(c) Tim De Waele/ BMC Racing

Po startach w Holandii i Normandii, również ostatni z wielkich tourów sezonu rozpocznie się na północy. Już dzisiaj dziewięcioosobowe, aerodynamiczne armie staną na starcie w Galicji, by rozpocząć zmagania na szosach Półwyspu Iberyjskiego. Witamy w Hiszpanii, jakiej nie znacie.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy jazda drużynowa na czas stanowi bardziej atrakcyjny akt otwierający rywalizację w wyścigu wieloetapowym od prologu czy batalii sprinterów. Jeszcze przed dwoma czy trzema sezonami ekscytowaliśmy się wyjątkowo wyrównaną walką Etixxu z Oricą, jednak nawet te ekipy wydają się obecnie mniej zainteresowane zmaganiami tego typu.

Faktem pozostaje jednak, że otwierająca wyścig “drużynówka” – obok ścianek wspinaczkowych proponowanych po zaledwie dwóch dniach rywalizacji – jest jednym ze stałych elementów Vuelty i wyjątkowo skuteczną metodą zaprezentowania wszystkich składów.

Będzie zatem hiszpański zachód słońca, wyścig kosmicznych technologii i slalom wśród gorących źródeł Galicji. Czy coś może pójść nie tak? Wystarczy zapytać Jonathana Vaughtersa…

Oto, co na temat 1. etapu 71. edycji wyścigu Vueta a Espana mieliśmy do powiedzenia w naszej ogólnej zapowiedzi:

Etap 1, 20 sierpnia: Ourense Province Termal – Parque Nautico de Castrelo de Miño, 27.8km TTT

Vuelta, choć obfitująca w zwroty akcji i pełna temperamentu jak sami Hiszpanie, rozpocznie się przewidywalnie – jazdą drużynową na czas. Różnice czasowe uzyskane na zupełnie płaskiej trasie o długości niespełna 28 kilometrów powinny być między najsilniejszymi składami znikome, ale dla organizatorów będzie to doskonała okazja do zaprezentowania tętniących energią geotermalną uroków Galicji. Ponadto w wyścigu udział bierze zazwyczaj niezawodna w takich okolicznościach drużyna Cannondale-Drapac (wcześniej Garmin w przeróżnych koalicjach), a występujący w ich barwach specjaliści pokroju Pierre Rollanda, Davide Villeli czy Moreno Mosera przeniosą widowisko na nowy poziom dramaturgii.

Czy w jeździe drużynowej na czas chodzi wyłącznie o pedałowanie w sznurku aż do linii mety? Cóż, w kontekście założeń taktycznych nie jest to aż tak proste. Oczywiście realizując plan minimum, wystarczy wytypować pięciu najsilniejszych specjalistów od jazdy na czas i sprytne zarządzać siłami reszty tak, aby tamci byli w stanie wykorzystać maksimum swojego potencjału w drugiej części trasy. Kiedy jednak pojawiają się ambicje dotyczące wczesnego wywalczenia koszulki lidera lub/i walki o wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu okazuje się, że wśród tej piątki trzeba umieścić również sprintera (który zazwyczaj nie jest fenomenalnym czasowcem na trasach dłuższych niż 10 km) i lidera na “generalkę” (który tylko czasami jest jednocześnie fenomenalnym czasowcem). Życie dyrektora sportowego nie jest łatwe.

Na szczęście organizatorzy postanowili nie rzucać więcej kłód pod ich nogi, wytyczając na sobotę raczej nieskomplikowaną trasę. Jest płaska jak stół i wbrew temu, co sugeruje mapa, pozbawiona niebezpiecznych nawrotów. Wszystko zatem powinno sprowadzić się do czystej mocy i umiejętności w tej dyscyplinie.

3-VE16-RECORRIDOS-sin cabecera.indd

PROFIL

PROFILKMS

Nie mieliśmy w tym sezonie wiele okazji ku temu, by podziwiać rywalizację drużyn w jeździe na czas. A kiedy mieliśmy, wygrywało FDJ. Ponieważ jednak będzie to próba generalna przed Mistrzostwami Świata (zakładam, że nie zostaną zbojkotowane), trzeba postawić na sprawdzoną firmę: BMC.

Liczyć się w walce powinny również Movistar, Sky i Etixx – Quick-Step. Zazwyczaj typowana na faworyta Orica-BikeExchange nie może zostać całkowicie wyrzucona poza nawias, jednak tym razem jej zawodnicy najprawdopodobniej będą zbyt zajęci doprowadzaniem Estebana Chavesa do mety w jak najlepszym czasie, by walczyć o zwycięstwo.

Jokerem może być również ekipa Tinkoff, której kolarze zjadą z rampy startowej jako ostatni. Po występie w Tour de France z pewnością mają coś do udowodnienia na poziomie indywidualnym (Alberto Contador), jak również jako kolektyw.

Godziny startów:

# Drużyna Czas startu
1 Bora-Argon 18 (B. Huzarski) 18:26:00
2 Direct Energie 18:30:00
3 Lotto Soudal 18:34:00
4 Astana Pro Team 18:38:00
5 Lampre – Merida 18:42:00
6 Dimension Data 18:46:00
7 IAM Cycling 18:50:00
8 Caja Rural -Seguros RGA 18:54:00
9 FDJ 18:58:00
10 Etixx – Quick Step 19:02:00
11 Team Katusha 19:06:00
12 Cofidis, Solutions Credits 19:10:00
13 Cannondale-Drapac Pro Cycling Team 19:14:00
14 Ag2r La Mondiale 19:18:00
15 Trek – Segafredo 19:22:00
16 Orica-BikeExchange 19:26:00
17 Team Giant Alpecin 19:30:00
18 BMC Racing Team 19:34:00
19 Team Lotto NL -Jumbo 19:38:00
20 Movistar Team 19:42:00
21 Team Sky (M. Kwiatkowski, M. Gołaś) 19:46:00
22 Tinkoff 19:50:00

 

Pełną zapowiedź 71. edycji wyścigu Vuelta a Espana można znaleźć tutaj.

Plan transmisji telewizyjnych można znaleźć tutaj.