Jak co roku, wyścig Tour Down Under poprzedziło kryterium uliczne w Adelajdzie – People`s Choice Classic. W tegorocznej edycji najszybszy był Caleb Ewan (Orica GreenEDGE).

Szybkie ściganie ulicami Adelajdy zainaugurowało sezon 2016. Kolarze przejechali trzydzieści okrążeń po 1,7 km.

Wielu zawodników próbowało oderwać się od peletonu, ale biorąc pod uwagę, że jechał on z prędkością ponad 50 km/h, było to niemal niemożliwe.

Pięć okrążeń przed metą drużyny zaczęły formować sprinterskie pociągi, a peleton prowadziła ekipa Sky, pracując dla Bena Swifta – najszybszego kolarza, jakiego zabrała do Australii.

Pierwszy sprinterski pojedynek w 2016 roku wygrał 21-letni Ewan, który znakomicie zaprezentował w ostatniej Vuelcie, a dziś wykorzystał świetne rozprowadzenie kolegów z drużyny. Końcówkę kompletnie przegrali kolarze Sky, którzy kontrolowali ostatnią część wyścigu.

Wyniki:

1 16 EWAN Caleb OGE AUS 00″
2 67 NIZZOLO Giacomo TFR ITA ‘ ‘
3 73 BLYTHE Adam TNK GBR ‘ ‘
4 37 SWIFT Ben SKY GBR ‘ ‘
5 165 KUMP Marko LAM SLO ‘ ‘
6 176 JANSE VAN RENSBURG ReinardtDDD RSA ‘ ‘
7 142 MARTINELLI Davide EQS ITA ‘ ‘
8 131 PELUCCHI Matteo IAM ITA ‘ ‘
9 56 WIPPERT Wouter CPT NED ‘ ‘
10 197 SHAW Patrick AUS AUS ‘ ‘
11 44 HENDERSON Greg LTS NZL ‘ ‘
12 23 DE KORT Koen TGA NED ‘ ‘
13 192 GIACOPPO Anthony AUS AUS ‘ ‘
14 121 LOBATO DEL VALLE Juan José MOV ESP ‘ ‘
15 82 BAGDONAS Gediminas ALM LTU ‘ ‘
16 127 ROJAS José Joaquin MOV ESP ‘ ‘
17 13 IMPEY Daryl OGE RSA ‘ ‘
18 173 RENSHAW Mark DDD AUS ‘ ‘
19 132 HOWARD Leigh IAM AUS ‘ ‘
20 77 VALGREN ANDERSEN Michael TNK DEN ‘ ‘
21 104 TSATEVITCH Alexey KAT RUS ‘ ‘
22 184 JONES Brenton DPC AUS ‘ ‘
23 62 REIJNEN Kiel TFR USA ‘ ‘
24 191 VON HOFF Steele AUS AUS ‘ ‘
25 85 GAUTIER Cyril ALM FRA ‘ ‘
26 123 SÜTTERLIN Jascha MOV GER ‘ ‘
27 72 GATTO Oscar TNK ITA ‘ ‘
28 76 MCCARTHY Jay TNK AUS ‘ ‘
29 52 BEVIN Patrick CPT NZL ‘ ‘
30 94 KAMYSHEV Arman AST KAZ ‘ ‘
31 133 KLUGE Roger IAM GER ‘ ‘
32 105 SILIN Egor KAT RUS 08″
33 47 HANSEN Adam LTS AUS ‘ ‘
34 187 PHELAN Adam DPC AUS ‘ ‘
35 93 DE VREESE Laurens AST BEL ‘ ‘
36 57 BETTIOL Alberto CPT ITA ‘ ‘
37 1 DENNIS Rohan BMC AUS ‘ ‘
38 92 GRUZDEV Dmitriy AST KAZ ‘ ‘
39 5 VELITS Peter BMC SVK ‘ ‘
40 96 SANCHEZ GIL Luis Leon AST ESP ‘ ‘
41 157 BATTAGLIN Enrico TLJ ITA ‘ ‘
42 124 OLIVEIRA Nelson MOV POR 11″
43 71 BOARO Manuele TNK ITA ‘ ‘
44 113 OFFREDO Yoann FDJ FRA ‘ ‘
45 2 WYSS Danilo BMC SUI ‘ ‘
46 111 MORABITO Steve FDJ SUI ‘ ‘
47 46 LIGTHART Pim LTS NED ‘ ‘
48 63 ARREDONDO Julian TFR COL ‘ ‘
49 164 PIBERNIK Luka LAM SLO ‘ ‘
50 3 DE MARCHI Alessandro BMC ITA ‘ ‘
51 74 GOGL Michael TNK AUT ‘ ‘
52 75 ROVNY Ivan TNK RUS ‘ ‘
53 97 WESTRA Lieuwe AST NED ‘ ‘
54 81 POZZOVIVO Domenico ALM ITA ‘ ‘
55 161 ZURLO Federico LAM ITA ‘ ‘
56 147 VERONA Carlos EQS ESP ‘ ‘
57 117 ROUX Anthony FDJ FRA ‘ ‘
58 145 VAN KEIRSBULCK Guillaume EQS BEL ‘ ‘
59 91 BOOM Lars AST NED ‘ ‘
60 196 LAKE Sean AUS AUS ‘ ‘
61 43 DOCKX Gert LTS BEL ‘ ‘
62 166 ULISSI Diego LAM ITA ‘ ‘
63 194 HAMILTON Lucas AUS AUS ‘ ‘
64 11 GERRANS Simon OGE AUS ‘ ‘
65 144 DE LA CRUZ David EQS ESP ‘ ‘
66 186 NORRIS Lachlan DPC AUS ‘ ‘
67 172 HAAS Nathan DDD AUS ‘ ‘
68 55 ZEPUNTKE Ruben CPT GER ‘ ‘
69 32 HENAO Sergio Luis SKY COL ‘ ‘
70 143 SERRY Pieter EQS BEL ‘ ‘
71 136 SARAMOTINS Aleksejs IAM LAT 24″
72 24 PREIDLER Georg TGA AUT ‘ ‘
73 146 VELITS Martin EQS SVK ‘ ‘
74 64 VAN POPPEL Boy TFR NED 28″
75 14 HAYMAN Mathew OGE AUS 30″
76 86 MONTAGUTI Matteo ALM ITA ‘ ‘
77 66 HESJEDAL Ryder TFR CAN ‘ ‘
78 185 MANNION Gavin DPC USA ‘ ‘
79 151 TANKINK Bram TLJ NED ‘ ‘
80 26 LUDVIGSSON Tobias TGA SWE ‘ ‘
81 7 GERTS Floris BMC NED ‘ ‘
82 27 JONES Carter TGA USA ‘ ‘
83 22 DE BACKER Bert TGA BEL ‘ ‘
84 36 ROWE Luke SKY GBR 40″
85 155 KEIZER Martijn TLJ NED 47″
86 65 STETINA Peter TFR USA 53″
87 153 BENNETT George TLJ NZL 55″
88 141 VAKOC Petr EQS CZE 57″
89 152 TJALLINGII Maarten TLJ NED 01’08”
90 41 DE GENDT Thomas LTS BEL ‘ ‘
91 101 MACHADO Tiago KAT POR ‘ ‘
92 167 MORI Manuele LAM ITA ‘ ‘
93 114 FISCHER Murilo FDJ BRA ‘ ‘
94 125 FERNANDEZ ANDUJAR Ruben MOV ESP ‘ ‘
95 122 SUTHERLAND Rory MOV AUS ‘ ‘
96 83 SERGENT Jesse ALM NZL ‘ ‘
97 195 HAMILTON Chris AUS AUS ‘ ‘
98 116 PICHON Laurent FDJ FRA ‘ ‘
99 115 VAUGRENARD Benoit FDJ FRA ‘ ‘
100 42 BAK Lars Ytting LTS DEN ‘ ‘
101 193 LANE Patrick AUS AUS ‘ ‘
102 112 LE BON Johan FDJ FRA ‘ ‘
103 103 ISAYCHEV Vladimir KAT RUS ‘ ‘
104 106 LAGUTIN Sergey KAT RUS ‘ ‘
105 177 VENTER Jaco DDD RSA ‘ ‘
106 162 GRMAY Tsgabu Gebremaryam LAM ETH ‘ ‘
107 33 PUCCIO Salvatore SKY ITA ‘ ‘
108 45 VALLS FERRI Rafael LTS ESP 01’19”
109 95 MALACARNE Davide AST ITA 01’20”
110 54 MOSER Moreno CPT ITA ‘ ‘
111 171 MEYER Cameron DDD AUS ‘ ‘
112 137 TANNER David IAM AUS 01’22”
113 135 AREGGER Marcel IAM SUI ‘ ‘
114 182 SPOKES Samuel DPC AUS ‘ ‘
115 102 BELKOV Maxim KAT RUS 01’25”
116 156 LINDEMAN Bert-Jan TLJ NED ‘ ‘
117 4 PORTE Richie BMC AUS ‘ ‘
118 126 HERRADA Jesús MOV ESP ‘ ‘
119 174 FARRAR Tyler DDD USA 01’28”
120 175 JIM Songezo DDD RSA ‘ ‘
121 84 RIBLON Christophe ALM FRA ‘ ‘
122 87 GOUGEARD Alexis ALM FRA ‘ ‘
123 163 MEINTJES Louis LAM RSA ‘ ‘
124 134 PANTANO Jarlinson IAM COL ‘ ‘
125 34 KENNAUGH Peter SKY GBR 01’37”
126 35 STANNARD Ian SKY GBR ‘ ‘
127 31 THOMAS Geraint SKY GBR ‘ ‘
128 107 TAARAMAE Rein KAT EST 01’39”
129 183 EARLE Nathan DPC AUS 01’41”
130 181 BROWN Graeme DPC AUS ‘ ‘
131 15 DURBRIDGE Luke OGE AUS 01’43”
132 51 CLARKE Simon CPT AUS 01’46”
133 53 WOODS Michael CPT CAN ‘ ‘
134 6 BURGHARDT Marcus BMC GER 01’55”
135 21 GESCHKE Simon TGA GER 02’32”
136 25 JI Cheng TGA CHN ‘ ‘
137 154 ROGLIC Primoz TLJ SLO ‘ ‘
138 61 BOBRIDGE Jack TFR AUS ‘ ‘

Abandonos
12 ALBASINI Michael OGE SUI
17 HEPBURN Michael OGE AUS
2 rider(s).

Fot. Getty Images