Dziennik „As”, oficjalny partner hiszpańskiego Wielkiego Touru zdecydował się opublikować listę etapów edycji 2016 dzień przed oficjalną prezentacją.
Na 71. edycję ostatniego w roku Wielkiego Touru, która zostanie zorganizowana w dniach 20.08-11.09, będzie się składać 10 etapów z finiszem na szczycie oraz po jednym etapie jazdy na czas – indywidualnym i drużynowym.
Górskie końcówki zaczną się już od trzeciego (Mirador de Ezaro) i czwartego etapu (San Andre de Teixido). Kolejne pojawią się na odcinach: ósmym (La Camperona), dziewiątym (Naranco), dziesiątym (Lagos de Covadonga), jedenastym (Pena Cabarga), czternastym (Aubisque), piętnastym (Formigal), siedemnastym (Mas de la Costa) oraz dwudziestym (Aitana).
Drużynowa jazda na czas otworzy rywalizację, a indywidualna czasówka odbędzie się na dziewiętnastym odcinku w okolicach Calpe.
Trasa Vuelta a Espana 2016:
Sobota, 20 sierpnia. Etap 1: Balneario Laias – Castrelo de Miño (Ourense), TTT
Niedziela, 21 sierpnia. Etap 2: Ourense – Baiona
Poniedziałek, 22 sierpnia. Etap 3: Marin (Pontevedra) – Mirador Ézaro (A Coruña)
Wtorek, 23 sierpnia. Etap 4: Betanzos – Saint André de Teixido (Cedeira)
Środa, 24 sierpnia. Etap 5: Viveiro – Lugo
Czwartek, 25 sierpnia. Etap 6: Monforte de Lemos- Luintra (Ribeira Sacra)
Piątek, 26 sierpnia. Etap 7: Maceda – Puebla de Sanabria
Sobota, 27 sierpnia. Etap 8: Villalpando (Zamora) – La Camperona
Niedziela, 28 sierpnia. Etap 9: Cistierna (León) – Alto del Naranco
Poniedziałek, 29 sierpnia. Etap 10: Lugones – Lagos de Covadonga
Wtorek, 30 sierpnia. Dzień odpoczynku
Środa, 31 sierpnia. Etap 11: Ballasts – Peña Cabarga
Czwartek, 1 września. Etap 12: Los Corrales de Buelna – Bilbao
Piątek, 2 września. Etap 13: Bilbao – Urdax-Dantxarinea
Sobota, 3 września. Etap 14: Urdax-Dantxarinea – Aubisque
Niedziela, 4 września. Etap 15: Sabiñánigo – Formigal
Poniedziałek, 5 września. Etap 16: Alcaniz – Peníscola
Wtorek, 6 września. Dzień odpoczynku
Środa, 7 września. Etap 17: Castellon – Mas de la Costa (Llucena)
Czwartek, 8 września. Etap 18: Requena – Gandia
Piątek, 9 września. Etap 19: Xábia – Calpe, ITT
Sobota, 10 września. Etap 20: Benidorm – Alto de Aitana
Niedziela, 11 września. Etap 21: Las Rozas – Madrid