Foto: Freddy Guerin

Młodziutki Sam Oomen (Giant – Alpecin) został zwycięzcą Tour de l’Ain. Ostatni etap wygrał Alexandre Geniez (FDJ).

Po wczorajszym ciężkim etapie, w ostatni dzień Tour de l’Ain kolarze musieli zmierzyć się między innymi z podjazdem Col du Grand Colombier. Etap prowadził z Lagnieu do Bellye i liczył niespełna 133 kilometry.

tour-de-lain-2016-stage-4-belley-1470829978

W pierwszym odjeździe zaprezentował się przede wszystkim Stéphane Rossetto (Cofidis), który był najlepszy na premiach Cote de Corlier i Col de la Rochette. Jednak na zjeździe przed Col du Grand Colombier wszystko się zjechało.

Na finałowej górze zaatakował Louis Vervaeke (Lotto-Soudal). Za nim kręcili: Clément Chevrier (IAM Cycling), Bob Jungels (Etixx-Quick Step) i Victor Campenaerts (Team Lotto NL-Jumbo). 52 sekundy traciła dziewięcioosobowa grupka z liderem, którym był Sam Oomen (Giant – Alpecin).

Na szczycie sytuacja się nieco zmieniła. Na czele byli: Bart De Clercq (Lotto-Soudal), David Gaudu (Francja) i Pierre Latour (AG2R La Mondiale). Za nimi grupka: Alexandre Geniez (FDJ), Romain Hardy i Rudy Molard (obaj Cofidis), Maxime Monfort (Lotto-Soudal), Sam Oomen (Team Giant-Alpecin), Antonio Pedrero Lopez (Movistar Team), Guillaume Martin (Wanty – Groupe Gobert), Marcel Wyss (IAM Cycling) i Kilian Frankiny (BMC Development Team).

Wszystko powoli zjeżdżało się, a najwięcej sił na finisz zachował Geniez. Drugi był Hardy, a trzeci De Clercq.

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został młody zawodnik Giant – Alpecin, Sam Oomen.

Wyniki ostatniego etapu:

1 GENIEZ Alexandre FDJ FRA les 132,2 km en 3h28’46” (moy. 37,99 km/h) (b : 10”)
2 DE CLERCQ Bart Lotto Soudal BEL (b : 6”)
3 LATOUR Pierre AG2R la Mondiale FRA (b : 4”)
4 WYSS Marcel IAM Cycling SUI
5 MARTIN Guillaume Wanty – Groupe Gobert FRA
6 * OOMEN Sam Team Giant Alpecin NED
7 * FRANKINY Kilian Equipe de Suisse Espoirs SUI
8 * GAUDU David Equipe de France Espoirs FRA
9 HARDY Romain Cofidis Solutions Crédits FRA
10 PEDRERO Antonio Movistar Team ESP 04”
11 MONFORT Maxime Lotto Soudal BEL 03h28’53” 07”
12 MOLARD Rudy Cofidis Solutions Crédits FRA 12”
13 * VINCENT Léo Equipe de France Espoirs FRA 56”
14 MAGER Christian Stölting Service Group GER ‘
15 KONRAD Patrick Bora Argon 18 AUT ‘
16 BOUET Maxime Etixx Quick Step FRA ‘
17 MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
18 FEILLU Brice Fortuneo Vital Concept FRA ‘
19 LEVARLET Guillaume HP BTP – Auber93 FRA ‘
20 CALMEJANE Lilian Direct Energie FRA ‘
21 DEVENYNS Dries IAM Cycling BEL 59”
22 CAMPENAERTS Victor Team Lotto NL – Jumbo BEL ‘
23 GESINK Robert Team Lotto NL – Jumbo NED ‘
24 JUNGELS Bob Etixx Quick Step LUX 03h30’53” 02’07”
25 VOECKLER Thomas Direct Energie FRA 03h35’04” 06’18”
26 * MADOUAS Valentin Equipe de France Espoirs FRA 06’34”
27 * PARET PEINTRE Aurélien Equipe de France Espoirs FRA ‘
28 CHEVRIER Clément IAM Cycling FRA ‘
29 BONNAFOND Guillaume AG2R la Mondiale FRA ‘
30 SOLER Marc Movistar Team ESP ‘
31 ARMEE Sander Lotto Soudal BEL 06’36”
32 VERVAEKE Louis Lotto Soudal BEL 03h35’22” ‘
33 SIMON Julien Cofidis Solutions Crédits FRA 09’28”
34 HUPOND Thierry Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
35 * DE VRIES Hartthijs Rabobank Development Team NED ‘
36 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED ‘
37 COPPEL Jérôme IAM Cycling FRA ‘
38 BAGOT Yoann Cofidis Solutions Crédits FRA ‘
39 ROSSETTO Stéphane Cofidis Solutions Crédits FRA ‘
40 LEBRETON Kévin Armée de Terre FRA ‘
41 VIMPERE Théo HP BTP – Auber93 FRA ‘
42 TUSVELD Martijn Team Giant Alpecin NED ‘
43 DUPONT Hubert AG2R la Mondiale FRA ‘
44 PERAUD Jean-Christophe AG2R la Mondiale FRA ‘
45 BATTAGLIN Enrico Team Lotto NL – Jumbo ITA ‘
46 MAISON Jérémy FDJ FRA ‘
47 FERNANDEZ Delio Delko Marseille Provence KTM ESP ‘
48 * KÄMNA Lennard Stölting Service Group GER ‘
49 SORENSEN Chris Anker Fortuneo Vital Concept DEN 11’42”
50 * MÜLLER Patrick Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
51 DI GREGORIO Rémi Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
52 GOUAULT Pierre HP BTP – Auber93 FRA ‘
53 MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team NED ‘
54 VAN EMDEN Jos Team Lotto NL – Jumbo NED ‘
55 * FRIESECKE Gian Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
56 * LE TURNIER Mathias Equipe de France Espoirs FRA ‘
57 VEUCHELEN Frederik Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
58 WALLAYS Jelle Lotto Soudal BEL 11’48”
59 * VERMEULEN Alexey Team Lotto NL – Jumbo USA 15’46”
60 PFINGSTEN Christoph Bora Argon 18 GER ‘
61 VENTOSO Francisco José Movistar Team ESP 18’14”
62 * LENDERINK Peter Rabobank Development Team NED ‘
63 CARAPAZ Richard Antonio Movistar Team ECU ‘
64 DOMONT Axel AG2R la Mondiale FRA ‘
65 THWAITES Scott Bora Argon 18 GBR ‘
66 * POUILLY Felix Roubaix Métropole Européenne FRA ‘
67 LAMMERTINK Steven Team Lotto NL – Jumbo NED ‘
68 MAINARD Jérôme Armée de Terre FRA ‘
69 * PETERS Nans Equipe de France Espoirs FRA ‘
70 GERARD Arnaud Fortuneo Vital Concept FRA ‘
71 DE KORT Koen Team Giant Alpecin NED ‘
72 HOEKSTRA Jochem Team Giant Alpecin NED ‘
73 DEGAND Thomas Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
74 VACHON Florian Fortuneo Vital Concept FRA ‘
75 QUEMENEUR Perrig Direct Energie FRA ‘
76 * REUTTER Sven Stölting Service Group GER ‘
77 * HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED ‘
78 ANTOMARCHI Julien Roubaix Métropole Européenne FRA ‘
79 LE GAC Olivier FDJ FRA 23’18”
80 REZA Kévin FDJ FRA ‘
81 NAULEAU Bryan Direct Energie FRA ‘
82 ARCAS Jorge Movistar Team ESP ‘
83 * BOL Cees Rabobank Development Team NED ‘
84 * SCHÄPPI Martin Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
85 VAN GENECHTEN Jonas IAM Cycling BEL ‘
86 BILLE Gaëtan Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
87 * MANZIN Lorrenzo FDJ FRA ‘
88 WISNIOWSKI Lukasz Etixx Quick Step POL ‘
89 MARTINELLI Davide Etixx Quick Step ITA ‘
90 LANG Pirmin IAM Cycling SUI ‘
91 PEREIRA Florent Roubaix Métropole Européenne FRA ‘
92 * SPENGLER Lukas Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
93 SINNER Benoît Armée de Terre FRA ‘
94 * BARBIER Pierre Roubaix Métropole Européenne FRA ‘
95 * FERASSE Thibault Armée de Terre FRA ‘
96 PERICHON Pierre-Luc Fortuneo Vital Concept FRA ‘
97 * GRELLIER Fabien Direct Energie FRA ‘
98 * KOWALSKI Dylan Roubaix Métropole Européenne FRA ‘
99 TRENTIN Matteo Etixx Quick Step ITA ‘
100 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
101 STAMSNIJDER Tom Team Giant Alpecin NED ‘
102 DUMOULIN Samuel AG2R la Mondiale FRA ‘
103 GUAY Julien HP BTP – Auber93 FRA ‘
104 BARBIER Rudy Roubaix Métropole Européenne FRA ‘
105 SELIG Rudiger Bora Argon 18 GER ‘
106 TERPSTRA Niki Etixx Quick Step NED ‘
107 SCHWARZMANN Michael Bora Argon 18 GER ‘
108 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence KTM LTU ‘
109 COURTEILLE Arnaud FDJ FRA ‘

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 * OOMEN Sam Team Giant Alpecin NED les 596,4 km en 14h49’49” (moy. 40,21 km/h)
2 DE CLERCQ Bart Lotto Soudal BEL 01”
3 LATOUR Pierre AG2R la Mondiale FRA ‘
4 MARTIN Guillaume Wanty – Groupe Gobert FRA 11”
5 * GAUDU David Equipe de France Espoirs FRA ‘
6 GENIEZ Alexandre FDJ FRA 33”
7 * FRANKINY Kilian Equipe de Suisse Espoirs SUI 45”
8 WYSS Marcel IAM Cycling SUI 50”
9 MONFORT Maxime Lotto Soudal BEL 52”
10 PEDRERO Antonio Movistar Team ESP 14h50’41” ‘
11 MOLARD Rudy Cofidis Solutions Crédits FRA 01’00”
12 HARDY Romain Cofidis Solutions Crédits FRA 01’15”
13 CALMEJANE Lilian Direct Energie FRA 01’39”
14 KONRAD Patrick Bora Argon 18 AUT ‘
15 LEVARLET Guillaume HP BTP – Auber93 FRA 01’41”
16 FEILLU Brice Fortuneo Vital Concept FRA ‘
17 * VINCENT Léo Equipe de France Espoirs FRA ‘
18 DEVENYNS Dries IAM Cycling BEL 01’44”
19 MEURISSE Xandro Wanty – Groupe Gobert BEL 04’26”
20 BOUET Maxime Etixx Quick Step FRA ‘
21 GESINK Robert Team Lotto NL – Jumbo NED 04’29”
22 JUNGELS Bob Etixx Quick Step LUX 05’37”
23 MAGER Christian Stölting Service Group GER 06’33”
24 ROSSETTO Stéphane Cofidis Solutions Crédits FRA 11’41”
25 SOLER Marc Movistar Team ESP 11’42”
26 VOECKLER Thomas Direct Energie FRA 12’01”
27 * PARET PEINTRE Aurélien Equipe de France Espoirs FRA 12’11”
28 CHEVRIER Clément IAM Cycling FRA ‘
29 * MADOUAS Valentin Equipe de France Espoirs FRA ‘
30 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED 12’58”
31 CAMPENAERTS Victor Team Lotto NL – Jumbo BEL 14’36”
32 TUSVELD Martijn Team Giant Alpecin NED 15’05”
33 VIMPERE Théo HP BTP – Auber93 FRA ‘
34 ARMEE Sander Lotto Soudal BEL 16’59”
35 MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team NED 17’19”
36 * MÜLLER Patrick Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
37 DI GREGORIO Rémi Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
38 SORENSEN Chris Anker Fortuneo Vital Concept DEN ‘
39 * LE TURNIER Mathias Equipe de France Espoirs FRA ‘
40 VERVAEKE Louis Lotto Soudal BEL 17’28”
41 FERNANDEZ Delio Delko Marseille Provence KTM ESP 19’51”
42 DUPONT Hubert AG2R la Mondiale FRA ‘
43 BAGOT Yoann Cofidis Solutions Crédits FRA ‘
44 SIMON Julien Cofidis Solutions Crédits FRA 20’48”
45 BONNAFOND Guillaume AG2R la Mondiale FRA 21’27”
46 BATTAGLIN Enrico Team Lotto NL – Jumbo ITA 23’05”
47 * DE VRIES Hartthijs Rabobank Development Team NED ‘
48 * KÄMNA Lennard Stölting Service Group GER ‘
49 LEBRETON Kévin Armée de Terre FRA ‘
50 COPPEL Jérôme FRA19860806 IAM Cycling FRA ‘
51 GOUAULT Pierre HP BTP – Auber93 FRA 23’48”
52 * HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED 23’51”
53 PERAUD Jean-Christophe AG2R la Mondiale FRA 24’21”
54 * FRIESECKE Gian Equipe de Suisse Espoirs SUI 25’19”
55 VAN EMDEN Jos Team Lotto NL – Jumbo NED ‘
56 PFINGSTEN Christoph Bora Argon 18 GER 26’09”
57 * VERMEULEN Alexey Team Lotto NL – Jumbo USA ‘
58 HUPOND Thierry Delko Marseille Provence KTM FRA 26’20”
59 WALLAYS Jelle Lotto Soudal BEL 27’51”
60 VENTOSO Francisco José Movistar Team ESP 28’37”
61 * POUILLY Felix Roubaix Métropole Européenne de FRA ‘
62 MAINARD Jérôme Armée de Terre FRA ‘
63 DEGAND Thomas Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
64 HOEKSTRA Jochem Team Giant Alpecin NED ‘
65 ARCAS Jorge Movistar Team ESP 28’55”
66 MAISON Jérémy FDJ FRA 31’29”
67 THWAITES Scott Bora Argon 18 GBR 31’51”
68 VACHON Florian Fortuneo Vital Concept FRA ‘
69 GERARD Arnaud Fortuneo Vital Concept FRA ‘
70 CARAPAZ Richard Antonio Movistar Team ECU ‘
71 QUEMENEUR Perrig Direct Energie FRA ‘
72 DE KORT Koen Team Giant Alpecin NED 35’06”
73 TRENTIN Matteo Etixx Quick Step ITA 36’45”
74 VAN GENECHTEN Jonas IAM Cycling BEL 36’55”
75 LE GAC Olivier FDJ FRA ‘
76 * BUDDING Martjin Rabobank Development Team NED ‘
77 ANTOMARCHI Julien Roubaix Métropole Européenne de FRA 37’27”
78 VEUCHELEN Frederik Wanty – Groupe Gobert BEL 37’54”
79 * REUTTER Sven Stölting Service Group GER 39’12”
80 SCHWARZMANN Michael Bora Argon 18 GER 40’04”
81 REZA Kévin FDJ FRA 40’10”
82 * BOL Cees Rabobank Development Team NED ‘
83 BILLE Gaëtan Wanty – Groupe Gobert BEL ‘
84 GUAY Julien HP BTP – Auber93 FRA ‘
85 * LENDERINK Peter Rabobank Development Team NED 40’20”
86 NAULEAU Bryan Direct Energie FRA 41’01”
87 STAMSNIJDER Tom Team Giant Alpecin NED 43’16”
88 DUMOULIN Samuel AG2R la Mondiale FRA 45’24”
89 * MANZIN Lorrenzo FDJ FRA ‘
90 PERICHON Pierre-Luc Fortuneo Vital Concept FRA ‘
91 LANG Pirmin IAM Cycling SUI ‘
92 * GRELLIER Fabien Direct Energie FRA ‘
93 * FERASSE Thibault Armée de Terre FRA ‘
94 * SPENGLER Lukas Equipe de Suisse Espoirs SUI ‘
95 COMBAUD Romain Delko Marseille Provence KTM FRA ‘
96 COURTEILLE Arnaud FDJ FRA ‘
97 * KOWALSKI Dylan Roubaix Métropole Européenne de FRA ‘
98 TERPSTRA Niki Etixx Quick Step NED 46’36”
99 MARTINELLI Davide Etixx Quick Step ITA 47’21”
100 DOMONT Axel AG2R la Mondiale FRA 48’52”
101 * SCHÄPPI Martin Equipe de Suisse Espoirs SUI 49’30”
102 PEREIRA Florent Roubaix Métropole Européenne de FRA ‘
103 * BACKOFEN Moritz Stölting Service Group GER ‘
104 WISNIOWSKI Lukasz Etixx Quick Step POL 49’51”
105 * PETERS Nans Equipe de France Espoirs FRA 50’01”
106 LAMMERTINK Steven Team Lotto NL – Jumbo NED 54’42”
107 BARBIER Rudy Roubaix Métropole Européenne de FRA 54’59”
108 SINNER Benoît Armée de Terre FRA 55’05”
109 SELIG Rudiger Bora Argon 18 GER ‘
110 SISKEVICIUS Evaldas Delko Marseille Provence KTM LTU ‘
111 * BARBIER Pierre Roubaix Métropole Européenne de FRA 01h08’21’