Peter Sagan był bliski pierwszego triumfu w tęczowej koszulce! W finałowym sprincie przy Yas Mall Słowaka wyprzedził Elia Viviani i to Włoch z Team Sky zwyciężył na drugim etapie Abu Dhabi Tour! Błysnął Łukasz Wiśniowski, który ukończył etap na 5 miejscu.

Drugi dzień rywalizacji w Abu Dhabi Tour był kolejną szansą dla sprinterów. Kolarze startowali na Yas Marina Circuit i ruszyli w stronę południowej części miasta szerokimi i prostymi ulicami a meta usytuowana była przy Yas Mall.

Po kilku spokojnych kilometrach na czele znalazła się szóstka kolarzy –  Paul Voss (Bora – Argon18), Soufiane Haddi (Sky Dive Dubai), Maxim Belkov (Katusha), Daniel Patten (Team Wiggins), Alessandro Bazzana i Federico Zurlo (United Healthcare). Z jazdy w ucieczce dość szybko zrezygnował jednak Voss, ale pozostała piątka solidnie współpracowała.

W czasie, gdy ucieczka zajmowała się budowaniem swojej przewagi do 3 minut w peletonie miała miejsce kraksa w której ucierpiał m. in. Tom Boonen. Konsekwencje upadku były na tyle poważne, że Belg nie mógł kontynuować swojej jazdy w wyścigu i wycofał się z rywalizacji. Innym poszkodowanym w kraksie był Theo Bos, który także zrezygnował ze ścigania.

Po lotnym finiszu w ucieczce została tylko trójka kolarzy – Belkov, Patten i Bazzana, a przewaga najpierw spadła do około minuty, by znów zacząć rosnąć i na 25 kilometrów przed metą wynosiła blisko 2 minuty.

10 kilometrów przed kreską peleton miał harcowników “na widelcu”, ale z całych sił walczył Patten, ale i on musiał się poddać. Kolejnej akcji spróbował Anton Vorobyev (Katusha), a wraz z Rosjaninem przez kolejne kilka kilometrów z niewielką przewagą jechali jeszcze Rafa Chtioui (Sky Dive Dubai) i Simon Clarke z Oriki. Peleton utrzymywał dystans kilku sekund straty, ale na 2000 metrów przed kreską po ucieczce nie było już śladu.

Na najlepszej pozycji do finałowego sprintu ustawił się mistrz świata Peter Sagan, jednak Słowak zbyt szybko wyskoczył z koła Fabio Sabatiniego i tuż przed metą dał się wyprzedzić Elii Vivianiemu. Włoch zmienił swojego rodaka Andreę Guardiniego na pozycji lidera wyścigu. Świetnie zaprezentował się Łukasz Wiśniowski, który zafiniszował na piątej pozycji!

Wyniki drugiego etapu: 

1    Elia VIVIANI    ITA    SKY    3:02:07
2    Peter SAGAN    SVK    TCS    0
3    Fabio SABATINI    ITA    EQS    0
4    Luka MEZGEC    SLO    TGA    0
5    Lukasz WISNIOWSKI    POL    EQS    0
6    Andrea PALINI    ITA    SKD    0
7    Jose Joaquin ROJAS GIL    ESP    MOV    0
8    Christopher LATHAM    GBR    WGN    0
9    Marco CANOLA    ITA    UHC    0
10    Michael SCHWARZMANN    GER    BOA    0
11    Davide CIMOLAI    ITA    LAM    0
12    Daniele BENNATI    ITA    TCS    0
13    Michael MATTHEWS    AUS    OGE    0
14    Philippe GILBERT    BEL    BMC    0
15    Brenton JONES    AUS    DPC    0
16    Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS    COL    COL    0
17    Graeme BROWN    AUS    DPC    0
18    Wouter POELS    NED    SKY    0
19    Jens KEUKELEIRE    BEL    OGE    0
20    Andrea GUARDINI    ITA    AST    0
21    Brendan CANTY    AUS    DPC    0
22    John MURPHY    USA    UHC    0
23    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    ESP    MOV    0
24    Jhoan Esteban CHAVES RUBIO    COL    OGE    0
25    Eduard VORGANOV    RUS    KAT    0
26    Dominik NERZ    GER    BOA    0
27    Manuel SENNI    ITA    BMC    0
28    Daniel OSS    ITA    BMC    0
29    Mario Jorge FARIA DA COSTA    POR    LAM    0
30    Adam Phelan    AUS    DPC    0
31    Carlos Julian QUINTERO    COL    COL    0
32    Janez BRAJKOVIC    SLO    UHC    0
33    Vincenzo NIBALI    ITA    AST    0
34    Federico ZURLO    ITA    UHC    0
35    Leopold KONIG    CZE    SKY    0
36    Daniel MARTÍNEZ    COL    COL    0
37    Alejandro VALVERDE BELMONTE    ESP    MOV    0
38    Diego ULISSI    ITA    LAM    0
39    Patrick KONRAD    AUT    BOA    0
40    Fabio ARU    ITA    AST    0
41    Andrew FENN    GBR    SKY    0
42    Majid ALBALOOSHI    UAE    UAE    0
43    Michael THOMPSON    GBR    WGN    0
44    Christian MEIER    CAN    OGE    0
45    Francisco MANCEBO PEREZ    ESP    SKD    0
46    Marc SOLER    ESP    MOV    0
47    Manuele MORI    ITA    LAM    0
48    Emanuel BUCHMANN    GER    BOA    0
49    Jaber ALMANSORY    UAE    UAE    0
50    Soufiane HADDI    MAR    SKD    0
51    Gianluca BRAMBILLA    ITA    EQS    0
52    Giovanni VISCONTI    ITA    MOV    0
53    Luc HALL    GBR    WGN    0
54    Daniel TEKLEHAIMANOT    ERI    MTN    0
55    Hassan Mohammed AL MURAWWI    UAE    SKD    0
56    Carlos Mario RAMIREZ BOTERO    COL    COL    0
57    Bruno PIRES    POR    TCS    0
58    Alessandro BAZZANA    ITA    UHC    0
59    Daniel PEARSON    GBR    WGN    0
60    Javier MORENO BAZAN    ESP    MOV    0
61    Alex CANO ARDILA    COL    COL    0
62    Mathew HAYMAN    AUS    OGE    0
63    Carlos VERONA QUINTANILLA    ESP    EQS    0
64    Rafaa CHTIOUI    TUN    SKD    0
65    Alberto LOSADA ALGUACIL    ESP    KAT    0
66    Songezo JIM    RSA    MTN    0
67    Sebastián MOLANO    COL    COL    0
68    Maxim BELKOV    RUS    KAT    0
69    Sebastian HENAO GOMEZ    COL    SKY    0
70    Danilo WYSS    SUI    BMC    0
71    Iain PATON    GBR    WGN    0
72    Andreas STAUFF    GER    MTN    0
73    Gang XU    CHN    LAM    0
74    Marcus BURGHARDT    GER    BMC    22
75    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    22
76    Tom DUMOULIN    NED    TGA    22
77    Johannes FRÖHLINGER    GER    TGA    24
78    Lukas PÖSTLBERGER    AUT    BOA    26
79    Stijn VANDENBERGH    BEL    EQS    40
80    William CLARKE    AUS    DPC    51
81    Sacha MODOLO    ITA    LAM    55
82    Juraj SAGAN    SVK    TCS    +1:01
83    Matteo TOSATTO    ITA    TCS    +1:01
84    Mansoor ALI SHAMBIH    UAE    SKD    +1:04
85    Daniel PATTEN    GBR    WGN    +1:08
86    Marcel KITTEL    GER    TGA    +1:17
87    Valerio AGNOLI    ITA    AST    +1:17
88    Albert TIMMER    NED    TGA    +1:21
89    Alexey LUTSENKO    KAZ    AST    +1:24
90    Anton VOROBYEV    RUS    KAT    +1:31
91    Dmitrii KOZONCHUK    RUS    KAT    +1:31
92    Cheng JI    CHN    TGA    +1:38
93    Manuele BOARO    ITA    TCS    +1:38
94    Sam BEWLEY    NZL    OGE    +1:43
95    Paolo TIRALONGO    ITA    AST    +2:04
96    Ammar ABDULLA    UAE    UAE    +2:04
97    Talal AL BALOOSHI    UAE    UAE    +2:23
98    Khaiam ALBOLOSHI    UAE    UAE    +2:39
99    Matthew Harley GOSS    AUS    MTN    +3:45
100    Ben SWIFT    GBR    SKY    +3:45
DNF    Tom BOONEN    BEL    EQS
DNF    Theo BOS    NED    MTN
DSQ    Paul VOSS    GER    BOA

Klasyfikacja generalna po drugim etapie:

1    Elia VIVIANI    Italy    SKY    7:23:08
2    Andrea GUARDINI    Italy    AST    0
3    Peter SAGAN    Slovakia    TCS    4
4    Alessandro BAZZANA    Italy    UHC    4
5    Daniele BENNATI    Italy    TCS    6
6    Soufiane HADDI    Morocco    SKD    6
7    Fabio SABATINI    Italy    EQS    6
8    Francisco MANCEBO PEREZ    Spain    SKD    7
9    Federico ZURLO    Italy    UHC    8
10    Maxim BELKOV    Russia    KAT    8
11    Songezo JIM    South Africa    MTN    9
12    Andrea PALINI    Italy    SKD    10
13    Luka MEZGEC    Slovenia    TGA    10
14    Marco CANOLA    Italy    UHC    10
15    Jose Joaquin ROJAS GIL    Spain    MOV    10
16    Michael SCHWARZMANN    Germany    BOA    10
17    Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS    Colombia    COL    10
18    Brenton JONES    Australia    DPC    10
19    Philippe GILBERT    Belgium    BMC    10
20    Christopher LATHAM    Great Britain    WGN    10
21    John MURPHY    United States    UHC    10
22    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    Spain    MOV    10
23    Adam Phelan    Australia    DPC    10
24    Wouter POELS    Netherlands    SKY    10
25    Dominik NERZ    Germany    BOA    10
26    Eduard VORGANOV    Russia    KAT    10
27    Janez BRAJKOVIC    Slovenia    UHC    10
28    Jhoan Esteban CHAVES RUBIO    Colombia    OGE    10
29    Michael MATTHEWS    Australia    OGE    10
30    Brendan CANTY    Australia    DPC    10
31    Daniel OSS    Italy    BMC    10
32    Leopold KONIG    Czech Republic    SKY    10
33    Patrick KONRAD    Austria    BOA    10
34    Alejandro VALVERDE BELMONTE    Spain    MOV    10
35    Diego ULISSI    Italy    LAM    10
36    Vincenzo NIBALI    Italy    AST    10
37    Jaber ALMANSORY    United Arab Emirates    UAE    10
38    Carlos Julian QUINTERO    Colombia    COL    10
39    Marc SOLER    Spain    MOV    10
40    Daniel MARTÍNEZ    Colombia    COL    10
41    Emanuel BUCHMANN    Germany    BOA    10
42    Fabio ARU    Italy    AST    10
43    Graeme BROWN    Australia    DPC    10
44    Carlos Mario RAMIREZ BOTERO    Colombia    COL    10
45    Sebastián MOLANO    Colombia    COL    10
46    Andreas STAUFF    Germany    MTN    10
47    Manuel SENNI    Italy    BMC    10
48    Daniel TEKLEHAIMANOT    Eritrea    MTN    10
49    Gianluca BRAMBILLA    Italy    EQS    10
50    Christian MEIER    Canada    OGE    10
51    Bruno PIRES    Portugal    TCS    10
52    Majid ALBALOOSHI    United Arab Emirates    UAE    10
53    Giovanni VISCONTI    Italy    MOV    10
54    Manuele MORI    Italy    LAM    10
55    Javier MORENO BAZAN    Spain    MOV    10
56    Michael THOMPSON    Great Britain    WGN    10
57    Hassan Mohammed AL MURAWWI    United Arab Emirates    SKD    10
58    Alex CANO ARDILA    Colombia    COL    10
59    Daniel PEARSON    Great Britain    WGN    10
60    Sebastian HENAO GOMEZ    Colombia    SKY    10
61    Luc HALL    Great Britain    WGN    10
62    Rafaa CHTIOUI    Tunisia    SKD    10
63    Mathew HAYMAN    Australia    OGE    10
64    Alberto LOSADA ALGUACIL    Spain    KAT    10
65    Iain PATON    Great Britain    WGN    10
66    Carlos VERONA QUINTANILLA    Spain    EQS    10
67    Danilo WYSS    Switzerland    BMC    10
68    Gang XU    China    LAM    10
69    Tom DUMOULIN    Netherlands    TGA    32
70    Johannes FRÖHLINGER    Germany    TGA    34
71    Manuel QUINZIATO    Italy    BMC    49
72    Davide CIMOLAI    Italy    LAM    52
73    Mario Jorge FARIA DA COSTA    Portugal    LAM    52
74    Lukas PÖSTLBERGER    Austria    BOA    57
75    Lukasz WISNIOWSKI    Poland    EQS    +1:04
76    Jens KEUKELEIRE    Belgium    OGE    +1:04
77    Sacha MODOLO    Italy    LAM    +1:05
78    Juraj SAGAN    Slovakia    TCS    +1:11
79    Daniel PATTEN    Great Britain    WGN    +1:18
80    Marcus BURGHARDT    Germany    BMC    +1:33
81    Anton VOROBYEV    Russia    KAT    +1:41
82    Stijn VANDENBERGH    Belgium    EQS    +1:46
83    Manuele BOARO    Italy    TCS    +1:48
84    Valerio AGNOLI    Italy    AST    +1:48
85    Mansoor ALI SHAMBIH    United Arab Emirates    SKD    +1:56
86    Matteo TOSATTO    Italy    TCS    +2:05
87    Alexey LUTSENKO    Kazakhstan    AST    +2:07
88    Paolo TIRALONGO    Italy    AST    +2:14
89    Ammar ABDULLA    United Arab Emirates    UAE    +2:14
90    Dmitrii KOZONCHUK    Russia    KAT    +2:17
91    Andrew FENN    Great Britain    SKY    +2:25
92    Marcel KITTEL    Germany    TGA    +2:58
93    Sam BEWLEY    New Zealand    OGE    +3:24
94    Cheng JI    China    TGA    +3:26
95    Ben SWIFT    Great Britain    SKY    +3:55
96    Albert TIMMER    Netherlands    TGA    +4:02
97    Matthew Harley GOSS    Australia    MTN    +4:16
98    Talal AL BALOOSHI    United Arab Emirates    UAE    +8:43
99    Khaiam ALBOLOSHI    United Arab Emirates    UAE    +8:59
100    William CLARKE    Australia    DPC    +10:27

Foto: Tim de Waele