Spartakus ogłosił swoją decyzję podczas gali wręczania nagród dla najlepszych kolarzy w Szwajcarii.

2015 rok nie był zbyt przyjemny dla znakomitego zawodnika. Wiosną złamał dwa kręgi podczas E3 Harelbeke, przez co nie mógł bronić tytułu w Tour of Flanders i walczyć w Paryż-Roubaix. Cancellara zdołał wykurować się na Tour de France, gdzie nawet założył koszulkę lidera, ale na trzecim etapie uczestniczył w ogromnej kraksie. Efektem były dwa pęknięte kręgi i przymus kolejnej rehabilitacji.

Kolarz Trek Factory Racing wrócił do ścigania w Vuelta a Espana, ale szybko postanowił się wycofać z powodu choroby, która kosztowała go też uczestnictwo w Mistrzostwach Świata w Richmond.

2016 będzie moim ostatnim rokiem. To właściwy moment. Teraz jestem gotowy na coś innego. Kolarstwo nie jest całym moim życiem, jest tylko częścią mojego życia. – powiedział czterokrotny Mistrz Świata w jeździe indywidualnej na czas

Przyszły sezon będzie już szesnastym w pełnej nagród karierze Spartakusa. Na najwyższym szczeblu zadebiutował w barwach Mapei, następnie reprezentował Fassa Bortolo, CSC, Saxo Bank oraz Leopard-Trek, RadioShack i przez ostatnie dwa sezony Trek Factory Racing. Do jego największych sukcesów należą cztery tytuły Mistrza Świata w jeździe indywidualnej na czas i złoto olimpijskie z Igrzysk w Pekinie. Teraz Fabian Cancellara ogłosił, że nie wystartuje w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Sezon 2016 będzie ostatnią okazją dla Szwajcara, by powiększyć imponującą kolekcję siedmiu wygranych monumentów – Mediolan-Sanremo oraz trzykrotnie Paryż-Roubaix i Ronde van Vlaanderen. W latach 2011-2014 Cancellara ukończył na podium wszystkie 12 monumentów, które ukończył. Nie zdołał finiszować we Flandrii w 2012 roku, kiedy złamał obojczyk w kraksie.

Wiele sukcesów święcił też podczas Tour de France, w którym wygrał 7 etapów, a koszulkę lidera nosił przez 29 dni. Jest to najwyższa liczba wśród kolarzy, którzy nigdy nie wygrali końcowej klasyfikacji. Do tego można doliczyć klasyfikacje generalne Tour de Suisse, Tirreno-Adriatico, Danmark Rundt i Tour of Oman. W sumie w osiągnięciach Cancellary można się doliczyć 64 zawodowych wygranych.

źródło: cyclingnews

Foto: Trek Bikes