La Flèche Wallonne / letour.fr

Zwycięstwem Alejandro Valverde zakończyła się 80 edycja La Fleche Wallone. Doświadczony Hiszpan na ostatnich metrach wyprzedził Juliena Alaphilippe i Dana Martina.

80 edycja Walońskiej strzały liczyła 196 kilometrów i prowadziła z Marche-en-Fammene do Huy. Kolarze mieli do pokonania w sumie 11 wzniesień, które stanowiły o trudności ardeńskiej jednodniówki. W ucieczce dnia znaleźli się Sander Helven (Topsport – Vlaanderen), Tosh van der Sande (Lotto – Soudal), Silvan Dillier (BMC), Quentin Pacher (Delko Marseille), Kiel Reijnen (Trek – Segafredo), Koen Bouwman (LottoNL – Jumbo), Matteo Bono (Lampre – Merida), Mads Pedersen (Stolting), Stephen Cummings (Dimension Data) i Vegard Laengen (IAM). Czołówka zdołała zbudować kilka minut przewagi, lecz cały czas była kontrolowana przez peleton.

Ruch w czołówce zaczął się na podjeździe pod Cote de Bohissau, gdzie tempo podrkręcili van der Sande, Cummings, Dillier i Bono. Mimo znacznego przyspieszenia ucieczki, peleton i tak wciąż odrabiał pojedyncze sekundy, co zapowiadało szybki koniec kolejnej akcji harcowników.

Drugi podjazd pod Muur de Huy, zgodnie z tradycją, wniósł nieco chaosu. Wiele działo się szczególnie w czołówce. Na odjazd zdecydował się Steven Cummings, za którym podążał Silvan Dillier. Do dwójki Bono – Van der Sande dojechali za to atakujący z peletonu Ruben Fernandez (Movistar) i Bjorn Thurau (Wanty – Groupe Gobert). Niedługo później również Dillier spłynął do grupki goniącej. Przygoda piątki nie trwała jednak długo i na 22 kilometry przed metą przed peletonem znajdował się jedynie Cummings.

Akcja Brytyjczyka zakończyła się jednak 18 kilometrów przed metą. Peleton prowadziła wówczas grupa Movistar, która wzmocniła tempo, zrywając z koła wielu pomocników.

Przed podjazdem pod Cote de Cherave na ataki zdecydowało się kilkunastu kolarzy zwanych potocznie drugimi nożami. W czołówce pojawili się m.in. Mikel Cherel (ag2r), Giovanni Visconti (Movistar) czy Wout Poels (Sky). Tym samym za pogoń musiała wziąć się ekipa Tinkoff.

Przedostatni podjazd przyniósł wiele ciekawych zmian. Na czele jechała dwójka Bob Jungels – Ion Izagirre, która utrzymywała przewagę nad grupą zasadniczą. W tym samym momencie z peletonu wyskoczył Tim Wellens, który ruszył w pogoń za prowadzącą dwójką. Niestety 2 kilometry przed metą akcja trójki puncherów został skasowany.

Zgodnie z tradycją, finałowy podjazd był niezwykle emocjonujący. Przez większość pojazdu wszyscy liderzy jechali obok siebie, lecz w końcówce sprawy w swoje ręce postanowili wziąć kolarze Etixx – Quickstep, Danny Martin i Julien Alaphilippe. Sytuację zmienił Alejandro Valverde, na którego atak próbował odpowiedzieć jedynie młody francuz, jadący jak cień za doświadczonym liderem Movistaru. Atak Valverde był jednak na tyle mocny, że dał mu czwarte zwycięstwo w La Fleche Wallone. Podium uzupełnili wspomniani już Alaphilippe i Martin.

Najlepszy z Polaków – Paweł Poljański (Tinkoff) zajął 93 miejsce.

Wyniki:

1    Alejandro VALVERDE BELMONTE    ESP    MOV    4:43:57
2    Julian ALAPHILIPPE    FRA    EQS    +0
3    Daniel MARTIN    IRL    EQS    +0
4    Wouter POELS    NED    SKY    +4
5    Enrico GASPAROTTO    ITA    WGG    +5
6    Samuel SANCHEZ GONZALEZ    ESP    BMC    +5
7    Michael ALBASINI    SUI    OGE    +5
8    Diego ULISSI    ITA    LAM    +5
9    Warren BARGUIL    FRA    TGA    +5
10    Rui Alberto FARIA DA COSTA    POR    LAM    +5
11    Roman KREUZIGER    CZE    TNK    +5
12    Michael WOODS    CAN    CPT    +5
13    Wilco KELDERMAN    NED    TLJ    +5
14    Julien SIMON    FRA    COF    +12
15    Bertjan LINDEMAN    NED    TLJ    +14
16    Arnold JEANNESSON    FRA    COF    +14
17    Rudy MOLARD    FRA    COF    +14
18    Jelle VANENDERT    BEL    LTS    +17
19    Pierre-Roger LATOUR    FRA    ALM    +17
20    Diego ROSA    ITA    AST    +17
21    Michael MATTHEWS    AUS    OGE    +23
22    Jan BAKELANTS    BEL    ALM    +23
23    Floris DE TIER    BEL    TSV    +23
24    Serge PAUWELS    BEL    DDD    +27
25    Daniel NAVARRO GARCIA    ESP    COF    +29
26    Louis MEINTJES    RSA    LAM    +29
27    Pieter WEENING    NED    ROP    +29
28    Joaquin RODRIGUEZ OLIVER    ESP    KAT    +32
29    Vegard Stake LAENGEN    NOR    IAM    +34
30    Dylan TEUNS    BEL    BMC    +34
31    Lieuwe WESTRA    NED    AST    +34
33    Huub DUYN    NED    ROP    +34
34    Bjorn THURAU    GER    WGG    +34
36    Tom Jelte SLAGTER    NED    CPT    +40
37    Daniel MORENO FERNANDEZ    ESP    MOV    +43
38    Chris Anker SÖRENSEN    DEN    FVC    +46
39    Sam OOMEN    NED    TGA    +46
40    Florian VACHON    FRA    FVC    +46
41    Robert KISERLOVSKI    CRO    TNK    +50
42    Ben HERMANS    BEL    BMC    +52
43    Julien EL FARES    FRA    DMP    +52
44    Jérémy ROY    FRA    FDJ    +55
45    Andriy GRIVKO    UKR    AST    +55
46    Eliot LIETAER    BEL    TSV    +1:01
47    Tony GALLOPIN    FRA    LTS    +1:14
48    Simon CLARKE    AUS    CPT    +1:22
49    Giovanni VISCONTI    ITA    MOV    +1:27
50    Georg PREIDLER    AUT    TGA    +1:32
51    Mikael CHEREL    FRA    ALM    +1:39
52    Cyril GAUTIER    FRA    ALM    +1:39
53    Manuele MORI    ITA    LAM    +1:42
54    Fabian WEGMANN    GER    SSG    +1:54
55    Luis Angel MATE MARDONES    ESP    COF    +2:02
56    Fredrik LUDVIGSSON    SWE    TGA    +2:04
57    Pieter SERRY    BEL    EQS    +2:06
58    Laurens DE PLUS    BEL    EQS    +2:06
59    Anthony DELAPLACE    FRA    FVC    +2:06
60    Igor ANTON HERNANDEZ    ESP    DDD    +2:10
61    Dries DEVENYNS    BEL    IAM    +2:13
62    Guillaume MARTIN    FRA    WGG    +2:13
63    Bart DE CLERCQ    BEL    LTS    +2:17
64    Jon IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    +2:25
65    Tim WELLENS    BEL    LTS    +2:33
66    Bob JUNGELS    LUX    EQS    +3:01
67    Enrico BATTAGLIN    ITA    TLJ    +3:01
68    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ESP    EQS    +3:16
70    Michel KREDER    NED    ROP    +3:30
71    Natnael BERHANE    ERI    DDD    +3:30
72    Laurent PICHON    FRA    FDJ    +3:30
74    Sebastian HENAO GOMEZ    COL    SKY    +3:30
75    Jarlinson PANTANO GOMEZ    COL    IAM    +3:30
76    Armindo FONSECA    FRA    FVC    +3:30
78    Christian MEIER    CAN    OGE    +3:30
79    Jack HAIG    AUS    OGE    +3:30
80    Preben VAN HECKE    BEL    TSV    +3:30
81    Romain HARDY    FRA    COF    +3:30
82    Alex HOWES    USA    CPT    +3:30
83    Clement CHEVRIER    FRA    IAM    +3:30
84    Gianluca BRAMBILLA    ITA    EQS    +3:30
85    Gaetan BILLE    BEL    WGG    +3:30
86    Andrey ZEITS    KAZ    AST    +3:30
87    Marcel WYSS    SUI    IAM    +3:30
88    Angel VICIOSO ARCOS    ESP    KAT    +3:30
89    Yury TROFIMOV    RUS    TNK    +3:30
90    Maurits LAMMERTINK    NED    ROP    +3:34
91    Philippe GILBERT    BEL    BMC    +3:34
92    Loic VLIEGEN    BEL    BMC    +3:34
93    Pawel POLJANSKI    POL    TNK    +3:34
94    Arthur VICHOT    FRA    FDJ    +4:14
95    Oliver ZAUGG    SUI    IAM    +4:16
96    Michael VALGREN    DEN    TNK    +4:56
97    Ben GASTAUER    LUX    ALM    +5:00
98    Ivan ROVNY    RUS    TNK    +5:11
99    Sergei CHERNETSKI    RUS    KAT    +5:11
100    Alberto LOSADA ALGUACIL    ESP    KAT    +5:11
101    Tiago MACHADO    POR    KAT    +5:11
102    Jurgen VAN DEN BROECK    BEL    KAT    +5:11
103    Chad HAGA    USA    TGA    +5:11
104    Tomasz MARCZYNSKI    POL    LTS    +5:11
105    Ben SWIFT    GBR    SKY    +5:11
106    Rémy DI GREGORIO    FRA    DMP    +5:22
107    Petr VAKOC    CZE    EQS    +5:25
108    Anthony TURGIS    FRA    COF    +5:54
109    Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ    COL    MOV    +5:58
110    Ruben FERNANDEZ    ESP    MOV    +5:58
111    Jan POLANC    SLO    LAM    +5:58
112    Michal GOŁAŚ   POL    SKY    +6:08
113    Alexey VERMEULEN    USA    TLJ    +6:08
114    Alessandro DE MARCHI    ITA    BMC    +6:08
115    Salvatore PUCCIO    ITA    SKY    +6:08
116    Matteo MONTAGUTI    ITA    ALM    +6:08
117    Christopher JUUL JENSEN    DEN    OGE    +6:29
118    Mario Jorge FARIA DA COSTA    POR    LAM    +6:58
119    Sander HELVEN    BEL    TSV    +7:00
120    Stephen CUMMINGS    GBR    DDD    +7:08
121    Lawson CRADDOCK    USA    CPT    +7:08
122    Romain COMBAUD    FRA    DMP    +8:02
123    Benjamin KING    USA    CPT    +8:02
124    Odd Christian EIKING    NOR    FDJ    +8:02
125    Benoît VAUGRENARD    FRA    FDJ    +8:02
126    Sven erik BYSTRØM    NOR    KAT    +8:02
127    Daniel TEKLEHAIMANOT    ERI    DDD    +8:02
128    Sébastien MINARD    FRA    ALM    +8:02
129    Michael REIHS    DEN    SSG    +8:02
130    Paul MARTENS    GER    TLJ    +8:02
131    Victor CAMPENAERTS    BEL    TLJ    +8:02
132    Pavel BRUTT    RUS    TNK    +8:02
133    Julien LOUBET    FRA    FVC    +8:02
134    Stefan KUENG    SUI    BMC    +8:02
135    Sander ARMEE    BEL    LTS    +8:02
136    Silvan DILLIER    SUI    BMC    +8:02
137    Simon GESCHKE    GER    TGA    +8:02
138    Fumiyuki BEPPU    JPN    TFS    +8:02
139    Nicolas EDET    FRA    COF    +8:02
140    Jean-Marc BIDEAU    FRA    FVC    +8:02
141    Laurent DIDIER    LUX    TFS    +8:02
142    Kiel REIJNEN    USA    TFS    +8:02
143    Rory SUTHERLAND    AUS    MOV    +8:10
144    Mathew HAYMAN    AUS    OGE    +8:10
145    Tosh VAN DER SANDE    BEL    LTS    +8:12
146    Matteo BONO    ITA    LAM    +8:15
147    Toms SKUJINS    LAT    CPT    +8:22
148    Luis Leon SANCHEZ GIL    ESP    AST    +10:54
149    Aleksei TCATEVICH    RUS    KAT    +11:19
150    Tim DECLERCQ    BEL    TSV    +11:19
151    Johannes FRÖHLINGER    GER    TGA    +11:19
152    Pieter VANSPEYBROUCK    BEL    TSV    +11:19
153    Johnny HOOGERLAND    NED    ROP    +11:19
154    Omar FRAILE MATARRANZ    ESP    DDD    +11:19
155    Leonardo Fabio DUQUE    COL    DMP    +11:19
156    Yannick MARTINEZ    FRA    DMP    +11:23
157    Reinier HONIG    NED    ROP    +11:28
158    Delio FERNANDEZ CRUZ    ESP    DMP    +11:41
159    Lars Petter NORDHAUG    NOR    SKY    +11:41
160    Lawrence WARBASSE    USA    IAM    +11:41
161    Robert GESINK    NED    TLJ    +11:41
162    Christian Mager    GER    SSG    +11:47