Quick Step Floors / Tim De Waele

Kolumbijczyk był najszybszy na czwartym etapie ścigania w Wielkiej Brytanii po sprincie z peletonu. Kolarz CCC Sprandi Polkowice, Alan Banaszek, zajął piąte miejsce! Nowym liderem został Elia Viviani (Team Sky).

Czwartego dnia rywalizacji do pokonania było 164.7km z Mansfield do Newark-on-Trent. Podobnie jak w poprzednich dniach nie brakowało niewielkich pagórków, ale etap był dość łatwy i ponownie zapowiadał walkę sprinterów.

Pomimo prób Michała Kwiatkowskiego (Team Sky) na początku etapu ostatecznie w ucieczce dnia zabrakło Polaków. Czołówkę utworzyło pięciu zawodników: Alistair Slater (JLT Condor), Richard Handley i Alexandre Blain (Madison Genesis), Mark McNally (Wanty Groupe Gobert) i Jacob Scott (An Post Chain Reaction).

Przebieg etapu był dość monotonny – w ucieczce rozgrywała się walka o premie górskie i lotne, a w peletonie było dość spokojnie. Dzięki świetnym finiszom nowym liderem klasyfikacji górskiej został Jacob Scott.

45km przed metą doszło do nieprzyjemnego zdarzenia – rozpędzony peleton wpadł w zaparkowany samochód. Uderzenie było na tyle silne, że szyba w pojeździe rozpadła się w drobny mak, a z rywalizacji wycofał się m.in. Brent Bookwalter (BMC).

Chociaż wydawało się, że zasadnicza grupa kontroluje sytuację, to 20km po wypadku przewaga była bez zmian i przekraczała dwie minuty. Peleton rzucił się w pogoń i różnica zaczęła spadać dość szybko. W końcu pomocnicy sprinterów dopięły swego 3km przed metą. Przez chwilę ładnie jechali kolarze CCC Sprandi Polkowice, ale pogubili się w samej końcówce.

Pojedynek “pociągów” zdecydowanie wygrali zawodnicy Quick-Step Floors i minimalnie wygrał Fernando Gaviria. Tuż za Kolumbijczykiem byli Elia Viviani (Team Sky) i Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin), a w czołówce był też Alan Banaszek (CCC Sprandi Polkowice) – piąta lokata! Nowym liderem został Viviani.

Wyniki:

1 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 3:43:31
2 Elia Viviani (Ita) Team Sky 0:00:00
3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
4 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
5 Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
6 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
7 Harry Tanfield (GBr) Bike Channel – Canyon 0:00:00
8 Enzo Wouters (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
9 Nikolas Maes (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
10 Nils Politt (GER) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
11 Patrick Bevin (NZl) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:00
12 Brenton Jones (Aus) JLT – Condor 0:00:00
13 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Quick Step Floors 0:00:00
14 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:00:00
15 Caleb Ewan (Aus) Orica – Scott 0:00:00
16 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
17 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:00:00
18 Christopher Lawless (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:00
19 Philippe Gilbert (Bel) Quick Step Floors 0:00:00
20 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:00:00
21 Stefan Küng (SUI) BMC Racing Team 0:00:00
22 Ryan Mullen (Irl) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:00
23 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:00:00
24 Jonathan McEvoy (GBr) Madison – Genesis 0:00:00
25 Thomas Gibbons (USA) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
26 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:00
27 Zdenek Štybar (Cze) Quick Step Floors 0:00:00
28 Tony Martin (GER) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
29 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
30 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:00:00
31 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 0:00:00
32 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team 0:00:00
33 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team 0:00:00
34 Rory Townsend (GBr) Bike Channel – Canyon 0:00:00
35 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:00:00
36 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
37 Laurens De Plus (Bel) Quick Step Floors 0:00:00
38 Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
39 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling 0:00:00
40 Luka Mezgec (Slo) Orica – Scott 0:00:00
41 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
42 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:00:00
43 Silvan Dillier (SUI) BMC Racing Team 0:00:00
44 Chris Opie (GBr) Bike Channel – Canyon 0:00:00
45 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:00:00
46 Oliver Wood (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:00
47 Kamil Gradek (Pol) ONE Pro Cycling 0:00:00
48 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
49 James Shaw (GBr) Lotto – Soudal 0:00:00
50 Matthew Teggart (Irl) An Post – Chainreaction 0:00:00
51 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
52 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 0:00:00
53 Dexter Gardias (GBr) Bike Channel – Canyon 0:00:00
54 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:00:00
55 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:00
56 Roger Kluge (GER) Orica – Scott 0:00:00
57 Mark Stewart (GBr) An Post – Chainreaction 0:00:00
58 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
59 James Oram (NZl) ONE Pro Cycling 0:00:00
60 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
61 Daniel Martin (Irl) Quick Step Floors 0:00:00
62 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:00:00
63 Senne Leysen (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
64 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
65 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:00:00
66 Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
67 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
68 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
69 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
70 Connor Swift (GBr) Madison – Genesis 0:00:00
71 Jonathan Castroviejo (Esp) Movistar Team 0:00:00
72 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
73 Jonas Koch (GER) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:00
74 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
75 James Knox (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:00
76 Regan Gough (NZl) An Post – Chainreaction 0:00:00
77 Andres Miguel Diaz Corrales (Col) Cylance Pro Cycling 0:00:00
78 Hugh John Carthy (GBr) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:00
79 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:00:00
80 Michael Hepburn (Aus) Orica – Scott 0:00:00
81 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison – Genesis 0:00:00
82 Eric Marcotte (USA) Cylance Pro Cycling 0:00:00
83 Kyle Murphy (USA) Cylance Pro Cycling 0:00:00
84 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:00:00
85 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 0:00:00
86 Adam Hartley (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:00
87 Russell Downing (GBr) JLT – Condor 0:00:00
88 Simone Andreetta (Ita) Bardiani – CSF 0:00:00
89 Robert Partridge (GBr) Bike Channel – Canyon 0:00:00
90 Sean McKenna (Irl) An Post – Chainreaction 0:00:00
91 Matthew Holmes (GBr) Madison – Genesis 0:00:00
92 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:00:00
93 Primož Roglic (Slo) Team LottoNL – Jumbo 0:00:00
94 Richard Handley (GBr) Madison – Genesis 0:00:00
95 Alexandre Blain (Fra) Madison – Genesis 0:00:00
96 Damien Shaw (Irl) An Post – Chainreaction 0:00:00
97 James Gullen (GBr) JLT – Condor 0:00:00
98 Ian Bibby (GBr) JLT – Condor 0:00:00
99 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:00:00
100 Kris Boeckmans (Bel) Lotto – Soudal 0:00:00
101 Davide Formolo (Ita) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:36
102 Rob Power (Aus) Orica – Scott 0:01:20
103 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 0:01:20
104 Jacob Hennessy (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:01:25
105 Graham Briggs (GBr) JLT – Condor 0:01:48
106 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:01:53
107 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:01:53
108 Alistair Slater (GBr) JLT – Condor 0:01:53
109 Ethan Hayter (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:01:53
110 Marcin Bialoblocki (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:01:53
111 Orlando Trinidad Garibay Contreras (Mex) Cylance Pro Cycling 0:01:53
112 Jacob Scott (GBr) An Post – Chainreaction 0:01:53
113 Luke Durbridge (Aus) Orica – Scott 0:02:08
114 Scott Thwaites (GBr) Team Dimension Data 0:04:24
DNF Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
DSQ James Lowsley-Williams (GBr) Bike Channel – Canyon
DSQ Bryan Lewis (USA) Cylance Pro Cycling

Klasyfikacja generalna:

1 Elia Viviani (Ita) Team Sky 17:38:05
2 Caleb Ewan (Aus) Orica – Scott 0:00:00
3 Fernando Gaviria Rendon (Col) Quick Step Floors 0:00:06
4 Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Dimension Data 0:00:07
5 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha – Alpecin 0:00:12
6 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:00:14
7 Silvan Dillier (SUI) BMC Racing Team 0:00:15
8 Kamil Gradek (Pol) ONE Pro Cycling 0:00:15
9 Lars Boom (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:18
10 Richard Handley (GBr) Madison – Genesis 0:00:19
11 Nikolas Maes (Bel) Lotto – Soudal 0:00:20
12 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:00:20
13 Brenton Jones (Aus) JLT – Condor 0:00:20
14 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:00:20
15 Zdenek Štybar (Cze) Quick Step Floors 0:00:20
16 Christopher Lawless (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:20
17 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 0:00:20
18 Philippe Gilbert (Bel) Quick Step Floors 0:00:20
19 Tony Martin (GER) Team Katusha – Alpecin 0:00:20
20 Mads Würtz Schmidt (Den) Team Katusha – Alpecin 0:00:20
21 Patrick Bevin (NZl) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:20
22 Stefan Küng (SUI) BMC Racing Team 0:00:20
23 Marcel Sieberg (GER) Lotto – Soudal 0:00:20
24 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:20
25 Nils Politt (GER) Team Katusha – Alpecin 0:00:20
26 Gijs Van Hoecke (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:20
27 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team 0:00:20
28 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Quick Step Floors 0:00:20
29 Laurens De Plus (Bel) Quick Step Floors 0:00:20
30 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:00:20
31 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling 0:00:20
32 Matthew Teggart (Irl) An Post – Chainreaction 0:00:20
33 Ryan Mullen (Irl) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:20
34 Dion Smith (NZl) Wanty – Groupe Gobert 0:00:20
35 Owain Doull (GBr) Team Sky 0:00:20
36 Enrico Barbin (Ita) Bardiani – CSF 0:00:20
37 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:00:20
38 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNL – Jumbo 0:00:20
39 Gorka Izagirre Insausti (Esp) Movistar Team 0:00:20
40 James Shaw (GBr) Lotto – Soudal 0:00:20
41 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:00:20
42 Mark Stewart (GBr) An Post – Chainreaction 0:00:20
43 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:20
44 Luka Mezgec (Slo) Orica – Scott 0:00:20
45 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team 0:00:20
46 Michael Hepburn (Aus) Orica – Scott 0:00:20
47 Reto Hollenstein (SUI) Team Katusha – Alpecin 0:00:20
48 Imanol Erviti (Esp) Movistar Team 0:00:20
49 Geraint Thomas (GBr) Team Sky 0:00:20
50 Russell Downing (GBr) JLT – Condor 0:00:20
51 Jonathan Castroviejo (Esp) Movistar Team 0:00:20
52 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 0:00:20
53 Tiago Machado (Por) Team Katusha – Alpecin 0:00:20
54 James Oram (NZl) ONE Pro Cycling 0:00:20
55 Dexter Gardias (GBr) Bike Channel – Canyon 0:00:20
56 Hugh John Carthy (GBr) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:00:20
57 Daniel Martin (Irl) Quick Step Floors 0:00:20
58 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani – CSF 0:00:20
59 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani – CSF 0:00:20
60 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team 0:00:20
61 James Knox (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:20
62 Primož Roglic (Slo) Team LottoNL – Jumbo 0:00:20
63 Oliver Wood (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:35
64 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:01:39
65 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNL – Jumbo 0:02:04
66 Lukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:02:08
67 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:02:10
68 Regan Gough (NZl) An Post – Chainreaction 0:02:10
69 Eric Marcotte (USA) Cylance Pro Cycling 0:02:10
70 Roger Kluge (GER) Orica – Scott 0:02:45
71 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team 0:03:01
72 Davide Formolo (Ita) Cannondale – Drapac Pro Cycling Team 0:03:01
73 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi – Polkowice 0:03:15
74 Jay Robert Thomson (RSA) Team Dimension Data 0:03:15
75 James Gullen (GBr) JLT – Condor 0:03:15
76 Jonas Koch (GER) CCC Sprandi – Polkowice 0:03:17
77 Rory Townsend (GBr) Bike Channel – Canyon 0:03:42
78 Luke Durbridge (Aus) Orica – Scott 0:04:33
79 Scott Thwaites (GBr) Team Dimension Data 0:04:44
80 Alistair Slater (GBr) JLT – Condor 0:05:04
81 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani – CSF 0:06:46
82 Senne Leysen (Bel) Lotto – Soudal 0:06:46
83 Connor Swift (GBr) Madison – Genesis 0:06:46
84 Kris Boeckmans (Bel) Lotto – Soudal 0:07:16
85 Paolo Simion (Ita) Bardiani – CSF 0:07:34
86 Thomas Gibbons (USA) Wanty – Groupe Gobert 0:07:34
87 Mark McNally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:07:37
88 Harry Tanfield (GBr) Bike Channel – Canyon 0:07:48
89 Alexandre Blain (Fra) Madison – Genesis 0:07:48
90 Enzo Wouters (Bel) Lotto – Soudal 0:07:51
91 Jonathan McEvoy (GBr) Madison – Genesis 0:07:51
92 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:07:51
93 Andres Miguel Diaz Corrales (Col) Cylance Pro Cycling 0:07:51
94 Sean McKenna (Irl) An Post – Chainreaction 0:07:51
95 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison – Genesis 0:07:51
96 Damien Shaw (Irl) An Post – Chainreaction 0:07:51
97 Kyle Murphy (USA) Cylance Pro Cycling 0:08:51
98 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:08:55
99 Ethan Hayter (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:09:36
100 Jacob Hennessy (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:09:54
101 Jacob Scott (GBr) An Post – Chainreaction 0:10:43
102 Simone Andreetta (Ita) Bardiani – CSF 0:10:49
103 Alan Banaszek (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:12:18
104 Ian Bibby (GBr) JLT – Condor 0:12:32
105 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:12:44
106 Rob Power (Aus) Orica – Scott 0:12:54
107 Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky 0:12:55
108 Matthew Holmes (GBr) Madison – Genesis 0:14:17
109 Robert Partridge (GBr) Bike Channel – Canyon 0:15:07
110 Marcin Bialoblocki (Pol) CCC Sprandi – Polkowice 0:15:23
111 Orlando Trinidad Garibay Contreras (Mex) Cylance Pro Cycling 0:15:23
112 Chris Opie (GBr) Bike Channel – Canyon 0:16:25
113 Adam Hartley (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:17:23
114 Graham Briggs (GBr) JLT – Condor 0:29:40