fot. Marek Bala / naszosie.pl

Runda z Łososiowym Wzgórzem w roli głównej okazała się nieco trudniejsza, niż można się było spodziewać, a dzisiaj zmierzą się na niej juniorzy i elita kobiet. W sobotę przyjrzymy się również szosom łączącym ląd z otulającym Bergen archipelagiem, z którego wystartują jutro zawodnicy elity mężczyzn.

Wyścigi ze startu wspólnego tradycyjnie rozegrane zostaną na rundzie (19.1 km), która choć bliźniaczo podobna do mniejszej pętli wykorzystanej w konkurencji jazdy indywidualnej na czas, wzbogacona została o podjazd Salmon Hill/ Mount Ulriken (1.5 km, 6.5%) w jej najdalej wysuniętej na południe części.

Wyłączając wyścig juniorów i elity mężczyzn, zawodnicy i zawodniczki pozostałych kategorii wystartują do rywalizacji w wyścigu ze startu wspólnego z Festplassen. Po pokonaniu krótkiego płaskiego odcinka, peleton kierując się na południowy-zachód tunelem opuści ścisłe centrum Bergen, by po 2 kilometrach zmierzyć się z pierwszym podjazdem w Solheimsviken. To wzniesienie o długości zaledwie 500 metrów nie ma potencjału, aby rozsadzić wyścig na żadnym jego etapie, jednak organizatorzy spodziewają się na nim mnóstwa kibiców i doskonałej atmosfery. Kolejny podjazd w okolicach Arstad rozpocznie się na 5. kilometrze (ok. 1 km, śr. 5%), a następujące po nim wypłaszczenie stanowić będzie arenę zaciętej walki o pozycje przed znajdującym się w środkowej części trasy kluczowym wzniesieniem wyścigu – Salmon Hill / Mount Ulriken.

Zjazd z tego podjazdu, choć krótki, określony został przez organizatorów jako techniczny, podczas gdy druga część rundy pozbawiona jest elementów wspinaczki, prowadząc przez północne obrzeża miasta i port z powrotem do centrum Bergen.

Wcześnie rano wystartują juniorzy, którzy podobnie jak zamykający całą imprezę zawodnicy elity mężczyzn, wystartują ze znajdującego się na jednej z otaczających Bergen wysepek Øygarden. Podczas pierwszych 39,5 kilometra rywalizacji będą zatem przemieszczać się wzdłuż bardzo urozmaiconej linii brzegowej południowo-zachodniej Norwegii, nieustannie wystawieni na potencjalnie niszczycielskie działanie wiatru. Na pętlę wjadą na jej 2. kilometrze, tuż przed podjazdem do Solheimsviken. Juniorzy pokonają dodatkowo 4 rundy, co złoży się na dystans 133.8 kilometra. Podczas gdy my trzymamy kciuki za Filipa Maciejuka, za niekwestionowanego faworyta uznawany jest rządzący i dzielący w tej kategorii Tom Pidcock (GB). Pretendentami do zajęcia miejsca na podium są natomiast Julius Johansen (DEN), Andreas Leknessund (NOR), Soren Waerenskjold (NOR), Niklas Markl (GER) czy Andrea Innocenti (ITA).

Wczesnym popołudniem wyjadą natomiast na trasę zawodniczki elity kobiet, które będą miały za zadanie pokonanie ośmiu rund z „Łososiowym Wzgórzem” w roli głównej, co złoży się na dystans 152,8 kilometra. Jako faworytki rywalizacji wymieniane są imponująco silne Holenderki: zwyciężczyni jazdy indywidualnej na czas Annemiek van Vleuten, Anna van der Breggen i Ellen van Dijk wspierane przez Marianne Vos i Chantal Blaak. Czy ktokolwiek będzie w stanie je pokonać? W roli ich najsilniejszych rywalek wymieniane są szybkie Coryn Rivera (USA), Amalie Dideriksen (DEN) i Jolien d’Hoore (BEL) raz utytułowane Elisa Longo Borghini (ITA), Giorgia Bronzini (IYA), Lizzie Deignan (GB) i Pauline Ferrand Prevot (FRA).

Liderką reprezentacji będzie Katarzyna Niewiadoma, wspierana przez Annę Plichtę, Ewelinę Szybiak, Eugenię Bujak, Małgorzatę Jasińską i Martę Lach.

Harmonogram transmisji telewizyjnych: 23 września (sobota)

9:00 Eurosport 2 – wyścig ze startu wspólnego juniorów
11:05 TVP Sport – wyścig ze startu wspólnego juniorów
11:30 Eurosport 1 – wyścig ze startu wspólnego juniorów

13:10 TVP Sport – wyścig ze startu wspólnego elity kobiet
16:00 Eurosport 2 – wyścig ze startu wspólnego elity kobiet

Pełną zapowiedź mistrzostw świata Bergen 2017 można znaleźć > tutaj

Szczegółowy plan transmisji telewizyjnych można znaleźć > tutaj

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments