Fot. Sean Robinson/Velofocus

Megan Guarnier (Boels – Dolmans Cycling Team) wygrała ostatni etap Euskal Emakumeen Bira. W klasyfikacji generalnej triumfowała Emma Johansson (Wiggle High5).

Ostatni etap baskijskiej etapówki liczył niespełna 76 kilometrów. Start i meta usytuowane były w Portugalete, a po drodze na panie czekały dwa podjazdy.

euskal 4 etap

Dość szybko wykrystalizowała się kilkunastoosobowa ucieczka. Jechały w niej między innym Małgorzata Jasińska (Alé Cipollini) i Katarzyna Pawłowska (Boels – Dolmans). Polki na lotnych premiach starały się walczyć o bonusowe sekundy. Przed pierwszym podjazdem niestety ucieczka została skasowana przez peleton.

Podjazd spowodował, że na czele mieliśmy 17 zawodniczek, w tym liderkę Emmę Johansson (Wiggle High5) oraz Gosię Jasińską. Kolejne dwie hopki wprowadziły sporo zamieszania, ale skład ucieczki na 12 kilometrów przed metą się nie zmienił.

O zwycięstwie zadecydował finisz z tej grupki. Najszybsza okazała się Megan Guarnier (Boels – Dolmans Cycling Team). Szósta była Gosia Jasińska i zakończyła wyścig na dziewiątej pozycji w generalce.

Wyniki ostatniego etapu:

1 Megan GUARNIER USA DLT 2:15:42
2 Ganna SOLOVEI UKR PHV +0
3 Ashleigh MOOLMAN-PASIO RSA CBT +0
4 Elisa LONGO BORGHINI ITA WHT +0
5 Emma JOHANSSON SWE WHT +0
6 Malgorzta JASINSKA POL ALE +0
7 Claudia LICHTENBERG GER LBL +0
8 Carmen SMALL USA CBT +0
9 Doris SCHWEIZER SUI CPC +5
10 Tetiana RIABCHENKO UKR ISG +8
11 Evelyn STEVENS USA DLT +9
12 Ane SANTESTEBAN GONZALEZ ESP ALE +9
13 Clara KOPPENBURG GER CBT +9
14 Edwige PITEL FRA MIC +15
15 Karol-Ann CANUEL CAN DLT +16
16 Margarita Victoria GARCIA ESP BDP +45
17 Pauliena ROOIJAKKERS NED PHV +52
18 Claire ROSE GBR PAC +2:26
19 Laura MASSEY GBR DRP +2:26
20 Sheyla GUTIERREZ RUIZ ESP CPC +2:26
21 Jennifer GEORGE GBR DRP +2:26
22 Jermaine POST NED PHV +2:26
23 Christina PERCHTOLD AUT NOE +2:26
24 Eva BUURMAN NED PHV +2:26
25 Dani KING GBR WHT +2:26
26 Daniela REIS POR +2:26
27 Elise MAES LUX NOE +2:26
28 Sharon LAWS GBR PAC +2:26
29 Sophie COLEMAN GBR DRP +2:31
30 Katarzyna PAWLOWSKA POL DLT +2:31
31 Jenelle CROOKS AUS AUS +2:34
32 Eider MERINO KORTAZAR ESP LTK +2:39
33 Amber NEBEN USA BPK +3:24
34 Lex ALBRECHT CAN BPK +4:46
35 Marta LACH POL +4:46
36 Laura Camila LOZANO RAMIREZ COL MIC +4:46
37 Sofie DE VUYST BEL LBL +4:46
38 Ilona HOEKSMA NED PHV +4:46
39 Demi DE JONG NED DLT +4:51
40 Lourdes OYARBIDE JIMENEZ ESP BDP +4:51
41 Amy GORNALL GBR PAC +4:51
42 Paulina BRZEZNA POL +4:51
43 Bethany HAYWARD GBR PAC +4:51
44 Hannah PAYTON GBR DRP +4:51
45 Nicole Moerig AUS PAC +4:51
46 Tiffany CROMWELL AUS AUS +4:51
47 Kristabel DOEBEL-HICKOK USA CPC +4:51
48 Ana Maria COVRIG ROU ISG +4:51
49 Mayuko HAGIWARA JPN WHT +4:51
50 Soraya PALADIN ITA TOG +4:51
51 Ellen Skerritt AUS ALE +4:51
52 Irene BITTO ITA TOG +4:51
53 Jip VAN DEN BOS NED PHV +4:51
54 Asja PALADIN ITA TOG +4:51
55 Rossella RATTO ITA CPC +7:37
56 Anisha VEKEMANS BEL LBL +7:37
57 Lorena LLAMAS ESP ESP +8:15
58 Katarzyna WILKOS POL +8:15
59 Monika BRZEZNA POL +8:15
60 Lucja PIETRZAK POL +8:17
61 Lierni LEKUONA ETXEBESTE ESP BDP +8:17
62 Alison TETRICK USA CPC +8:17
63 Heidi DALTON RSA BDP +8:17
64 Lucia GONZALEZ BLANCO ESP LTK +8:17
65 Michela PAVIN ITA ISG +8:19
66 Lara VIECELI ITA ISG +8:19
67 Monika KIRALY HUN MIC +8:19
68 Dorleta ESKAMENDI GIL ESP ESP +8:19
69 Ainara EL BUSTO ARTEAGA ESP ESP +8:19
70 Sara HEADLEY USA PAC +8:28
71 Dalia MUCCIOLI ITA ALE +8:19
72 Shannon Malseed AUS AUS +8:19
73 Louisa LOBIGS AUS AUS +8:36
74 Simona BORTOLOTTI ITA BPK +13:39
75 Jessica ALLEN AUS AUS +17:34
76 Astrid GASSNER AUT NOE +17:34
77 Giorgia BRONZINI ITA WHT +17:34
78 Astrid CHAZAL FRA +17:34
79 Nicole DAL SANTO ITA TOG +17:34
80 Bethany Ann ALLEN USA ISG +17:34
81 Sari SAARELAINEN FIN MIC +17:34
82 Federica NICOLAI ITA MIC +17:34
DNF Joelle NUMAINVILLE CAN CBT
DNF Rocio Del Alba GARCIA MARTINEZ ESP LTK
DNF Emilia FAHLIN SWE ALE
DNF Amanda SPRATT AUS AUS
DNF Anna Zita Maria STRICKER ITA ISG
DNF Irene USABIAGA BALERDI ESP ESP
DNF Audrey CORDON FRA WHT
DNF Francesca PATTARO ITA BPK

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Emma JOHANSSON SWE WHT 9:56:12
2 Megan GUARNIER USA DLT +12
3 Ashleigh MOOLMAN-PASIO RSA CBT +27
4 Elisa LONGO BORGHINI ITA WHT +27
5 Carmen SMALL USA CBT +28
6 Ganna SOLOVEI UKR PHV +41
7 Claudia LICHTENBERG GER LBL +50
8 Evelyn STEVENS USA DLT +54
9 Malgorzta JASINSKA POL ALE +58
10 Doris SCHWEIZER SUI CPC +1:07
11 Ane SANTESTEBAN GONZALEZ ESP ALE +1:12
12 Tetiana RIABCHENKO UKR ISG +2:03
13 Karol-Ann CANUEL CAN DLT +2:05
14 Edwige PITEL FRA MIC +2:26
15 Clara KOPPENBURG GER CBT +3:19
16 Dani KING GBR WHT +3:29
17 Margarita Victoria GARCIA ESP BDP +4:23
18 Jenelle CROOKS AUS AUS +4:36
19 Claire ROSE GBR PAC +5:01
20 Eider MERINO KORTAZAR ESP LTK +5:06
21 Katarzyna PAWLOWSKA POL DLT +5:09
22 Jermaine POST NED PHV +5:56
23 Jennifer GEORGE GBR DRP +6:21
24 Daniela REIS POR +6:28
25 Elise MAES LUX NOE +6:31
26 Eva BUURMAN NED PHV +6:33
27 Laura MASSEY GBR DRP +6:41
28 Laura Camila LOZANO RAMIREZ COL MIC +6:45
29 Christina PERCHTOLD AUT NOE +6:56
30 Sharon LAWS GBR PAC +7:16
31 Mayuko HAGIWARA JPN WHT +8:46
32 Ana Maria COVRIG ROU ISG +8:46
33 Sophie COLEMAN GBR DRP +8:50
34 Tiffany CROMWELL AUS AUS +8:50
35 Asja PALADIN ITA TOG +8:56
36 Jip VAN DEN BOS NED PHV +9:01
37 Lex ALBRECHT CAN BPK +9:07
38 Sofie DE VUYST BEL LBL +9:16
39 Demi DE JONG NED DLT +9:32
40 Irene BITTO ITA TOG +9:47
41 Lara VIECELI ITA ISG +10:50
42 Kristabel DOEBEL-HICKOK USA CPC +10:59
43 Hannah PAYTON GBR DRP +11:09
44 Paulina BRZEZNA POL +12:50
45 Sheyla GUTIERREZ RUIZ ESP CPC +12:50
46 Rossella RATTO ITA CPC +13:22
47 Marta LACH POL +13:42
48 Soraya PALADIN ITA TOG +14:45
49 Lourdes OYARBIDE JIMENEZ ESP BDP +15:15
50 Monika KIRALY HUN MIC +15:27
51 Pauliena ROOIJAKKERS NED PHV +15:39
52 Alison TETRICK USA CPC +15:41
53 Nicole Moerig AUS PAC +15:48
54 Sara HEADLEY USA PAC +16:17
55 Anisha VEKEMANS BEL LBL +17:10
56 Ilona HOEKSMA NED PHV +17:26
57 Giorgia BRONZINI ITA WHT +18:45
58 Amber NEBEN USA BPK +19:04
59 Lucia GONZALEZ BLANCO ESP LTK +19:09
60 Monika BRZEZNA POL +21:09
61 Michela PAVIN ITA ISG +21:44
62 Sari SAARELAINEN FIN MIC +24:14
63 Amy GORNALL GBR PAC +24:39
64 Bethany HAYWARD GBR PAC +24:42
65 Louisa LOBIGS AUS AUS +25:02
66 Heidi DALTON RSA BDP +25:53
67 Lierni LEKUONA ETXEBESTE ESP BDP +25:55
68 Dorleta ESKAMENDI GIL ESP ESP +26:27
69 Shannon Malseed AUS AUS +26:29
70 Dalia MUCCIOLI ITA ALE +26:35
71 Lorena LLAMAS ESP ESP +26:41
72 Katarzyna WILKOS POL +27:28
73 Simona BORTOLOTTI ITA BPK +27:40
74 Ainara EL BUSTO ARTEAGA ESP ESP +29:06
75 Lucja PIETRZAK POL +29:15
76 Nicole DAL SANTO ITA TOG +29:54
77 Ellen Skerritt AUS ALE +31:11
78 Federica NICOLAI ITA MIC +35:13
79 Bethany Ann ALLEN USA ISG +44:22
80 Astrid CHAZAL FRA +45:13
81 Jessica ALLEN AUS AUS +52:47
82 Astrid GASSNER AUT NOE +53:25