Już dziś we Francji rozpocznie się walka o medale szosowych mistrzostw Europy. Tegoroczny czempionat będzie jednak wyjątkowy, bowiem pierwszy raz wystartuje w nim także elita kobieta oraz mężczyzn.

Wszystko odbędzie się w dniach 14-18 września. Przez 5 dni kolarstwo będzie królować w Plumelec i okolicach, tworząc fantastyczną atmosferę sportowej rywalizacji i walki o tytuł najlepszego na starym kontynencie.

Dość nieoczekiwanie, każdy z zaplanowanych wyścigów, niezależnie od konkurencji (zarówno czasówki jak i wyścigi ze startu wspólnego) kończyć się będzie na dwukilometrowym podjeździe prowadzącym do wyżej wymienionej francuskiej miejscowości. Wzniesienie nie jest jednak bardzo trudne. Jego średnie nachylenie wynosi 5%, a maksymalne 8%. Mimo to może ono nie tylko wprowadzić sporo zamieszania, ale nawet zadecydować o losach każdej gonitwy.

Pierwsze emocje dotrą do Państwa już w środowe przedpołudnie, kiedy to na trasę wyjadą juniorki. Na dystansie jednego okrążenia (12,7 km) reprezentować nas będą Wiktoria Pikulik i Nikola Różyńska. Ich rywalizacja ma rozpocząć się o godzinie 9, a zakończyć o 10:50.
godziny-startu-juniorek-tutaj

profil1

Na dokładnie tej samej trasie rywalizować będą też juniorzy. Zmieni się jedynie dystans, bowiem będą mieli oni do pokonania już 2 rundy, co w sumie da 25,4 km. Polskę reprezentować będą Mateusz Kostański i Filip Maciejuk. Start jest przewidziany na godzinę 12:30, a zakończenie na 14:25.
Godziny startu juniorów – tutaj

Na zakończenie pierwszego dnia rywalizacji, organizatorzy przewidzieli pojedynek najlepszych czasowców w kategorii U-23. Orlicy, podobnie jak ich młodsi koledzy powalczą na dystansie dwóch okrążeń. W biało-czerwonych barwach wystartują Szymon Rekita i Przemysław Kasperkiewicz. Wszystko odbędzie się w godzinach 15:00 – 16:52.
Godziny startu Orlików-tutaj

Czwartek będzie stał pod znakiem rywalizacji elity kobiet i mężczyzn. Oczywiście orliczki i elita kobiet pojadą razem, co stało się już pewnym kolarskim zwyczajem. Trasa niewiele się zmieni. W obu wyścigach do pokonania będzie jedna, zmodyfikowana runda. Panie zakończą jazdę po przejechaniu 25,4 km. Reprezentować nas będą Alicja Ratajczak, Nikol Płosaj oraz Katarzyna Pawłowska. Start zaplanowany jest na godzinę 10:30, a wszystko powinno zakończyć się o 12:10.

profil2

Panowie natomiast spędzą na rowerach nieco więcej czasu. Do pokonania będą bowiem mieli rundę o długości 45,4 km, na której powalczy osamotniony Marcin Białobłocki. Kolarz na co dzień startujący w zespole One Pro Cycling jest ostatnio w bardzo dobrej formie, liczymy na dobry wynik, bo Marcin to zawodnik solidny i stać do na wiele.

profil3

Od piątku ruszą wyścigi ze startu wspólnego. Tym razem każda kategoria rywalizować będzie na dokładnie tej samej rundzie, liczącej 13,7 kilometra i kończącej się dwukilometrowym podjazdem. Bez wątpienia będzie to sprzyjało wielu atakom, dzięki czemu wyścigi staną się niezwykle ciekawe.

profil4

Jako pierwsze w szranki staną juniorki. Młode zawodniczki przejadą 5 rund, pokonując tym samym 68,5 km. Polskę reprezentować będą Aurela Nerlo, Karolina Perekitko, Wiktoria Pikulik, Nikola Różyńska i Ewelina Sikora. Zabawa zacznie się o 10, a zakończy o 12:10.

Tego samego dnia na trasę wyjadą juniorzy. W ich przypadku wyścig będzie nieco dłuższy, bo jego długość przekroczy 120 kilometrów (w sumiw 123,3 km – 9 pętli). W tym wyścigu reprezentować nas będą Wojciech Bystrzycki, Jakub Jąkała, Mateusz Kostański, Piotr Pękala, Filip Maciejuk i Szymon Tracz. Ściganie zacznie się o 14:00, a zakończy około 17:10.

Sobota, tradycyjnie, będzie stałą pod znakiem rywalizacji orlików i Elity kobiet. Jako pierwsi wystartują przedstawiciele płci męskiej, którzy zakręcą aż 11 rund, co w sumie da 150,7 km. W naszej kadrze na ten wyścig znaleźli się Alan Banaszek, Piotr Brożyna, Mateusz Grabis, Przemysław Kasperkiewicz, Michał Paluta i Szymon Rekita. Ich wyścig zacznie się już o 8:45, a zakończy w okolicach 12:30.

O 13:45 na trasę wyjadą Orliczki razem z Elitą kobiet. Drugi co do ważności wyścig całej imprezy rozegra się na dystansie 8 okrążeń, czyli 109,6 km. Bez wątpienia może to być jeden z najpiękniejszych wyścigów w sezonie. Polskę reprezentować będą Paulina Brzeźna- Bentkowska, Eugenia Bujak, Małgorzata Jasińska, Katarzyna Niewiadoma, Katarzyna Pawłowska, Anna Plichta, Nikol Płosaj, Alicja Ratajczak i Ewelina Szybiak. Ściganie zakończy się około godziny 17.

Ostatni dzień rywalizacji, czyli niedziela, stać będzie pod znakiem wojny najlepszych kolarzy na starym kontynencie. Pierwszy w historii Mistrzostw Europy wyścig elity mężczyzn rozpocznie się już o 10:50 i rozegra się na dystansie 17 kółek, dających w sumie 232,9 km. W wielkim ściganiu, pod biało-czerwonym sztandarem udział wezmą Marcin Białobłocki, Karol Domagalski, Michał Gołaś, Łukasz Owsian, Maciej Paterski i Łukasz Wiśniowski. Panowie zakończą ściganie około 16:40.

Niestety, transmisji telewizyjnej w naszym kraju można spodziewać się jedynie w niedzielę w godzinach 14-17, bowiem wtedy relację z wyścigu elity mężczyzn przeprowadzi polski Eurosport.

Plan transmisji telewizyjnych na świecie:

mistrzostwa-europy-tv

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments