UCI

Po wyścigu Amgen Tour of California czołówka klasyfikacji nie uległa zmianie. Spory awans zanotował Polak z ekipy BORA-hansgrohe, który w amerykańskim wyścigu zajął drugie miejsce.

W pierwszej i drugiej dziesiątce rankingu nie zanotowano żadnej zamiany lokat pomiędzy zawodnikami. W Stanach Zjednoczonych z czołowej „dychy” startował jedynie Peter Sagan. Pierwsze miejsce okupuje Greg Van Avermaet – Belg z drużyny BMC ma na koncie 2528 punktów oraz dużą przewagę nad drugim Alejandro Valverde (ponad 500 „oczek”). Trzecie miejsce nadal zajmuje Michał Kwiatkowski. Polak w spokoju przygotowuje się do drugiej części sezonu – w jego planach figuruje start w Criterium du Dauphine. Zaraz za Polakiem jest Philippe Gilbert, piąty jest Richie Porte, a szóstą lokatę zajmuje Peter Sagan. Słowak częściowo zredukował stratę do poprzedzających go zawodników, lecz miejsca nie poprawił.

Bardzo duży skok wykonał Rafał Majka. Polak wspaniale spisał się w Kalifornii i awansował z 54. na 23. miejsce. Zawodnik BORA-hansgrohe pokazał, że forma jego stale rośnie i podczas Tour de France ma osiągnąć maksymalną wartość. Szkoda jedynie dość słabo przejechanej „czasówki” – Rafał miał okazję osiągnąć znaczny sukces i wygrać kolejny z wyścigów cyklu World Tour. Ubiegł go George Bennett, który również zanotował duży awans w rankingu. Nowozelandczyk jest największym wygranym minionego weekendu. Po zwycięstwie w Kalifornii zawodnik Team LottoNL-Jumbo awansował z 74. na 28. lokatę.

Paweł Poljański w Kalifornii miał zadania pomocnicze, lecz na górskich etapach udało mu się dojechać w pierwszej dwudziestce i zdołał zdobyć kilka punktów do rankingu – awansował z 233. na 206. lokatę. Pozostali Polacy zanotowali spadek w klasyfikacji. Tomasz Marczyński i Michał Gołaś jadą w Giro d’Italia. Ranking jest uaktualniany po zakończeniu poszczególnych wyścigów, więc na razie dorobek punktowy obu Polaków nie uległ zmianie – obecnie  zajmują odpowiednio 215. i 360. miejsce. Ostatnim naszym kolarzem na liście jest Łukasz Wiśniowski – młody Polak na razie odpoczywa i obecnie jest na 338. lokacie rankingu World Tour.

Klasyfikacja drużynowa również nie uległa poważniejszym zmianom. Nadal prowadzi ekipa Quick Step Floors, która ma olbrzymią przewagę nad BMC Racing Team, choć różnica pomiędzy obiema drużynami zmalała do 1131 punktów dzięki dobrej postawie Brenta Bookwaltera. Trzecia jest ekipa Orica-Scott, a na kolejnych miejscach nastąpiła zamiana – Team Sky wyprzedził Movistar. Siódmy jest zespół BORA-hansgrohe, w której jeżdżą trzej Polacy. Lotto Soudal Tomasza Marczyńskiego jest czternasta – belgijska ekipa zanotowała kolejny spadek o jedną pozycję.

Bieżący tydzień może przynieść dużo zmian w klasyfikacji UCI World Tour. W weekend zakończy się Giro d’Italia, choć we włoskim wyścigu nie jedzie żaden z kolarzy pierwszej dziesiątki rankingu. Wygrana w Giro to 850 punktów do rankingu, więc Quintana lub Dumoulin mogą znacząco awansować. Kolejne wyścigi z cyklu World Tour odbędą się już w następnym miesiącu – 4 czerwca startuje Criterium du Dauphine, a 10 czerwca rusza Tour de Suisse.

W poprzednim tygodniu nie odbywały się żadne wyścigi z cyklu kobiecego World Tour. Ranking nie uległ więc zmianie – nadal prowadzi Anna Van Der Breggen przed Coryn Riverą i Annemiek Van Vleuten. Katarzyna Niewiadoma nadal zajmuje czwarte miejsce. W poprzednim tygodniu uaktualniony został za to UCI World Ranking. Jest to „krocząca” klasyfikacja (zawierająca poprzednie 52 tygodnie), która obejmuje wyścigi wszystkich kategorii UCI. W tym rankingu również prowadzi Greg Van Avermaet, drugi jest Peter Sagan, a trzeci Alejandro Valverde. Najlepszy z Polaków jest Michał Kwiatkowski (17. lokata), a kolejny poważny skok zanotował Rafał Majka, który awansował o jedenaście lokat i zajmuje 19. miejsce. UCI prowadzi również klasyfikację narodów – tutaj na czele jest Belgia, a pozostałe miejsca na podium zajmują Hiszpania i Kolumbia. Polska zajmuje obecnie dziesiąte miejsce (awans o jedną pozycję po dobrej postawie Majki w Stanach Zjednoczonych).

Pełny ranking WorldTour – tutaj

Pełny ranking drużynowy WorldTour – tutaj

Pełny ranking Światowy – tutaj

guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Xedron
Xedron

Po zmianach w punktacji za zwycięstwo w klasyfikacji końcowej Giro d’Italia jest 850 punktów do rankingu UCI WorldTour.

Yanev
Yanev

Na dzień dzisiejszy jest pięknie – Polska na 10.miejscu premiowanym prawem wystawienia 9-cio osobowej reprezentacji na MŚ w Bergen. Przed nami dziewięć krajów nie do przeskoczenia. Za nami Norwegia (chyba przeskoczy nas po Fiordach) oraz Słowacja z człowiekiem – orkiestrą, który chyba znów się czai na następne puchary i punkty. Na dalszych miejscach teoretycznie słabsi od Polaków. Śledzę najbardziej co poniedziałek zmiany w tej właśnie klasyfikacji – ostateczny przewrót w niej mogą przynieść rezultaty z TdF, w którym wystartują obaj nasi mistrzowie (oby z konkretnymi sukcesami). No i przed 15 sierpnia, czyli na dzień zakończenia rywalizacji o ilość reprezentantów na MŚ, można jeszcze coś uszczknąć na TdP. Mamy kogo wystawić do tej dziewiątki, ale niestety w ITT trasa nie jest ani pod Bodnara, ani tym bardziej pod Domagalskiego (ostatni podjazd długości 3,4 km ma średnie nachylenie ponad 9%!).