fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Brytyjczyk opuszcza Team Movistar po pięciu sezonach, w czasie których wygrał m.in. etapy Tour de Pologne i Giro d’Italia.

Dowsett jest pięciokrotnym mistrzem Wielkiej Brytanii w jeździe indywidualnej na czas i byłym rekordzistą świata w jeździe godzinnej. W zawodowej karierze reprezentował Team Sky i Team Movistar, a pierwsze kroki stawiał w ekipie Axela Merckxa.

Dołączenie do tej ekipy to wielka radość. W Movistarze spędziłem pięć wspaniałych sezonów, ale czas na zmiany – nie mogę się doczekać dołączenia do Team Katusha-Alpecin. Każdy zespół ma inne podejście i myślę, że mogę się wiele nauczyć. Miło, że mogę pozostać na znakomitych rowerach Canyon. W ostatnich latach bardzo mnie wspierali i, według mnie, to najlepsze maszyny

– powiedział Dowsett.

Brytyjczyk, podobnie jak wielu jego rodaków, zaczynał od kolarstwa torowego, dlatego jego największą specjalnością są wyścigi na czas. W nowym zespole ma się skupić właśnie na takich etapach oraz pomaganiu kolegom – od przyszłego roku w barwach szwajcarskiego zespołu będzie występował również Marcel Kittel. Dowsett potrafi też jednak pokonywać krótkie podjazdy, dlatego przyda się nie tylko najszybszym zawodnikom.

Były rekordzista w jeździe godzinnej jest chory na hemofilię – wrodzony niedobór czynnika krzepnięcia krwi. Przyznaje, że wybrał kolarstwo, ponieważ sporty kontaktowe, jak piłka nożna, były zbyt niebezpieczne. Brytyjczyk prowadzi fundację pomagającą zwiększyć świadomość społeczeństwa o tej rzadkiej dolegliwości.

Wejście na podium to dla mnie zawsze wyjątkowy moment. To wiadomość dla chorych, że możemy korzystać z życia. To pokazuje, że każdy jest w stanie osiągnąć wiele, bez względu na okoliczności.