Tour of Britain

Kolarz Etixx-Quickstep pokonał na finiszu Stephena Cummingsa (Dimension Data) po całym dniu w ucieczce i został nowym liderem.

Drugi dzień zmagań w Wielkiej Brytanii to pagórkowaty etap pomiędzy Carlisle i Kendal o długości 188.2km. Na trasie czekały trzy premie górskie – jedna pierwszej i dwie drugiej kategorii. aviva-tour-of-britain-2016-stage-2-1472987806

Niemal natychmiast po starcie pojawiła się ucieczka aż piętnastu zawodników. Odjechali Johann van Zyl (Dimension Data), Nicholas Roche (Team Sky), Julien Vermote (Etixx-Quickstep), Loic Vliegen (BMC), Ryan Mullen (Cannondale-Drapac), Hector Saez (Caja Rural), zwycięzca pierwszego etapu i lider Andre Greipel (Lotto-Soudal), Conor Dunne (JLT Condor), Xandro Meurisse (Wanty-Groupe Gobert), Jochem Hoekstra i Martijn Tusveld (Giant-Alpecin), Tom Leezer, Bert-Jan Lindemann (LottoNL-Jumbo) oraz Marco Coledan i Jacopo Mosca (Trek-Segafredo). Ucieczka dość szybko uzyskała 5 minut przewagi nad peletonem.

Sytuacja bardzo długo nie ulegała większej zmianie – zasadnicza grupa powoli zmniejszała różnicę, a w czołówce aktywny na lotnych premiach był Andre Greipel. Kontrataku próbował m.in. Karol Domagalski (ONE Procycling).

Podjazdy sprawiły, że z przodu zostali w końcu tylko Roche, Vermote, Lindemann, Mosca i Meurisse. Po znakomitym przeskoku dołączył do nich Rohan Dennis (BMC).

Fatalna pogoda i zmienne drogi sprawiały, że sytuacja ciągle się zmieniała. Pięknie jechał Andre Greipel, który walczył o utrzymanie koszulki lidera i ponownie powrócił do czołowej grupy, która mocno zwiększyła swoje szeregi, ale na podjeździe pierwszej kategorii porwała się na trzy części.

10km przed metą na kolejny atak zdecydował się Vermote, do którego dołączył Stephen Cummings (Dimension Data). Za parą harcowników jechała mocna grupa Daniel Martin (Etixx-Quickstep), Rohan Dennis (BMC), Tom Dumoulin (Giant-Alpecin), Nicholas Roche i Ben Swift (Team Sky), ale różnica ciągle rosła i na 5km przed finiszem wynosiła już 40 sekund.

Brytyjczyk i Belg nie dali się już dogonić i między sobą rozstrzygnęli losy etapu. Szybszy był Vermote, który pomimo całego dnia w ucieczce zdołał znaleźć siły na finisz. Dzięki wygranej kolarz Etixx-Quickstep cieszył się również z przejęcia koszulki lidera wyścigu.

Wyniki 2. etapu

1 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step 4:40:50
2 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data 0:00:02
3 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step 0:00:58
4 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert
5 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
6 Ben Swift (GBr) Team Sky
7 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert 0:01:02
8 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
9 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
10 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo 0:01:06
11 Nicolas Roche (Irl) Team Sky 0:01:07
12 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
13 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS 0:02:50
14 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac 0:04:23
15 Edmund Bradbury (GBr) NFTO 0:04:27
16 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis 0:04:29
17 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert 0:04:31
18 Ian Bibby (GBr) NFTO
19 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling
20 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange 0:04:33
21 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac
22 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain
23 Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step
24 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
25 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
26 Steven Lampier (GBr) JLT Condor
27 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
28 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac 0:04:43
29 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis 0:04:45
30 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS
31 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:04:49
32 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
33 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA 0:04:53
34 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:04:55
35 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin
36 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:04:59
37 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin 0:05:18
38 Russell Downing (GBr) JLT Condor 0:05:21
39 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction
40 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
41 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
42 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert
43 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
44 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis 0:05:26
45 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
46 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:05:29
47 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:05:33
48 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo 0:05:35
49 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange
50 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:05:49
51 Wouter Poels (Ned) Team Sky 0:11:58
52 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS 0:13:03
53 Mark Stewart (GBr) Great Britain
54 Robert Partridge (GBr) NFTO
55 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
56 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
57 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
58 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
59 Ian Stannard (GBr) Team Sky
60 Oliver Ket-Spark (Aus) An Post-Chainreaction
61 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
62 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo – Vital Concept
63 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
64 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
65 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
66 Javier Moreno (Spa) Movistar Team
67 Conor Dunne (Irl) JLT Condor
68 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 0:13:43
69 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 0:14:47
70 Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert
71 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac
72 Oliver Wood (GBr) Great Britain
73 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction
74 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange
75 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
76 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
77 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
78 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
79 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis
80 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
81 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
82 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
83 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
84 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
85 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
86 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
87 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
88 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
89 Liam Stones (GBr) NFTO
90 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction
91 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
92 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
93 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain
94 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
95 Dale Appleby (GBr) NFTO
96 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
97 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick-Step
98 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
99 Jonathan Mcevoy (GBr) NFTO
100 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
101 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post-Chainreaction
102 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
103 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
104 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team
105 Graham Briggs (GBr) JLT Condor
106 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF 0:16:00
107 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:21:19
108 Alexandre Blain (Fra) Madison Genesis
109 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
110 Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step
111 Elia Viviani (Ita) Team Sky
112 Hayden Mccormick (NZl) ONE Pro Cycling 0:22:51
113 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team
114 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling
115 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
116 Mathew Cronshaw (GBr) Madison Genesis
117 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS
118 Alexander Edmonson (Aus) OBE
119 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
120 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange
121 Adrien Costa (USA) Etixx – Quick-Step 0:23:21
122 Emiel Wastyn (Bel) An Post-Chainreaction 0:26:28
123 Bjorn Thurau (Ger) Wanty – Groupe Gobert 0:27:41

 

Klasyfikacja generalna

1 Julien Vermote (Bel) Etixx – Quick-Step 8:33:20
2 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data 0:00:06
3 Daniel Martin (Irl) Etixx – Quick-Step 0:01:04
4 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Groupe Gobert 0:01:08
5 Ben Swift (GBr) Team Sky
6 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
7 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac 0:01:12
8 Guillaume Martin (Fra) Wanty – Groupe Gobert
9 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
10 Nicolas Roche (Irl) Team Sky 0:01:16
11 Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
12 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:01:17
13 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS 0:03:00
14 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale-Drapac 0:04:33
15 Edmund Bradbury (GBr) NFTO 0:04:37
16 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis 0:04:39
17 Ian Bibby (GBr) NFTO 0:04:41
18 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling
19 Marco Marcato (Ita) Wanty – Groupe Gobert
20 Jack Bauer (NZl) Cannondale-Drapac 0:04:43
21 Tao Geoghegan Hart (GBr) Great Britain
22 Steven Lampier (GBr) JLT Condor
23 Edoardo Zardini (Ita) Bardiani CSF
24 Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx – Quick-Step
25 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
26 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange
27 James Shaw (GBr) Lotto Soudal
28 Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale-Drapac 0:04:53
29 Daniel Pearson (GBr) Team WIGGINS 0:04:55
30 Thomas Stewart (GBr) Madison Genesis
31 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team 0:04:59
32 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
33 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA 0:05:03
34 Martijn Tusveld (Ned) Team Giant-Alpecin 0:05:05
35 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
36 Hector Saez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:05:09
37 Jochem Hoekstra (Ned) Team Giant-Alpecin 0:05:28
38 Nicolas Vereecken (Bel) An Post-Chainreaction 0:05:31
39 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
40 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
41 Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
42 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty – Groupe Gobert
43 Russell Downing (GBr) JLT Condor
44 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis 0:05:36
45 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
46 Diego Rubio (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:05:39
47 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:05:43
48 Robert Power (Aus) Orica-BikeExchange 0:05:45
49 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
50 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo 0:05:58
51 Wouter Poels (Ned) Team Sky 0:12:08
52 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 0:12:54
53 Conor Dunne (Irl) JLT Condor 0:13:07
54 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo – Vital Concept 0:13:13
55 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
56 Mark Stewart (GBr) Great Britain
57 Karol Domagalski (Pol) ONE Pro Cycling
58 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
59 Luka Mezgec (Slo) Orica-BikeExchange
60 Jonathan Dibben (GBr) Team WIGGINS
61 Oliver Ket-Spark (Aus) An Post-Chainreaction
62 Robert Partridge (GBr) NFTO
63 Javier Moreno (Spa) Movistar Team
64 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
65 Ian Stannard (GBr) Team Sky
66 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
67 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
68 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 0:13:53
69 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post-Chainreaction 0:14:48
70 Caleb Ewan (Aus) Orica-BikeExchange 0:14:51
71 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 0:14:53
72 Jonathan Mcevoy (GBr) NFTO 0:14:55
73 Ryan Mullen (Irl) Cannondale-Drapac 0:14:56
74 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
75 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF 0:14:57
76 Steele Von Hoff (Aus) ONE Pro Cycling
77 Oliver Wood (GBr) Great Britain
78 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
79 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
80 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx – Quick-Step
81 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
82 Jacob Scott (GBr) An Post-Chainreaction
83 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
84 Liam Stones (GBr) NFTO
85 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
86 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
87 Mark Mcnally (GBr) Wanty – Groupe Gobert
88 Graham Briggs (GBr) JLT Condor
89 Dale Appleby (GBr) NFTO
90 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
91 Taylor Eisenhart (USA) BMC Racing Team
92 Taylor Karl Gunman (NZl) Madison Genesis
93 Gabriel Cullaigh (GBr) Great Britain
94 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
95 Javier Aramendia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
96 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
97 Damien Shaw (Irl) An Post-Chainreaction
98 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
99 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
100 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
101 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
102 Juan Jose Lobato (Spa) Movistar Team
103 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
104 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF 0:16:10
105 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:16:31
106 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo 0:16:41
107 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling 0:21:23
108 Alexandre Blain (Fra) Madison Genesis 0:21:29
109 Tony Martin (Ger) Etixx – Quick-Step
110 Alex Dowsett (GBr) Movistar Team
111 Elia Viviani (Ita) Team Sky
112 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS 0:23:01
113 Mathew Cronshaw (GBr) Madison Genesis
114 Jorge Arcas Pena (Spa) Movistar Team
115 Hayden Mccormick (NZl) ONE Pro Cycling
116 Kristian House (GBr) ONE Pro Cycling
117 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS
118 Alexander Edmonson (Aus) OBE
119 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
120 Adrien Costa (USA) Etixx – Quick-Step 0:23:31
121 Michael Hepburn (Aus) Orica-BikeExchange 0:24:46
122 Emiel Wastyn (Bel) An Post-Chainreaction 0:26:38