(c) lavuelta.es

To będzie emocjonujący weekend. Nairo Quintana jest już o krok od odniesienia swojego drugiego w karierze zwycięstwa w wyścigu zaliczanym do wielkich tourów, jednak aby tego dokonać, będzie musiał zminimalizować straty w piątkowej jeździe na czas i obronić się przed atakami rywali podczas sobotniej wspinaczki na górujące nad Benidormem Alto de Aitana. Zanim jednak na nowo rozgorzeje walka, czeka nas dedykowane sprinterom plażowanie w położonej na pięknym Costa de Azahar Gandii.

Wytyczając trasę tegorocznej edycji Vuelty, organizatorzy wzięli sobie za punkt honoru zaprezentowanie mniej uczęszczanych przez turystów zakątków ich pięknego kraju. Chociaż hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego jest oblegane przez spragnionych słońca Europejczyków o każdej porze roku, odwiedzane dzisiaj Costa de Azahar jest znacznie mniej znane niż chociażby Costa del Sol, Costa Blanca czy położone w okolicach Kadyksu najpiękniejsze plaże Półwyspu Iberyjskiego (zbadałam empirycznie).

Zatem podczas gdy liderzy na klasyfikację generalną liczą na to, że ich pomocnicy bezpiecznie przeprowadzą ich przez położone w okolicach Gandii pagórki, przedostatnią szansę na odniesienie etapowego zwycięstwa otrzymają sprinterzy.

Oto, co na temat 18. etapu 71. edycji wyścigu Vuelta a España mieliśmy do powiedzenia jeszcze przed rozpoczęciem imprezy:

Etap 18, 8 września: Requena – Gandia, 200.6km

Kolejny typowo przelotowy etap, który z pewnością odsłoni piękno ciągnącego się od Walencji po Alicante pasma środkowego wybrzeża, gdzie Hiszpanie stanowią odrobinę dyskryminowaną mniejszość przez okrągłe 12 miesięcy w roku. Biorący udział we Vuelcie sprinterzy zazwyczaj nie należą do najszybszych, jednak cechują się zdumiewającą wytrwałością. Możemy zatem domniemywać, że wyczekiwali tego dnia i są gotowi.

Jedyną przeszkodą na trasie będzie 2. kategorii Puerto de Casa del Alto (13.3km, 3.8%), poza tym czekają nas głównie zjazdy wśród cytrusowych gajów. Finałowe 4 kilometry są zupełnie płaskie, i chociaż niepozbawione rond i zakrętów, nie zasługują na miano “technicznego” finiszu. Powinniśmy być świadkami klasycznego pojedynku sprinterów.

3-VE16-RECORRIDOS-sin cabecera.indd

PROFIL (17)

PROFILKMS (16)

Mimo ostatniego niepowodzenia, Gianni Meersman (Etixx – Quick-Step) jest zdecydowanie najszybszym sprinterem tegorocznej edycji Wyścigu Dookoła Hiszpanii. Powalczą z nim sprytny Jempy Drucker (BMC Racing), ciągle zapowiadający się Magnus Cort Nielsen (Orica-GreenBikeExchange) oraz Michael Schwarzmann (Bora-Argon 18), Kristian Sbaragli (Dimension Data) czy Fabio Felline (Trek-Segafredo).

Pełną zapowiedź 71. edycji wyścigu Vuelta a Espana można znaleźć tutaj

Plan transmisji telewizyjnych można znaleźć tutaj.

Mapy i profile > tutaj