Fot. Dimension Data

Chris Froome (Team Sky) odniósł trzecie w karierze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wyścigu Criterium du Dauphiné. Wygrana etapowa, po przepięknej samotnej ucieczce, trafiła w ręce Steve`a Cummingsa (Dimension Data).

Przed ostatnią odsłoną zmagań w 68. edycji Criterium du Dauphiné nie było mowy ani o etapie przyjaźni, ani o ułożonej klasyfikacji generalnej. Na zakończenie wyścigu kolarze pokonali 151 kilometrów po wymagającym, górzystym terenie, z Le Pont do Superdévoluy. Na trasie znajdowało się sześć górskich premii, a dwie ostatnie w samej końcówce etapu.

W niedzielę, po raz trzeci w wyścigu, w odjazd zabrał się Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18). Towarzyszyło mu aż dziewiętnastu kolarzy, a wśród nich między innymi: Ryder Hesjedal (Trek), Steve Cummings (Dimension Data), Tony Gallopin (Lotto-Soudal).

Przed przedostatnim podjazdem ucieczka się rozpadła, a na czele pozostał tylko Cummings, który w charakterystyczny dla siebie sposób, samotnie, ruszył do przodu po etapowe zwycięstwo. Na szczycie Col du Noyer Brytyjczyk miał nieco ponad trzy minuty przewagi nad grupką lidera wyścigu. Taka przewaga swobodnie wystarczyła specjaliście od długich, samotnych ataków, by dojechać do mety. Tym samym Steve Cummings zanotował kolejne bardzo cenne zwycięstwo etapowe w prestiżowym wyścigu rangi World Tour.

Za plecami kolarza Dimension Data miała miejsce niezwykle zacięta walka między faworytami do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Festiwal ataków rozpoczął Alberto Contador, za którym osobiście musiał pojechać Chris Froome. Do wielkiej dwójki dołączyli Richie Porte i Romain Bardet. Francuz z AG2R nie zniechęcił po podwójnej przegranej na poprzednim etapie i kilkukrotnie atakował.

Ostatecznie, żaden z kolarzy zajmujących czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej nie zdołał nadrobić czasu nad rywalami, w związku z czym na niezagrożonej pozycji dojechał Chris Froome. Dzięki walce o bonifikaty rozdawane na mecie, z trzeciego na drugie miejsce awansował Bardet, a na najniższy stopień podium wskoczył Dan Martin, spychając z niego Richiego Porte`a.

Wyniki etapu:

1.    GBR CUMMINGS Stephen    113    TEAM DIMENSION DATA    04h 05′ 06”
2.    IRL MARTIN Daniel    41    ETIXX-QUICK STEP    04h 09′ 04”    + 03′ 58”
3.    FRA BARDET Romain    61    AG2R LA MONDIALE    04h 09′ 04”    + 03′ 58”
4.    NED POELS Wouter    5    TEAM SKY    04h 09′ 04”    + 03′ 58”
5.    GBR YATES Adam    78    ORICA GREENEDGE    04h 09′ 04”    + 03′ 58”
6.    FRA ALAPHILIPPE Julian    42    ETIXX-QUICK STEP    04h 09′ 04”    + 03′ 58”
7.    ITA ROSA Diego    56    ASTANA PRO TEAM    04h 09′ 04”    + 03′ 58”
8.    RSA MEINTJES Louis    201    LAMPRE – MERIDA    04h 09′ 04”    + 03′ 58”
9.    AUS PORTE Richie    11    BMC RACING TEAM    04h 09′ 09”    + 04′ 03”
10.    GBR FROOME Christopher    1    TEAM SKY    04h 09′ 09”    + 04′ 03”
11.    ESP CONTADOR Alberto    21    TINKOFF    04h 09′ 09”    + 04′ 03”
12.    COL HENAO Sergio Luis    2    TEAM SKY    04h 09′ 11”    + 04′ 05”
13.    BEL DE CLERCQ Bart    93    LOTTO SOUDAL    04h 09′ 13”    + 04′ 07”
14.    NED CLEMENT Stef    173    IAM CYCLING    04h 09′ 13”    + 04′ 07”
15.    ESP NAVARRO Daniel    106    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    04h 09′ 13”    + 04′ 07”
16.    FRA ROLLAND Pierre    151    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    04h 09′ 13”    + 04′ 07”
17.    ESP LANDA Mikel    4    TEAM SKY    04h 09′ 28”    + 04′ 22”
18.    CZE KREUZIGER Roman    25    TINKOFF    04h 10′ 31”    + 05′ 25”
19.    NZL BENNETT George    161    TEAM LOTTO NL – JUMBO    04h 10′ 31”    + 05′ 25”
20.    BEL BAKELANTS Jan    62    AG2R LA MONDIALE    04h 11′ 04”    + 05′ 58”
21.    FRACHEREL Mikael    63    AG2R LA MONDIALE    04h 11′ 04”    + 05′ 58”
22.    COLQUINTANA Dayer    136    MOVISTAR TEAM    04h 11′ 15”    + 06′ 09”
23.    GERBUCHMANN Emanuel    191    BORA-ARGON 18    04h 11′ 43”    + 06′ 37”
24.    FRAPINOT Thibaut    31    FDJ    04h 13′ 02”    + 07′ 56”
25.    ITACARUSO Damiano    14    BMC RACING TEAM    04h 13′ 02”    + 07′ 56”
26.    PORCARDOSO André    153    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    04h 13′ 02”    + 07′ 56”
27.    NORBOASSON HAGEN Edvald    112    TEAM DIMENSION DATA    04h 13′ 02”    + 07′ 56”
28.    AUSHAIG Jack    73    ORICA GREENEDGE    04h 13′ 02”    + 07′ 56”
29.    ESPPEDRERO Antonio    135    MOVISTAR TEAM    04h 13′ 02”    + 07′ 56”
30.    ESPMORENO FERNANDEZ Daniel    131    MOVISTAR TEAM    04h 13′ 02”    + 07′ 56”
31.    FRAVUILLERMOZ Alexis    68    AG2R LA MONDIALE    04h 14′ 37”    + 09′ 31”
32.    ESPSANCHEZ GIL Luis-Leon    57    ASTANA PRO TEAM    04h 14′ 37”    + 09′ 31”
33.    CROKISERLOVSKI Robert    24    TINKOFF    04h 14′ 37”    + 09′ 31”
34.    USAVERMEULEN Alexey    168    TEAM LOTTO NL – JUMBO    04h 14′ 46”    + 09′ 40”
35.    NZLBAUER Jack    152    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    04h 14′ 52”    + 09′ 46”
36.    BELHERMANS Ben    16    BMC RACING TEAM    04h 15′ 23”    + 10′ 17”
37.    ITACONTI Valerio    203    LAMPRE – MERIDA    04h 15′ 23”    + 10′ 17”
38.    FRAMARTIN Guillaume    185    WANTY – GROUPE GOBERT    04h 16′ 34”    + 11′ 28”
39.    RSAIMPEY Daryl    75    ORICA GREENEDGE    04h 18′ 04”    + 12′ 58”
40.    GERBURGHARDT Marcus    13    BMC RACING TEAM    04h 18′ 04”    + 12′ 58”
41.    ESPZUBELDIA Haimar    128    TREK – SEGAFREDO    04h 18′ 04”    + 12′ 58”
42.    FRAMOINARD Amaël    17    BMC RACING TEAM    04h 18′ 04”    + 12′ 58”
43.    NEDSLAGTER Tom Jelte    157    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    04h 18′ 04”    + 12′ 58”
44.    USABOOKWALTER Brent    12    BMC RACING TEAM    04h 18′ 04”    + 12′ 58”
45.    DENVALGREN ANDERSEN Michael    28    TINKOFF    04h 18′ 04”    + 12′ 58”
46.    BELVAN DEN BROECK Jurgen    87    TEAM KATUSHA    04h 18′ 04”    + 12′ 58”
47.    FRAVOECKLER Thomas    141    DIRECT ENERGIE    04h 18′ 04”    + 12′ 58”
48.    KAZLUTSENKO Alexey    55    ASTANA PRO TEAM    04h 18′ 21”    + 13′ 15”
49.    GBRSTANNARD Ian    8    TEAM SKY    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
50.    FRAGAUTIER Cyril    66    AG2R LA MONDIALE    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
51.    SLOPIBERNIK Luka    207    LAMPRE – MERIDA    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
52.    SUIMORABITO Steve    34    FDJ    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
53.    FRACOPPEL Jérôme    171    IAM CYCLING    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
54.    ETHGRMAY Tsgabu Gebremaryam    204    LAMPRE – MERIDA    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
55.    LUXGASTAUER Ben    65    AG2R LA MONDIALE    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
56.    ITAPUCCIO Salvatore    6    TEAM SKY    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
57.    FRABOUET Maxime    43    ETIXX-QUICK STEP    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
58.    POROLIVEIRA Nelson    134    MOVISTAR TEAM    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
59.    GERVOSS Paul    198    BORA-ARGON 18    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
60.    ESPSOLER GIMENEZ Marc    137    MOVISTAR TEAM    04h 19′ 45”    + 14′ 39”
61.    FRASICARD Romain    148    DIRECT ENERGIE    04h 21′ 12”    + 16′ 06”
62.    ERITEKLEHAIMANOT Daniel    118    TEAM DIMENSION DATA    04h 21′ 23”    + 16′ 17”
63.    AUSDENNIS Rohan    15    BMC RACING TEAM    04h 21′ 23”    + 16′ 17”
64.    GERMARTIN Tony    45    ETIXX-QUICK STEP    04h 21′ 23”    + 16′ 17”
65.    FRAROY Jérémy    37    FDJ    04h 22′ 38”    + 17′ 32”
66.    DENHANSEN Jesper    23    TINKOFF    04h 22′ 38”    + 17′ 32”
67.    BELDE PLUS Laurens    44    ETIXX-QUICK STEP    04h 22′ 38”    + 17′ 32”
68.    ITACATALDO Dario    52    ASTANA PRO TEAM    04h 23′ 19”    + 18′ 13”
69.    FRAGALLOPIN Tony    91    LOTTO SOUDAL    04h 23′ 55”    + 18′ 49”
70.    FRAROUX Anthony    36    FDJ    04h 24′ 54”    + 19′ 48

Klasyfikacja generalna:

1.    GBR FROOME Christopher    1    TEAM SKY    29h 59′ 31”
2.    FRA BARDET Romain    61    AG2R LA MONDIALE    29h 59′ 43”    + 00′ 12”
3.    IRL MARTIN Daniel    41    ETIXX-QUICK STEP    29h 59′ 50”    + 00′ 19”
4.    AUS PORTE Richie    11    BMC RACING TEAM    29h 59′ 52”    + 00′ 21”
5.    ESP CONTADOR Alberto    21    TINKOFF    30h 00′ 06”    + 00′ 35”
6.    FRA ALAPHILIPPE Julian    42    ETIXX-QUICK STEP    30h 00′ 22”    + 00′ 51”
7.    GBR YATES Adam    78    ORICA GREENEDGE    30h 00′ 28”    + 00′ 57”
8.    ITA ROSA Diego    56    ASTANA PRO TEAM    30h 00′ 44”    + 01′ 13”
9.    RSA MEINTJES Louis    201    LAMPRE – MERIDA    30h 01′ 01”    + 01′ 30”
10.    FRA ROLLAND Pierre    151    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    30h 02′ 14”    + 02′ 43”
11.    ESP NAVARRO Daniel    106    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    30h 02′ 51”    + 03′ 20”
12.    ESP LANDA Mikel    4    TEAM SKY    30h 02′ 52”    + 03′ 21”
13.    CO LHENAO Sergio Luis    2    TEAM SKY    30h 03′ 07”    + 03′ 36”
14.    NZL BENNETT George    161    TEAM LOTTO NL – JUMBO    30h 05′ 09”    + 05′ 38”
15.    NED CLEMENT Stef    173    IAM CYCLING    30h 05′ 19”    + 05′ 48”
16.    FRA PINOT Thibaut    31    FDJ    30h 05′ 36”    + 06′ 05”
17.    BEL BAKELANTS Jan    62    AG2R LA MONDIALE    30h 07′ 13”    + 07′ 42”
18.    BEL DE CLERCQ Bart    93    LOTTO SOUDAL    30h 07′ 27”    + 07′ 56”
19.    CZE KREUZIGER Roman    25    TINKOFF    30h 07′ 29”    + 07′ 58”
20.    GER BUCHMANN Emanuel    191    BORA-ARGON 18    30h 07′ 44”    + 08′ 13”
21.    ITA CARUSO Damiano    14    BMC RACING TEAM    30h 08′ 47”    + 09′ 16”
22.    BEL HERMANS Ben    16    BMC RACING TEAM    30h 10′ 55”    + 11′ 24”
23.    FRACHEREL Mikael    63    AG2R LA MONDIALE    30h 12′ 15”    + 12′ 44”
24.    BELVAN DEN BROECK Jurgen    87    TEAM KATUSHA    30h 16′ 53”    + 17′ 22”
25.    NEDPOELS Wouter    5    TEAM SKY    30h 18′ 03”    + 18′ 32”
26.    CROKISERLOVSKI Robert    24    TINKOFF    30h 18′ 55”    + 19′ 24”
27.    PORCARDOSO André    153    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    30h 18′ 58”    + 19′ 27”
28.    COLQUINTANA Dayer    136    MOVISTAR TEAM    30h 19′ 59”    + 20′ 28”
29.    FRAMARTIN Guillaume    185    WANTY – GROUPE GOBERT    30h 20′ 34”    + 21′ 03”
30.    ESPMORENO FERNANDEZ Daniel    131    MOVISTAR TEAM    30h 21′ 09”    + 21′ 38”
31.    BELDE PLUS Laurens    44    ETIXX-QUICK STEP    30h 22′ 21”    + 22′ 50”
32.    ITACONTI Valerio    203    LAMPRE – MERIDA    30h 22′ 30”    + 22′ 59”
33.    ESPSANCHEZ GIL Luis-Leon    57    ASTANA PRO TEAM    30h 23′ 14”    + 23′ 43”
34.    FRASICARD Romain    148    DIRECT ENERGIE    30h 25′ 40”    + 26′ 09”
35.    GBRCUMMINGS Stephen    113    TEAM DIMENSION DATA    30h 28′ 17”    + 28′ 46”
36.    FRACOPPEL Jérôme    171    IAM CYCLING    30h 29′ 31”    + 30′ 00”
37.    FRAVUILLERMOZ Alexis    68    AG2R LA MONDIALE    30h 34′ 01”    + 34′ 30”
38.    AUSHAIG Jack    73    ORICA GREENEDGE    30h 34′ 26”    + 34′ 55”
39.    ITACATALDO Dario    52    ASTANA PRO TEAM    30h 35′ 00”    + 35′ 29”
40.    POROLIVEIRA Nelson    134    MOVISTAR TEAM    30h 36′ 36”    + 37′ 05”
41.    ESPZUBELDIA Haimar    128    TREK – SEGAFREDO    30h 37′ 34”    + 38′ 03”
42.    SUIMORABITO Steve    34    FDJ    30h 37′ 43”    + 38′ 12”
43.    FRAGALLOPIN Tony    91    LOTTO SOUDAL    30h 39′ 08”    + 39′ 37”
44.    RSAIMPEY Daryl    75    ORICA GREENEDGE    30h 41′ 03”    + 41′ 32”
45.    ETHGRMAY Tsgabu Gebremaryam    204    LAMPRE – MERIDA    30h 45′ 26”    + 45′ 55”
46.    USABOOKWALTER Brent    12    BMC RACING TEAM    30h 45′ 26”    + 45′ 55”
47.    FRAMOINARD Amaël    17    BMC RACING TEAM    30h 46′ 19”    + 46′ 48”
48.    NORBOASSON HAGEN Edvald    112    TEAM DIMENSION DATA    30h 48′ 53”    + 49′ 22”
49.    FRAGAUTIER Cyril    66    AG2R LA MONDIALE    30h 49′ 05”    + 49′ 34”
50.    LUXGASTAUER Ben    65    AG2R LA MONDIALE    30h 49′ 16”    + 49′ 45”
51.    GERVOSS Paul    198    BORA-ARGON 18    30h 50′ 16”    + 50′ 45”
52.    FRAROY Jérémy    37    FDJ    30h 53′ 36”    + 54′ 05”
53.    FRAVOECKLER Thomas    141    DIRECT ENERGIE    30h 54′ 19”    + 54′ 48”
54.    DENHANSEN Jesper    23    TINKOFF    30h 55′ 02”    + 55′ 31”
55.    FRABOUET Maxime    43    ETIXX-QUICK STEP    30h 56′ 10”    + 56′ 39”
56.    SLOPIBERNIK Luka    207    LAMPRE – MERIDA    30h 57′ 06”    + 57′ 35”
57.    GERMARTIN Tony    45    ETIXX-QUICK STEP    30h 57′ 17”    + 57′ 46”
58.    NEDSLAGTER Tom Jelte    157    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    30h 57′ 33”    + 58′ 02”
59.    AUSDENNIS Rohan    15    BMC RACING TEAM    30h 59′ 14”    + 59′ 43”
60.    GERBURGHARDT Marcus    13    BMC RACING TEAM    31h 00′ 32”    + 01h 01′ 01”
61.    FRAROUX Anthony    36    FDJ    31h 00′ 56”    + 01h 01′ 25”
62.    KAZLUTSENKO Alexey    55    ASTANA PRO TEAM    31h 03′ 27”    + 01h 03′ 56”
63.    ESPSOLER GIMENEZ Marc    137    MOVISTAR TEAM    31h 05′ 00”    + 01h 05′ 29”
64.    ESPPEDRERO Antonio    135    MOVISTAR TEAM    31h 06′ 45”    + 01h 07′ 14”
65.    USAVERMEULEN Alexey    168    TEAM LOTTO NL – JUMBO    31h 07′ 24”    + 01h 07′ 53”
66.    ITAPUCCIO Salvatore    6    TEAM SKY    31h 08′ 49”    + 01h 09′ 18”
67.    ERITEKLEHAIMANOT Daniel    118    TEAM DIMENSION DATA    31h 11′ 42”    + 01h 12′ 11”
68.    GBRSTANNARD Ian    8    TEAM SKY    31h 16′ 05”    + 01h 16′ 34”
69.    DENVALGREN ANDERSEN Michael    28    TINKOFF    31h 19′ 16”    + 01h 19′ 45”
70.    NZLBAUER Jack    152    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    31h 19′ 58”    + 01h 20′ 27”