Driedaagse De Panne / Tim De Waele / Quick-Step Floors

Niemiec był najszybszy na trzecim etapie belgijskiego wyścigu. Liderem pozostał Philippe Gilbert (Quick-Step Floors).

Trzeciego dnia rywalizacji do pokonania były dwa etapy. Pierwszy, oznaczony 3a, miał długość 118.5km i był lekko pagórkowaty, ale bez większych trudności.

Ucieczkę, dość szybko po starcie, utworzyło dziewięciu kolarzy: Andre Looij (Roompot-Nederlandse Loterij), Anders Skaarseth (Team Joker Icopal), Rob Ruijgh (Tarteletto-Isorex), Elias Van Breussegem (Verandas Willems-Crelan), Arjen Livyns (Pauwels Sauzen – Vastgoedservice), Elmer Reinders (Roompot-Nederlandse Loterij), Alexey Tsatevich (Gazprom-Rusvelo), Kevin Deltombe (Sport Vlaanderen-Baloise) oraz Enrico Barbin (Bardiani-CSF). Peleton kontrolował jednak sytuację i nie pozwolił harcownikom na uzyskanie zbyt dużej przewagi. Zasadnicza grupa często dzieliła się przy mocniejszych uderzeniach wiatru, ale tracący zawodnicy potrafili dołączyć do czołówki po kilku minutach pogoni.

24km przed metą z ucieczki oderwał się Skaarseth i samotnie jechał około 10 sekund przed rywalami. Po kilku kilometrach Norweg został złapany przez trzech kolegów z poprzedniej czołówki (Reinders, Deltombe i Van Breussegem). 15km przed metą w peletonie doszło do dwóch kraks, które mocno spowolniły pogoń. W drugim wypadku ucierpiał m.in. Marcel Kittel (Quick-Step Floors), który był faworytem etapu 3a. Razem z Niemcem “leżeli” również szybcy Sacha Modolo (UAE Abu Dhabi) i Matteo Pelucchi (BORA-hansgrohe).

Dość zaskakująco peleton miał spore problemy ze złapaniem czwórki liderów. Ostatecznie udało się to zaledwie 2.2km przed finiszem. Długo wydawało się, że główną rolę w sprincie odegra Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin), którego drużyna przewodziła grupie przez ostatnie kilometry. W końcówce szyki mocno się pomieszały i w chaosie najlepiej odnalazł się Marcel Kittel (Quick-Step Floors), który zdołał chwilę wcześniej powrócić po kraksie. Drugi był Kristoff, a trzeci Modolo.

Wyniki etapu 3a:

1 Marcel Kittel (Ger) Quick-Step Floors 2:37:29
2 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
3 Sacha Modolo (Ita) Team UAE Emirates
4 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
5 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
6 Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe
7 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
8 Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott
9 Jelle Mannaerts (Bel) Tarteletto – Isorex
10 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
11 Raymond Kreder (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
12 Kenny Dehaes (Bel) Wanty – Groupe Gobert
13 Joeri Stallaert (Bel) Cibel – Cebon
14 Timothy Stevens (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
15 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
16 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
17 Eduard Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini
18 Nicolas Marini (Ita) Nippo – Vini Fantini
19 Erwann Corbel (Fra) Fortuneo – Vital Concept
20 Kevin Ista (Bel) Wb Veranclassic Aquality Protect
21 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
22 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
23 Rob Leemans (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:00:05
24 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – Rusvelo
25 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport
26 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
27 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina
28 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
29 Ole Forfang (Nor) Joker Icopal
30 Brecht Dhaene (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
31 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport
32 Michael Cools (Bel) Tarteletto – Isorex
33 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom – Rusvelo
34 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy
35 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors
36 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina
37 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
38 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
39 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo – Vital Concept
40 Rafael Andriato (Bra) Wilier Triestina
41 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
42 Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
43 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
44 Bjorn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal
45 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker Icopal
46 Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo
47 Gianni Marchand (Bel) Cibel – Cebon
48 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
49 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty – Groupe Gobert
50 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert
51 Marco Canola (Ita) Nippo – Vini Fantini
52 Simone Consonni (Ita) Team UAE Emirates
53 Anders Skaarseth (Nor) Joker Icopal
54 Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo
55 Rob Ruijgh (Ned) Tarteletto – Isorex
56 David Boucher (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
57 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe
58 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – Rusvelo
59 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo
60 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
61 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept
62 Marco Marcato (Ita) Team UAE Emirates
63 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo
64 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini
65 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina
66 Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
67 Barry Markus (Ned) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
68 Andrea Guardini (Ita) Team UAE Emirates
69 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
70 Dieter Bouvry (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
71 Roger Kluge (Ger) Orica-Scott
72 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
73 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott
74 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
75 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
76 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin
77 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
78 Olivier Pardini (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
79 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina
80 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
81 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
82 Boris Vallee (Bel) Fortuneo – Vital Concept
83 Nicola Bagioli (Ita) Nippo – Vini Fantini
84 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates
85 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
86 Luke Durbridge (Aus) Orica-Scott
87 Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic Aqua Protect
88 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert
89 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina
90 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
91 Michael Goolaerts (Bel) Veranda’s Willems Crelan
92 Alexander Maes (Bel) Cibel – Cebon
93 Vegard Breen (Nor) Joker Icopal
94 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept
95 Lawrence Naesen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
96 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan
97 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
98 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
99 Lorenzo Blomme (Bel) Tarteletto – Isorex
100 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
101 Iuri Filosi (Ita) Nippo – Vini Fantini
102 Kevin Verwaest (Bel) Tarteletto – Isorex
103 Andre Looij (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
104 Markus Hoelgaard (Nor) Joker Icopal
105 Yuma Koishi (Jpn) Nippo – Vini Fantini
106 Niels De Rooze (Bel) Tarteletto – Isorex
107 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 0:00:20
108 Marko Kump (Slo) Team UAE Emirates
109 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
110 Ruben Pols (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
111 Alexander Cools (Bel) Cibel – Cebon
112 Seppe Verschuere (Bel) Cibel – Cebon
113 Gaetan Bille (Bel) Veranda’s Willems Crelan
114 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy
115 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
116 Matthew Brammeier (Irl) Aqua Blue Sport
117 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe
118 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
119 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
120 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:00:27
121 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
122 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors 0:00:31
123 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors
124 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:00:35
125 Arjen Livyns (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
126 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
127 Robby Cobbaert (Bel) Cibel – Cebon
128 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
129 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo 0:00:38
130 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF
131 Breyne, Jonathan (Bel) Tarteletto – Isorex
132 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 0:00:42
133 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:00:48
134 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy 0:00:58
135 Julien Stassen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
136 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport 0:01:01
137 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin 0:01:20
138 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda’s Willems Crelan
139 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors 0:02:23
140 Mathias De Witte (Bel) Cibel – Cebon 0:02:43
141 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors 0:04:17
142 Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:04:48
143 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini
144 Julien Morice (Fra) Direct Energie 0:04:59
145 Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates 0:05:51
146 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe
147 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:06:18
148 Gerry Druyts (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
149 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin 0:09:16
150 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:11:07
151 Adrian Aas Stien (Nor) Joker Icopal
DNF Jérôme Baugnies (Bel) Wanty – Groupe Gobert
DNF Ryan Anderson (Can) Direct Energie
DNS Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
DNS Lasse Norman Hansen (Den) Aqua Blue Sport
DNS Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert
DNS Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
DNS Stef Van Zummeren (Bel) Veranda’s Willems Crelan
DNS Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
DNS Frederik Backaert (Bel) Wanty – Groupe Gobert

Klasyfikacja generalna po etapie 3a:

1 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 11:51:02
2 Matthias Brändle (Aut) Trek-Segafredo 0:00:50
3 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin 0:00:58
4 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 0:01:06
5 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:01:15
6 Pim Ligthart (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
7 Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:01:17
8 Pierre Luc Perichon (Fra) Fortuneo – Vital Concept
9 Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 0:01:22
10 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:02:20
11 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:02:49
12 Luke Durbridge (Aus) Orica-Scott 0:03:07
13 Simone Consonni (Ita) Team UAE Emirates 0:03:28
14 Rob Ruijgh (Ned) Tarteletto – Isorex 0:03:29
15 Sacha Modolo (Ita) Team UAE Emirates 0:03:49
16 Marco Marcato (Ita) Team UAE Emirates 0:04:00
17 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
18 Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin
19 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 0:05:31
20 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:05:36
21 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe 0:05:50
22 Nils Politt (Ger) Katusha-Alpecin 0:06:22
23 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin
24 Joeri Stallaert (Bel) Cibel – Cebon 0:06:38
25 Alexander Edmondson (Aus) Orica-Scott 0:06:43
26 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe 0:06:48
27 Gaetan Bille (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:06:58
28 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport 0:07:18
29 Marcel Kittel (Ger) Quick-Step Floors 0:07:46
30 Ole Forfang (Nor) Joker Icopal 0:08:05
31 Marco Canola (Ita) Nippo – Vini Fantini
32 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina
33 Iuri Filosi (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:08:57
34 Mathias De Witte (Bel) Cibel – Cebon 0:09:21
35 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:09:45
36 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
37 Brian Van Goethem (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:09:49
38 Andrea Guardini (Ita) Team UAE Emirates 0:09:50
39 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:10:05
40 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 0:10:20
41 Fabio Sabatini (Ita) Quick-Step Floors 0:10:23
42 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 0:10:36
43 Marko Kump (Slo) Team UAE Emirates 0:10:55
44 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 0:11:07
45 Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors 0:11:11
46 Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin 0:11:12
47 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:11:31
48 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 0:11:39
49 Eduard Grosu (Rom) Nippo – Vini Fantini 0:11:58
50 Igor Boev (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:12:03
51 Raymond Kreder (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:12:24
52 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
53 Luka Mezgec (Slo) Orica-Scott
54 Kevin Ista (Bel) Wb Veranclassic Aquality Protect
55 Anders Skaarseth (Nor) Joker Icopal 0:12:26
56 Lawrence Naesen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
57 Bjorn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal 0:12:27
58 David Boucher (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:12:29
59 Brecht Dhaene (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
60 Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom – Rusvelo
61 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom – Rusvelo
62 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
63 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina
64 Stijn Devolder (Bel) Veranda’s Willems Crelan
65 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport
66 Elmar Reinders (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij
67 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo – Vini Fantini
68 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina
69 Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin
70 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina
71 Federico Zurlo (Ita) Team UAE Emirates
72 Rob Leemans (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
73 Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe
74 Olivier Pardini (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
75 Michael Goolaerts (Bel) Veranda’s Willems Crelan
76 Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic Aqua Protect
77 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom – Rusvelo
78 Dieter Bouvry (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice
79 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 0:12:44
80 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
81 Matthew Brammeier (Irl) Aqua Blue Sport
82 Arjen Livyns (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:12:59
83 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
84 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:13:00
85 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo 0:13:02
86 Moreno Hofland (Ned) Lotto Soudal 0:13:06
87 Roger Kluge (Ger) Orica-Scott 0:13:08
88 Julien Stassen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:13:22
89 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors 0:14:47
90 Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF 0:15:22
91 Alexander Cools (Bel) Cibel – Cebon 0:16:18
92 Timothy Stevens (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:16:31
93 Jelle Mannaerts (Bel) Tarteletto – Isorex 0:16:33
94 Erwann Corbel (Fra) Fortuneo – Vital Concept
95 Nicolas Marini (Ita) Nippo – Vini Fantini
96 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom – Rusvelo 0:16:38
97 Gianni Marchand (Bel) Cibel – Cebon
98 Pavel Brutt (Rus) Gazprom – Rusvelo
99 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina
100 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
101 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo – Vital Concept
102 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy
103 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
104 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
105 Rafael Andriato (Bra) Wilier Triestina
106 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom – Rusvelo
107 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo – Vital Concept
108 Remy Mertz (Bel) Lotto Soudal
109 Nicola Bagioli (Ita) Nippo – Vini Fantini
110 Danilo Napolitano (Ita) Wanty – Groupe Gobert
111 Markus Hoelgaard (Nor) Joker Icopal
112 Yuma Koishi (Jpn) Nippo – Vini Fantini
113 Seppe Verschuere (Bel) Cibel – Cebon 0:16:53
114 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
115 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
116 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:17:00
117 Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors 0:17:04
118 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Hansgrohe 0:17:08
119 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal
120 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 0:17:21
121 Julien Morice (Fra) Direct Energie 0:17:23
122 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy 0:17:31
123 Oliviero Troia (Ita) Team UAE Emirates 0:18:15
124 Michael Cools (Bel) Tarteletto – Isorex 0:20:36
125 Davide Martinelli (Ita) Quick-Step Floors 0:20:50
126 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo – Vini Fantini 0:21:21
127 Kenny Dehaes (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:21:37
128 Mads Würtz Schmidt (Den) Katusha-Alpecin 0:21:40
129 Andrew Fenn (GBr) Aqua Blue Sport 0:21:42
130 Robby Cobbaert (Bel) Cibel – Cebon 0:22:12
131 Brice Feillu (Fra) Fortuneo – Vital Concept 0:22:50
132 Gerry Druyts (Bel) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:22:51
133 Elias Van Breussegem (Bel) Veranda’s Willems Crelan 0:22:57
134 Vegard Breen (Nor) Joker Icopal 0:24:45
135 Niels De Rooze (Bel) Tarteletto – Isorex
136 Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:26:23
137 Matteo Pelucchi (Ita) Bora-Hansgrohe 0:26:43
138 Andre Looij (Ned) Roompot – Nederlandse Loterij 0:26:46
139 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy 0:26:48
140 Adrian Aas Stien (Nor) Joker Icopal 0:27:40
141 Conor Dunne (Irl) Aqua Blue Sport 0:28:59
142 Boris Vallee (Bel) Fortuneo – Vital Concept 0:29:49
143 Alexander Maes (Bel) Cibel – Cebon
144 Kristoffer Skjerping (Nor) Joker Icopal 0:30:54
145 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:30:57
146 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 0:35:56
147 Barry Markus (Ned) Pauwels Sauzen – Vastgoedservice 0:36:01
148 Kevin Verwaest (Bel) Tarteletto – Isorex
149 Ruben Pols (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:36:16
150 Breyne, Jonathan (Bel) Tarteletto – Isorex 0:36:34
151 Lorenzo Blomme (Bel) Tarteletto – Isorex 0:37:38