Fot. Szymon Gruchalski / Lang Team

W poniedziałkowy wieczór, na pruszkowskim torze kolarskim, uroczyście zaprezentowano trasę największego polskiego wyścigu – Tour de Pologne.

Zgodnie z zapowiedziami kolarze wystartują w Krakowie, a ściganie zakończą w Bukowinie Tatrzańskiej. Pomiędzy Małopolską i Tatrami pokonają m.in. Beskidy i Podkarpacie!

74. Tour de Pologne rozpocznie się 29 lipca 2017 r. Wtedy też liczny peleton zbierze się na rynku w Krakowie i wystartuje na pierwszy etap, którego finisz również usytuowany jest w byłej stolicy Polski. Na trasie zaplanowano jedną premię górską czwartej kategorii w miejscowości Alwernia. Taki początek niejako zastępuje czasówkę, która w ostatnich latach kończyła zmagania.

Drugiego dnia czeka tradycyjny, sprinterski etap z Tarnowskich Gór do Katowic. To właśnie w “świątyni sprintu” kolarze osiągają największe prędkości dochodzące do 80km/h!

Trzeci etap nie będzie już tak łatwy – po starcie w Jaworznie rywalizacja przeniesie się w stronę Szczyrku. Do pokonania wymagające podjazdy Beskidów – Salmopol (dwa razy) i Zameczek (dwa razy) – już tutaj może się zacząć walka o klasyfikację generalną!

Czwarty, najdłuższy odcinek tegorocznego Tour de Pologne (238 km) ponownie powinien być areną dla sprinterów. Etap rozpocznie się w Zawierciu. Po drodze barwny peleton powalczy na lotnych premiach w Olkuszu, Jastrzębiu Zdrój i Rybniku. W mieście kończącym etap – Zabrzu – do pokonania będą trzy rundy.

Po wtorkowym, najdłuższym etapie tym razem chwila oddechu i najkrótszy odcinek. Start w “Olimp” Nagawczynie skąd zawodnicy przejadą przez Podkarpacie do stolicy regionu – Rzeszowa. Tutaj przed rokiem wygrywał Fernando Gaviria (Quick-Step Floors), a na podium wskakiwał Michał Kwiatkowski (Team Sky). Może tym razem ucieczka zdoła jednak pokrzyżować szyki najszybszych?

Ostatnie dwa dni to tradycyjna walka w Tatrach. Najpierw start pod Kopalnią Soli “Wieliczka” i meta w Zakopanem. Do drodze kolarze dwukrotnie podjadą pod premię górską w Bustryku oraz Butorowym Wierchu, a raz pod Głodówkę.

Ostatni, królewski etap to start spod Bukovina Resort i meta w Bukowinie Tatrzańskiej. Organizatorzy zaplanowali aż sześć premii górskich pierwszej kategorii, kolarze dwa razy będą się wspinać w Łapszance, Sierockiem i na kultowej “ścianie Bukowina” czyli na podjeździe pod Gliczarów Górny. Tym razem sytuacji nie odwróci jazda indywidualna na czas – atakom nie będzie końca!

Trasa Tour de Pologne 2017:

 1. etap (29.07.2017 – sobota) Kraków – Kraków – 137 km
 2. etap (30.07.2017 – niedziela) Tarnowskie Góry – Katowice – 142 km
 3. etap (31.07.2017 – poniedziałek) Jaworzno – Szczyrk – 161 km
 4. etap (01.08.2017 – wtorek) Zawiercie – Zabrze – 238 km
 5. etap (02.08.2017 – środa) Olimp Nagawczyna – Rzeszów – 130 km
 6. etap (03.08.2017 – czwartek) Wieliczka – Zakopane – 199 km
 7. etap (04.08.2017 – piątek) Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska – 132 km

Kraków – Kraków – 137 km

Tarnowskie Góry – Katowice – 142 km

Jaworzno – Szczyrk – 161 km

Zawiercie – Zabrze – 238 km

Olimp Nagawczyna – Rzeszów – 130 km

Wieliczka – Zakopane – 199 km

Bukowina Tatrzańska – Bukowina Tatrzańska – 132 km

Dość zaskakująca jest zmiana głównego sponsora Tour de Pologne. Po kilku latach od narodowego Touru odeszła Skandia, a jej miejsce zajął Carrefour. Francuska sieć marketów będzie widniała na koszulce lidera klasyfikacji generalnej. Pozostali sponsorzy nie ulegli zmianom – granatowa koszulka dla najaktywniejszego to Lotto, różowa najlepszego górala Tauron, biała najlepszego sprintera Hyundai, a nagrodę dla najlepszego Polaka przygotował Lotos.

Sponsorzy poszczególnych klasyfikacji 74 Tour de Pologne 2017:

 • klasyfikacja generalna (żółta koszulka) – Carrefour
 • najaktywniejszy zawodnik (granatowa koszulka) – Lotto
 • najlepszy góral (różowa koszulka) – Tauron
 • najlepszy sprinter (biała koszulka) – Hyundai
 • najlepszy polski zawodnik – Lotos