Fot. Orica-Scott

Belg triumfował w wyścigu dzięki znakomitej postawie na dwóch pierwszych etapach. Ostatni odcinek padł łupem Australijczyka z Orica-Scott, który o 77 setnych sekundy wyprzedził Sylvaina Chavanela (Direct-Energie).

Trzeciego dnia wyścigu w De Panne kolarze rano ścigali się na etapie ze startu wspólnego – 3a. Po południu wyruszyli za to na 14.2km jazdy indywidualnej na czas oznaczonej jako 3b. Trasa idealnie pokrywała się z zeszłorocznym odcinkiem, w którym triumfował Maciej Bodnar. W tym roku niestety Polacy nie startowali.

Jeszcze przed rozstrzygnięciem wydawało się, że niemal pewny wygranej w klasyfikacji generalnej jest Philippe Gilbert (Quick-Step Floors). Belg na pierwszych dwóch etapach uzyskał aż 50 sekund przewagi nad drugim Matthiasem Brandle (Trek-Segafredo).

Od początku czasy uzyskiwane przez startujących zawodników nie były zbyt dobre – do zeszłorocznego rezultatu Macieja Bodnara (17:39) kolarze tracili ponad minutę. Dobry rezultat w pierwszej części wykręcili Olivier Pardini (WB Veranclassic Aqua Protect) – 18:17 i Peter Koning (Aqua Blue Sport) – 18:14.

Fantastycznie spisał się za to Marcel Kittel (Quick-Step Floors). Niemiecki sprinter rano zwyciężył w sprincie, a po południu uzyskał średnią prędkość ponad 48km/h i zakończył rywalizację wynikiem 17:41 wysuwając się na zdecydowane prowadzenie. Do wyniku kolarza belgijskiej grupy zbliżył się Alexander Edmondson (Orica-Scott) – 17:47.

Wśród startujących pod koniec kolarzy z czołówki klasyfikacji generalnej bardzo dobrze zaczęli Luke Durbridge (Orica-Scott), Sylvain Chavanel (Direct-Energie), Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin) i Matthias Brandle (Trek-Segafredo), którzy zajmowali czołowe miejsca na punkcie pomiaru czasu. Tracili za to Edward Theuns (Trek-Segafredo) i Pim Ligthart (Roompot-Nederlandse Loterij). Lider wyścigu, Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) jechał w odpowiednim tempie i spokojnie bronił swojej przewagi.

Luke Durbridge (Orica-Scott) utrzymał znakomitą moc i na mecie wyprzedził Kittela o 3 sekundy. Również bardzo dobrze pojechał Chavanel, który przegrał jednak z Australijczykiem o niecałą sekundę. Francuz nie zdołał jednak wyprzedzić Kristoffa w walce o podium klasyfikacji końcowej – Norweg stracił zaledwie dwie sekundy i utrzymał trzecie miejsce.

W drugiej części etapu osłabł Matthias Brandle (Trek-Segafredo), który stracił do zwycięzcy 5 sekund, ale pozostał na drugim miejscu klasyfikacji końcowej. Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) nie zbliżył się do zwycięzcy, ale wykonał swoje zadanie i utrzymał koszulkę lidera.

Wyniki etapu 3b:

1 Luke Durbridge (Aus) Orica-Scott 0:17:38
2 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
3 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin 0:00:02
4 Marcel Kittel (Ger) Quick-Step Floors 0:00:03
5 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo 0:00:05
6 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott 0:00:09
7 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 0:00:17
8 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:00:31
9 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:00:36
10 Olivier Pardini (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:00:39
11 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept
12 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:00:43
13 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin 0:00:46
14 Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:00:50
15 Kevin Ista (Bel) Wb Veranclassic Aquality Protect 0:00:52
16 Gaetan Bille (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:00:54
17 David Boucher (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:55
18 Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic Aqua Protect 0:00:59
19 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:01:00
20 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 0:01:01
21 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:01:03
22 Simone Consonni (Ita) Team UAE Emirates 0:01:04
23 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 0:01:05
24 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors
25 Marco Canola (Ita) Nippo – Vini Fantini
26 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:06
27 Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
28 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:10
29 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:01:12
30 Bjorn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal
31 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:01:14
32 Marco Marcato (Ita) Team UAE Emirates
33 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:01:16
34 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
35 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina 0:01:19
36 Sacha Modolo (Ita) Team UAE Emirates
37 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
38 Gianni Marchand (Bel) Cibel – Cebon
39 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:01:22
40 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates 0:01:23
41 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe 0:01:25
42 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:01:26
43 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina 0:01:27
44 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
45 Anders Skaarseth (Nor) Joker Icopal
46 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:01:30
47 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:01:32
48 Brecht Dhaene (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
49 Rob Leemans (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:01:34
50 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 0:01:36
51 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 0:01:37
52 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
53 Lawrence Naesen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:01:44
54 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo 0:01:45
55 Jelle Mannaerts (Bel) Tarteletto – Isorex 0:01:46
56 Timothy Stevens (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:01:47
57 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:48
58 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
59 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:49
60 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:01:50
61 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert
62 Rob Ruijgh (Ned) Tarteletto – Isorex
63 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors
64 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:01:54
65 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
66 Joeri Stallaert (Bel) Cibel – Cebon
67 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 0:01:55
68 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:58
69 Mathias De Witte (Bel) Cibel – Cebon 0:01:59
70 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 0:02:01
71 Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo
72 Markus Hoelgaard (Nor) Joker Icopal
73 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 0:02:02
74 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport 0:02:05
75 Seppe Verschuere (Bel) Cibel – Cebon 0:02:06
76 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors 0:02:07
77 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina 0:02:08
78 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:10
79 Erwann Corbel (Fra) Fortuneo – Vital Concept
80 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:11
81 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
82 Nicola Bagioli (Ita) Nippo – Vini Fantini
83 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:02:12
84 Nicolas Marini (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:02:13
85 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:02:14
86 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
87 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina 0:02:16
88 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF 0:02:17
89 Julien Stassen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:02:18
90 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:02:26
91 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:02:29
92 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF 0:02:30
93 Arjen Livyns (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:02:31
94 Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo
95 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:02:38
96 Michael Goolaerts (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:02:39
97 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe 0:02:40
98 Alexander Cools (Bel) Cibel – Cebon 0:02:47
99 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert
100 Dieter Bouvry (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:02:52
101 Yuma Koishi (Jpn) Nippo – Vini Fantini 0:02:57
102 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:03:08
103 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:03:09
104 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
105 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 0:03:20
106 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 0:03:25
107 Iuri Filosi (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:03:28
108 Eduard Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini 0:03:40
109 Rafael Andriato (Bra) Wilier Triestina 0:04:00
OTL Ole Forfang (Nor) Joker Icopal 0:05:14
DNS Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
DNS Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
DNS Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin
DNS Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
DNS Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors
DNS Roger Kluge (Ger) Orica-Scott
DNS Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott
DNS Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe
DNS Andrea Guardini (Ita) Team UAE Emirates
DNS Marko Kump (Slo) Team UAE Emirates
DNS Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates
DNS Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
DNS Matthew Brammeier (Irl) Aqua Blue Sport
DNS Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport
DNS Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport
DNS Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
DNS Julien Morice (Fra) Direct Energie
DNS Boris Vallee (Bel) Fortuneo – Vital Concept
DNS Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy
DNS Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
DNS Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
DNS Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini
DNS Raymond Kreder (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNS Andre Looij (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
DNS Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNS Ruben Pols (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNS Elias Van Breussegem (Bel) Veranda’s Willems Crelan
DNS Kenny Dehaes (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNS Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina
DNS Robby Cobbaert (Bel) Cibel – Cebon
DNS Alexander Maes (Bel) Cibel – Cebon
DNS Vegard Breen (Nor) Joker Icopal
DNS Kristoffer Skjerping (Nor) Joker Icopal
DNS Adrian Aas Stien (Nor) Joker Icopal
DNS Gerry Druyts (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
DNS Barry Markus (Ned) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
DNS Breyne, Jonathan (Bel) Tarteletto – Isorex
DNS Michael Cools (Bel) Tarteletto – Isorex
DNS Niels De Rooze (Bel) Tarteletto – Isorex
DNS Lorenzo Blomme (Bel) Tarteletto – Isorex
DNS Kevin Verwaest (Bel) Tarteletto – Isorex

Końcowa klasyfikacja generalna: 

1 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 12:08:57
2 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo 0:00:38
3 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin 0:00:43
4 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:00:58
5 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:01:39
6 Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:01:50
7 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 0:01:54
8 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:02:10
9 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 0:02:24
10 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:02:46
11 Luke Durbridge (Aus) Orica-Scott 0:02:50
12 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:03:32
13 Simone Consonni (Ita) Team UAE Emirates 0:04:15
14 Sacha Modolo (Ita) Team UAE Emirates 0:04:51
15 Marco Marcato (Ita) Team UAE Emirates 0:04:57
16 Rob Ruijgh (Ned) Tarteletto – Isorex 0:05:02
17 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 0:05:10
18 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott 0:06:35
19 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:06:36
20 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 0:06:50
21 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin 0:06:51
22 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe 0:06:58
23 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:07:09
24 Marcel Kittel (Ger) Quick-Step Floors 0:07:32
25 Gaetan Bille (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:07:35
26 Joeri Stallaert (Bel) Cibel – Cebon 0:08:15
27 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe 0:08:19
28 Mathias De Witte (Bel) Cibel – Cebon 0:08:25
29 Marco Canola (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:08:53
30 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport 0:09:06
31 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:10:38
32 Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
33 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:11:39
34 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors 0:11:56
35 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:11:58
36 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:12:02
37 Iuri Filosi (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:12:08
38 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:12:14
39 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 0:12:31
40 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:12:46
41 Olivier Pardini (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:12:51
42 Kevin Ista (Bel) Wb Veranclassic Aquality Protect 0:12:59
43 David Boucher (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:13:07
44 Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic Aqua Protect 0:13:11
45 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 0:13:13
46 Bjorn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal 0:13:22
47 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:13:28
48 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:13:34
49 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates 0:13:35
50 Anders Skaarseth (Nor) Joker Icopal 0:13:36
51 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina 0:13:39
52 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
53 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:13:42
54 Brecht Dhaene (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:13:44
55 Rob Leemans (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:13:46
56 Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:13:47
57 Lawrence Naesen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:13:53
58 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:13:59
59 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:14:01
60 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:14:02
61 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:14:05
62 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina 0:14:20
63 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:14:24
64 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 0:14:26
65 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 0:14:28
66 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina
67 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 0:14:29
68 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo 0:14:30
69 Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:14:43
70 Michael Goolaerts (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:14:51
71 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe 0:14:52
72 Dieter Bouvry (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:15:04
73 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:15:08
74 Arjen Livyns (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:15:13
75 Eduard Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini 0:15:21
76 Julien Stassen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:15:23
77 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:15:51
78 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors 0:16:37
79 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:17:27
80 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:17:35
81 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:17:37
82 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina 0:17:40
83 Gianni Marchand (Bel) Cibel – Cebon
84 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors 0:17:52
85 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:17:54
86 Timothy Stevens (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:18:01
87 Jelle Mannaerts (Bel) Tarteletto – Isorex 0:18:02
88 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:18:15
89 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
90 Markus Hoelgaard (Nor) Joker Icopal 0:18:22
91 Erwann Corbel (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:18:26
92 Nicolas Marini (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:18:29
93 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:18:30
94 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
95 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:18:31
96 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
97 Nicola Bagioli (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:18:32
98 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:18:35
99 Seppe Verschuere (Bel) Cibel – Cebon 0:18:42
100 Alexander Cools (Bel) Cibel – Cebon 0:18:48
101 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF 0:18:51
102 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF 0:18:53
103 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:18:59
104 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:19:08
105 Yuma Koishi (Jpn) Nippo – Vini Fantini 0:19:18
106 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:19:20
107 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 0:19:30
108 Rafael Andriato (Bra) Wilier Triestina 0:20:21
109 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:24:21