Michał Kapusta / naszosie.pl

Filip Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Pułąwy) wygrał etapowy XXIX Międzynarodowy Wyścig Kolarski “Niemen” w kategorii junior.

Wyścig rozpoczął się prologiem o długości 3800 metrów, a rozegrany został w Grodnie. Wygrał go Filip Maciejuk (KS Pogoń Mostostal Puławy) i został pierwszym liderem wyścigu.

Pierwszy etap prowadził wokół Grodna i liczył 85 kilometrów. Najszybszy okazał się Mikołaj Konieczny (SMS Świdnica), ale pozycję lidera obronił Maciejuk.

Kolejnego dnia na kolarzy czekały następne dwa etapy. Najpierw jazda indywidualna na czas na odcinku Podłabienie – Koniuchi padła łupem lidera, a później na odcinku z Grodna do Sokółki najszybszy okazał się Kamil Kordus (KKS Gostyń). Maciejuk umocnił się na prowadzeniu w generalce.

Przedostatni etap prowadził z Sokółki do Białegostoku, a finisz wygrał Nikita Borovik (Mińsk Obłast). W kalsyfikacji generalnej nie zaszły większe zmiany.

Ostatniego dnia rywalizacji kolarze walczyli w Kryterium ulicznym – Memoriale Jerzego Kłoszewskiego. Rozegrane zostało ono w Białymstoku i liczyło 55 kilometrów.

Najwięcej punktów na poszczególnych okrążeniach zdobyli Krzysztof Kucio (Ks Pogoń Mostostal Puławy) i Siarhei Shauchenka (MGCOR Mińsk) – 18pkt. Zgodnie z regulaminem zwycięstwo zostało przyznane Polakowi, a Białorusin został sklasyfikowany na 2. pozycji. Trzecie miejsce, z 17 “oczkami”, zajął Jakub Murias (SMS Świdnica).

Jako pierwszy na “kresce” zameldował się Piotr Pękala (KS Pogoń Mostostal Puławy), który w końcówce przeprowadził akcję ze swoim kolegą z ekipy, zwycięzcą kryterium, Kucio. Peleton przyjechał 10 sekund po nich. W nim zawody ukończył kolejny z przedstawicieli KS Pogoń Mostostal Puławy, lider Filip Maciejuk. Zapewnił sobie w ten sposób końcowe zwycięstwo w generalce. Na podium stanęli również Ivan Shakalets (RGUOR Belarus) i Shauchenka.

Wyniki prologu.

Wyniki pierwszego etapu.

Wyniki drugiego etapu.

Wyniki trzeciego etapu.

Wyniki czwartego etapu.

Wyniki piątego etapu.