© A.S.O. / Pauline Ballet

Przygotowania do Tour de France czas zacząć! W niedzielę dobiegną końca emocje związane z Giro d’Italia, a kibice całą swoją uwagę poświęcą Wielkiej Pętli. Jedną z największych gwiazd tegorocznego Wyścigu Dookoła Francji może być Greg Van Avermaet.

Belg był największym wygranym tegorocznego sezonu „północnych klasyków”. Jego najważniejszym skalpem był oczywiście triumf w Paris-Roubaix, zwyciężał także w Omloop Het Nieuwsblad, E3 Harelbeke, Gent-Wevelgem oraz zajmował miejsca na podium w Ronde van Vlaanderen i Strade Bianche. Wspaniała seria zakończyła się zasłużonym odpoczynkiem – zawodnik grupy BMC nie startował od końca kwietnia. Teraz Belg powraca na rower – Van Avermaet wystartuje w Skoda Tour of Luxembourg, który rozpocznie się w następnym tygodniu.

Pięciodniowa impreza o kategorii 2.HC jest idealnym miejscem przetarcia przed trudnym okresem przygotowawczym do Tour de France. Etapy są pagórkowate, pełne krótkich i sztywnych podjazdów – idealny teren dla wspaniałego „klasykowca” jakim jest Van Avermaet. Mistrz olimpijski z Rio ma jednak inne plany związane z Wyścigiem Dookoła Luksemburga. Jego głównym celem jest mocny trening, a przy okazji chce pomóc Jean-Pierre Druckerowi w walce o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Nie wyklucza jednak walki o triumf na jednym z etapów. W oficjalnym wywiadzie dla strony internetowej swojej drużyny, Van Avermaet opowiada o swoich planach na nadchodzące miesiące:

Po miesiącu bez ścigania, czuję już wielki głód jazdy na rowerze. Moje plany zakładają łagodne rozpoczęcie przygotowań do Tour de France, a Skoda Tour of Luxembourg może mi zapewnić doskonałe warunki. Kiedy masz długą przerwę od startów, to nie wiesz w jakiej jesteś formie. Trudna, tygodniowa impreza w Luksemburgu pomoże mi wrócić do właściwego rytmu.

Drużyna BMC Racing Team wysyła do Luksemburgu mieszankę rutyny i młodości. Van Avermaet’a i Druckera będzie wspierać świetny góral Richie Porte, solidni pomocnicy w osobach Szwajcarów Michaela Schaara i Martina Elmigera, a także młodzi Belgowie Floris Gerts, Nathan Van Hooydinck i Loic Vliegen. Dyrektor zespołu Steve Bauer uważa, że taka mieszanka może stać się wybuchowa:

Pagórkowaty teren w Luksemburgu odpowiada wszechstronnym zawodnikom – trzeba zawsze być na czele peletonu i być gotowym do walki na każdej premii i na finiszu. Jempy Drucker będzie miał dodatkową motywację, ze względu na doping lokalnych fanów oraz znajomość trasy. Wyścig jest również idealny dla Van Avermaeta – głównym celem Grega jest Tour de France, ale oczekuję od niego dobrej postawy w Luksemburgu.

Największą gwiazdą wyścigu będzie Jean-Pierre Drucker. Zwycięzca etapu na ubiegłorocznej Vuelcie będzie głównym faworytem do końcowego zwycięstwa w swoim rodzinnym kraju. Rok temu Luksemburczyk wygrał prolog, lecz musiał się wycofać na trzecim etapie. W tym roku Drucker nie chce powtórzyć błędu sprzed roku i ma zamiar walczyć o żółtą koszulkę lidera:

Wygranie prologu na moim ulubionym wyścigu wiele dla mnie znaczyło. Triumf przed oczami rodziny i kibiców wyzwolił we mnie dodatkowe pokłady energii. Chcę powtórzyć ten sukces również w tym roku. Mamy naprawdę mocną drużynę i możemy osiągnąć wspaniałe rezultaty na Wyścigu Dookoła Luksemburga.

Drużyna BMC może więc upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – przygotować Van Avermaeta do Tour de France oraz wygrać wyścig dzięki determinacji Druckera. Jedno jest pewne – od następnego tygodnia rozpoczyna się kluczowy okres dla wszystkich gwiazd lipcowej Wielkiej Pętli.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments