Fot. Tim De Waele

Hiszpan z drużyny Tinkoff był najszybszy na trasie finałowego etapu jazdy indywidualnej na czas Vuelta Ciclista al Pais Vasco. Dzięki zdobyciu 18-sekundowej przewagi nad Sergio Henao (Sky) zapewnił sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej! 

Zgodnie z tradycją, ostatni etap Wyścigu dookoła Kraju Basków to górska jazda indywidualna na czas. Kolarze podjeżdżali pod sanktuarium w Arrate od trudniejszej strony. Długość wspinaczki to 3,5 km, a maksymalne nachylenie sięgało 18 %. Całkowity dystans szóstego etapu to 16,5 km. Dodatkowym utrudnieniem były warunki atmosferyczne – padał deszcz, a temperatura nie przekraczała 11 stopni Celsjusza.

Pierwszy bardzo przyzwoity czas uzyskał Adam Yates – 30’06”.

Naprawdę ciekawie zrobiło się jedno dopiero wtedy, gdy na trasę wyjechali Quintana, Contador i lider wyścigu Sergio Henao. Bardzo dobrze jechał Kolumbijczyk z Movistaru, ale w stosunku do znakomicie dysponowanego dziś Contadora to nie wystarczyło – Quintana przegrał z nim o 5 sekund.

Sergio Henao był gorszy od Contadora o 18 sekund, co oznacza, że przegrał pojedynek o zwycięstwo w całym wyścigu.

Wyniki etapu

1    CONTADOR, Alberto    TNK    29′ 13″
2    QUINTANA, Nairo    MOV    +05″
3    HENAO, Sergio Luis    SKY    +18″
4    YATES, Adam    OGE    +53″
5    SANCHEZ, Samuel    BMC    +01′ 04″
6    PINOT, Thibaut    FDJ    +01′ 09″
7    COSTA, Rui    LAM    +01′ 16″
8    RODRIGUEZ, Joaquim    KAT    +01′ 16″
9    LÓPEZ, Miguel Ángel    AST    +01′ 21″
10    BILBAO, Pello    CJR    +01′ 26″
11    VAN DEN BROECK, Jurgen    KAT    +01′ 29″
12    SPILAK, Simon    KAT    +01′ 31″
13    VISCONTI, Giovanni    MOV    +01′ 31″
14    BRAMBILLA, Gianluca    EQS    +01′ 33″
15    HENAO, Sebastian    SKY    +01′ 37″
16    FELLINE, Fabio    TFS    +01′ 43″
17    VERVAEKE, Louis    LTS    +01′ 43″
18    CATALDO, Dario    AST    +01′ 50″
19    ROSA, Diego    AST    +01′ 52″
20    MONFORT, Maxime    LTS    +01′ 52″
21    VUILLERMOZ, Alexis    ALM    +01′ 53″
22    DE PLUS, Laurens    EQS    +01′ 55″
23    NAVARRO, Daniel    COF    +01′ 56″
24    KREUZIGER, Roman    TNK    +01′ 58″
25    CRADDOCK, Lawson    CPT    +01′ 58″
26    EDET, Nicolas    COF    +01′ 59″
27    LATOUR, Pierre-Roger    ALM    +02′ 03″
28    LANDA, Mikel    SKY    +02′ 11″
29    PETILLI, Simone    LAM    +02′ 13″
30    KELDERMAN, Wilco    TLJ    +02′ 13″
31    CUMMINGS, Steven    DDD    +02′ 17″
32    REICHENBACH, Sebastien    FDJ    +02′ 17″
33    POLANC, Jan    LAM    +02′ 18″
34    LUDVIGSSON, Fredrik    TGA    +02′ 18″
35    PAUWELS, Serge    DDD    +02′ 20″
36    GESINK, Robert    TLJ    +02′ 30″
37    JEANNESSON, Arnold    COF    +02′ 32″
38    WOODS, Michael    CPT    +02′ 33″
39    DENIFL, Stefan    IAM    +02′ 40″
40    BOUWMAN, Koen    TLJ    +02′ 42″
41    MOLLEMA, Bauke    TFS    +02′ 43″
42    MATE, Luis Angel    COF    +02′ 46″
43    ROY, Jeremy    FDJ    +02′ 52″
44    RESTREPO, Jhonatan    KAT    +02′ 58″
45    WYSS, Marcel    IAM    +03′ 06″
46    ROLLAND, Pierre    CPT    +03′ 06″
47    LASTRA, Jonathan    CJR    +03′ 09″
48    MOLARD, Rudy    COF    +03′ 10″
49    LOPEZ, David    SKY    +03′ 11″
50    KISERLOVSKI, Robert    TNK    +03′ 13″
51    SILIN, Egor    KAT    +03′ 14″
52    VALGREN, Michael    TNK    +03′ 16″
53    DEBESAY, Mekseb    DDD    +03′ 18″
54    SCHLECK, Frank    TFS    +03′ 19″
55    DUPONT, Hubert    ALM    +03′ 19″
56    SERRY, Pieter    EQS    +03′ 21″
57    CHERNETSKIY, Sergei    KAT    +03′ 23″
58    OOMEN, Sam    TGA    +03′ 25″
59    MORENO, Daniel    MOV    +03′ 37″
60    ANACONA, Winner    MOV    +03′ 38″
61    ULISSI, Diego    LAM    +03′ 40″
62    ZEITS, Andrey    AST    +03′ 42″
63    CARUSO, Damiano    BMC    +03′ 46″
64    BENITO, Miguel Angel    CJR    +03′ 47″
65    STETINA, Peter    TFS    +03′ 47″
66    MOINARD, Amaël    BMC    +03′ 52″
67    SANCHEZ, Luis Leon    AST    +03′ 55″
68    ATAPUMA, Darwin    BMC    +03′ 58″
69    ANTON, Igor    DDD    +04′ 01″
70    PETROV, Evgeny    TNK    +04′ 02″
71    ALBASINI, Michael    OGE    +04′ 06″
72    BAGOT, Yoann    COF    +04′ 07″
73    JUUL JENSEN, Christopher    OGE    +04′ 07″
74    ZUBELDIA, Haimar    TFS    +04′ 07″
75    VERONA, Carlos    EQS    +04′ 12″
76    MEIER, Christian    OGE    +04′ 18″
77    BELKOV, Maxim    KAT    +04′ 22″
78    ROSSKOPF, Joey    BMC    +04′ 27″
79    CARDOSO, André    CPT    +04′ 27″
80    TEKLEHAYMANOT, Daniel    DDD    +04′ 32″
81    VELITS, Peter    BMC    +04′ 35″
82    TIRALONGO, Paolo    AST    +04′ 36″
83    ROUX, Anthony    FDJ    +04′ 40″
84    MONTAGUTI, Matteo    ALM    +04′ 41″
85    HOWES, Alex    CPT    +04′ 44″
86    MORABITO, Steve    FDJ    +04′ 45″
87    PRADES, Eduard    CJR    +04′ 48″
88    GONÇALVES, Domingos    CJR    +04′ 49″
89    TXURRUKA, Amets    OGE    +04′ 56″
90    MADRAZO, Angel    CJR    +04′ 59″
91    ARMÉE, Sander    LTS    +05′ 29″
92    FAIRLY, Caleb    TGA    +05′ 31″
93    VICHOT, Arthur    FDJ    +05′ 42″
94    FERRARI, Fabricio    CJR    +05′ 44″
95    VICIOSO, Angel    KAT    +05′ 47″
96    AREGGER, Marcel    IAM    +05′ 48″
97    PLAZA, Ruben    OGE    +06′ 26″

Klasyfikacja generalna
1    CONTADOR, Alberto    TNK    22h 44′ 43″
2    HENAO, Sergio Luis    SKY    +12″
3    QUINTANA, Nairo    MOV    +37″
4    PINOT, Thibaut    FDJ    +01′ 13″
5    RODRIGUEZ, Joaquim    KAT    +01′ 22″
6    SANCHEZ, Samuel    BMC    +01′ 29″
7    COSTA, Rui    LAM    +02′ 19″
8    SPILAK, Simon    KAT    +02′ 47″
9    CRADDOCK, Lawson    CPT    +02′ 52″
10    KELDERMAN, Wilco    TLJ    +03′ 14″
11    VERVAEKE, Louis    LTS    +03′ 15″
12    LANDA, Mikel    SKY    +03′ 19″
13    REICHENBACH, Sebastien    FDJ    +03′ 22″
14    LATOUR, Pierre-Roger    ALM    +03′ 30″
15    VUILLERMOZ, Alexis    ALM    +03′ 43″
16    VISCONTI, Giovanni    MOV    +04′ 04″
17    BILBAO, Pello    CJR    +04′ 33″
18    MOLLEMA, Bauke    TFS    +04′ 39″
19    PAUWELS, Serge    DDD    +05′ 57″
20    LÓPEZ, Miguel Ángel    AST    +07′ 03″
21    NAVARRO, Daniel    COF    +08′ 32″
22    MATE, Luis Angel    COF    +09′ 44″
23    HENAO, Sebastian    SKY    +10′ 53″
24    ROSA, Diego    AST    +12′ 46″
25    DE PLUS, Laurens    EQS    +13′ 18″
26    ROLLAND, Pierre    CPT    +13′ 35″
27    SCHLECK, Frank    TFS    +14′ 07″
28    GESINK, Robert    TLJ    +14′ 52″
29    VAN DEN BROECK, Jurgen    KAT    +15′ 03″
30    KREUZIGER, Roman    TNK    +16′ 15″
31    JEANNESSON, Arnold    COF    +16′ 41″
32    YATES, Adam    OGE    +17′ 10″
33    VERONA, Carlos    EQS    +18′ 36″
34    ATAPUMA, Darwin    BMC    +18′ 37″
35    MONFORT, Maxime    LTS    +18′ 39″
36    OOMEN, Sam    TGA    +19′ 26″
37    POLANC, Jan    LAM    +20′ 51″
38    CARDOSO, André    CPT    +21′ 27″
39    BRAMBILLA, Gianluca    EQS    +21′ 32″
40    KISERLOVSKI, Robert    TNK    +21′ 50″
41    DUPONT, Hubert    ALM    +22′ 03″
42    ULISSI, Diego    LAM    +22′ 04″
43    FELLINE, Fabio    TFS    +22′ 34″
44    MOLARD, Rudy    COF    +23′ 14″
45    PETILLI, Simone    LAM    +24′ 12″
46    SANCHEZ, Luis Leon    AST    +24′ 13″
47    MORENO, Daniel    MOV    +25′ 00″
48    ARMÉE, Sander    LTS    +26′ 16″
49    ALBASINI, Michael    OGE    +27′ 19″
50    CUMMINGS, Steven    DDD    +27′ 40″
51    VALGREN, Michael    TNK    +28′ 22″
52    ZEITS, Andrey    AST    +29′ 01″
53    WOODS, Michael    CPT    +30′ 27″
54    BAGOT, Yoann    COF    +30′ 47″
55    CHERNETSKIY, Sergei    KAT    +31′ 42″
56    CARUSO, Damiano    BMC    +35′ 10″
57    MONTAGUTI, Matteo    ALM    +37′ 19″
58    LUDVIGSSON, Fredrik    TGA    +37′ 55″
59    SILIN, Egor    KAT    +40′ 42″
60    MORABITO, Steve    FDJ    +41′ 07″
61    ZUBELDIA, Haimar    TFS    +41′ 29″
62    VICHOT, Arthur    FDJ    +41′ 36″
63    BOUWMAN, Koen    TLJ    +41′ 43″
64    CATALDO, Dario    AST    +41′ 48″
65    ANTON, Igor    DDD    +42′ 41″
66    SERRY, Pieter    EQS    +42′ 57″
67    VICIOSO, Angel    KAT    +43′ 15″
68    ROY, Jeremy    FDJ    +43′ 38″
69    ROUX, Anthony    FDJ    +44′ 47″
70    PRADES, Eduard    CJR    +47′ 03″
71    FERRARI, Fabricio    CJR    +49′ 45″
72    LOPEZ, David    SKY    +50′ 06″
73    EDET, Nicolas    COF    +51′ 41″
74    VELITS, Peter    BMC    +52′ 23″
75    MADRAZO, Angel    CJR    +53′ 41″
76    DENIFL, Stefan    IAM    +54′ 26″
77    MOINARD, Amaël    BMC    +54′ 31″
78    STETINA, Peter    TFS    +54′ 46″
79    TIRALONGO, Paolo    AST    +56′ 07″
80    JUUL JENSEN, Christopher    OGE    +01h 00′ 02″
81    ROSSKOPF, Joey    BMC    +01h 04′ 38″
82    PLAZA, Ruben    OGE    +01h 05′ 39″
83    TXURRUKA, Amets    OGE    +01h 05′ 59″
84    RESTREPO, Jhonatan    KAT    +01h 09′ 32″
85    WYSS, Marcel    IAM    +01h 10′ 25″
86    MEIER, Christian    OGE    +01h 10′ 57″
87    ANACONA, Winner    MOV    +01h 11′ 49″
88    GONÇALVES, Domingos    CJR    +01h 12′ 56″
89    TEKLEHAYMANOT, Daniel    DDD    +01h 13′ 01″
90    LASTRA, Jonathan    CJR    +01h 13′ 31″
91    HOWES, Alex    CPT    +01h 14′ 15″
92    BELKOV, Maxim    KAT    +01h 16′ 07″
93    PETROV, Evgeny    TNK    +01h 17′ 12″
94    DEBESAY, Mekseb    DDD    +01h 19′ 16″
95    BENITO, Miguel Angel    CJR    +01h 21′ 08″
96    AREGGER, Marcel    IAM    +01h 21′ 52″
97    FAIRLY, Caleb    TGA    +01h 32′ 53″