Fot. AG2R

Choroba serca zmusiła zwycięzcę wyścigu Paryż-Roubaix z 2011 roku do przedwczesnego zakończenia profesjonalnej kariery kolarskiej. Vansummeren ścigał się w drużynie AG2R. 

Problemy z sercem u Vansummerena wykryto dzięki rutynowym badaniom medycznym przeprowadzonym podczas wyścigu Tour of Oman. Od tamtej pory Belg się nie ścigał, a dziś zorganizował konferencję prasową, na której nie kryjąc emocji, ogłosił zakończenie kariery.

Jestem bardzo smutny, że muszę przerwać moją kolarską karierę, ale moje serce jest ważniejsze niż kolarskie ambicje. W ciągu ostatnich kilku miesięcy przeszedłem mnóstwo badań medycznych oraz dwie interwencje operacyjne, co wywarło wpływ na moje zdrowie. Zwycięstwo w wyścigu Paryż-Roubaix pozostanie moim najlepszym wspomnieniem z czasów zawodowego ścigania – powiedział Vansummeren.

35-letni obecnie Johan Vansummeren rozpoczął profesjonalną kolarską karierę w 2004 roku w barwach drużyny Relax-Bodysol. Od 2005 do 2010 roku ścigał się w ekipie Davitamon-Lotto. Od 2010 roku był kolarzem ekipy Garmin, która do czasu jego odejścia do AG2R (w 2015 roku) kilkakrotnie zmieniała tytularnych sponsorów, a co za tym idzie, także nazwę.

Oprócz wzięcia w dłonie kostki bruku w 2011 roku, do większych sukcesów Vansummerena zalicza się zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne 2007. Ponadto, dziewięciokrotnie brał udział w wyścigu Tour de France.