Tour Down Under / Matthew Agius

Tasmańczyk triumfował na Willunga Hill już piąty rok z rzędu, ale nowym liderem klasyfikacji generalnej został Daryl Impey (Mitchelton-Scott).

Piątego dnia australijskiego wyścigu kolarze mieli do pokonania królewski etap z McLaren Vale na Willunga Hill. W sumie trasę stanowiło 151.5km z dwukrotną wspinaczką pod słynną górę ze średnim nachyleniem 7.5%.

Ucieczkę utworzyło aż siedmiu kolarzy – Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Nicholas Dlamini (Dimension Data), Mads Wurtz Schmidt (Katusha-Alpecin), Nuno Bico (Movistar), Fumiyuki Beppu (Trek-Segafredo) oraz Zakkari Dempster i Scott Bowden (UniSA-Australia). Ich przewaga szybko wzrosła do ponad 4 minut, a najważniejszym wydarzeniem pierwszych 50km była kraksa Bico, który jednak dość sprawnie się podniósł i wrócił do czołówki.

“Dziać” zaczęło się na pierwszym podjeździe pod Willunga Hill. Dlamini, Dempster i De Gendt narzucili zbyt mocne tempo dla towarzyszy ucieczki i odjechali po punkty na premii górskiej. Jednocześnie peleton rozpoczął prawdziwą gonitwę i przewaga harcowników bardzo szybko spadała. Tuż przed szczytem na samotny rajd zdecydował się Belg, ale tuż po zjazdach peleton prowadzony przez Petera Sagana (BORA-hansgrohe) okazał się zbyt silny.

Dojazd do finałowej wspinaczki przebiegał w chaosie i przy szaleńczych prędkościach. Walka rozpoczęła się od samego podnóża góry – najpierw bardzo mocno przycisnął Rohan Dennis (BMC), a jako pierwszy zaatakował Richie Porte (BMC), ale jego przyspieszenie wytrzymał Jay McCarthy. Drugi skok i Tasmańczyk był już samotnie na czele.

Porte utrzymał kilkusekundową przewagę do finiszu i już piąty raz z rzędu triumfował na Willunga Hill. Osiem sekund okazało się jednak zbyt małą różnicą, by przejąć koszulkę lidera. Drugi na mecie Daryl Impey (Mitchelton-Scott) wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji generalnej… z takim samym czasem jak kolarz BMC! Trzeci był Tom-Jelte Slagter (Dimension Data).

Wyniki:

1 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 3:42:22
2 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:00:08
3 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:10
4 Dries Devenyns (Bel) Quick Step Floors 0:00:10
5 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:00:10
6 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:10
7 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:10
8 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:14
9 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:14
10 Rúben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo 0:00:14
11 Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors 0:00:14
12 Pierre-Roger Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:14
13 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain – Merida 0:00:14
14 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:00:14
15 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:14
16 George Bennett (NZl) Team LottoNL – Jumbo 0:00:14
17 Mikaël Cherel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:19
18 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:00:19
19 Nathan Earle (Aus) UniSA Australia 0:00:19
20 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:00:19
21 Ben O’Connor (Aus) Team Dimension Data 0:00:19
22 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:19
23 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:00:24
24 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:00:35
25 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:00:35
26 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha – Alpecin 0:00:44
27 Daniel Moreno (Esp) Team EF Education First – Drapac 0:00:47
28 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:51
29 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:01:02
30 Lars Bak Ytting (Den) Lotto – Soudal 0:01:12
31 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:01:16
32 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:01:16
33 Georg Preidler (AUT) FDJ 0:01:16
34 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:01:18
35 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:01:18
36 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:01:18
37 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:01:18
38 José Gonçalves (Por) Team Katusha – Alpecin 0:01:24
39 Stijn Vandenbergh (Bel) Ag2r La Mondiale 0:01:45
40 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 0:01:47
41 Laurent Didier (Lux) Trek – Segafredo 0:01:47
42 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:01:56
43 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:02:01
44 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:02:06
45 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 0:02:08
46 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:02:08
47 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 0:02:28
48 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:02:33
49 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:02:33
50 Steele Von Hoff (Aus) UniSA Australia 0:02:45
51 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:02:55
52 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain – Merida 0:03:24
53 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:03:24
54 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNL – Jumbo 0:03:42
55 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:03:55
56 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:04:04
57 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:04:04
58 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:04:26
59 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:04:39
60 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton – Scott 0:04:41
61 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:04:41
62 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:04:41
63 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:04:41
64 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Team Katusha – Alpecin 0:04:41
65 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:04:41
66 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:04:41
67 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:04:56
68 Simon Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:04:56
69 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:05:18
70 Timothy Roe (Aus) UniSA Australia 0:05:53
71 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:06:15
72 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:06:15
73 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 0:06:42
74 Michael Mørkøv (Den) Quick Step Floors 0:06:42
75 Mitchell Docker (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:07:28
76 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:07:28
77 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team 0:07:29
78 Daan Olivier (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:08:08
79 Scott Bowden (Aus) UniSA Australia 0:08:08
80 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:08:08
81 Matteo Montaguti (Ita) Ag2r La Mondiale 0:08:08
82 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:08:26
83 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky 0:08:45
84 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:08:45
85 Logan Owen (USA) Team EF Education First – Drapac 0:09:46
86 Tom Scully (NZl) Team EF Education First – Drapac 0:09:46
87 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:09:46
88 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:09:56
89 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:10:52
90 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:10:52
91 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:10:52
92 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton – Scott 0:11:47
93 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:11:47
94 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:11:47
95 Antoine Duchesne (Can) FDJ 0:11:47
96 Christopher Lawless (GBr) Team Sky 0:11:47
97 Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale 0:11:47
98 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:11:47
99 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:11:47
100 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:11:47
101 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain – Merida 0:11:47
102 Alexander Porter (Aus) UniSA Australia 0:11:47
103 Samuel Welsford (Aus) UniSA Australia 0:11:47
104 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:11:47
105 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:11:47
106 Jens Debusschere (Bel) Lotto – Soudal 0:11:47
107 Nuno Matos (Por) Movistar Team 0:11:47
108 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:11:47
109 Robert Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:11:47
110 Fabio Sabatini (Ita) Quick Step Floors 0:12:44
111 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:12:44
112 Elia Viviani (Ita) Quick Step Floors 0:12:44
113 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:12:44
114 Florian Sénéchal (Fra) Quick Step Floors 0:12:44
115 Zakkari Dempster (Aus) UniSA Australia 0:12:44
116 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha – Alpecin 0:12:44
117 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:12:44
118 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:12:44
119 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:12:44
120 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 0:12:44
121 Rüdiger Selig (GER) Bora – Hansgrohe 0:12:44
122 Mads Pedersen (Den) Trek – Segafredo 0:12:44
123 Truls Korsæth (Nor) Astana Pro Team 0:13:00
124 Phil Bauhaus (GER) Team Sunweb 0:13:13
125 Davide Cimolai (Ita) FDJ 0:13:13
DNS Anthony Roux (Fra) FDJ
DNS Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott

Klasyfikacja generalna:

1 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 18:02:15
2 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:00
3 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:16
4 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:20
5 Dries Devenyns (Bel) Quick Step Floors 0:00:20
6 Egan Arley Bernal Gomez (Col) Team Sky 0:00:20
7 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:20
8 Robert Gesink (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:24
9 George Bennett (NZl) Team LottoNL – Jumbo 0:00:24
10 Ion Izagirre Insausti (Esp) Bahrain – Merida 0:00:24
11 Pierre-Roger Latour (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:24
12 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain – Merida 0:00:24
13 Rúben Guerreiro (Por) Trek – Segafredo 0:00:24
14 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:00:24
15 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:24
16 Enric Mas Nicolau (Esp) Quick Step Floors 0:00:24
17 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:25
18 Jay McCarthy (Aus) Bora – Hansgrohe 0:00:29
19 Mikaël Cherel (Fra) Ag2r La Mondiale 0:00:29
20 Nathan Earle (Aus) UniSA Australia 0:00:29
21 Brendan Canty (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:00:29
22 Ben O’Connor (Aus) Team Dimension Data 0:00:29
23 Scott Davies (GBr) Team Dimension Data 0:00:45
24 Daniel Moreno (Esp) Team EF Education First – Drapac 0:00:57
25 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:01
26 Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team 0:01:12
27 Lars Bak Ytting (Den) Lotto – Soudal 0:01:22
28 Georg Preidler (AUT) FDJ 0:01:26
29 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:01:28
30 Eros Capecchi (Ita) Quick Step Floors 0:01:28
31 Laurent Didier (Lux) Trek – Segafredo 0:01:57
32 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) UAE Team Emirates 0:02:06
33 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:02:29
34 Adam Hansen (Aus) Lotto – Soudal 0:03:04
35 Marc Soler (Esp) Movistar Team 0:03:09
36 Niklas Eg (Den) Trek – Segafredo 0:05:24
37 Simon Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:06:10
38 Maurits Lammertink (Ned) Team Katusha – Alpecin 0:06:16
39 Stijn Vandenbergh (Bel) Ag2r La Mondiale 0:06:23
40 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates 0:06:34
41 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 0:07:06
42 Timothy Roe (Aus) UniSA Australia 0:07:24
43 Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain – Merida 0:09:00
44 Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates 0:09:57
45 Valerio Agnoli (Ita) Bahrain – Merida 0:10:16
46 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:10:30
47 Lachlan Morton (Aus) Team Dimension Data 0:10:43
48 Michael Storer (Aus) Team Sunweb 0:10:44
49 Ben Gastauer (Lux) Ag2r La Mondiale 0:11:20
50 Ruben Fernandez (Esp) Movistar Team 0:11:24
51 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNL – Jumbo 0:11:43
52 Koen De Kort (Ned) Trek – Segafredo 0:12:00
53 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team 0:12:23
54 Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb 0:12:31
55 Nikias Arndt (GER) Team Sunweb 0:13:06
56 Nathan Haas (Aus) Team Katusha – Alpecin 0:13:45
57 Danilo Wyss (SUI) BMC Racing Team 0:13:47
58 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:13:50
59 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:14:18
60 Mathew Hayman (Aus) Mitchelton – Scott 0:15:30
61 Daan Olivier (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:15:36
62 Daniel Oss (Ita) Bora – Hansgrohe 0:15:43
63 Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team 0:15:51
64 William Clarke (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:16:16
65 Jhonatan Restrepo Valencia (Col) Team Katusha – Alpecin 0:16:20
66 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek – Segafredo 0:16:22
67 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky 0:16:32
68 Nuno Matos (Por) Movistar Team 0:16:57
69 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:17:19
70 Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team 0:17:26
71 Steele Von Hoff (Aus) UniSA Australia 0:18:32
72 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:19:41
73 Jasha Sütterlin (GER) Movistar Team 0:19:55
74 Tom Bohli (SUI) BMC Racing Team 0:20:20
75 Michael Mørkøv (Den) Quick Step Floors 0:21:05
76 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:22:43
77 Caleb Ewan (Aus) Mitchelton – Scott 0:23:07
78 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:23:27
79 Matteo Montaguti (Ita) Ag2r La Mondiale 0:23:34
80 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ 0:23:46
81 Tom Scully (NZl) Team EF Education First – Drapac 0:24:01
82 Elia Viviani (Ita) Quick Step Floors 0:24:12
83 Mitchell Docker (Aus) Team EF Education First – Drapac 0:24:22
84 Nans Peters (Fra) Ag2r La Mondiale 0:24:45
85 José Gonçalves (Por) Team Katusha – Alpecin 0:24:45
86 Jaco Venter (RSA) Team Dimension Data 0:25:27
87 Zakkari Dempster (Aus) UniSA Australia 0:26:03
88 Peter Kennaugh (GBr) Bora – Hansgrohe 0:26:30
89 Matteo Bono (Ita) UAE Team Emirates 0:26:39
90 Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team 0:27:13
91 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:28:20
92 Manuele Boaro (Ita) Bahrain – Merida 0:29:06
93 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha – Alpecin 0:29:24
94 Thomas De Gendt (Bel) Lotto – Soudal 0:30:01
95 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:30:17
96 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:30:48
97 André Greipel (GER) Lotto – Soudal 0:31:18
98 Antoine Duchesne (Can) FDJ 0:33:01
99 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 0:33:02
100 Nicholas Dlamini (RSA) Team Dimension Data 0:33:40
101 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky 0:33:55
102 Alexander Porter (Aus) UniSA Australia 0:34:27
103 Damien Howson (Aus) Mitchelton – Scott 0:34:53
104 Nico Denz (GER) Ag2r La Mondiale 0:35:10
105 Jaime Castrillo Zapater (Esp) Movistar Team 0:35:41
106 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:35:46
107 Florian Sénéchal (Fra) Quick Step Floors 0:35:58
108 Fabio Sabatini (Ita) Quick Step Floors 0:36:12
109 Truls Korsæth (Nor) Astana Pro Team 0:36:26
110 Logan Owen (USA) Team EF Education First – Drapac 0:37:25
111 Christopher Lawless (GBr) Team Sky 0:38:02
112 Rüdiger Selig (GER) Bora – Hansgrohe 0:38:14
113 Maciej Bodnar (Pol) Bora – Hansgrohe 0:38:31
114 Robert Wagner (GER) Team LottoNL – Jumbo 0:39:05
115 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:39:07
116 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha – Alpecin 0:41:24
117 Mads Pedersen (Den) Trek – Segafredo 0:41:33
118 Jens Debusschere (Bel) Lotto – Soudal 0:41:49
119 Scott Bowden (Aus) UniSA Australia 0:41:53
120 Phil Bauhaus (GER) Team Sunweb 0:45:21
121 Alex Frame (NZl) Trek – Segafredo 0:47:29
122 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 0:50:50
123 Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain – Merida 0:54:19
124 Samuel Welsford (Aus) UniSA Australia 0:55:03
125 Davide Cimolai (Ita) FDJ 0:58:35