Fot. Tomasz Jendrzejczyk

Organizatorzy drugiego pod względem kategorii UCI wyścigu etapowego w Polsce zaprezentowali trasy prologu na ulicach Kielc i królewskiego etapu z finiszem na Świętym Krzyżu.

Do rozpoczęcia sezonu w Polsce jeszcze nieco ponad miesiąc, a szefowie “Hubala” uchylili rąbka tajemnicy i przedstawili prolog i I etap wyścigu. Rywalizacja rozpocznie się od kryterium w centrum Kielc w dniu 31.05.2017r. Nieco wcześniej odbędzie się prezentacja ekip startujących w XII Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Szlakiem Walk Mjr. Hubala. Wyścig o Puchar Mariana Formy posłuży do wyłonienia liderów poszczególnych klasyfikacji i nie będzie wliczany do klasyfikacji generalnej głównego wyścigu. Start zaplanowany jest na ulicy Sienkiewicza przy Bike Cafe. Do przejechania będzie dwadzieścia rund.

01.06, a więc już następnego dnia, organizatorzy przygotowali “morderczy” etap. Królewski odcinek będzie miał długość 187.5km, a całkowite przewyższenie wyniesie aż 2800m. Na trasie ze Skarżyska Kamiennej na Św. Krzyż zawodnicy będą się czuli jak na rollercoasterze – cały czas w górę i w dół, co zapewni ponad 30 podjazdów! Piekielnie ciężki dzień zakończy się na ponad sześciokilometrowej wspinaczce o średnim nachyleniu 11%.

Start odbędzie się w Skarżysku Kamienna i po trzech rundach w mieście kolarze skierują się w kierunku Suchedniowa gdzie rozegrają finisz na Lotnej Premii. Po pierwszych “zmarszczkach” zaczną się podjazdy w drodze do Bodzentyna, gdzie zawodnicy ponownie rozegrają finisz na Premii Lotnej. Po wyjeździe z Bodzentyna peleton zjedzie z głównej drogi w prawo, aby móc zdobyć dwa niewielkie wzniesienia w drodze do Nowej Słupi. W tym mieście zostanie rozegrany następny finisz na Lotnej Premii.

Wtedy do głosu powinni dojść kolarze, którym nie są obce wspinaczki górskie. Niezbyt długie ale „trzymające”(nachylenia do 15%) podjazdy gór świętokrzyskich na pewno odegrają znaczącą rolę w wynikach tego etapu. Pierwsze dwie Premie Górskie usytuowane są na górze Św.Katarzyny, którą kolarze podjadą z różnych stron. Przejeżdżając przez Bodzentyn zamkną tak zwaną dużą pętlę świętokrzyską. Tą samą drogą dojadą do Nowej Słupii i tym razem udadzą się w kierunku Bielin.

Po finiszu na Lotnej Premii, kolarze będący na małej pętli świętokrzyskiej będą mieli do pokonania podjazd o nachyleniu 13% na kolejną Premię Górską. Górę tę pokonają trzykrotnie na każdej rundzie. Zawodnicy ostatnie okrążenie zakończą wspinaczką pod Św.Krzyż gdzie na 400m przed metą znajduje się ostatnia na etapie Górska Premia o I kategorii.

Organizatorzy udostępnią na stronie wyścigu do ściągnięcia aplikację z trasą, by wszyscy miłośnicy kolarstwa mogli spróbować swych sił na tym KRÓLEWSKIM etapie.

informacja prasowa