Marek Bala / naszosie.pl

Podpisanie dwuletniego kontraktu hiszpańską drużyną Movistar, która ma swoją siedzibę niedaleko domu Victora De la Parte, jest dla niego z wielu powodów bardzo wyjątkowym przeżyciem. Niesie za sobą wiele pozytywnych zmian, które od samego początku sprawiają mu bardzo dużo radości.

Victor De la Parte na oficjalnej stronie Movistar Team podzielił się odczuciami związanymi z przyjęciem do nowej ekipy oraz jak postrzega swoją pozycję w nowym otoczeniu:

„To taka duża zmiana, mieszkać tylko 80 km od siedziby swojej drużyny, pojechać tam na obóz przed sezonem, móc mówić w języku ojczystym z wieloma chłopakami, których już wcześniej znałeś … CCC Sprandi to był oczywiście duży zespół, ale teraz to jest ogromny krok naprzód, zupełnie inny poziom. Nasza cała piątka nowo przybyłych do Movistar Team w trakcie zimowego obozu od razu czuła się jak w domu, od pierwszej chwili jak tylko nasze stopy postawiliśmy w hotelu. Jest jak w rodzinie: naprawdę można poczuć dobrą atmosferę, doświadczenie jakie zgromadzili na przestrzeni lat, sprawia, że wszystko działa tak gładko”.

„Walczyłem przez wiele lat o to by znaleźć się w tym miejscu, podróżując po świecie, zbierając doświadczenia. Pomimo, że mam już 30 lat, myślę że to dobry wiek dla mnie, aby przejść na poziom World Tour. Tak naprawdę profesjonalną rywalizacje w kolarstwie rozpocząłem niewiele ponad dekadę temu, ale zawsze brakowało mi trochę “dojrzałości”. Każdy dotychczasowy zespół, którego byłem częścią – Caja Rural, SP Tableware, Efapel, Vorarlberg, CCC Sprandi – był dla mnie adaptacją i wprowadzaniem w sztukę kolarską, rozwijały moje umiejętności i odkrywały co mogę osiągnąć w profesjonalnym kolarstwie. W tej chwili czuję, że jestem najlepiej przygotowany aby osiągać najlepsze wyniki ” – wyjaśnia dalej De la Parte.

„Przed przejściem na poziom World Tour, brakowało mi w kalendarzu wyścigów. W rzeczywistości jechałem wszystko, co było w planach moich poprzednich drużyn. Dlatego nie mam żadnych wielkich wymagań od zespołu Movistar, jeśli chodzi o mój kalendarz startów. Nie ma żadnych “obowiązkowych” wyścigów.

Niezależnie czy jest to wyścig klasy World Tour lub niższej kategorii, to będzie wielki wyścig – ta ekipa ściga się tylko w najlepszych imprezach. Będę się bardziej skłaniał do jazdy w wielkich tourach, ponieważ myślę, że moje umiejętności są do nich najlepiej dostosowane. Z wyjątkiem sprintu – w tym jestem “zerowy” – mogę obronić się w każdym terenie. Gdy jestem w formie, mogę pojechać dobrą jazdę na czas, natomiast bardzo dobrze radzą sobie w górach. Podsumowując, uważam się za wszechstronnego kolarza.”

“Oboje z Eusebio Unzue, mamy nadzieję, że w pełni wykorzystam wszystkie moje najlepsze cechy i spodziewamy się, że osiągnę wiele więcej niż dokonałem do tej pory. Movistar Team daje mi wszystko czego potrzebuję, aby się rozwijać, a ja dołożę wszelkich starań by osiągnąć najwyższy poziom”.

Zawodnik, który ma już w swoim palmares zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour of Austria (2015r), Fleche du Sud (2015r), Tour d’Algérie (2013r), Sibiu Cycling Tour (2012r) oraz 3 m-ce w tegorocznej edycji Tour of Croatia wraz z Mikelem Landa i Javier Ruiz de Larrinaga jest zaangażowany w projekt pomocy młodym kolarzom z prowincji Alava (kraj Basków). Z końcem 2016 roku funkcjonowanie projektu koordynowanego w kategorii U23 przez byłego kolarza zawodowego Gorka Beloki jest zagrożone. Dlatego Victor De la Parte nie ustaje w walce o jego utrzymanie, ponieważ wierzy w potencjał jaki drzemie w baskijskiej młodzieży.