IAM Cycling

Izraelska drużyna w 2017 będzie jeździła z licencją ProContinental. Niezbędne doświadczenie wniesie nowy fiński dyrektor, który przenosi się ze znikającej ekipy IAM Cycling.

40-latek to były zawodowiec – w latach 2005-2009 reprezentował barwy Liquigasu, a na sezony 2010-2011 przeniósł się do ekipy Sky. Największym jego sukcesem było zwycięstwo etapowe podczas wyścigu Paris-Nice w 2008 roku. W swoim kraju ostro rywalizował z Jussi Veikkanenem z FDJ, obaj “wymieniali się” zwycięstwami w krajowych mistrzostwach. Carlström był najlepszy w fińskim czempionacie czterokrotnie. Podczas kariery zawodowej Kjell był traktowany jako solidny pomocnik – osiem razy przejechał wielkie toury i wspomagał swoich liderów głównie na płaskich etapach.

W 2013 roku został asystentem dyrektora sportowego w IAM Cycling. Za jego kadencji szwajcarska ekipa odnosiła spore sukcesy – tylko w tym roku zawodnicy w granatowo-czerwonych barwach wygrali etapy na wszystkich trzytygodniowych wyścigach, a Jarlinson Pantano był najlepszy na królewskim etapie Tour de Suisse. Po rozpadzie drużyny Fin szybko znalazł sobie zajęcie i w wywiadzie dla Cyclingnews.com przyznaje, że chce wnieść do nowej ekipy dużo pozytywnej energii:

Jestem świadomy ogromnej odpowiedzialności, jaka na mnie spoczywa, ale podchodzę do nowego wyzwania bardzo emocjonalnie. Głównym powodem, dla jakiego przyjąłem ofertę izraelskiej drużyny jest cel postawiony przez właścicieli. Włodarze pragną, aby ekipa wystartowała w największych wyścigach świata, takich jak Giro d’Italia i Tour de France. To będzie historyczne wydarzenie, gdyż nigdy wcześniej nie udało się izraelskiemu zawodnikowi wystartować w wielkim tourze. Moim zadaniem będzie odpowiednie przygotowanie kolarzy do rywalizacji sportowej z najlepszymi na świecie.

Bazą teamu będzie hiszpańska Girona. W tamtejszym ośrodku kolarze będą trenowali i przebywali w okresie pomiędzy wyścigami. Carlström jest bardzo zadowolony z wyboru siedziby:

Dla mnie najważniejsze jest, by drużyna była zgrana i zżyta ze sobą. Dlatego uważam, że decyzja właścicieli o zakwaterowaniu kolarzy w Gironie jest kluczowa. Liczę, że dzięki temu moi kolarze będą przygotowani do wyścigów w stu procentach i tego samego oczekuję od siebie. Każdy nawet najmniejszy szczegół może uczynić różnicę na tak wysokim poziomie rywalizacji.

Izraelska ekipa dokonała solidnych wzmocnień przed kolejnym sezonem. Nowymi nabytkami zostali Zakkari Dempster (ostatnio w Bora-Argon), Tyler Williams (Axeon), Hamish Schreurs (Klein Constantia), Dennis Van Winden (Team LottoNL-Jumbo) oraz Krists Neilands (Axeon). Ekipa nie zapomina też o swoim rodowodzie – w składzie na 2017 rok znajduje się sześciu Izraelczyków. Właściciele mają bardzo ambitne plany związane z teamem, niedługo mają być ogłoszone kolejne angaże. Niestety, nie ma na razie wiadomości co stanie się z Emanuelem Piaskowym i Wojciechem Migdałem, którzy byli członkami drużyny w 2016 roku.