Alex Wb Aqua Protect Veranclassic LUX 11h12’55” 08’31”
90 BRESCIANI Michael Bardiani Csf ITA 11h13’14” 08’50”
91 SPENGLER Lukas Wb Aqua Protect Veranclassic SUI 11h13’28” 09’04”
92 * PLANCKAERT Edward Sport Vlaanderen – Baloise BEL 11h14’26” 10’02”
93 VAUGRENARD Benoit Fdj FRA 11h15’11” 10’47”
94 MOTTIER Justin Vital Concept Cycling Club FRA 11h15’23” 10’59”
95 GABBURO Davide Amore & Vita – Prodir ITA 11h15’37” 11’13”
96 STÜSSI Colin Chris Amore & Vita – Prodir SUI 11h16’21” 11’57”
97 KASPERKIEWICZ Przemyslaw Delko Marseille Provence Ktm POL 11h17’20” 12’56” 
98 MARONESE Marco Bardiani Csf ITA 11h17’23” 12’59”
99 DEHAES Kenny Wb Aqua Protect Veranclassic BEL 11h17’23” ‘
100 BERNARDINETTI Marco Amore & Vita – Prodir ITA 11h17’23” ‘
101 * MOREIRA GUARINO Mauricio Jose Caja Rural – Seguros Rga URU 11h17’23” ‘
102 JANS Roy Cibel – Cebon BEL 11h17’23” ‘
103 * ALBANESE Vincenzo Bardiani Csf ITA 11h17’23” ‘
104 GRELLIER Fabien Direct Energie FRA 11h17’23” ‘
105 VAN BREUSSEGEM Elias Veranda`s Willems – Crelan BEL 11h17’23” ‘
106 DE BACKER Bert Vital Concept Cycling Club BEL 11h17’44” 13’20”
107 VANBILSEN Kenneth Cofidis, Solutions Credits BEL 11h18’02” 13’38”
108 * IDJOUADIENE Pierre Roubaix Lille Metropole FRA 11h19’10” 14’46”
109 BARBIER Rudy Ag2r La Mondiale FRA 11h19’13” 14’49”
110 FARAZIJN Maxime Sport Vlaanderen – Baloise BEL 11h19’13” ‘
111 VERMEULEN Emiel Roubaix Lille Metropole BEL 11h19’13” ‘
112 DE BOCK Stijn Cibel – Cebon BEL 11h19’13” ‘
113 VANSTAEYEN Michaël Cofidis, Solutions Credits BEL 11h19’13” ‘
114 GENE Yohann Direct Energie FRA 11h19’13” ‘
115 CABOT Jeremy Roubaix Lille Metropole FRA 11h20’56” 16’32”
116 BOGDANOVICS Maris Amore & Vita – Prodir LAT 11h26’50” 22’26”
117 BENITO DIEZ Miguel Angel Caja Rural – Seguros Rga ESP 11h27’23” 22’59”
118 * NIKA Iltjan Amore & Vita – Prodir ALB 11h30’24” 26’00”
119 * GAREL Adrien Vital Concept Cycling Club FRA 11h33’26” 29’02”
120 ITURRIA SEGUROLA Mikel Euskadi Basque Country – Murias ESP 11h36’26” 32’02”
121 FREULER Jan-André Amore & Vita – Prodir SUI 11h38’23” 33’59”