fot. Unipublic/Photogomez Sport

Zwycięstwem Thomasa De Gendta (Lotto Soudal) zakończył się 19. etap Vuelta a Espana. Liderem pozostał Chris Froome (Sky).

Dziewiętnasty etap był chwilowym odpoczynkiem od dużych podjazdów – mimo to na trasie czekały aż cztery premie górskie (jedna pierwszej i trzy trzeciej kategorii). O odzyskanie prymu w klasyfikacji punktowej miał walczyć Matteo Trentin (Quick-Step Floors).

Zgodnie z przewidywaniami niedługo po starcie od peletonu oderwała się spora ucieczka, która miała walczyć o etapowy triumf. Znaleźli się w niej Edward Theuns, Jarlinson Pantano (Trek-Segafredo), Bob Jungels, Matteo Trentin (Quick Step), Nicolas Roche (BMC), Emanuel Buchmann (Bora-Hansgrohe), Julien Duval (AG2R-La Mondiale), Davide Villella (Cannondale-Drapac), Floris De Tier, Juanjo Lobato (LottoNL-Jumbo), Rui Costa, Matej Mohoric (UAE Team Emirates), Laurens De Vreese (Astana), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Ivan Garcia Cortina (Bahrain-Merida), Dani Navarro, Kenneth Vanbilsen (Cofidis), David Arroyo (Caja Rural-Seguros RGA) i Juan Felipe Osorio (Manzana-Postobon). Przewaga bardzo szybko przekroczyła 10 minut.

W pogoń za czołówką rzucili się “spóźnialscy” – Christopher Juul-Jensen, Carlos Verona (Orica-Scott), Antonio Pedrero, Jose Joaquin Rojas (Movistar Team), Romain Bardet, Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Simon Clarke (Cannondale-Drapac), Antwan Tolhoek i Koen Bouwman (LottoNL-Jumbo). Różnica pomiędzy grupami powoli malała i ostatecznie ucieczka zyskała nowych członków około 60km po starcie.

Harcownicy wielokrotnie tasowali się na podjazdach, próbując nieco utrudnić rywalizację, a także nieco podzielić stawkę. Wszystko kontrolować próbował Davide Villella, którego celem było zebranie jak największej ilości punktów przed etapem kończącym się na Angliru.

Na 40 kilometrów przed metą, na czele znajdowało się 17 zawodników, wśród których byli m.in. Trentin czy Villella. Jednocześnie w peletonie tempo zaczęli nadawać kolarze Astany, zmniejszając przewagę ucieczki do 16 minut.

Na nieoznakowanym podjeździe, 35 kilometrów przed kreską, zaatakował Ivan Garcia Cortina. Hiszpan niespodziewanie szybko zbudował sobie ponad 30-sekundową przewagę, chcąc rozpocząć finałową wspinaczkę szybciej niż mocniejsi rywale.

Na ostatniej wspinaczce dnia, w pogoń za liderem ruszyli David Arroyo i Matej Mohoric. Pozostali uciekinierzy też nie chcieli jednak odpuścić, choć przewaga samotnego uciekiniera wynosiła minutę.

Kolejny kontratak harcowników był już bardzo konkretny. Zabawę zaczął Nicholas Roche, na którego kole znaleźli się Romain Bardet i Rui Costa. Po chwili Francuz postanowił poprawić, odskakując od rywali i zbliżając się do prowadzącego Hiszpana. Ostatecznie udało mu się go dojść na samym szczycie wzniesienia.

Wśród faworytów, zupełnie nieoczekiwanie, ostatni podjazd wniósł sporo zamieszania. Towarzystwo rozruszał, zgodnie z tradycją, Alberto Contador (Trek – Segafredo), na którego kole przez chwile utrzymać się próbował Ilnur Zakarin (Katusha). Tatar nie był jednak w stanie utrzymać morderczego tempa Hiszpana. W cieniu tej rozgrywki, Roche i Costa doszła prowadzącą dwójkę, tworząc bardzo mocną grupę.

3 kilometry przed metą, do czuba dojechała druga grupka kilku kolarzy, podgrzewając atmosferę w końcówce. Ostatecznie po zwycięstwo etapowe sięgnął Thomas De Gendt (Lotto Soudal), który w pasjonującym finiszu pokonał Jarlisona Pantano (Trek – Segafredo) i Ivana Garcię (Bahrain – Merida).

Za plecami uciekinierów trwała walka o podium klasyfikacji generalnej. Uciekającego Contadora, wspieranego przez Edwarda Theunsa, gonili kolarze Team Sunweb. Ostatecznie Hiszpan został dościgniety 2 kilometry przed metą, co pozwoliło zachować status-quo w klasyfikacji generalnej. Liderem pozostał Chris Froome (Sky).

Wyniki

1.    BEL DE GENDT Thomas    143    LOTTO SOUDAL    03h 35′ 46”    B : 12”
2.    COL PANTANO Jarlinson    6    TREK – SEGAFREDO    03h 35′ 46”    B : 06”        + 00′ 00”
3.    ESP GARCIA CORTINA Ivan    154    BAHRAIN – MERIDA    03h 35′ 46”    B : 04”        + 00′ 00”
4.    POR FARIA DA COSTA Rui Alberto    121    UAE TEAM EMIRATES    03h 35′ 46”    B : 01”        + 00′ 00”
5.    BEL DE TIER Floris    116    TEAM LOTTO NL – JUMBO    03h 35′ 46”            + 00′ 00”
6.    LUX JUNGELS Bob    15    QUICK – STEP FLOORS    03h 35′ 46”            + 00′ 00”
7.    FRA BARDET Romain    81    AG2R LA MONDIALE    03h 35′ 46”            + 00′ 00”
8.    IRL ROCHE Nicolas    36    BMC RACING TEAM    03h 35′ 46”            + 00′ 00”
9.    ESP NAVARRO Daniel    183    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    03h 35′ 46”            + 00′ 00”
10.    NED BOUWMAN Koen    114    TEAM LOTTO NL – JUMBO    03h 36′ 31”            + 00′ 45”
11.    AUS CLARKE Simon    93    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    03h 36′ 31”            + 00′ 45”
12.    GER BUCHMANN Emanuel    72    BORA – HANSGROHE    03h 36′ 31”            + 00′ 45”
13.    ESP PEDRERO Antonio    57    MOVISTAR TEAM    03h 36′ 35”            + 00′ 49”
14.    ITA TRENTIN Matteo    19    QUICK – STEP FLOORS    03h 38′ 26”    B : 03”        + 02′ 40”
15.    ESP ROJAS José Joaquin    58    MOVISTAR TEAM    03h 38′ 26”            + 02′ 40”
16.    BEL DE VREESE LAURENS    134    ASTANA PRO TEAM    03h 38′ 26”            + 02′ 40”
17.    SLO MOHORIC Matej    126    UAE TEAM EMIRATES    03h 38′ 26”            + 02′ 40”
18.    NED TOLHOEK Antwan    113    TEAM LOTTO NL – JUMBO    03h 38′ 26”            + 02′ 40”
19.    ESP ARROYO DURAN David    192    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    03h 38′ 31”            + 02′ 45”
20.    ESP LOBATO DEL VALLE Juan José    118    TEAM LOTTO NL – JUMBO    03h 40′ 34”            + 04′ 48”
21.    ITA VILLELLA Davide    98    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    03h 41′ 18”            + 05′ 32”
22.    COL OSORIO ARBOLEDA Juan Felipe    215    MANZANA POSTOBON TEAM    03h 46′ 52”            + 11′ 06”
23.    FRA DUVAL Julien    85    AG2R LA MONDIALE    03h 47′ 13”            + 11′ 27”
24.    ESP LOPEZ GARCIA David    24    TEAM SKY    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
25.    ITA PUCCIO Salvatore    23    TEAM SKY    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
26.    ITAM OSCON Gianni    25    TEAM SKY    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
27.    NED POELS Wout    27    TEAM SKY    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
28.    ESP NIEVE Mikel    26    TEAM SKY    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
29.    GBR FROOME Christopher    21    TEAM SKY    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
30.    ITA NIBALI Vincenzo    151    BAHRAIN – MERIDA    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
31.    ITA PELLIZOTTI Franco    158    BAHRAIN – MERIDA    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
32.    USA STETINA Peter    9    TREK – SEGAFREDO    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
33.    BEL THEUNS Edward    2    TREK – SEGAFREDO    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
34.    NED KRUIJSWIJK Steven    111    TEAM LOTTO NL – JUMBO    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
35.    ESP DE LA CRUZ MELGAREJO David    11    QUICK – STEP FLOORS    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
36.    NED KELDERMAN Wilco    61    TEAM SUNWEB    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
37.    ITA ARU Fabio    131    ASTANA PRO TEAM    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
38.    ESP CONTADOR Alberto    1    TREK – SEGAFREDO    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
39.    RUS ZAKARIN Ilnur    101    TEAM KATUSHA ALPECIN    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
40.    ESP ROSON GARCIA Jaime    196    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
41.    CAN WOODS Michael    91    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
42.    AUS HAIG Jack    43    ORICA – SCOTT    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
43.    COL CHAVES RUBIO Johan Esteban    41    ORICA – SCOTT    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
44.    ESP PARDILLA BELLON Sergio    191    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
45.    ESP MORENO FERNANDEZ Daniel    55    MOVISTAR TEAM    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
46.    RSA MEINTJES Louis    124    UAE TEAM EMIRATES    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
47.    ESP ANTON HERNANDEZ Igor    171    TEAM DIMENSION DATA    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
48.    COL LOPEZ MORENO Miguel Angel    136    ASTANA PRO TEAM    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
49.    USA VAN GARDEREN Tejay    38    BMC RACING TEAM    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
50.    ESP MAS NICOLAU Enric    16    QUICK – STEP FLOORS    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
51.    ESPVERONA Carlos    47    ORICA – SCOTT    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
52.    ESPBILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello    132    ASTANA PRO TEAM    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
53.    USA HAGA Chad    64    TEAM SUNWEB    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
54.    DEN ANDERSEN Søren Kragh    68    TEAM SUNWEB    03h 48′ 01”            + 12′ 15”
55.    BEL DE CLERCQ Bart    142    LOTTO SOUDAL    03h 49′ 11”            + 13′ 25”
56.    COL AGUIRRE CAIPA Hernan Ricardo    212    MANZANA POSTOBON TEAM    03h 49′ 11”            + 13′ 25”
57.    COL SUAZA ARANGO Bernardo Albeiro    217    MANZANA POSTOBON TEAM    03h 49′ 11”            + 13′ 25”
58.    BEL ARMEE Sander    141    LOTTO SOUDAL    03h 49′ 11”            + 13′ 25”
59.    ESP MAS BONET Luis Guillermo    194    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    03h 49′ 11”            + 13′ 25”
60.    ITA VISCONTI Giovanni    159    BAHRAIN – MERIDA    03h 49′ 11”            + 13′ 25”
61.    ESP MATE MARDONES Luis Angel    182    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    03h 49′ 11”            + 13′ 25”
62.    POR VILELA Ricardo    218    MANZANA POSTOBON TEAM    03h 49′ 11”            + 13′ 25”
63.    FRA BONNAFOND Guillaume    181    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    03h 50′ 33”            + 14′ 47”
64.    FRAROUX Anthony    168    FDJ    03h 50′ 33”            + 14′ 47”
65.    URUFERRARI BARCELO Fabricio    193    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    03h 50′ 33”            + 14′ 47”
66.    SWELUDVIGSSON Tobias    165    FDJ    03h 50′ 33”            + 14′ 47”
67.    SLOPOLANC Jan    128    UAE TEAM EMIRATES    03h 51′ 48”            + 16′ 02”
68.    FRAROSSETTO Stéphane    185    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    03h 51′ 48”            + 16′ 02”
69.    ESPVENTOSO ALBERDI Francisco Jose    39    BMC RACING TEAM    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
70.    AUSSCHULTZ Nicholas    199    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
71.    RSAJANSE VAN RENSBURG Jacques Willem    175    TEAM DIMENSION DATA    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
72.    NZLBEWLEY Sam    42    ORICA – SCOTT    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
73.    NEDBOL Jetse    219    MANZANA POSTOBON TEAM    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
74.    NEDDE KORT Koen    8    TREK – SEGAFREDO    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
75.    NORHOELGAARD Daniel    163    FDJ    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
76.    FRACHEVRIER Clément    82    AG2R LA MONDIALE    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
77.    NOREIKING Odd Christian    169    FDJ    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
78.    FRABERNARD Julien    4    TREK – SEGAFREDO    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
79.    AUSMORTON Lachlan David    178    TEAM DIMENSION DATA    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
80.    ESPLOSADA ALGUACIL Alberto    106    TEAM KATUSHA ALPECIN    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
81.    POROLIVEIRA Nelson    56    MOVISTAR TEAM    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
82.    ESPRUBIO HERNANDEZ Diego    197    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
83.    NEDTERPSTRA Niki    18    QUICK – STEP FLOORS    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
84.    USADOMBROWSKI Joseph Lloyd    94    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
85.    CANHOULE Hugo    88    AG2R LA MONDIALE    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
86.    ESPSAEZ BENITO Hector    198    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
87.    GBRBLYTHE Adam    201    AQUA BLUE SPORT    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
88.    ITAAGNOLI Valerio    152    BAHRAIN – MERIDA    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
89.    AUTDENIFL Stefan    203    AQUA BLUE SPORT    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
90.    ESPHERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus Alberto    5    TREK – SEGAFREDO    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
91.    ITAROSA Diego    28    TEAM SKY    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
92.    ITADE MARCHI Alessandro    32    BMC RACING TEAM    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
93.    ITACAPECCHI Eros    13    QUICK – STEP FLOORS    03h 52′ 37”            + 16′ 51”
94.    FRAALAPHILIPPE Julian    12    QUICK – STEP FLOORS    03h 52′ 52”            + 17′ 06”
95.    AUSHANSEN Adam James    149    LOTTO SOUDAL    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
96.    POLNIEMIEC Przemyslaw    127    UAE TEAM EMIRATES    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
97.    BELVLIEGEN Loic    37    BMC RACING TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
98.    POLPOLJANSKI Pawel    77    BORA – HANSGROHE    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
99.    GERPFINGSTEN Christoph    76    BORA – HANSGROHE    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
100.    BELWALLAYS Jelle    148    LOTTO SOUDAL    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
101.    NEDOLIVIER Daan    119    TEAM LOTTO NL – JUMBO    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
102.    POLMARCZYNSKI Tomasz    145    LOTTO SOUDAL    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
103.    AUSCLARKE William    97    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
104.    FRATURGIS Anthony    186    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
105.    POLMAJKA Rafal    71    BORA – HANSGROHE    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
106.    DENHANSEN Lasse Norman    205    AQUA BLUE SPORT    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
107.    LATSKUJINS TOMS    96    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
108.    BELMERTZ Rémy    146    LOTTO SOUDAL    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
109.    FRACOURTEILLE ARNAUD    161    FDJ    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
110.    PORREIS Rafael    195    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
111.    NZLGATE Aaron    204    AQUA BLUE SPORT    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
112.    IRLDUNNE Conor    209    AQUA BLUE SPORT    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
113.    GBRCHRISTIAN Mark    202    AQUA BLUE SPORT    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
114.    AUTHALLER Marco    105    TEAM KATUSHA ALPECIN    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
115.    AUTKONRAD Patrick    75    BORA – HANSGROHE    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
116.    DENNIELSEN Magnus Cort    44    ORICA – SCOTT    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
117.    DENMORKOV Michael    107    TEAM KATUSHA ALPECIN    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
118.    ITACARUSO Damiano    31    BMC RACING TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
119.    FRAMANZIN Lorrenzo    167    FDJ    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
120.    FRAGOUGEARD Alexis    87    AG2R LA MONDIALE    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
121.    NEDKREDER Michel    206    AQUA BLUE SPORT    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
122.    ESPSOLER GIMENEZ Marc    59    MOVISTAR TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
123.    ESPIRIZAR ARRANBURU Markel    3    TREK – SEGAFREDO    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
124.    FRAPEREZ Anthony    184    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
125.    BELDECLERCQ Tim    14    QUICK – STEP FLOORS    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
126.    BELLAMPAERT Yves    17    QUICK – STEP FLOORS    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
127.    GERKNEES Christian    22    TEAM SKY    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
128.    ESTTAARAMÄE Rein    109    TEAM KATUSHA ALPECIN    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
129.    GBRSTANNARD Ian    29    TEAM SKY    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
130.    SLONOVAK Domen    157    BAHRAIN – MERIDA    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
131.    NZLSCULLY Tom    95    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
132.    AUSCANTY Brendan    92    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
133.    GERFRÖHLINGER Johannes    63    TEAM SUNWEB    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
134.    AUSHAMILTON Christopher    65    TEAM SUNWEB    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
135.    FRAMAISON Jérémy    166    FDJ    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
136.    COLATAPUMA HURTADO Jhon Darwin    122    UAE TEAM EMIRATES    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
137.    GERSCHILLINGER Andreas    78    BORA – HANSGROHE    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
138.    GERSCHWARZMANN Michael    79    BORA – HANSGROHE    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
139.    RUSCHERNETSKI Sergei    133    ASTANA PRO TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
140.    KAZLUTSENKO Alexey    137    ASTANA PRO TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
141.    GBRYATES Adam    48    ORICA – SCOTT    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
142.    DENJUUL-JENSEN Christopher    45    ORICA – SCOTT    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
143.    GBRYATES Simon    49    ORICA – SCOTT    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
144.    BELVANBILSEN KENNETH    189    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
145.    NEDKONING Peter    208    AQUA BLUE SPORT    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
146.    ECUCARAPAZ RICHARD ANTONIO    53    MOVISTAR TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
147.    COLBOHORQUEZ SANCHEZ Hernando    213    MANZANA POSTOBON TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
148.    BELVAN ASBROECK Tom    99    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
149.    COLREYES ORTEGA Aldemar    211    MANZANA POSTOBON TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
150.    ESPSANCHEZ Luis León    138    ASTANA PRO TEAM    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
151.    ITABOARO Manuele    153    BAHRAIN – MERIDA    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
152.    RUSBELKOV Maxim    102    TEAM KATUSHA ALPECIN    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
153.    ITANIBALI Antonio    156    BAHRAIN – MERIDA    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
154.    ITAZURLO Federico    129    UAE TEAM EMIRATES    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
155.    ITAMODOLO Sacha    125    UAE TEAM EMIRATES    03h 55′ 19”            + 19′ 33”
156.    COLMOLANO BENAVIDES Juan Sebastian    216    MANZANA POSTOBON TEAM    03h 56′ 14”            + 20′ 28”
157.    COLORJUELA GUTIERREZ Fernando    214    MANZANA POSTOBON TEAM    03h 56′ 14”            + 20′ 28”
158.    KAZSTALNOV Nikita    139    ASTANA PRO TEAM    03h 58′ 10”            + 22′ 24”
159.    NEDLINDEMAN Bert Jan    117    TEAM LOTTO NL – JUMBO    03h 58′ 50”            + 23′ 04”
160.    NEDCLEMENT Stef    115    TEAM LOTTO NL – JUMBO    04h 00′ 18”            + 24′ 32”
Klasyfikacja generalna

1.    GBR FROOME Christopher    21    TEAM SKY    75h 51′ 51”
2.    ITA NIBALI Vincenzo    151    BAHRAIN – MERIDA    75h 53′ 28”    + 01′ 37”
3.    NED KELDERMAN Wilco    61    TEAM SUNWEB    75h 54′ 08”    + 02′ 17”
4.    RUS ZAKARIN Ilnur    101    TEAM KATUSHA ALPECIN    75h 54′ 20”    + 02′ 29”
5.    ESP CONTADOR Alberto    1    TREK – SEGAFREDO    75h 55′ 25”    + 03′ 34”
6.    COL LOPEZ MORENO Miguel Angel    136    ASTANA PRO TEAM    75h 57′ 07”    + 05′ 16”
7.    CAN WOODS Michael    91    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    75h 58′ 24”    + 06′ 33”
8.    ITA ARU Fabio    131    ASTANA PRO TEAM    75h 58′ 24”    + 06′ 33”
9.    NED POELS Wout    27    TEAM SKY    75h 58′ 38”    + 06′ 47”
10.    NED KRUIJSWIJK Steven    111    TEAM LOTTO NL – JUMBO    76h 02′ 17”    + 10′ 26”
11.    ESP DE LA CRUZ MELGAREJO David    11    QUICK – STEP FLOORS    76h 02′ 22”    + 10′ 31”
12.    COL CHAVES RUBIO Johan Esteban    41    ORICA – SCOTT    76h 03′ 48”    + 11′ 57”
13.    USA VAN GARDEREN Tejay    38    BMC RACING TEAM    76h 03′ 57”    + 12′ 06”
14.    RSA MEINTJES Louis    124    UAE TEAM EMIRATES    76h 05′ 23”    + 13′ 32”
15.    IRL ROCHE Nicolas    36    BMC RACING TEAM    76h 06′ 45”    + 14′ 54”
16.    ESP PARDILLA BELLON Sergio    191    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    76h 07′ 32”    + 15′ 41”
17.    ESP NIEVE Mikel    26    TEAM SKY    76h 17′ 05”    + 25′ 14”
18.    FRA BARDET Romain    81    AG2R LA MONDIALE    76h 21′ 46”    + 29′ 55”
19.    ESP MORENO FERNANDEZ Daniel    55    MOVISTAR TEAM    76h 24′ 12”    + 32′ 21”
20.    BEL ARMEE Sander    141    LOTTO SOUDAL    76h 41′ 16”    + 49′ 25”
21.    COL ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin    122    UAE TEAM EMIRATES    76h 43′ 54”    + 52′ 03”
22.    AUS HAIG Jack    43    ORICA – SCOTT    76h 47′ 03”    + 55′ 12”
23.    ESP ROJAS José Joaquin    58    MOVISTAR TEAM    76h 50′ 37”    + 58′ 46”
24.    ESP BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello    132    ASTANA PRO TEAM    76h 52′ 27”    + 01h 00′ 36”
25.    NED CLEMENT Stef    115    TEAM LOTTO NL – JUMBO    76h 57′ 05”    + 01h 05′ 14”
26.    ESP ROSON GARCIA Jaime    196    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    77h 00′ 03”    + 01h 08′ 12”
27.    ESP MATE MARDONES Luis Angel    182    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    77h 00′ 23”    + 01h 08′ 32”
28.    ITA PELLIZOTTI Franco    158    BAHRAIN – MERIDA    77h 03′ 51”    + 01h 12′ 00”
29.    NED TOLHOEK Antwan    113    TEAM LOTTO NL – JUMBO    77h 05′ 16”    + 01h 13′ 25”
30.    ITA MOSCON Gianni    25    TEAM SKY    77h 09′ 52”    + 01h 18′ 01”
31.    SLO MOHORIC Matej    126    UAE TEAM EMIRATES    77h 12′ 05”    + 01h 20′ 14”
32.    COL PANTANO Jarlinson    6    TREK – SEGAFREDO    77h 12′ 24”    + 01h 20′ 33”
33.    ESP SANCHEZ Luis León    138    ASTANA PRO TEAM    77h 13′ 33”    + 01h 21′ 42”
34.    ESP ANTON HERNANDEZ Igor    171    TEAM DIMENSION DATA    77h 16′ 24”    + 01h 24′ 33”
35.    USA STETINA Peter    9    TREK – SEGAFREDO    77h 17′ 25”    + 01h 25′ 34”
36.    GBR YATES Adam    48    ORICA – SCOTT    77h 17′ 58”    + 01h 26′ 07”
37.    POR FARIA DA COSTA Rui Alberto    121    UAE TEAM EMIRATES    77h 29′ 29”    + 01h 37′ 38”
38.    COL AGUIRRE CAIPA Hernan Ricardo    212    MANZANA POSTOBON TEAM    77h 29′ 48”    + 01h 37′ 57”
39.    LUX JUNGELS Bob    15    QUICK – STEP FLOORS    77h 29′ 57”    + 01h 38′ 06”
40.    ECU CARAPAZ RICHARD ANTONIO    53    MOVISTAR TEAM    77h 34′ 03”    + 01h 42′ 12”
41.    BEL DE CLERCQ Bart    142    LOTTO SOUDAL    77h 36′ 16”    + 01h 44′ 25”
42.    SLO POLANC Jan    128    UAE TEAM EMIRATES    77h 36′ 21”    + 01h 44′ 30”
43.    POL MAJKA Rafal    71    BORA – HANSGROHE    77h 37′ 32”    + 01h 45′ 41”
44.    COL REYES ORTEGA Aldemar    211    MANZANA POSTOBON TEAM    77h 40′ 00”    + 01h 48′ 09”
45.    NED BOUWMAN Koen    114    TEAM LOTTO NL – JUMBO    77h 40′ 10”    + 01h 48′ 19”
46.    ITA VISCONTI Giovanni    159    BAHRAIN – MERIDA    77h 48′ 55”    + 01h 57′ 04”
47.    POR OLIVEIRA Nelson    56    MOVISTAR TEAM    77h 49′ 23”    + 01h 57′ 32”
48.    GBR YATES Simon    49    ORICA – SCOTT    77h 50′ 15”    + 01h 58′ 24”
49.    COL SUAZA ARANGO Bernardo Albeiro    217    MANZANA POSTOBON TEAM    78h 00′ 46”    + 02h 08′ 55”
50.    NOR EIKING Odd Christian    169    FDJ    78h 01′ 36”    + 02h 09′ 45”
51.    FRA ROUX Anthony    168    FDJ    78h 04′ 58”    + 02h 13′ 07”
52.    ESP PEDRERO Antonio    57    MOVISTAR TEAM    78h 06′ 25”    + 02h 14′ 34”
53.    ESP SOLER GIMENEZ Marc    59    MOVISTAR TEAM    78h 06′ 32”    + 02h 14′ 41”
54.    POR VILELA Ricardo    218    MANZANA POSTOBON TEAM    78h 07′ 18”    + 02h 15′ 27”
55.    BEL DE GENDT Thomas    143    LOTTO SOUDAL    78h 08′ 25”    + 02h 16′ 34”
56.    FRA ROSSETTO Stéphane    185    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    78h 11′ 06”    + 02h 19′ 15”
57.    URU FERRARI BARCELO Fabricio    193    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    78h 11′ 41”    + 02h 19′ 50”
58.    FRA CHEVRIER Clément    82    AG2R LA MONDIALE    78h 14′ 47”    + 02h 22′ 56”
59.    NED OLIVIER Daan    119    TEAM LOTTO NL – JUMBO    78h 15′ 52”    + 02h 24′ 01”
60.    BEL DE TIER Floris    116    TEAM LOTTO NL – JUMBO    78h 15′ 58”    + 02h 24′ 07”
61.    POLMARCZYNSKI Tomasz    145    LOTTO SOUDAL    78h 16′ 59”    + 02h 25′ 08”
62.    SWELUDVIGSSON Tobias    165    FDJ    78h 17′ 27”    + 02h 25′ 36”
63.    ESPHERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus Alberto    5    TREK – SEGAFREDO    78h 18′ 29”    + 02h 26′ 38”
64.    ITAROSA Diego    28    TEAM SKY    78h 18′ 54”    + 02h 27′ 03”
65.    AUTDENIFL Stefan    203    AQUA BLUE SPORT    78h 22′ 23”    + 02h 30′ 32”
66.    ITADE MARCHI Alessandro    32    BMC RACING TEAM    78h 24′ 28”    + 02h 32′ 37”
67.    FRAMAISON Jérémy    166    FDJ    78h 26′ 14”    + 02h 34′ 23”
68.    GERBUCHMANN Emanuel    72    BORA – HANSGROHE    78h 27′ 19”    + 02h 35′ 28”
69.    FRAALAPHILIPPE Julian    12    QUICK – STEP FLOORS    78h 28′ 27”    + 02h 36′ 36”
70.    NEDBOL Jetse    219    MANZANA POSTOBON TEAM    78h 33′ 08”    + 02h 41′ 17”
71.    AUSCLARKE Simon    93    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    78h 34′ 14”    + 02h 42′ 23”
72.    ITAAGNOLI Valerio    152    BAHRAIN – MERIDA    78h 34′ 21”    + 02h 42′ 30”
73.    ESPLOSADA ALGUACIL Alberto    106    TEAM KATUSHA ALPECIN    78h 37′ 41”    + 02h 45′ 50”
74.    KAZLUTSENKO Alexey    137    ASTANA PRO TEAM    78h 38′ 20”    + 02h 46′ 29”
75.    NEDDE KORT Koen    8    TREK – SEGAFREDO    78h 39′ 11”    + 02h 47′ 20”
76.    ESPLOPEZ GARCIA David    24    TEAM SKY    78h 39′ 13”    + 02h 47′ 22”
77.    ITAPUCCIO Salvatore    23    TEAM SKY    78h 39′ 14”    + 02h 47′ 23”
78.    ESPVERONA Carlos    47    ORICA – SCOTT    78h 40′ 38”    + 02h 48′ 47”
79.    POLPOLJANSKI Pawel    77    BORA – HANSGROHE    78h 42′ 52”    + 02h 51′ 01”
80.    ITATRENTIN Matteo    19    QUICK – STEP FLOORS    78h 44′ 18”    + 02h 52′ 27”
81.    ESPMAS NICOLAU Enric    16    QUICK – STEP FLOORS    78h 46′ 07”    + 02h 54′ 16”
82.    RSAJANSE VAN RENSBURG Jacques Willem    175    TEAM DIMENSION DATA    78h 48′ 04”    + 02h 56′ 13”
83.    ESPMAS BONET Luis Guillermo    194    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    78h 48′ 38”    + 02h 56′ 47”
84.    FRAPEREZ Anthony    184    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    78h 49′ 15”    + 02h 57′ 24”
85.    ESPNAVARRO Daniel    183    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    78h 49′ 29”    + 02h 57′ 38”
86.    ESPSAEZ BENITO Hector    198    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    78h 51′ 40”    + 02h 59′ 49”
87.    FRABERNARD Julien    4    TREK – SEGAFREDO    78h 53′ 58”    + 03h 02′ 07”
88.    COLOSORIO ARBOLEDA Juan Felipe    215    MANZANA POSTOBON TEAM    78h 56′ 34”    + 03h 04′ 43”
89.    ESPARROYO DURAN David    192    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    78h 57′ 00”    + 03h 05′ 09”
90.    AUSMORTON Lachlan David    178    TEAM DIMENSION DATA    78h 57′ 36”    + 03h 05′ 45”
91.    POLNIEMIEC Przemyslaw    127    UAE TEAM EMIRATES    78h 57′ 39”    + 03h 05′ 48”
92.    FRABONNAFOND Guillaume    181    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    78h 58′ 15”    + 03h 06′ 24”
93.    BELTHEUNS Edward    2    TREK – SEGAFREDO    78h 59′ 54”    + 03h 08′ 03”
94.    ITAVILLELLA Davide    98    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    79h 03′ 25”    + 03h 11′ 34”
95.    COLBOHORQUEZ SANCHEZ Hernando    213    MANZANA POSTOBON TEAM    79h 06′ 18”    + 03h 14′ 27”
96.    RUSCHERNETSKI Sergei    133    ASTANA PRO TEAM    79h 06′ 49”    + 03h 14′ 58”
97.    AUSHANSEN Adam James    149    LOTTO SOUDAL    79h 11′ 02”    + 03h 19′ 11”
98.    USADOMBROWSKI Joseph Lloyd    94    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    79h 11′ 56”    + 03h 20′ 05”
99.    AUTKONRAD Patrick    75    BORA – HANSGROHE    79h 12′ 31”    + 03h 20′ 40”
100.    ESPVENTOSO ALBERDI Francisco Jose    39    BMC RACING TEAM    79h 13′ 44”    + 03h 21′ 53”
101.    FRAGOUGEARD Alexis    87    AG2R LA MONDIALE    79h 15′ 03”    + 03h 23′ 12”
102.    ITANIBALI Antonio    156    BAHRAIN – MERIDA    79h 17′ 34”    + 03h 25′ 43”
103.    ITACAPECCHI Eros    13    QUICK – STEP FLOORS    79h 17′ 44”    + 03h 25′ 53”
104.    FRACOURTEILLE ARNAUD    161    FDJ    79h 18′ 26”    + 03h 26′ 35”
105.    SLONOVAK Domen    157    BAHRAIN – MERIDA    79h 20′ 28”    + 03h 28′ 37”
106.    ESPGARCIA CORTINA Ivan    154    BAHRAIN – MERIDA    79h 21′ 47”    + 03h 29′ 56”
107.    AUSCANTY Brendan    92    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    79h 23′ 04”    + 03h 31′ 13”
108.    USAHAGA Chad    64    TEAM SUNWEB    79h 23′ 06”    + 03h 31′ 15”
109.    FRADUVAL Julien    85    AG2R LA MONDIALE    79h 23′ 24”    + 03h 31′ 33”
110.    NEDLINDEMAN Bert Jan    117    TEAM LOTTO NL – JUMBO    79h 23′ 32”    + 03h 31′ 41”
111.    ESPLOBATO DEL VALLE Juan José    118    TEAM LOTTO NL – JUMBO    79h 27′ 25”    + 03h 35′ 34”
112.    ITACARUSO Damiano    31    BMC RACING TEAM    79h 28′ 32”    + 03h 36′ 41”
113.    CANHOULE Hugo    88    AG2R LA MONDIALE    79h 29′ 24”    + 03h 37′ 33”
114.    DENJUUL-JENSEN Christopher    45    ORICA – SCOTT    79h 30′ 09”    + 03h 38′ 18”
115.    DENANDERSEN Søren Kragh    68    TEAM SUNWEB    79h 30′ 52”    + 03h 39′ 01”
116.    BELVLIEGEN Loic    37    BMC RACING TEAM    79h 31′ 18”    + 03h 39′ 27”
117.    ITABOARO Manuele    153    BAHRAIN – MERIDA    79h 33′ 02”    + 03h 41′ 11”
118.    ESPIRIZAR ARRANBURU Markel    3    TREK – SEGAFREDO    79h 33′ 49”    + 03h 41′ 58”
119.    AUTHALLER Marco    105    TEAM KATUSHA ALPECIN    79h 35′ 38”    + 03h 43′ 47”
120.    GERFRÖHLINGER Johannes    63    TEAM SUNWEB    79h 35′ 54”    + 03h 44′ 03”
121.    BELDE VREESE LAURENS    134    ASTANA PRO TEAM    79h 37′ 56”    + 03h 46′ 05”
122.    LATSKUJINS TOMS    96    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    79h 38′ 21”    + 03h 46′ 30”
123.    AUSSCHULTZ Nicholas    199    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    79h 40′ 12”    + 03h 48′ 21”
124.    FRATURGIS Anthony    186    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    79h 41′ 07”    + 03h 49′ 16”
125.    BELDECLERCQ Tim    14    QUICK – STEP FLOORS    79h 43′ 36”    + 03h 51′ 45”
126.    DENNIELSEN Magnus Cort    44    ORICA – SCOTT    79h 43′ 45”    + 03h 51′ 54”
127.    NEDKREDER Michel    206    AQUA BLUE SPORT    79h 44′ 29”    + 03h 52′ 38”
128.    AUSHAMILTON Christopher    65    TEAM SUNWEB    79h 45′ 09”    + 03h 53′ 18”
129.    GERKNEES Christian    22    TEAM SKY    79h 46′ 46”    + 03h 54′ 55”
130.    NORHOELGAARD Daniel    163    FDJ    79h 47′ 12”    + 03h 55′ 21”
131.    ESPRUBIO HERNANDEZ Diego    197    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    79h 51′ 04”    + 03h 59′ 13”
132.    NEDTERPSTRA Niki    18    QUICK – STEP FLOORS    79h 52′ 14”    + 04h 00′ 23”
133.    RUSBELKOV Maxim    102    TEAM KATUSHA ALPECIN    79h 54′ 20”    + 04h 02′ 29”
134.    PORREIS Rafael    195    CAJA RURAL – SEGUROS RGA    79h 55′ 37”    + 04h 03′ 46”
135.    BELVAN ASBROECK Tom    99    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    79h 56′ 07”    + 04h 04′ 16”
136.    ITAMODOLO Sacha    125    UAE TEAM EMIRATES    79h 56′ 11”    + 04h 04′ 20”
137.    COLORJUELA GUTIERREZ Fernando    214    MANZANA POSTOBON TEAM    79h 57′ 18”    + 04h 05′ 27”
138.    DENMORKOV Michael    107    TEAM KATUSHA ALPECIN    79h 58′ 11”    + 04h 06′ 20”
139.    BELLAMPAERT Yves    17    QUICK – STEP FLOORS    79h 58′ 39”    + 04h 06′ 48”
140.    GBRCHRISTIAN Mark    202    AQUA BLUE SPORT    80h 05′ 48”    + 04h 13′ 57”
141.    NZLGATE Aaron    204    AQUA BLUE SPORT    80h 06′ 29”    + 04h 14′ 38”
142.    KAZSTALNOV Nikita    139    ASTANA PRO TEAM    80h 07′ 42”    + 04h 15′ 51”
143.    GERPFINGSTEN Christoph    76    BORA – HANSGROHE    80h 07′ 46”    + 04h 15′ 55”
144.    GERSCHILLINGER Andreas    78    BORA – HANSGROHE    80h 09′ 21”    + 04h 17′ 30”
145.    NEDKONING Peter    208    AQUA BLUE SPORT    80h 09′ 56”    + 04h 18′ 05”
146.    BELVANBILSEN KENNETH    189    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    80h 09′ 57”    + 04h 18′ 06”
147.    ESTTAARAMÄE Rein    109    TEAM KATUSHA ALPECIN    80h 10′ 55”    + 04h 19′ 04”
148.    GBRSTANNARD Ian    29    TEAM SKY    80h 11′ 43”    + 04h 19′ 52”
149.    DENHANSEN Lasse Norman    205    AQUA BLUE SPORT    80h 12′ 11”    + 04h 20′ 20”
150.    ITAZURLO Federico    129    UAE TEAM EMIRATES    80h 15′ 36”    + 04h 23′ 45”
151.    NZLBEWLEY Sam    42    ORICA – SCOTT    80h 16′ 53”    + 04h 25′ 02”
152.    BELMERTZ Rémy    146    LOTTO SOUDAL    80h 19′ 14”    + 04h 27′ 23”
153.    COLMOLANO BENAVIDES Juan Sebastian    216    MANZANA POSTOBON TEAM    80h 19′ 51”    + 04h 28′ 00”
154.    NZLSCULLY Tom    95    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    80h 21′ 48”    + 04h 29′ 57”
155.    BELWALLAYS Jelle    148    LOTTO SOUDAL    80h 23′ 08”    + 04h 31′ 17”
156.    GBRBLYTHE Adam    201    AQUA BLUE SPORT    80h 23′ 18”    + 04h 31′ 27”
157.    GERSCHWARZMANN Michael    79    BORA – HANSGROHE    80h 26′ 13”    + 04h 34′ 22”
158.    AUSCLARKE William    97    CANNONDALE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING TEAM    80h 27′ 33”    + 04h 35′ 42”
159.    FRAMANZIN Lorrenzo    167    FDJ    80h 27′ 43”    + 04h 35′ 52”
160.    IRLDUNNE Conor    209    AQUA BLUE SPORT    80h 39′ 23”    + 04h 47′ 32′