Zawodnik Etixx-Quickstep był najlepszy na piątkowym odcinku brytyjskiego wyścigu. Liderem pozostał Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka), który powiększył przewagę w klasyfikacji.

Na szóstym etapie kolarze mieli do pokonania 192.7km ze Stoke do Nottingham. Od początku teren był bardzo pofałdowany i sprawiał trudności wielu zawodnikom.

profil

Już od startu mocną pracę wykonywała ekipa Sky. Mocne tempo drużyny sprawiło, że wielu słabszych kolarzy nie wytrzymywało tempa. Jazda “Niebiańskich” sprawiła, że utworzyło się grupetto, w którym kręciło aż 80 kolarzy. Na czele znajdowała się grupa faworytów licząca około 25 nazwisk.

Na atak zdecydowała się szóstka zawodników: Jens Debusschere (Lotto-Soudal), Bram Tankink (LottoNL-Jumbo), Matteo Trentin (Etixx-Quickstep), Gorka Izagirre (Movistar), Stefan Kung (BMC), Sebastian Langeveld (Cannondale-Garmin). Ich przewaga nad faworytami wynosiła jednak niewiele ponad minutę.

Po kolejnych atakach na czoło wysforowali się Stefan Kung (BMC), Matteo Trentin (Etixx), Jens Debusschere (Lotto-Soudal) oraz Gorka Izagirre (Movistar). Zyskali jednak ponownie niewiele i prowadzili około minutę przed grupą faworytów. Około 8 kilometrów przed metą z czwórki ponownie zaatakował Matteo Trentin (Etixx) i długo utrzymywał 10 sekund różnicy. Z tyłu jechał peleton, który tracił już ponad 20 minut i prawdopodobnie nie mieścił się w limicie czasowym.

3km przed finiszem z grupki faworytów zaatakował lider wyścigu – Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka). Po krótkim pościgu zdołał dojechać do Trentina. Mocna para zdołała razem dojechać na metę i powalczyć o wygraną. Szybszy okazał się Trentin (Etixx), ale Boasson Hagen dojechał na drugim miejscu i powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej.

Główna grupa, licząca 75 kolarzy, straciła ostatecznie 45’47” i o 11 minut przekroczyła limit. Sędziowie dopuścili wszystkich członków peletonu do startu w jutrzejszym etapie, ale zastosowali karę 15 ujemnych punktów w klasyfikacji punktowej.

Pełne wyniki wkrótce!

TOP10:
1. Matteo Trentin (Etixx-Quickstep)
2. Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka)
3. Owain Doull (Wiggins) +4″
4. Zdenek Stybar (Etixx-Quickstep)
5. Jens Debusschere (Lotto-Soudal)
6. Alberto Bettiol (Cannondale-Garmin)
7. Alex Peters (Wielka Brytania)
8. Dylan Teuns (BMC)
9. Xandro Meurisse (An Post – Chain Reaction)
10. Wout Poels (Sky)

TOP10 klasyfikacji generalnej:
1. Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka)
2. Wout Poels (Sky) +13″
3. Rasmus Guldhammer (Cult Energy) +43″
4. Owain Doull (Wiggins) +44″
5. Dylan Teuns (BMC) +51″
6. Zdenek Stybar (Etixx)
7. Ruben Fernandez (Movistar)
8. Steven Kruiswijk (LottoNL-Jumbo)
9. Xandro Meurisse (An Post – Chain Reaction)
10. Chris Anker Sorensen (Tinkoff-Saxo)

fot. tour of britain