Fot. © Tim De Waele / Etixx - Quick Step

Zwycięstwem Gulio Ciccone (Bardiani – CSF) zakończył się 10 etap Giro d’Italia, kończący się w miejscowości Sestola. Nowym liderem wyścigu został Bob Jungels (Etixx – Quickstep).

Wtorkowy etap najważniejszej włoskiej etapówki liczył 219 kilometrów i prowadził po pofałdowanym terenie w Apeninach. Szczególnie interesująca była końcówka, kiedy to do pokonania były 2 premie górskie – jedna pierwszej i jedna trzeciej kategorii, która była jednocześnie podjazdem na metę.

Już po 20 kilometrach rywalizacji z peletonu odpadł lider Team Sky Mikel Landa, który kilka chwil później postanowił wycofać się z rywalizacji.

W tym samym czasie na czele uformowała się ucieczka dnia w składzie: Nicola Boem, Stefano Pirazzi i Guilemo Ciccone (Bardiani – CSF), Ivan Rovny (Tinkoff), Giovanni Visconti (Movistar), Przemysław Niemiec (Lampre – Merida), Riccardo Zoidl (Trek – Segafredo), Georg Preidler (Giant – Alpecin), Guillame Bonnafond (Ag2r), Damiano Cunego (Nippo – Vini Fantini), Egor Silin (Katusha), Nathan Brown (Cannondale) i Darwin Atapuma (BMC). Ich przewaga wynosiła w pewnym momencie około 5 minut, co nie dawało wielkich nadziei na odniesienie etapowego triumfu.

Na podjeździe pod Pian del Falco do przodu ruszył Preidler, za którym pogonili m.in. Atapuma, Cunego, Pirazzi i Ciccone. Włosi niedaleko przed szczytem wzniesienia dogonili Austriaka i znaleźli się na czele. W tym samym czasie rządy w peletonie objęła Astana, zrywając z koła zdecydowaną większość rywali. Problemy z utrzymaniem tempa miał także lider Gianluca Brambilla (Etixx – Quickstep).

Na zjeździe z przedostatniej góry, na odważny atak zdecydował się Ciccone, który samotnie pognał w kierunku mety, zapewniając sobie etapowy triumf. Z grupy faworytów wyrwał się jedynie Andrey Amador (Movistar), lecz przed kreską jego akcja została prawie skasowana. Nowym liderem wyścigu został Bob Jungels (Etixx – Quickstep), który utrzymał koło faworytów.

Rafał Majka w klasyfikacji generalnej awansował na siódmą pozycję.

Wyniki 10 etapu Giro d’Italia:

1    CICCONE Giulio    BARDIANI CSF    5h 44’ 32
2    ROVNY Ivan    TINKOFF    0’ 42”
3    ATAPUMA Darwin    BMC RACING TEAM    01’ 20”
4    BROWN Nathan    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    01’ 53”
5    CUNEGO Damiano    NIPPO – VINI FANTINI    02’ 04”
6    AMADOR Andrey    MOVISTAR TEAM    02’ 10”
7    VISCONTI Giovanni    MOVISTAR TEAM    02’ 11”
8    VALVERDE Alejandro    MOVISTAR TEAM    02’ 11”
9    CHAVES Esteban    ORICA GREENEDGE    02’ 11”
10    FUGLSANG Jakob    ASTANA PRO TEAM    02’ 11”
11    MAJKA Rafal    TINKOFF    02’ 15”
12    KRUIJSWIJK Steven    TEAM LOTTO NL – JUMBO    02’ 15”
13    POZZOVIVO Domenico    AG2R LA MONDIALE    02’ 15”
14    NIBALI Vincenzo    ASTANA PRO TEAM    02’ 15”
15    JUNGELS Bob    ETIXX – QUICK-STEP    02’ 15”
16    URAN URAN Rigoberto    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    02’ 15”
17    ZAKARIN Ilnur    TEAM KATUSHA    02’ 15”
18    ULISSI Diego    LAMPRE – MERIDA    02’ 15”
19    HENAO Sebastian    TEAM SKY    02’ 20”
20    PIRAZZI Stefano    BARDIANI CSF    02’ 20”
21    ANTON HERNANDEZ Igor    TEAM DIMENSION DATA    02’ 20”
22    BONNAFOND Guillaume    AG2R LA MONDIALE    02’ 20”
23    SIUTSOU Kanstantsin    TEAM DIMENSION DATA    02’ 24”
24    FIRSANOV Sergey    GAZPROM – RUSVELO    02’ 26”
25    HESJEDAL Ryder    TREK – SEGAFREDO    02’ 26”
26    FORMOLO Davide    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    02’ 26”
27    SCARPONI Michele    ASTANA PRO TEAM    02’ 36”
28    DUPONT Hubert    AG2R LA MONDIALE    02’ 47”
29    PREIDLER Georg    TEAM GIANT – ALPECIN    02’ 57”
30    POLJANSKI Pawel    TINKOFF    03’ 08”
31    ZOIDL Riccardo    TREK – SEGAFREDO    03’ 27”
32    BRAMBILLA Gianluca    ETIXX – QUICK-STEP    03’ 27”
33    ROCHE Nicholas    TEAM SKY    04’ 29”
34    WYSS Marcel    IAM CYCLING    04’ 29”
35    MONFORT Maxime    LOTTO SOUDAL    04’ 29”
36    CARDOSO Andre Fernando    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    04’ 29”
37    VERONA Carlos    ETIXX – QUICK-STEP    04’ 29”
38    MONTAGUTI Matteo    AG2R LA MONDIALE    04’ 29”
39    ZEITS Andrey    ASTANA PRO TEAM    04’ 29”
40    DOMBROWSKI Joseph Lloyd    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    04’ 29”
41    KANGERT Tanel    ASTANA PRO TEAM    04’ 29”
42    KOCHETKOV Pavel    TEAM KATUSHA    04’ 29”
43    CONTI Valerio    LAMPRE – MERIDA    04’ 29”
44    SILIN Egor    TEAM KATUSHA    04’ 29”
45    HERNANDEZ Jesus    TINKOFF    04’ 46”
46    VANENDERT Jelle    LOTTO SOUDAL    06’ 37”
47    SENNI Manuel    BMC RACING TEAM    06’ 37”
48    BOARO Manuele    TINKOFF    07’ 09”
49    PETILLI Simone    LAMPRE – MERIDA    07’ 09”
50    DE LA CRUZ David    ETIXX – QUICK-STEP    09’ 28”
51    DOMONT Axel    AG2R LA MONDIALE    10’ 02”
52    ROJAS GIL Jose Joaquin    MOVISTAR TEAM    11’ 33”
53    BETANCUR Carlos A.    MOVISTAR TEAM    11’ 33”
54    KNEES Christian    TEAM SKY    11’ 33”
55    MALACARNE Davide    ASTANA PRO TEAM    11’ 33”
56    BATTAGLIN Enrico    TEAM LOTTO NL – JUMBO    11’ 33”
57    ROGLIC Primoz    TEAM LOTTO NL – JUMBO    11’ 33”
58    TXURRUKA Amets    ORICA GREENEDGE    12’ 07”
59    HERRADA LOPEZ José    MOVISTAR TEAM    12’ 07”
60    HOWSON Damien    ORICA GREENEDGE    12’ 07”
61    AGNOLI Valerio    ASTANA PRO TEAM    13’ 00”
62    FOLIFOROV Alexander    GAZPROM – RUSVELO    13’ 00”
63    MOSER Moreno    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    13’ 00”
64    BETTIOL Alberto    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    13’ 00”
65    KOZHATAYEV Bakhtiyar    ASTANA PRO TEAM    13’ 00”
66    LUDVIGSSON Tobias    TEAM GIANT – ALPECIN    13’ 00”
67    PETROV Evgeny    TINKOFF    13’ 00”
68    RODRIGUEZ Cristian    WILIER TRIESTINA – SOUTHEAST    13’ 00”
69    DIDIER Laurent    TREK – SEGAFREDO    13’ 00”
70    DUMOULIN Tom    TEAM GIANT – ALPECIN    13’ 00”
71    TANKINK Bram    TEAM LOTTO NL – JUMBO    13’ 00”
72    BAK Lars Ytting    LOTTO SOUDAL    15’ 51”
73    SUTHERLAND Rory    MOVISTAR TEAM    17’ 02”
74    MORI Manuele    LAMPRE – MERIDA    17’ 02”
75    HAGA Chad    TEAM GIANT – ALPECIN    17’ 02”
76    KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi    TEAM DIMENSION DATA    17’ 02”
77    HOULE Hugo    AG2R LA MONDIALE    17’ 02”
78    SERRY Pieter    ETIXX – QUICK-STEP    18’ 35”
79    KOSHEVOY Ilia    LAMPRE – MERIDA    18’ 35”
80    KUNG Stefan    BMC RACING TEAM    18’ 52”
81    HANSEN Adam    LOTTO SOUDAL    18’ 52”

Klasyfikacja generalna:

1        JUNGELS Bob    ETIXX – QUICK-STEP    40h 19’ 52”
2    AMADOR Andrey    MOVISTAR TEAM    0’ 26”
3    VALVERDE Alejandro    MOVISTAR TEAM    0’ 50”
4    KRUIJSWIJK Steven    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0’ 50”
5    NIBALI Vincenzo    ASTANA PRO TEAM    0’ 52”
6    BRAMBILLA Gianluca    ETIXX – QUICK-STEP    01’ 11”
7    MAJKA Rafal    TINKOFF    01’ 44”
8    FUGLSANG Jakob    ASTANA PRO TEAM    01’ 46”
9    ZAKARIN Ilnur    TEAM KATUSHA    02’ 08”
10    CHAVES Esteban    ORICA GREENEDGE    02’ 26”
11    POZZOVIVO Domenico    AG2R LA MONDIALE    02’ 27”
12    ULISSI Diego    LAMPRE – MERIDA    02’ 53”
13    URAN URAN Rigoberto    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    02’ 55”
14    HESJEDAL Ryder    TREK – SEGAFREDO    03’ 39”
15    PIRAZZI Stefano    BARDIANI CSF    04’ 10”
16    SIUTSOU Kanstantsin    TEAM DIMENSION DATA    04’ 16”
17    FIRSANOV Sergey    GAZPROM – RUSVELO    04’ 42”
18    VISCONTI Giovanni    MOVISTAR TEAM    04’ 42”
19    FORMOLO Davide    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    05’ 32”
20    KANGERT Tanel    ASTANA PRO TEAM    06’ 53”
21    VERONA Carlos    ETIXX – QUICK-STEP    07’ 01”
22    MONFORT Maxime    LOTTO SOUDAL    07’ 04”
23    ANTON HERNANDEZ Igor    TEAM DIMENSION DATA    07’ 09”
24    MONTAGUTI Matteo    AG2R LA MONDIALE    07’ 16”
25    SCARPONI Michele    ASTANA PRO TEAM    07’ 40”
26    ROCHE Nicholas    TEAM SKY    09’ 00”
27    DUPONT Hubert    AG2R LA MONDIALE    10’ 03”
28    ATAPUMA Darwin    BMC RACING TEAM    10’ 53”
29    DUMOULIN Tom    TEAM GIANT – ALPECIN    11’ 42”
30    HENAO Sebastian    TEAM SKY    11’ 57”
31    WYSS Marcel    IAM CYCLING    12’ 34”
32    CARDOSO Andre Fernando    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    12’ 38”
33    DE LA CRUZ David    ETIXX – QUICK-STEP    12’ 44”
34    CONTI Valerio    LAMPRE – MERIDA    14’ 21”
35    KOCHETKOV Pavel    TEAM KATUSHA    14’ 25”
36    POLJANSKI Pawel    TINKOFF    14’ 53”
37    PREIDLER Georg    TEAM GIANT – ALPECIN    17’ 31”
38    ZEITS Andrey    ASTANA PRO TEAM    18’ 16”
39    ROVNY Ivan    TINKOFF    18’ 45”
40    SILIN Egor    TEAM KATUSHA    23’ 21”
41    BROWN Nathan    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    26’ 56”
42    BOARO Manuele    TINKOFF    27’ 01”
43    LUDVIGSSON Tobias    TEAM GIANT – ALPECIN    27’ 50”
44    MALACARNE Davide    ASTANA PRO TEAM    29’ 01”
45    ROJAS GIL Jose Joaquin    MOVISTAR TEAM    29’ 32”
46    KUDUS GHEBREMEDHIN Merhawi    TEAM DIMENSION DATA    30’ 04”
47    BATTAGLIN Enrico    TEAM LOTTO NL – JUMBO    30’ 32”
48    AGNOLI Valerio    ASTANA PRO TEAM    30’ 50”
49    DOMBROWSKI Joseph Lloyd    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    31’ 51”
50    BONNAFOND Guillaume    AG2R LA MONDIALE    31’ 56”
51    TANKINK Bram    TEAM LOTTO NL – JUMBO    33’ 03”
52    PETROV Evgeny    TINKOFF    33’ 56”
53    HOWSON Damien    ORICA GREENEDGE    34’ 09”
54    CUNEGO Damiano    NIPPO – VINI FANTINI    35’ 18”
55    MOSER Moreno    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    35’ 55”
56    ZOIDL Riccardo    TREK – SEGAFREDO    35’ 58”
57    BETANCUR Carlos A.    MOVISTAR TEAM    38’ 32”
58    MORI Manuele    LAMPRE – MERIDA    40’ 25”
59    CICCONE Giulio    BARDIANI CSF    42’ 23”
60    KUNG Stefan    BMC RACING TEAM    42’ 49”
61    TXURRUKA Amets    ORICA GREENEDGE    44’ 22”
62    HERNANDEZ Jesus    TINKOFF    45’ 44”
63    DOMONT Axel    AG2R LA MONDIALE    46’ 07”
64    SERRY Pieter    ETIXX – QUICK-STEP    46’ 58”
65    KOZHATAYEV Bakhtiyar    ASTANA PRO TEAM    46’ 59”
66    DIDIER Laurent    TREK – SEGAFREDO    47’ 17”
67    PETILLI Simone    LAMPRE – MERIDA    48’ 05”
68    KNEES Christian    TEAM SKY    51’ 29”
69    SENNI Manuel    BMC RACING TEAM    52’ 43”
70    HOULE Hugo    AG2R LA MONDIALE    53’ 46”
71    BETTIOL Alberto    CANNONDALE PRO CYCLING TEAM    54’ 11”
72    HANSEN Adam    LOTTO SOUDAL    55’ 53”
73    FOLIFOROV Alexander    GAZPROM – RUSVELO    57’ 09”
74    ROGLIC Primoz    TEAM LOTTO NL – JUMBO    58’ 06”
75    HAGA Chad    TEAM GIANT – ALPECIN    59’ 05”
76    HERRADA LOPEZ José    MOVISTAR TEAM    1h 0’ 26”
77    BAK Lars Ytting    LOTTO SOUDAL    1h 01’ 20”
78    VANENDERT Jelle    LOTTO SOUDAL    1h 02’ 06”
79    RODRIGUEZ Cristian    WILIER TRIESTINA – SOUTHEAST    1h 03’ 31”
80    SUTHERLAND Rory    MOVISTAR TEAM    1h 06’ 28”
81    KOSHEVOY Ilia    LAMPRE – MERIDA    1h 13’ 47”