Tour Down Under

Tasmańczyk, który od tego sezonu ściga się w drużynie BMC odniósł na tej górze trzecie zwycięstwo w karierze. Liderem wyścigu, z dziewięcioma sekundami przewagi, pozostał Simon Gerrans (Orica GreenEDGE).

Etap z metą na szczycie Willunga Hill to królewski odcinek wyścigu, który co roku decyduje o losach klasyfikacji generalnej. Kolarze pokonali 151,5 km z McLaren Vale do właśnie Willungi.

W solidnej ucieczce dnia, która jeszcze przed pierwszym podjazdem na Willunga Hill miała ponad trzy minuty przewagi, jechali: Pim Ligthart (Lotto Soudal), Lars Boom (Astana), Nelson Oliveira (Movistar) oraz Reinardt Janse van Rensburg (Dimension Data).

W pierwszej fazie etapu tempo w peletonie nadawała Orica, ale na podjazdach rządy w peletonie objęły drużyny Sky i BMC.

Porte przypuścił atak po zwycięstwo niewiele ponad kilometr przed metą. Pojechali za nim Sergio Henao (Sky) i Michael Woods (Cannondale), ale obaj nie utrzymali jego tempa.

Zaraz za metą Richie Porte powiedział dziennikarzom, że jest nieco zaskoczony swoją formą, oraz że bardzo dziękuje Rohanowi Dennisowi:

Przebywałem w Europie do Świąt Bożego Narodzenia, więc jestem nieco zaskoczony, że to wszystko tak wyszło. To wspaniałe wygrać tu po raz trzeci przy tak fantastycznej publiczności, która sprawiła, że jechało się jak na Tour de France.

Chciałbym także podziękować Rohanowi Dennisowi, który powiedział wczoraj, że nie ma nogi, by walczyć o zwycięstwo i będzie pracował dla mnie. On w tym tygodniu był znakomitym kolegą z drużyny. 

Video z samej końcówki:

Wyniki 5. etapu: 

1 Richie PORTE AUS BMC 3:34:16
2 Sergio Luis HENAO MONTOYA COL SKY +6
3 Michael WOODS CAN CPT +9
4 Diego ULISSI ITA LAM +17
5 Rafael VALLS FERRI ESP LTS +17
6 Ruben FERNANDEZ ESP MOV +17
7 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +17
8 Simon GERRANS AUS OGE +17
9 Jarlinson PANTANO GOMEZ COL IAM +17
10 Patrick BEVIN NZL CPT +17
11 Chris HAMILTON AUS AUS +17
12 Jesus HERRADA LOPEZ ESP MOV +17
13 Cameron MEYER AUS DDD +23
14 Lucas HAMILTON AUS AUS +23
15 Jay MCCARTHY AUS TNK +23
16 Louis MEINTJES RSA LAM +23
17 George BENNETT NZL TLJ +34
18 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP EQS +37
19 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP EQS +38
20 Egor SILIN RUS KAT +38
21 Steve MORABITO SUI FDJ +38
22 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP AST +38
23 Tiago MACHADO POR KAT +38
24 Julian David ARREDONDO MORENO COL TFR +44
25 Simon CLARKE AUS CPT +54
26 Petr VAKOC CZE EQS +54
27 Anthony ROUX FRA FDJ +54
28 Rohan DENNIS AUS BMC +54
29 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +54
30 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +54
31 Lachlan NORRIS AUS DPC +54
32 Nathan EARLE AUS DPC +54
33 Daryl IMPEY RSA OGE +54
34 Cyril GAUTIER FRA ALM +1:01
35 Georg PREIDLER AUT TGA +1:05
36 Jack BOBRIDGE AUS TFR +1:07
37 Thomas DE GENDT BEL LTS +1:08
38 Pieter SERRY BEL EQS +1:13
39 Sergey LAGUTIN RUS KAT +1:13
40 Patrick LANE AUS AUS +1:13
41 Davide MALACARNE ITA AST +1:13
42 Jasha SÜTTERLIN GER MOV +1:13
43 Peter STETINA USA TFR +1:13
44 Lars Ytting BAK DEN LTS +1:27
45 David TANNER AUS IAM +1:35
46 Samuel SPOKES AUS DPC +1:35
47 Nathan HAAS AUS DDD +1:48
48 Anthony Giacoppo AUS AUS +1:48
49 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +1:48
50 Martin VELITS SVK EQS +1:57
51 Luka PIBERNIK SLO LAM +2:04
52 Geraint THOMAS GBR SKY +2:07
53 Laurens DE VREESE BEL AST +2:07
54 Gavin MANNION USA DPC +2:07
55 Adam Phelan AUS DPC +2:07
56 Rein TAARAMAE EST KAT +2:19
57 Gert DOCKX BEL LTS +2:43
58 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +2:43
59 Gediminas BAGDONAS LTU ALM +2:43
60 Yoann OFFREDO FRA FDJ +2:43
61 Enrico BATTAGLIN ITA TLJ +2:49
62 Ryder HESJEDAL CAN TFR +3:03
63 Jesse SERGENT NZL ALM +3:03
64 Aleksei TCATEVICH RUS KAT +3:03
65 Michael ALBASINI SUI OGE +3:49
66 Luke DURBRIDGE AUS OGE +3:49
67 Lieuwe WESTRA NED AST +3:53
68 Songezo JIM RSA DDD +4:00
69 Johan LE BON FRA FDJ +4:42
70 Michael VALGREN DEN TNK +4:42
71 Luke ROWE GBR SKY +4:42
72 Peter KENNAUGH GBR SKY +4:42
73 Leigh HOWARD AUS IAM +4:54
74 Rory SUTHERLAND AUS MOV +4:54
75 Martijn KEIZER NED TLJ +4:54
76 Simon GESCHKE GER TGA +4:54
77 Carter JONES USA TGA +4:54
78 Manuele BOARO ITA TNK +4:54
79 Jaco VENTER RSA DDD +5:56
80 Danilo WYSS SUI BMC +5:56
81 Alberto BETTIOL ITA CPT +5:56
82 Manuele MORI ITA LAM +5:56
83 Maxim BELKOV RUS KAT +5:56
84 Federico ZURLO ITA LAM +5:56
85 Ian STANNARD GBR SKY +6:12
86 Maarten TJALLINGII NED TLJ +6:12
87 Adam HANSEN AUS LTS +6:12
88 Peter VELITS SVK BMC +7:00
89 Alessandro DE MARCHI ITA BMC +7:00
90 Lars BOOM NED AST +7:38
91 Pim LIGTHART NED LTS +7:38
92 Reinardt JANSE VAN RENSBURG RSA DDD +7:38
93 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA POR MOV +7:38
94 Michael GOGL AUT TNK +7:38
95 Mathew HAYMAN AUS OGE +7:52
96 Arman KAMYSHEV KAZ AST +10:14
97 Dmitriy GRUZDEV KAZ AST +10:14
98 Marcel AREGGER SUI IAM +10:14
99 Guillaume VAN KEIRSBULCK BEL EQS +10:14
100 Steele VON HOFF AUS AUS +10:14
101 Patrick SHAW AUS AUS +10:14
102 Bram TANKINK NED TLJ +10:14
103 Christophe RIBLON FRA ALM +10:21
104 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +11:36
105 Ruben ZEPUNTKE GER CPT +11:36
106 Alexis GOUGEARD FRA ALM +11:58
107 Sean LAKE AUS AUS +11:58
108 Greg HENDERSON NZL LTS +12:16
109 Roger KLUGE GER IAM +17:06
110 Aleksejs SARAMOTINS LAT IAM +17:06
111 Benoît VAUGRENARD FRA FDJ +17:06
112 Laurent PICHON FRA FDJ +17:06
113 Kiel REIJNEN USA TFR +17:06
114 Tyler FARRAR USA DDD +17:06
115 Giacomo NIZZOLO ITA TFR +17:06
116 Marko KUMP SLO LAM +17:06
117 Boy VAN POPPEL NED TFR +17:06
118 Ben SWIFT GBR SKY +17:06
119 Mark RENSHAW AUS DDD +17:06
120 Vladimir ISAYCHEV RUS KAT +17:06
121 Adam BLYTHE GBR TNK +17:06
122 Ivan ROVNY RUS TNK +17:06
123 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +17:06
124 Oscar GATTO ITA TNK +17:06
125 Davide MARTINELLI ITA EQS +17:06
126 Floris GERFS NED BMC +17:06
127 Cheng JI CHN TGA +17:06
128 Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP MOV +17:06
129 Koen DE KORT NED TGA +17:06
130 Bert DE BACKER BEL TGA +17:06
131 Graeme BROWN AUS DPC +17:06
132 Moreno MOSER ITA CPT +17:06
133 Caleb EWAN AUS OGE +17:06
134 Michael HEPBURN AUS OGE +17:38
135 Wouter WIPPERT NED CPT +17:54
DNF Primož ROGLIC SLO TLJ

 

Klasyfikacja generalna: 

1 Simon GERRANS Australia OGE 17:16:31
2 Richie PORTE Australia BMC +9
3 Sergio Luis HENAO MONTOYA Colombia SKY +11
4 Jay MCCARTHY Australia TNK +20
5 Michael WOODS Canada CPT +20
6 Ruben FERNANDEZ Spain MOV +28
7 Domenico POZZOVIVO Italy ALM +28
8 Rafael VALLS FERRI Spain LTS +36
9 Steve MORABITO Switzerland FDJ +49
10 Patrick BEVIN New Zealand CPT +50
11 Diego ULISSI Italy LAM +52
12 Cameron MEYER Australia DDD +56
13 Jesus HERRADA LOPEZ Spain MOV +58
14 Chris HAMILTON Australia AUS +58
15 Luis Leon SANCHEZ GIL Spain AST +1:02
16 Rohan DENNIS Australia BMC +1:03
17 Louis MEINTJES South Africa LAM +1:04
18 Egor SILIN Russia KAT +1:11
19 Tiago MACHADO Portugal KAT +1:11
20 George BENNETT New Zealand TLJ +1:15
21 Simon CLARKE Australia CPT +1:18
22 David DE LA CRUZ MELGAREJO Spain EQS +1:18
23 Carlos VERONA QUINTANILLA Spain EQS +1:19
24 Anthony ROUX France FDJ +1:27
25 Tobias LUDVIGSSON Sweden TGA +1:27
26 Jose Joaquin ROJAS GIL Spain MOV +1:27
27 Petr VAKOC Czech Republic EQS +1:27
28 Lachlan NORRIS Australia DPC +1:35
29 Georg PREIDLER Austria TGA +1:38
30 Jack BOBRIDGE Australia TFR +1:40
31 Jarlinson PANTANO GOMEZ Colombia IAM +1:44
32 Pieter SERRY Belgium EQS +1:46
33 Davide MALACARNE Italy AST +1:54
34 Peter STETINA United States TFR +1:54
35 Nathan EARLE Australia DPC +1:56
36 Lars Ytting BAK Denmark LTS +2:08
37 Geraint THOMAS Great Britain SKY +2:40
38 Cyril GAUTIER France ALM +2:41
39 Rein TAARAMAE Estonia KAT +3:00
40 Jasha SÜTTERLIN Germany MOV +3:15
41 Nathan HAAS Australia DDD +3:20
42 Adam Phelan Australia DPC +3:39
43 Matteo MONTAGUTI Italy ALM +3:50
44 Daryl IMPEY South Africa OGE +4:05
45 Lieuwe WESTRA Netherlands AST +4:26
46 Martin VELITS Slovakia EQS +4:40
47 Lucas HAMILTON Australia AUS +5:27
48 Enrico BATTAGLIN Italy TLJ +5:32
49 Peter KENNAUGH Great Britain SKY +5:44
50 Sergey LAGUTIN Russia KAT +6:09
51 Aleksei TCATEVICH Russia KAT +6:15
52 Pim LIGTHART Netherlands LTS +9:04
53 Carter JONES United States TGA +9:07
54 Patrick LANE Australia AUS +9:46
55 Tsgabu Gebremaryam GRMAY Ethiopia LAM +10:00
56 Reinardt JANSE VAN RENSBURG South Africa DDD +10:45
57 Anthony Giacoppo Australia AUS +11:00
58 Adam HANSEN Australia LTS +11:28
59 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA Portugal MOV +11:35
60 Jaco VENTER South Africa DDD +11:56
61 Luka PIBERNIK Slovenia LAM +11:58
62 Gavin MANNION United States DPC +11:58
63 Manuele BOARO Italy TNK +11:59
64 Samuel SPOKES Australia DPC +12:04
65 Johan LE BON France FDJ +12:25
66 Ryder HESJEDAL Canada TFR +12:45
67 Gert DOCKX Belgium LTS +13:12
68 Danilo WYSS Switzerland BMC +13:54
69 David TANNER Australia IAM +14:51
70 Yoann OFFREDO France FDJ +16:04
71 Jesse SERGENT New Zealand ALM +17:01
72 Laurens DE VREESE Belgium AST +17:13
73 Peter VELITS Slovakia BMC +17:33
74 Federico ZURLO Italy LAM +17:43
75 Ian STANNARD Great Britain SKY +17:59
76 Alberto BETTIOL Italy CPT +18:15
77 Rory SUTHERLAND Australia MOV +18:29
78 Michael ALBASINI Switzerland OGE +18:46
79 Manuele MORI Italy LAM +19:31
80 Lars BOOM Netherlands AST +20:01
81 Songezo JIM South Africa DDD +20:06
82 Michael GOGL Austria TNK +20:59
83 Patrick SHAW Australia AUS +21:10
84 Julian David ARREDONDO MORENO Colombia TFR +21:15
85 Steele VON HOFF Australia AUS +21:21
86 Mathew HAYMAN Australia OGE +21:37
87 Luke DURBRIDGE Australia OGE +21:47
88 Michael VALGREN Denmark TNK +22:02
89 Dmitriy GRUZDEV Kazakhstan AST +22:04
90 Simon GESCHKE Germany TGA +23:10
91 Ruben ZEPUNTKE Germany CPT +23:20
92 Luke ROWE Great Britain SKY +23:26
93 Leigh HOWARD Australia IAM +24:18
94 Thomas DE GENDT Belgium LTS +24:19
95 Alessandro DE MARCHI Italy BMC +24:53
96 Floris GERFS Netherlands BMC +25:09
97 Ivan ROVNY Russia TNK +25:39
98 Maxim BELKOV Russia KAT +25:39
99 Boy VAN POPPEL Netherlands TFR +25:44
100 Bertjan LINDEMAN Netherlands TLJ +25:59
101 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Spain MOV +26:16
102 Arman KAMYSHEV Kazakhstan AST +26:20
103 Greg HENDERSON New Zealand LTS +26:49
104 Maarten TJALLINGII Netherlands TLJ +27:21
105 Gediminas BAGDONAS Lithuania ALM +28:33
106 Bram TANKINK Netherlands TLJ +30:45
107 Guillaume VAN KEIRSBULCK Belgium EQS +30:52
108 Ben SWIFT Great Britain SKY +31:36
109 Sean LAKE Australia AUS +32:05
110 Moreno MOSER Italy CPT +32:18
111 Laurent PICHON France FDJ +32:59
112 Aleksejs SARAMOTINS Latvia IAM +33:12
113 Giacomo NIZZOLO Italy TFR +33:42
114 Martijn KEIZER Netherlands TLJ +34:05
115 Graeme BROWN Australia DPC +34:10
116 Marcel AREGGER Switzerland IAM +35:35
117 Murilo Antonio FISCHER Brazil FDJ +36:24
118 Adam BLYTHE Great Britain TNK +36:34
119 Koen DE KORT Netherlands TGA +36:56
120 Oscar GATTO Italy TNK +36:59
121 Mark RENSHAW Australia DDD +37:30
122 Christophe RIBLON France ALM +37:37
123 Davide MARTINELLI Italy EQS +37:44
124 Kiel REIJNEN United States TFR +38:45
125 Caleb EWAN Australia OGE +39:34
126 Alexis GOUGEARD France ALM +40:15
127 Bert DE BACKER Belgium TGA +40:31
128 Benoît VAUGRENARD France FDJ +42:35
129 Wouter WIPPERT Netherlands CPT +44:12
130 Roger KLUGE Germany IAM +44:36
131 Tyler FARRAR United States DDD +47:42
132 Cheng JI China TGA +47:50
133 Marko KUMP Slovenia LAM +50:12
134 Vladimir ISAYCHEV Russia KAT +51:29
135 Michael HEPBURN Australia OGE +53:59

 

Foto: Getty Images