Fot. Santos Tour Down Under

Gospodarze dominują w pierwszym wyścigu WorldTour sezonu. Dla Ewana jest to już trzeci sukces etapowy w tym roku!

Czwartego dnia kolarze mieli do pokonania 149.5km z Norwood do Campbelltown. Po 25km czekała jedyna premia górska, reszta odcinka była dość płaska. W przeciwieństwie do poprzednich sprinterskich etapów tym razem na koniec nie było okrążeń.

tdust4

Piątkowy odcinek był (teoretycznie) ostatnią okazją dla uciekinierów, dlatego od samego początku chętnych do odjazdów nie brakowało. Do przodu wyrwali m.in. Tsgabu Grmay (Bahrain-Merida), Dries Devenyns (Quick-Step Floors), Tyler Farrar (Dimension Data) czy Peter Stetina (Trek-Segafredo), ale ich akcje szybko paliły na panewce.

Za premią górską oderwali się Ondrej Cink (Bahrain-Merida), Jack Bauer (Quick-Step Floors) i Cameron Meyer (UniSA Australia). Tym razem peleton pozwolił na uzyskanie wyraźnej przewagi. 55km przed metą Bauer zaatakował i efektem było odpadnięcie z czołówki Cinka. Po kilku kilometrach tempa nie wytrzymał również Meyer i kolarz Quick-Step Floors został sam.

W międzyczasie nieudany kontratak przeprowadzili Lars Bak (Lotto-Soudal), William Clarke (Cannondale-Drapac) i Michael Valgren (Astana), ale defekt Clarke’a sprawił, że peleton szybko ich złapał.

Bauer długo się bronił, ale ostatecznie musiał uznać wyższość zasadniczej grupy niecałe 5km przed metą. Końcówka to już pojedynek sprinterskich pociągów. Wydawało się, że najlepszą pracę wykonali kolarze Team Sky i czystą drogę po wygraną ma przed sobą Danny Van Poppel, ale Orica-SCOTT idealnie wyliczyła odpowiedni moment i to Caleb Ewan ponownie zaimponował mocą frunąc po wygraną. Drugi był Peter Sagan (BORA-hansgrohe), który nieco pogubił się na ostatnich 500m, a trzeci Van Poppel.

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Richie Porte (BMC). Na drugim miejscu utrzymał się Gorka Izagirre (Movistar), który nie był pewny startu po groźnej kraksie w końcówce trzeciego etapu.

Wyniki:

MscNazwisko (Kraj) DrużynaWynik
1Caleb Ewan (Aus) Orica-Scott3:45:19
2Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
3Danny van Poppel (Ned) Team Sky
4Ben Swift (GBr) Team UAE Abu Dhabi
5Nathan Haas (Aus) Dimension Data
6Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin
7Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
8Callum Scotson (Aus) UniSA-Australia
9Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
10Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNL-Jumbo
11Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac
12Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
13Anthony Roux (Fra) FDJ
14Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
15Ruben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
16Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
17Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
18Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
19Rafael Valls (Spa) Lotto Soudal
20Diego Ulissi (Ita) Team UAE Abu Dhabi
21Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
22Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
23Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott
24Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
25Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida
26Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
27Nathan Earle (Aus) UniSA-Australia
28José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
29Esteban Chaves (Col) Orica-Scott
30Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
31Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky
32Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
33Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo
34Lorrenzo Manzin (Fra) FDJ
35Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
36Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
37Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac
38Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors
39Lucas Hamilton (Aus) UniSA-Australia
40Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo
41Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
42Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
43Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin
44Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
45Kenny Elissonde (Fra) Team Sky
46José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
47Francois Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
48Carlos Barbero Cuesta (Spa) Movistar Team
49Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
50Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
51Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
52Arnaud Courteille (Fra) FDJ
53Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
54Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
55Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
56Marco Marcato (Ita) Team UAE Abu Dhabi
57Samuel Jenner (Aus) UniSA-Australia
58Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain-Merida
59Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac
60Michael Storer (Aus) UniSA-Australia
61Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb
62Jai Hindley (Aus) UniSA-Australia
63James Shaw (GBr) Lotto Soudal
64Janez Brajkovic (Slo) Bahrain-Merida
65Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
66Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team
67Luke Rowe (GBr) Team Sky
68Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
69Jeremy Maison (Fra) FDJ
70Marko Kump (Slo) Team UAE Abu Dhabi
71Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
72Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
73Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
74Ondrej Cink (Cze) Bahrain-Merida
75Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
76Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
77Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors
78Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
79Matti Breschel (Den) Astana Pro Team
80Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
81Gianluca Brambilla (Ita) Quick-Step Floors
82Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
83Roger Kluge (Ger) Orica-Scott
84Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
85Sven Erik Bystrøm (Nor) Katusha-Alpecin
86Ben O’Connor (Aus) Dimension Data
87Víctor de la Parte (Spa) Movistar Team
88Manuele Mori (Ita) Team UAE Abu Dhabi
89Louis Meintjes (RSA) Team UAE Abu Dhabi
90Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNL-Jumbo
91Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida
92Daryl Impey (RSA) Orica-Scott
93Cameron Meyer (Aus) UniSA-Australia
94Vegard Stake Laengen (Nor) Team UAE Abu Dhabi
95Tsgabu Grmay (Eth) Bahrain-Merida
96Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team
97Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
98Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha-Alpecin
99Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb
100Geraint Thomas (GBr) Team Sky
101Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors
102Martin Velits (Svk) Quick-Step Floors0:00:16
103Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
104Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe0:00:18
105Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
106Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team0:00:21
107Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
108Rudiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe0:00:23
109Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe0:00:26
110Jacques Janse van Rensburg (RSA) Dimension Data0:00:36
111Marc Soler (Spa) Movistar Team
112Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb
113Simon Geschke (Ger) Team Sunweb0:00:39
114Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb0:00:41
115Lachlan Morton (Aus) Dimension Data0:00:43
116Tyler Farrar (USA) Dimension Data0:00:56
117Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
118Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
119Ian Stannard (GBr) Team Sky0:01:04
120Koen Bouwman (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:01:08
121Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo
122Robert Wagner (Ger) Team LottoNL-Jumbo0:01:16
123Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo0:01:23
124Luke Durbridge (Aus) Orica-Scott0:01:36
125Jacobus Venter (RSA) Dimension Data0:02:17
126Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe
127Thomas Scully (NZl) Cannondale-Drapac0:03:03
128Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team0:05:14
129Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team0:05:19
130Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe0:06:39
131Damien Howson (Aus) Orica-Scott
132William Clarke (Aus) Cannondale-Drapac0:09:42

Klasyfikacja generalna:

MscNazwisko (Kraj) DrużynaWynik
1Richie Porte (Aus) BMC Racing Team14:20:18
2Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team0:00:20
3Esteban Chaves (Col) Orica-Scott0:00:22
4Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe0:00:24
5Nathan Haas (Aus) Dimension Data0:00:27
6Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team0:00:29
7Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
8Diego Ulissi (Ita) Team UAE Abu Dhabi
9Rafael Valls (Spa) Lotto Soudal
10Ruben Guerreiro (Por) Trek-Segafredo
11Robert Gesink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
12Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
13Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
14Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
15Jhonatan Restrepo (Col) Katusha-Alpecin
16Nathan Earle (Aus) UniSA-Australia0:00:33
17Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac
18Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky
19Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
20Michael Storer (Aus) UniSA-Australia
21Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac0:00:45
22Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
23Odd Christian Eiking (Nor) FDJ0:00:47
24Patrick Bevin (NZl) Cannondale-Drapac0:00:49
25Petr Vakoc (Cze) Quick-Step Floors
26Giovanni Visconti (Ita) Bahrain-Merida
27Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo0:00:52
28Jarlinson Pantano (Col) Trek-Segafredo0:00:53
29Chris Hamilton (Aus) Team Sunweb
30Lucas Hamilton (Aus) UniSA-Australia
31Ondrej Cink (Cze) Bahrain-Merida0:00:55
32Jai Hindley (Aus) UniSA-Australia0:00:57
33Dries Devenyns (Bel) Quick-Step Floors
34Sven Erik Bystrøm (Nor) Katusha-Alpecin0:01:01
35Simon Gerrans (Aus) Orica-Scott0:01:02
36Daryl Impey (RSA) Orica-Scott0:01:07
37Anthony Roux (Fra) FDJ0:01:12
38José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin0:01:14
39José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team0:01:15
40Ben O’Connor (Aus) Dimension Data0:01:17
41Paul Martens (Ger) Team LottoNL-Jumbo0:01:19
42Gianluca Brambilla (Ita) Quick-Step Floors
43Geraint Thomas (GBr) Team Sky
44Louis Meintjes (RSA) Team UAE Abu Dhabi
45Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal0:01:20
46Jack Bauer (NZl) Quick-Step Floors0:01:27
47Michael Valgren Andersen (Den) Astana Pro Team0:01:31
48Ben Swift (GBr) Team UAE Abu Dhabi0:01:41
49Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal0:01:43
50Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
51Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team0:01:44
52Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo0:01:48
53Samuel Jenner (Aus) UniSA-Australia0:02:03
54Artyom Zakharov (Kaz) Astana Pro Team0:02:31
55Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale0:02:36
56Sander Armee (Bel) Lotto Soudal0:02:46
57Eros Capecchi (Ita) Quick-Step Floors0:03:02
58Cameron Meyer (Aus) UniSA-Australia0:03:04
59Clement Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale0:03:12
60Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain-Merida0:03:23
61Víctor de la Parte (Spa) Movistar Team0:03:38
62Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe0:03:40
63Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNL-Jumbo
64Lachlan Morton (Aus) Dimension Data0:03:41
65Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNL-Jumbo0:03:50
66Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
67Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale0:03:53
68Janez Brajkovic (Slo) Bahrain-Merida0:03:55
69Vegard Stake Laengen (Nor) Team UAE Abu Dhabi0:04:03
70Jeremy Maison (Fra) FDJ0:04:09
71Tiago Machado (Por) Katusha-Alpecin0:04:17
72Marc Soler (Spa) Movistar Team
73Marco Marcato (Ita) Team UAE Abu Dhabi0:04:21
74Manuele Mori (Ita) Team UAE Abu Dhabi
75James Shaw (GBr) Lotto Soudal0:04:28
76Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ0:04:38
77Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team0:05:03
78Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha-Alpecin0:05:12
79Simon Geschke (Ger) Team Sunweb0:05:17
80Jacques Janse van Rensburg (RSA) Dimension Data0:05:56
81Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe0:06:00
82Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team0:06:08
83Martin Velits (Svk) Quick-Step Floors0:06:11
84Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo0:06:19
85Miles Scotson (Aus) BMC Racing Team0:06:25
86Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team0:06:42
87Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo0:07:18
88Baptiste Planckaert (Bel) Katusha-Alpecin0:07:27
89Lorrenzo Manzin (Fra) FDJ0:07:43
90Francois Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
91Niccolò Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida0:08:33
92Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb0:08:37
93Carlos Barbero Cuesta (Spa) Movistar Team
94Tsgabu Grmay (Eth) Bahrain-Merida0:08:49
95Caleb Ewan (Aus) Orica-Scott0:09:08
96Matti Breschel (Den) Astana Pro Team0:09:33
97Lennard Hofstede (Ned) Team Sunweb0:09:46
98Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac0:09:56
99Jacobus Venter (RSA) Dimension Data0:10:30
100Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal0:10:42
101Callum Scotson (Aus) UniSA-Australia0:10:55
102Chun Kai Feng (Tpe) Bahrain-Merida0:11:26
103Tom Van Asbroeck (Bel) Cannondale-Drapac0:11:33
104Rudiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
105Kenny Elissonde (Fra) Team Sky0:11:41
106Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe0:11:45
107Roger Kluge (Ger) Orica-Scott
108Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
109Michal Kolár (Svk) Bora-Hansgrohe0:11:48
110Marko Kump (Slo) Team UAE Abu Dhabi0:11:52
111Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky0:11:57
112Mark Renshaw (Aus) Dimension Data0:11:58
113Arnaud Courteille (Fra) FDJ0:12:11
114Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale0:12:13
115Robert Wagner (Ger) Team LottoNL-Jumbo0:12:49
116Phil Bauhaus (Ger) Team Sunweb0:13:07
117Luke Durbridge (Aus) Orica-Scott0:13:22
118Luke Rowe (GBr) Team Sky0:13:31
119Bert-Jan Lindeman (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:13:43
120Thomas Scully (NZl) Cannondale-Drapac0:14:30
121Danny van Poppel (Ned) Team Sky0:14:51
122Tyler Farrar (USA) Dimension Data0:15:08
123Ian Stannard (GBr) Team Sky0:15:32
124Koen Bouwman (Ned) Team LottoNL-Jumbo0:16:57
125Francisco Ventoso (Spa) BMC Racing Team0:17:00
126Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team0:18:34
127Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb0:19:40
128Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo0:19:57
129William Clarke (Aus) Cannondale-Drapac0:21:18
130Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Hansgrohe0:23:59
131Damien Howson (Aus) Orica-Scott0:26:02
132Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team0:27:53