Tinkoff / foto Luca Bettini/BettiniPhoto©2016

Hiszpan będzie liderem Tinkoff na Vuelta a Espana. W swojej ojczyźnie powalczy o czwarte zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

W składzie rosyjskiej drużyny niestety nie zobaczymy Polaków. Rafał Majka odpoczywa po Giro d’Italia, Tour de France i Igrzyskach Olimpijskich, a Paweł Poljański powoli odbudowuje formę po przebytej walce z wirusem cytomegalii z objawami podobnymi do mononukleozy. Maciej Bodnar również musi odpocząć po Wielkiej Pętli i Igrzyskach, by przygotować formę na mistrzostwa świata.

Contador z kolei cały rok podporządkował Tour de France, ale przez kraksy musiał wycofać się z rywalizacji i nie ukończył Wielkiej Pętli. Swojego pecha postara się odwrócić w Vuelta a Espana.

Oczywiście, moim celem na Vueltę jest walka o zwycięstwo. Z takim pomysłem udaję się do Galicji. Zobaczymy, czy będę w stanie go osiągnąć, bo spotkam się z bardzo silnymi rywalami. Będziemy musieli przyjąć taktykę “dzień po dniu” i mam nadzieję, że będę miał trochę więcej szczęścia – dla fanów i żeby cieszyć się wyścigiem. Na Vuelcie wpływ kibiców zawsze był niesamowity i nie mogę się doczekać kolejnego startu. Co więcej to będzie mój ostatni Wielki Tour z Tinkoff i chciałbym to zakończyć w jak najlepszy sposób – powiedział Alberto Contador.

W górach Hiszpana będą wspierać Jesus Hernandez, Robert Kiserlovski, Sergio Paulinho oraz Ivan Rovny. Na bardziej płaskich etapach do pracy zabiorą się Daniele Bennati, Manuele Boaro, Michael Gogl i Yuri Trofimov. Vuelta a Espana jest trudniejsza do kontrolowania. W Tour de France rywalizacja została zdominowana przez znakomicie przygotowany skład Team Sky. W Hiszpanii możemy się spodziewać wielu ataków i zwrotów akcji.

To typowa dla Vuelty trasa z wieloma krótkimi i sztywnymi finiszami bez większych gór, podobnie do Ardeńskich Klasyków. To może skomplikować walkę o klasyfikację generalną, bo może trafić się gorszy dzień lub rywale będą mocniejsi. Takie etapy są trudne do kontrolowania, ale mi się to podoba, bo trasa jest tak stworzona, żebyśmy mogli zrobić show, a to ważne dla organizatorów – przyznał lider Tinkoff.

Mimo innego rodzaju etapów niż we Francji drużyna wciąż jest bardzo ważna. Alberto cieszy się, że koledzy wesprą go w każdym terenie.

Mamy skład ze znakomitym balansem pomiędzy młodością i doświadczeniem. Wielu kolarzy wie jak się ścigać w Vuelta a Espana. Są świetnymi współpracownikami do jazdy drużynowej na czas i na podjazdy, ale najważniejsze, że są bardzo zmotywowani do ścigania, to podstawa.

Skład Tinkoff na Vuelta a Espana:

Alberto Contador, Jesus Hernandez, Robert Kiserlovski, Sergio Paulinho, Ivan Rovny, Daniele Bennati, Manuele Boaro, Michael Gogl, Yuri Trofimov