Lider wyścigu okazał się najszybszy na czwartym etapie po finiszu ze zmniejszonego peletonu i powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej.

W piątek kolarze mieli do pokonania 138km z Norwood do Victor Harbour. 20km przed metą czekał ciężki podjazd pod Crow’s Nest Road (3.9km, średnio 5.7%), na którym maksymalne nachylenie sięgało 15%.

Pagórkowaty profil sprawił, że od początku pojawiły się liczne ataki. Dopiero po ponad 30km udało się jednak zainicjować udaną ucieczkę. W jej składzie znaleźli się Patrick Shaw (UniSA-Australia), Alexis Gougeard (AG2R) oraz David Tanner (IAM Cycling). Ich przewaga maksymalnie wzrosła do 5:45.

Peleton zabrał się jednak do pracy i złapał harcowników 24km przed metą, a więc zaraz przed podjazdem pod Crow’s Nest Road. Za nadawanie tempa zabrała się ekipa zeszłorocznego zwycięzcy, BMC. Szybka jazda zmusiła większość sprinterów do zrezygnowania z walki o dzisiejszy etap. Dodatkowo na zjazdach pojawiła się kraksa, która również nie pomogła w pogoni.

Na ostatnich 15km kolejny raz pojawiały się ataki, ale nie były udane. O zwycięstwo walczyli szybcy kolarze, którzy przetrwali ciężką wspinaczkę. Chociaż na ostatnich kilometrach największą pracę wykonały ekipy Team Sky i Katushy, to Daryl Impey (Orica-Greenedge) wykazał się największym wyczuciem wśród rozprowadzających. Po wspaniałej pracy kolegi Simon Gerrans nie miał problemów z wygraniem drugiego etapu i umocnieniem się na prowadzeniu klasyfikacji generalnej.

Wyniki 4 etapu:

1 Simon Gerrans (Aus) Orica–GreenEdge 3:13:59
2 Ben Swift (GBr) Team Sky
3 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek–Segafredo
4 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff
5 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
6 Reinardt Janse Van Rensburg (Rsa)
7 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
8 Alexey Tsatevitch (Rus) Team Katusha
9 Nathan Haas (Aus) Team Dimension Data
10 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL–Jumbo
11 Patrick Bevin (NZl) Cannondale
12 José Joaquin Rojas (Esp) Team Movistar
13 Daryl Impey (Rsa) Orica–GreenEdge
14 Juan José Lobato Del Valle (Esp) Team Movistar
15 Anthony Roux (Fra) FDJ
16 Federico Zurlo (Ita) Lampre–Merida
17 Lars Boom (Ned) Astana
18 Cameron Meyer (Aus) Team Dimension Data
19 Johan Le Bon (Fra) FDJ
20 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
21 Steve Morabito (Sui) FDJ
22 Tobias Ludvigsson (Swe) Giant–Alpecin
23 Egor Silin (Rus) Team Katusha
24 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Astana
25 Jack Bobridge (Aus) Trek–Segafredo
26 Martin Velits (Svk) Etixx–Quick-Step
27 Petr Vakoc (Cze) Etixx–Quick-Step
28 Pieter Serry (Bel) Etixx–Quick-Step
29 Anthony Giacoppo (Aus) UniSA-Australia
30 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
31 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
32 Georg Preidler (Aut) Giant–Alpecin
33 Adam Phelan (Aus) Drapac Pro Cycling
34 Ruben Fernandez Andujar (Esp) Team Movistar
35 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
36 Sergio Henao (Col) Team Sky
37 Simon Clarke (Aus) Cannondale
38 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
39 Lieuwe Westra (Ned) Astana
40 Tiago Machado (Por) Team Katusha
41 Nelson Oliveira (Por) Team Movistar
42 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 0:00:08
43 Rafael Valls Ferri (Esp) Lotto Soudal
44 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
45 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
46 Jesús Herrada (Esp) Team Movistar
47 George Bennett (NZl) LottoNL–Jumbo
48 Jesse Sergent (NZl) AG2R La Mondiale
49 David De La Cruz (Esp) Etixx–Quick-Step
50 Diego Ulissi (Ita) Lampre–Merida
51 Louis Meintjes (Rsa) Lampre–Merida
52 Carlos Verona (Esp) Etixx–Quick-Step
53 Jascha Sütterlin (Ger) Team Movistar
54 Davide Malacarne (Ita) Astana
55 Michael Woods (Can) Cannondale
56 Primoz Roglic (Slo) LottoNL–Jumbo
57 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
58 Peter Stetina (USA) Trek–Segafredo
59 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha
60 Chris Hamilton (Aus) UniSA-Australia
61 Lachlan Norris (Aus) Drapac Pro Cycling
62 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre–Merida
63 Lucas Hamilton (Aus) UniSA-Australia
64 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
65 Nathan Earle (Aus) Drapac Pro Cycling
66 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
67 Boy Van Poppel (Ned) Trek–Segafredo 0:00:15
68 Jaco Venter (Rsa) Team Dimension Data
69 Carter Jones (USA) Giant–Alpecin
70 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff
71 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:00:30
72 Ryder Hesjedal (Can) Trek–Segafredo
73 Luke Durbridge (Aus) Orica–GreenEdge 0:01:33
74 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale 0:02:07
75 Simon Geschke (Ger) Giant–Alpecin 0:06:31
76 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale
77 Adam Blythe (GBr) Tinkoff
78 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff
79 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team
80 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff
81 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
82 Laurens De Vreese (Bel) Astana
83 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
84 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
85 Yoann Offredo (Fra) FDJ
86 Laurent Pichon (Fra) FDJ
87 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff
88 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
89 Caleb Ewan (Aus) Orica–GreenEdge
90 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data
91 Mathew Hayman (Aus) Orica–GreenEdge
92 Koen De Kort (Ned) Giant–Alpecin
93 Martijn Keizer (Ned) LottoNL–Jumbo
94 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL–Jumbo
95 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia
96 Samuel Spokes (Aus) Drapac Pro Cycling
97 Graeme Brown (Aus) Drapac Pro Cycling
98 Kiel Reijnen (USA) Trek–Segafredo
99 Gavin Mannion (USA) Drapac Pro Cycling
100 Michael Gogl (Aut) Tinkoff
101 Davide Martinelli (Ita) Etixx–Quick-Step
102 Patrick Lane (Aus) UniSA-Australia
103 Manuele Mori (Ita) Lampre–Merida
104 Luka Pibernik (Slo) Lampre–Merida
105 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team
106 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx–Quick-Step 0:06:54
107 Arman Kamyshev (Kaz) Astana
108 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana
109 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
110 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
111 Songezo Jim (Rsa) Team Dimension Data
112 Cheng Ji (Chn) Giant–Alpecin 0:07:50
113 Luke Rowe (GBr) Team Sky
114 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
115 Sean Lake (Aus) UniSA-Australia
116 Maarten Tjallingii (Ned) LottoNL–Jumbo
117 Marcel Aregger (Sui) IAM Cycling
118 Bert De Backer (Bel) Giant–Alpecin
119 Bram Tankink (Ned) LottoNL–Jumbo
120 Wouter Wippert (Ned) Cannondale
121 Rory Sutherland (Aus) Team Movistar
122 Julian Arredondo (Col) Trek–Segafredo
123 Patrick Shaw (Aus) UniSA-Australia 0:09:27
124 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
125 Tyler Farrar (USA) Team Dimension Data
126 Murilo Fischer (Bra) FDJ
127 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ
128 Moreno Moser (Ita) Cannondale
129 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
130 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:11:14
131 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
132 David Tanner (Aus) IAM Cycling 0:11:45
133 Michael Albasini (Sui) Orica–GreenEdge
134 Michael Hepburn (Aus) Orica–GreenEdge
135 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
136 Marko Kump (Slo) Lampre–Merida
DNS Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team

 

Klasyfikacja generalna:

1 Simon Gerrans (Aus) Orica–GreenEdge 13:41:58
2 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff 0:00:14
3 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team 0:00:26
4 Sergio Henao (Col) Team Sky 0:00:28
5 Steve Morabito (Sui) FDJ
6 Ruben Fernandez Andujar (Esp) Team Movistar
7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
8 Michael Woods (Can) Cannondale 0:00:32
9 Rafael Valls Ferri (Esp) Lotto Soudal 0:00:36
10 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
11 Simon Clarke (Aus) Cannondale 0:00:41
12 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Astana
13 Patrick Bevin (NZl) Cannondale 0:00:50
14 Anthony Roux (Fra) FDJ
15 Tobias Ludvigsson (Swe) Giant–Alpecin
16 Cameron Meyer (Aus) Team Dimension Data
17 José Joaquin Rojas (Esp) Team Movistar
18 Egor Silin (Rus) Team Katusha
19 Petr Vakoc (Cze) Etixx–Quick-Step
20 Georg Preidler (Aut) Giant–Alpecin
21 Tiago Machado (Por) Team Katusha
22 Jack Bobridge (Aus) Trek–Segafredo
23 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
24 Lieuwe Westra (Ned) Astana
25 Pieter Serry (Bel) Etixx–Quick-Step
26 Diego Ulissi (Ita) Lampre–Merida 0:00:52
27 Davide Malacarne (Ita) Astana 0:00:58
28 Jesús Herrada (Esp) Team Movistar
29 David De La Cruz (Esp) Etixx–Quick-Step
30 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
31 Carlos Verona (Esp) Etixx–Quick-Step
32 George Bennett (NZl) LottoNL–Jumbo
33 Louis Meintjes (Rsa) Lampre–Merida
34 Peter Stetina (USA) Trek–Segafredo
35 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha
36 Chris Hamilton (Aus) UniSA-Australia
37 Lachlan Norris (Aus) Drapac Pro Cycling
38 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky 0:01:19
39 Primoz Roglic (Slo) LottoNL–Jumbo
40 Nathan Earle (Aus) Drapac Pro Cycling
41 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling 0:01:44
42 Nathan Haas (Aus) Team Dimension Data 0:01:49
43 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
44 Adam Phelan (Aus) Drapac Pro Cycling
45 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:57
46 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale 0:02:19
47 Jascha Sütterlin (Ger) Team Movistar
48 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL–Jumbo 0:03:00
49 Martin Velits (Svk) Etixx–Quick-Step
50 Reinardt Janse Van Rensburg (Rsa) 0:03:28
51 Daryl Impey (Rsa) Orica–GreenEdge
52 Alexey Tsatevitch (Rus) Team Katusha 0:03:29
53 Nelson Oliveira (Por) Team Movistar 0:04:15
54 Carter Jones (USA) Giant–Alpecin 0:04:30
55 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha 0:05:13
56 Lucas Hamilton (Aus) UniSA-Australia 0:05:21
57 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 0:05:33
58 Jaco Venter (Rsa) Team Dimension Data 0:06:17
59 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff 0:07:22
60 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre–Merida 0:07:34
61 Johan Le Bon (Fra) FDJ 0:08:00
62 Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team 0:08:15
63 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 0:08:20
64 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff 0:08:50
65 Patrick Lane (Aus) UniSA-Australia
66 Boy Van Poppel (Ned) Trek–Segafredo 0:08:55
67 Juan José Lobato Del Valle (Esp) Team Movistar 0:09:27
68 Anthony Giacoppo (Aus) UniSA-Australia 0:09:29
69 Ryder Hesjedal (Can) Trek–Segafredo 0:09:59
70 Gavin Mannion (USA) Drapac Pro Cycling 0:10:08
71 Luka Pibernik (Slo) Lampre–Merida 0:10:11
72 Samuel Spokes (Aus) Drapac Pro Cycling 0:10:46
73 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal
74 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team 0:10:50
75 Patrick Shaw (Aus) UniSA-Australia 0:11:13
76 Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia 0:11:24
77 Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale 0:12:01
78 Federico Zurlo (Ita) Lampre–Merida 0:12:04
79 Ian Stannard (GBr) Team Sky
80 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana 0:12:07
81 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale 0:12:36
82 Lars Boom (Ned) Astana 0:12:41
83 David Tanner (Aus) IAM Cycling 0:13:33
84 Yoann Offredo (Fra) FDJ 0:13:38
85 Michael Gogl (Aut) Tinkoff
86 Rory Sutherland (Aus) Team Movistar 0:13:52
87 Manuele Mori (Ita) Lampre–Merida
88 Mathew Hayman (Aus) Orica–GreenEdge 0:14:02
89 Jesse Sergent (NZl) AG2R La Mondiale 0:14:15
90 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL–Jumbo 0:14:40
91 Ben Swift (GBr) Team Sky 0:14:47
92 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal 0:14:50
93 Michael Albasini (Sui) Orica–GreenEdge 0:15:14
94 Laurens De Vreese (Bel) Astana 0:15:23
95 Moreno Moser (Ita) Cannondale 0:15:29
96 Laurent Pichon (Fra) FDJ 0:16:10
97 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling 0:16:23
98 Arman Kamyshev (Kaz) Astana
99 Songezo Jim (Rsa) Team Dimension Data
100 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek–Segafredo 0:16:53
101 Graeme Brown (Aus) Drapac Pro Cycling 0:17:21
102 Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff 0:17:37
103 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 0:18:10
104 Luke Durbridge (Aus) Orica–GreenEdge 0:18:15
105 Simon Geschke (Ger) Giant–Alpecin 0:18:33
106 Luke Rowe (GBr) Team Sky 0:19:01
107 Murilo Fischer (Bra) FDJ 0:19:35
108 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling 0:19:41
109 Adam Blythe (GBr) Tinkoff 0:19:45
110 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha 0:20:00
111 Koen De Kort (Ned) Giant–Alpecin 0:20:07
112 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff 0:20:10
113 Sean Lake (Aus) UniSA-Australia 0:20:24
114 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:20:41
115 Julian Arredondo (Col) Trek–Segafredo 0:20:48
116 Bram Tankink (Ned) LottoNL–Jumbo
117 Davide Martinelli (Ita) Etixx–Quick-Step 0:20:55
118 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx–Quick-Step
119 Maarten Tjallingii (Ned) LottoNL–Jumbo 0:21:26
120 Kiel Reijnen (USA) Trek–Segafredo 0:21:56
121 Caleb Ewan (Aus) Orica–GreenEdge 0:22:45
122 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal 0:23:28
123 Bert De Backer (Bel) Giant–Alpecin 0:23:42
124 Marcel Aregger (Sui) IAM Cycling 0:25:38
125 Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ 0:25:46
126 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:26:07
127 Wouter Wippert (Ned) Cannondale 0:26:35
128 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale 0:27:33
129 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling 0:27:47
130 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale 0:28:34
131 Martijn Keizer (Ned) LottoNL–Jumbo 0:29:28
132 Tyler Farrar (USA) Team Dimension Data 0:30:53
133 Cheng Ji (Chn) Giant–Alpecin 0:31:01
134 Marko Kump (Slo) Lampre–Merida 0:33:23
135 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha 0:34:40
136 Michael Hepburn (Aus) Orica–GreenEdge 0:36:38