Fot. Cycling Weekly

Naukowcy opublikowali wyniki pionierskich badań nad tym, co motywuje kolarzy ścigających się w World Tourze do pracy na rzecz lidera. Niezbędne są identyfikacja z kolarzem numer jeden w drużynie oraz pewność, że zrobi on wszystko, by wygrać.

Postać kolarskiego lidera oraz kolarzy mu podporządkowanych, dyskusje podważające słuszność takiej taktyki, a także konflikty o przewodnictwo w drużynie między samymi kolarzami, są nieodłącznymi elementami tego sportu.

Grupa naukowców postanowiła przebadać pięćdziesięciu pięciu kolarzy ścigających się w drużynach World Tour po to, aby dowiedzieć się, co motywuje ich do pracy na rzecz drużyny i dlaczego poświęcają swoje szanse na zdobycie punktów do rankingu UCI.

Badania pokazały, że kolarze inspirują się liderem, który interesuje się pomocnikami i sam daje przykład. Istotna jest także więź z całą drużyną. Gdy tego brakuje, w peletonie mamy do czynienia z czymś, co psychologowie nazywają próżniactwem społecznym, czyli zjawiskiem, które polega na tym, że jednostki wkładają w pracę mniejszy wysiłek, gdy pracują w grupie niż, gdy robią to indywidualnie.

O tym jak wyglądają relacje i zasady panujące pomiędzy liderami a pomocnikami w drużynie Sky, mówił niedawno jej szef Dave Brailsford. Podczas Wyścigu dookoła Flandrii drużynie będą przewodzili Geraint Thomas i Michał Kwiatkowski. Brailsford uważa, że reszta będzie zgodnie dla nich pracować, a w razie zmiany taktyki podczas wyścigu, każdy z nich będzie w stanie zrezygnować z roli lidera i dołączyć do pomagającej reszty. O tym, czy więzi w brytyjskiej drużynie są wystarczająco silne, by ten mechanizm zadziałał, przekonamy się w najbliższą niedzielę.

Badacze jako przykład godny naśladowania, przytoczyli sytuację z ubiegłorocznego wyścigu Paryż-Roubaix, kiedy to zwycięski John Degenkolb (Giant-Alpecin) zaprosił na podium kolegów, demonstrując tym samym jak pielęgnować ducha drużyny. Z kolei pojawiły się wątpliwości co do tego, jak z kształceniem liderów i pomocników radzi sobie ekipa Etixx-Quick Step, z wyjątkiem Zdenka Stybara.

Naukowcy zasugerowali szefom drużyn, żeby poważnie potraktowali naukowe dowody mówiące o tym, iż ludzie nie rodzą się liderami. W związku z tym muszą poświęcić więcej czasu na rozwijanie umiejętności przywódczych u swoich kapitanów.

Wyniki powyżej opisanych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „International Journal of Sport Psychology”. Autorami artykułu są Bert De Cuyper, Filip Boen, Charlotte Van Beirendonck, Norbert Vanbeselaere oraz Katrien Fransen.

Badania na łamach „Cycling Weekly” opisał dziennikarz zajmujący się kolarstwem i nauką – Max Glaskin.