Nowy format kalendarza World Tour spowodował kilka zmian w kolarskim sezonie. Część wyścigów zmienia format lub ilość etapów, a niektóre niestety wciąż borykają się z problemami finansowymi.

Amgen Tour of California, który znalazł się wśród nowych wyścigów World Tour, zostanie skrócony o jeden etap – z tegorocznych ośmiu do siedmiu. Dyrektor wyścigu Kristin Klein tłumaczy to koniecznością dostosowania się do logistyki na poziomie World Tour, lepszym dostosowaniem całego wyścigu do potrzeb drużyn i telewizji, a także spełnieniu wszystkich próśb kolarzy. Najważniejszy wyścig w USA odbędzie się więc w terminie 14-20 maja. Portal cyclingnews zwraca także uwagę, że taki ruch może też mieć wpływ na zaczynający się 24. maja wyścig Baloise Belgium Tour.

Kobieca edycja kalifornijskiego wyścigu, odbywająca się pod nazwą „Amgen Breakaway from Heart Disease Women’s Race empowerd with SRAM” odbędzie się tuż przed zmaganiami mężczyzn – 11-14 maja.

Podobnie jak w tym roku w kalendarzu zabraknie wyścigu Bayern Rundfahrt. Organizatorzy wciąż mają problemy finansowe i w 2017 roku zawody w Bawarii również się nie odbędą. „Tak długo jak nie znajdziemy nowego, głównego sponsora, nie będziemy w stanie zorganizować wyścigu” – tłumaczy organizator Ewald Strohmeier.

Zmiany dosięgną także, wydawać by się mogło, prężnie działającego rynku belgijskich wyścigów. Driedaagse van West – Vlaanderen od przyszłego roku zostanie rozegrany w formie jednodniowego klasyku. Dotychczas na ściganie we Flandrii składały się 3 etapy – krótka czasówka oraz dwa płaskie etapy, dedykowane głównie dla sprinterów. Warto tutaj przypomnieć, że jeden z najważniejszych belgijskich klasyków – Dwars door Vlaanderen, został włączony do nowego kalendarza World Tour.

Skok o szczebel w górę w hierarchii zaliczyły także inne dwa wyścigi z początku sezonu – portugalskie Volta ao Algarve oraz hiszpańskie Ruta del Sol. Zestawienie tych dwóch etapówek w tym samym terminie (15-19 luty) gwarantuje, że zarówno w jednym, jak i drugim wyścigu zobaczymy ciekawą listę startową. Zawodnicy z World Tour chętniej w tym roku wybrali ściganie w Europie zamiast odbywającego się w podobnym terminie wyścigu Tour of Oman.

GP Industria & Artigianato, klasyk odbywający się dzień po szutrowym Strade Bianche, także otrzymał rangę HC i zostanie rozegrany zaledwie trzy dni przed Tirreno – Adriatico, natomiast wyścig po białych drogach będzie od 2017 roku częścią World Tour.

Źródło: cyclingnews

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments