Alexis Gougeard z grupy Ag2r po samotnym ataku w końcówce wygrał 19. etap Vuelta a Espana! Faworyci przyjechali w peletonie, który na metę dotarł kilkanaście minut po zwycięzcy! Kilka sekund nad Fabio Aru zyskał lider Tom Dumoulin.

Dziewiętnasty dzień hiszpańskiego grand touru zapowiadał się jako szansa dla uciekinierów. Relatywnie łatwa trasa z dwoma premiami górskimi niewielką hopką w końcówce nie powinna sprawić problemów nawet sprinterom.

PROFIL

W ucieczkę dnia zabrało się aż 24 kolarzy, którzy szybko zaczęli wypracowywać sobie gigantyczną przewagę. Już po niecałych 40 kilometrach wynosiła ona ponad 10 minut i z każdym kilometrem systematycznie rosła i stało się jasne przed połową etapu, że to ucieczka rozegra między sobą walkę o zwycięstwo etapowe.

32 kilometry przed metą akcji z ucieczki spróbował Machado którego po kilku kilometrach dogonił Gougeard oraz Duque. Francuz z Ag2r zostawił współtowarzyszy i samotnie ruszył w stronę mety. Gonitwy próbowali Moinard, Monfor i Amador, ale Gougeard zyskiwał kolejne sekundy i 2 kilometry przed kreską miał 30 sekund zapasu i pewnie zmierzał po zwycięstwo.

W peletonie ataków próbował Alejandro Valverde, ale inni liderzy nie pozwoli mu odjechać. Gdy Gougeard przekraczał linię mety faworyci mieli jeszcze 15 kilometrów do Avili. Na drugim miejscu etap ukończył Nelson Oliveira z Lampre ze stratą 39 sekund do Gougearda.

Na podjeździe pod Alto de la Panamera grupa Movistar przeprowadziła solidną selekcję i w grupie liderów zostali już tylko najwięksi tego wyścigu. Valverde ostatecznie zyskał 10 sekund przewagi nad grupą w której jechali m. in. Dumoulin, Aru i Rafał Majka.

Na początku brukowego podjazdu ataku spróbował Dumoulin i problemy zaczął mieć Fabio Aru. Ostatecznie Włoch stracił tylko 2 sekundy, a pozostali faworyci przyjechali razem.

Wyniki

1 Alexis GOUGEARD FRA ALM 4:19:20
2 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA POR LAM +40
3 Maxime MONFORT BEL LTS +44
4 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +44
5 Tiago MACHADO POR KAT +44
6 Amaël MOINARD FRA BMC +44
7 Fabio Andres DUARTE AREVALO COL COL +53
8 David ARROYO DURAN ESP CJR +1:03
9 Christian KNEES GER SKY +1:17
10 Francisco José VENTOSO ALBERDI ESP MOV +1:17
11 Benjamin KING USA TCG +1:30
12 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS +1:45
13 Natnael BERHANE ERI MTN +1:45
14 Eduard VORGANOV RUS KAT +1:45
15 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFR +1:45
16 Jimmy ENGOULVENT FRA EUC +1:54
17 Maxime BOUET FRA EQS +1:58
18 Pavel BRUTT RUS TCS +2:08
19 Cyril LEMOINE FRA COF +2:11
20 Leonardo Fabio DUQUE COL COL +2:36
21 Mickael DELAGE FRA FDJ +5:34
22 Juan Pablo VALENCIA COL COL +5:39
23 Jerome COPPEL FRA IAM +5:42
24 Ricardo VILELA POR CJR +5:56
25 Tom DUMOULIN NED TGA +16:18
26 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT +16:18
27 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +16:21
28 Fabio ARU ITA AST +16:21
29 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV +16:27
30 Fabrice JEANDESBOZ FRA EUC +16:27
31 Louis MEINTJES RSA MTN +16:27
32 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +16:27
33 Rafal MAJKA POL TCS +16:27
34 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV +16:27
35 Bart DE CLERCQ BEL LTS +16:27
36 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT +16:27
37 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +16:27
38 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR TCG +16:46
39 Diego ROSA ITA AST +16:46
40 Dario CATALDO ITA AST +17:10
41 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP AST +17:10
42 Giovanni VISCONTI ITA MOV +17:14
43 Haimar ZUBELDIA AGIRRE ESP TFR +17:14
44 Daryl IMPEY RSA OGE +17:14
45 Lawson CRADDOCK USA TGA +17:14
46 Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT +17:14
47 Gianluca BRAMBILLA ITA EQS +17:33
48 Pierre ROLLAND FRA EUC +17:33
49 Romain SICARD FRA EUC +17:33
50 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +17:33
51 Ruben PLAZA MOLINA ESP LAM +17:33
52 John DEGENKOLB GER TGA +17:45
53 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +17:49
54 Sylvain CHAVANEL FRA IAM +17:49
55 Ian BOSWELL USA SKY +17:51
56 Pawel POLJANSKI POL TCS +18:03
57 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO COL COL +18:06
58 Koen DE KORT NED TGA +18:06
59 Imanol ERVITI ESP MOV +18:06
60 Sergio Luis HENAO MONTOYA COL SKY +18:06
61 Andrey ZEITS KAZ AST +18:06
62 Kristijan DURASEK CRO LAM +18:06
63 Frank SCHLECK LUX TFR +18:06
64 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF +18:19
65 Lawrence WARBASSE USA IAM +18:19
66 Yukiya ARASHIRO JPN EUC +18:40
67 Nicolas ROCHE IRL SKY +18:46
68 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ COL COL +18:46
69 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP EQS +19:36
70 Riccardo ZOIDL AUT TFR +20:02
71 Jesper HANSEN DEN TCS +20:02
72 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +20:14
73 Kristian SBARAGLI ITA MTN +20:14
74 Davide VILLELLA ITA TCG +20:14
75 Luka MEZGEC SLO TGA +20:14
76 Mikael CHEREL FRA ALM +20:14
77 Cyril GAUTIER FRA EUC +20:38
78 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +21:30
79 Jelle VANENDERT BEL LTS +22:31
80 Adam HANSEN AUS LTS +22:31
81 Valerio CONTI ITA LAM +22:31
82 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ +22:31
83 Dennis VAN WINDEN NED TLJ +22:31
84 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +22:31
85 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +22:31
86 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +22:31
87 Jay MCCARTHY AUS TCS +22:31
88 Angel MADRAZO RUIZ ESP CJR +22:31
89 Moreno MOSER ITA TCG +22:31
90 Carlos Julian QUINTERO COL COL +22:31
91 Rory SUTHERLAND AUS MOV +22:31
92 Alex CANO ARDILA COL COL +22:31
93 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +22:31
94 Sébastien MINARD FRA ALM +22:31
95 Simon GERRANS AUS OGE +22:31
96 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA TCG +22:31
97 Johann VAN ZYL RSA MTN +22:31
98 Angel VICIOSO ARCOS ESP KAT +22:31
99 Yaroslav POPOVYCH UKR TFR +23:12
100 Johan VAN SUMMEREN BEL ALM +23:34
101 Jens KEUKELEIRE BEL OGE +23:34
102 Mathew HAYMAN AUS OGE +23:41
103 Gatis SMUKULIS LAT KAT +23:45
104 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +24:13
105 Jasper DE BUYST BEL LTS +26:11
106 Iljo KEISSE BEL EQS +26:11
107 Timo ROOSEN NED TLJ +26:11
108 Jay Robert THOMSON RSA MTN +26:11
109 Vicente REYNES MIMO ESP IAM +26:11
110 Olivier LE GAC FRA FDJ +26:11
111 Martin VELITS SVK EQS +26:11
112 Antoine DUCHESNE CAN EUC +26:11
113 Gediminas BAGDONAS LTU ALM +26:11
114 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +26:11
115 Danny VAN POPPEL NED TFR +26:11
116 Carlos BARBERO CUESTA ESP CJR +26:11
117 Simon PELLAUD SUI IAM +26:11
118 Omar FRAILE MATARRANZ ESP CJR +26:11
119 Dominique ROLLIN CAN COF +26:11
120 Marcel AREGGER SUI IAM +26:11
121 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC +26:11
122 Thierry HUPOND FRA TGA +26:11
123 Damien HOWSON AUS OGE +26:11
124 Walter Fernando PEDRAZA MORALES COL COL +26:11
125 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +26:11
126 Nikolas MAES BEL EQS +26:11
127 Alex HOWES USA TCG +26:11
128 Tom STAMSNIJDER NED TGA +26:11
129 Joseph ROSSKOPF USA BMC +26:11
130 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +26:11
131 Martijn KEIZER NED TLJ +26:11
132 Mike TEUNISSEN NED TLJ +26:11
133 Julien SIMON FRA COF +26:11
134 Laurent PICHON FRA FDJ +26:11
135 José GONÇALVES POR CJR +26:11
136 Pieter SERRY BEL EQS +26:11
137 Youcef REGUIGUI ALG MTN +26:11
138 Boy VAN POPPEL NED TFR +26:11
139 Yohan BAGOT FRA COF +26:11
140 Jaco VENTER RSA MTN +26:11
141 Salvatore PUCCIO ITA SKY +26:11
142 Biel KADRI FRA ALM +26:11
143 Daniele BENNATI ITA TCS +26:11
144 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +26:11
145 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA ESP CJR +26:11
146 Mikel LANDA MEANA ESP AST +26:11
147 Johannes FRÖHLINGER GER TGA +26:11
148 Geraint THOMAS GBR SKY +26:11
149 Ramirez chacon BRAYAN STIVEN COL COL +26:11
150 Maciej BODNAR POL TCS +26:11
151 Stephen CUMMINGS GBR MTN +26:11
152 George BENNETT NZL TLJ +26:11
153 Alessandro DE MARCHI ITA BMC +26:11
154 Kévin REZA FRA FDJ +26:11
155 Tony HUREL FRA EUC +26:11
156 Jerome COUSIN FRA EUC +26:11
157 Zico WAEYTENS BEL TGA +26:11
158 Songezo JIM RSA MTN +26:11
159 Alessandro VANOTTI ITA AST +28:14
DNS Maarten TJALLINGII NED TLJ
DNF Arnaud COURTEILLE FRA FDJ
DNF Stéphane ROSSETTO FRA COF

 

 

Klasyfikacja generalna

1 Tom DUMOULIN NED TGA 78:20:51
2 Fabio ARU ITA AST +6
3 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT +1:24
4 Rafal MAJKA POL TCS +2:31
5 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS COL MOV +3:02
6 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV +3:24
7 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +3:39
8 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT +3:46
9 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +4:19
10 Louis MEINTJES RSA MTN +7:00
11 Domenico POZZOVIVO ITA ALM +7:44
12 Gianluca BRAMBILLA ITA EQS +12:02
13 Fabrice JEANDESBOZ FRA EUC +13:24
14 Bart DE CLERCQ BEL LTS +13:47
15 David ARROYO DURAN ESP CJR +14:49
16 Romain SICARD FRA EUC +19:21
17 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +19:36
18 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR TCG +20:05
19 Giovanni VISCONTI ITA MOV +36:42
20 Diego ROSA ITA AST +39:34
21 Maxime MONFORT BEL LTS +39:50
22 Frank SCHLECK LUX TFR +44:41
23 Maxime BOUET FRA EQS +45:06
24 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA POR LAM +45:46
25 Haimar ZUBELDIA AGIRRE ESP TFR +46:19
26 Sergio Luis HENAO MONTOYA COL SKY +47:04
27 Nicolas ROCHE IRL SKY +47:55
28 Mikel LANDA MEANA ESP AST +51:26
29 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO COL COL +57:09
30 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF +1:01:50
31 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP EQS +1:04:42
32 Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT +1:05:38
33 Tiago MACHADO POR KAT +1:10:29
34 Pawel POLJANSKI POL TCS +1:12:54
35 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP AST +1:15:11
36 José GONÇALVES POR CJR +1:18:42
37 Eduard VORGANOV RUS KAT +1:23:43
38 George BENNETT NZL TLJ +1:26:08
39 Jerome COPPEL FRA IAM +1:26:21
40 Lawson CRADDOCK USA TGA +1:32:43
41 Lawrence WARBASSE USA IAM +1:32:46
42 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +1:37:49
43 Angel MADRAZO RUIZ ESP CJR +1:38:17
44 Tosh VAN DER SANDE BEL LTS +1:38:44
45 Ricardo VILELA POR CJR +1:39:29
46 Sylvain CHAVANEL FRA IAM +1:39:47
47 Pierre ROLLAND FRA EUC +1:42:58
48 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV +1:43:00
49 Mikael CHEREL FRA ALM +1:45:01
50 Jesper HANSEN DEN TCS +1:45:29
51 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +1:49:00
52 Riccardo ZOIDL AUT TFR +1:53:17
53 Joseph Lloyd DOMBROWSKI USA TCG +1:54:07
54 Ruben PLAZA MOLINA ESP LAM +1:56:08
55 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +1:56:53
56 Cyril GAUTIER FRA EUC +1:59:22
57 Cyril LEMOINE FRA COF +2:02:25
58 Dario CATALDO ITA AST +2:03:43
59 Alex CANO ARDILA COL COL +2:04:33
60 Leonardo Fabio DUQUE COL COL +2:05:11
61 Adam HANSEN AUS LTS +2:06:35
62 Pieter SERRY BEL EQS +2:10:20
63 Fabio Andres DUARTE AREVALO COL COL +2:11:35
64 Geraint THOMAS GBR SKY +2:12:12
65 Koen DE KORT NED TGA +2:13:50
66 Kristijan DURASEK CRO LAM +2:14:02
67 Amaël MOINARD FRA BMC +2:20:11
68 Jerome COUSIN FRA EUC +2:20:31
69 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ COL COL +2:21:25
70 Ian BOSWELL USA SKY +2:21:32
71 Natnael BERHANE ERI MTN +2:21:45
72 Benjamin KING USA TCG +2:21:55
73 Julien SIMON FRA COF +2:23:32
74 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +2:24:10
75 Salvatore PUCCIO ITA SKY +2:25:36
76 Yukiya ARASHIRO JPN EUC +2:26:22
77 Andrey ZEITS KAZ AST +2:28:06
78 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +2:28:10
79 Francisco José VENTOSO ALBERDI ESP MOV +2:30:19
80 Jay MCCARTHY AUS TCS +2:31:58
81 Vicente REYNES MIMO ESP IAM +2:35:50
82 Daryl IMPEY RSA OGE +2:36:30
83 Omar FRAILE MATARRANZ ESP CJR +2:36:59
84 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +2:37:00
85 Juan Pablo VALENCIA COL COL +2:37:09
86 Moreno MOSER ITA TCG +2:37:33
87 Christian KNEES GER SKY +2:40:40
88 Alessandro DE MARCHI ITA BMC +2:41:47
89 John DEGENKOLB GER TGA +2:42:13
90 Markel IRIZAR ARANBURU ESP TFR +2:43:08
91 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +2:44:08
92 Davide VILLELLA ITA TCG +2:44:39
93 Jelle VANENDERT BEL LTS +2:45:06
94 Jens KEUKELEIRE BEL OGE +2:47:21
95 Carlos Julian QUINTERO COL COL +2:52:26
96 Sébastien MINARD FRA ALM +2:53:22
97 Timo ROOSEN NED TLJ +2:54:17
98 Yohan BAGOT FRA COF +2:56:07
99 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +2:57:01
100 Stephen CUMMINGS GBR MTN +2:58:34
101 Pavel BRUTT RUS TCS +2:58:54
102 Imanol ERVITI ESP MOV +2:59:16
103 Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA ESP CJR +3:01:14
104 Angel VICIOSO ARCOS ESP KAT +3:02:23
105 Mike TEUNISSEN NED TLJ +3:03:09
106 Kristian SBARAGLI ITA MTN +3:04:16
107 Marcel AREGGER SUI IAM +3:04:34
108 Nikolas MAES BEL EQS +3:06:05
109 Mickael DELAGE FRA FDJ +3:09:06
110 Laurent PICHON FRA FDJ +3:09:31
111 Alexis GOUGEARD FRA ALM +3:10:33
112 Tom VAN ASBROECK BEL TLJ +3:10:47
113 Luka MEZGEC SLO TGA +3:11:08
114 Simon GERRANS AUS OGE +3:12:56
115 Dominique ROLLIN CAN COF +3:16:37
116 Kévin REZA FRA FDJ +3:17:23
117 Dennis VAN WINDEN NED TLJ +3:17:36
118 Martin VELITS SVK EQS +3:18:37
119 Olivier LE GAC FRA FDJ +3:19:14
120 Simon PELLAUD SUI IAM +3:19:41
121 Johan VAN SUMMEREN BEL ALM +3:20:09
122 Jean-Pierre DRUCKER LUX BMC +3:22:02
123 Joseph ROSSKOPF USA BMC +3:23:16
124 Jay Robert THOMSON RSA MTN +3:23:26
125 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +3:24:01
126 Johann VAN ZYL RSA MTN +3:25:03
127 Jaco VENTER RSA MTN +3:27:29
128 Ramirez chacon BRAYAN STIVEN COL COL +3:28:11
129 Mathew HAYMAN AUS OGE +3:28:55
130 Alex HOWES USA TCG +3:29:09
131 Jimmy ENGOULVENT FRA EUC +3:29:39
132 Jasper DE BUYST BEL LTS +3:30:43
133 Yaroslav POPOVYCH UKR TFR +3:30:44
134 Daniele BENNATI ITA TCS +3:33:19
135 Alessandro VANOTTI ITA AST +3:34:22
136 Youcef REGUIGUI ALG MTN +3:35:01
137 Walter Fernando PEDRAZA MORALES COL COL +3:35:25
138 Songezo JIM RSA MTN +3:36:13
139 Thierry HUPOND FRA TGA +3:38:28
140 Antoine DUCHESNE CAN EUC +3:38:39
141 Maciej BODNAR POL TCS +3:38:39
142 Ilia KOSHEVOY BLR LAM +3:39:16
143 Johannes FRÖHLINGER GER TGA +3:40:46
144 Danny VAN POPPEL NED TFR +3:40:59
145 Tony HUREL FRA EUC +3:41:14
146 Gatis SMUKULIS LAT KAT +3:41:39
147 Rory SUTHERLAND AUS MOV +3:43:56
148 Carlos BARBERO CUESTA ESP CJR +3:47:43
149 Iljo KEISSE BEL EQS +3:47:48
150 Damien HOWSON AUS OGE +3:47:51
151 Biel KADRI FRA ALM +3:49:31
152 Martijn KEIZER NED TLJ +3:53:13
153 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +3:54:35
154 Gediminas BAGDONAS LTU ALM +3:57:24
155 Tom STAMSNIJDER NED TGA +3:58:18
156 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +4:01:40
157 Valerio CONTI ITA LAM +4:04:02
158 Zico WAEYTENS BEL TGA +4:17:22
159 Boy VAN POPPEL NED TFR +4:37:52