Fot. Team Sky

Holender z drużyny Sky jako pierwszy wjechał na szczyt Haytor i został zwycięzcą piątego etapu. Koszulkę lidera od Juliena Vermote`a (Etixx-Quick Step) przejął Steve Cummings (Dimension Data). 

Szósty etap z Sidmouth do Haytor liczył 149 kilometrów i kończył się na niemal sześciokilometrowym podjeździe pierwszej kategorii o średnim nachyleniu sześć procent.

cr57ujcw8aa2mau

Ucieczka dnia liczyła czterech zawodników: Giovanni Visconti (Movistar), Miguel Angel Benito (Caja-Rural), Jasper Bovenhuis (An Post-Chain Reaction) oraz Thomas Stewart (Madison Genesis). Pierwszym, który odpadł był Bovenhuis, a na przedostatnim podjeździe samotnie zaatakował Visconti. W tym momencie miał około minuty przewagi nad peletonem.

Pracą na czele peletonu interesowało się kilka drużyn – między innymi Sky, naturalnie Etixx-Quick Step (z liderem Julienem Vermotem), Giant-Alpecin, a w Lotto-Soudal tempo nadawał sam Andre Greipel! Ta praca spowodowała, że Włoch został doścignięty dziesięć i pół kilometra przed metą, a więc jeszcze przed finałowym podjazdem.

Z głównej grupy jako pierwszy zaatakował Rohan Dennis i po chwili dołączyli do niego bardzo mocni zawodnicy i faworyci do zwycięstwa – Tom Dumoulin, Gorka Izaguirre i Wout Poels. Takiej okazji nie mógł przepuścić jadący u siebie i drugi w klasyfikacji generalnej Steve Cummings, który zespawał niewielką przewagę wespół z Tonym Gallopin`em.

Jednak w walce o etapowe zwycięstwo liczyli się tylko Dumoulin, Dennis i Poels. 1,4 km przed metą zaatakował Wout Poels, który pewnie utrzymał kilkusekundową przewagę do szczytu. Holender powtórzył tym samym sukces sprzed roku, kiedy także był najlepszy na królewskim odcinku największego brytyjskiego wyścigu.

Dla Teamu Sky jest to drugie etapowe zwycięstwo. Na trzecim etapie triumfował Ian Stannard, który dziś wykonał dużą pracę na rzecz sukcesu Poelsa.

Wyniki piątego etapu:

1 Wouter Poels (Ned) Team Sky 3:56:15
2 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:00:07
3 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin 0:00:08
4 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac 0:00:12
5 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:17
6 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
7 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
8 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data 0:00:21
9 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis 0:00:31
10 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
11 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
12 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert
13 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain 0:00:35
14 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:00:38
15 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS
16 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange 0:00:47
17 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling 0:01:10
18 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange 0:01:17
19 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 0:01:27
20 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step 0:01:33
21 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 0:01:41
22 Steven Lampier (GBr) JLT Condor 0:01:43
23 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA 0:01:52
24 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step
25 Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert 0:01:55
26 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS 0:01:57
27 Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step 0:02:33
28 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling
29 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 0:02:52
30 Russell Downing (GBr) JLT Condor 0:03:26
31 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac
32 Edmund Bradbury (GBr) NFTO 0:03:32
33 Javier Moreno (Spa) Movistar Team 0:03:33
34 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team
35 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:04:10
36 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:04:26
37 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:04:31
38 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac 0:05:49
39 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
40 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:06:12
41 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
42 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
43 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin
44 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
45 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:07:43
46 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:07:49
47 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:07:59
48 Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step 0:08:07
49 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:08:47
50 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
51 Ian Stannard (GBr) Team Sky
52 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
53 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis
54 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis
55 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin
56 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction 0:10:51
57 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin 0:16:06
58 Hayden Mccormick (NZl) ONE Pro Cycling
59 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange
60 Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert
61 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain
62 Daniel Mclay (GBr) Great Britain
63 Mark Stewart (GBr) Great Britain
64 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
65 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
66 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction
67 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:16:25
68 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 0:17:39
69 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
70 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
71 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
72 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF
73 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
74 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
75 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
76 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
77 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team 0:17:48
78 Oliver Wood (GBr) Great Britain 0:24:24
79 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
80 Mathew Cronshaw (GBr) Madison Genesis
81 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
82 Adam Blythe (GBr) Great Britain
83 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
84 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS
85 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
86 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
87 Robert Partridge (GBr) NFTO
88 Liam Stones (GBr) NFTO
89 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
90 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
91 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
92 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling
93 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS
94 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
95 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
96 Emiel Wastyn (Bel) An Post-Chainreaction
97 Elia Viviani (Ita) Team Sky
98 Oliver Ket-Spark (Aus) An Post-Chainreaction
99 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
100 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction
101 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
102 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis
103 Jonathan Mcevoy (GBr) NFTO
104 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange
105 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post-Chainreaction
106 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
107 Alexander Edmonson (Aus) OBE
108 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
109 Ian Bibby (GBr) NFTO
110 Dale Appleby (GBr) NFTO
111 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
112 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
113 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
114 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac
115 Conor Dunne (Irl) JLT Condor
116 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
117 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick-Step

Klasyfikacja generalna:

1 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data 27:04:11
2 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin 0:00:49
3 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:00:51
4 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 0:00:53
5 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac 0:00:57
6 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:00:58
7 Nicolas Roche (Irl) Team Sky 0:01:06
8 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:01:14
9 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo 0:01:20
10 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:01:24
11 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step 0:01:25
12 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step 0:02:10
13 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS 0:03:11
14 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis 0:04:34
15 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain 0:04:51
16 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling 0:05:24
17 Steven Lampier (GBr) JLT Condor 0:05:59
18 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF 0:06:05
19 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA 0:06:28
20 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS 0:06:33
21 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF 0:06:39
22 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team 0:06:48
23 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac 0:07:40
24 Edmund Bradbury (GBr) NFTO 0:07:50
25 Russell Downing (GBr) JLT Condor 0:08:30
26 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team 0:08:50
27 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:09:43
28 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:09:46
29 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac 0:09:55
30 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin 0:10:50
31 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:11:41
32 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:11:57
33 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:12:03
34 Wouter Poels (Ned) Team Sky 0:13:03
35 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis 0:13:15
36 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:14:22
37 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin 0:14:40
38 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction 0:15:55
39 Javier Moreno (Spa) Movistar Team 0:16:37
40 Alistair Slater (GBr) JLT Condor 0:16:45
41 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF 0:16:53
42 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange 0:17:35
43 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange 0:20:08
44 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:22:37
45 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:22:43
46 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:23:02
47 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo 0:23:20
48 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:23:37
49 Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step 0:24:56
50 James Shaw (GBr) Lotto Soudal 0:25:09
51 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:25:59
52 Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step 0:27:01
53 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team 0:27:20
54 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 0:28:22
55 Ian Bibby (GBr) NFTO 0:28:46
56 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac 0:28:58
57 Daniel Mclay (GBr) Great Britain 0:29:07
58 Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert 0:29:19
59 Mark Stewart (GBr) Great Britain 0:29:21
60 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:29:28
61 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis 0:29:49
62 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:29:55
63 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction 0:30:58
64 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain 0:31:05
65 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling 0:31:21
66 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:31:24
67 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:32:08
68 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal 0:32:13
69 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin 0:34:29
70 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team 0:34:47
71 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:37:00
72 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling 0:37:25
73 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 0:38:02
74 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
75 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo 0:38:54
76 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo 0:39:10
77 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 0:40:16
78 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF 0:40:32
79 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:40:54
80 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange 0:42:45
81 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 0:43:14
82 Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert 0:43:41
83 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS 0:44:03
84 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 0:44:39
85 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data 0:44:42
86 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:46:30
87 Thomas Moses (GBr) JLT Condor 0:46:33
88 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo 0:48:06
89 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick-Step 0:48:38
90 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac 0:50:30
91 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:50:32
92 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF 0:50:48
93 Hayden Mccormick (NZl) ONE Pro Cycling 0:51:11
94 Adam Blythe (GBr) Great Britain 0:51:16
95 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team 0:51:44
96 Jonathan Mcevoy (GBr) NFTO 0:52:59
97 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data 0:53:51
98 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo 0:54:41
99 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction 0:54:56
100 Robert Partridge (GBr) NFTO