Nie było dziś zgody na dojechanie do mety ucieczki. Po doścignięciu harcowników 3 km przed metą, o losach odcinka zdecydował finisz z peletonu. Niemal cały etap uciekał Marcin Białobłocki (One Pro Cycling).

Trzeci etap z Cockermouth do Floors Castle liczył 216 kilometrów. O zwycięstwo miał walczyć zredukowany peleton lub uciekinierzy. A to wszystko za sprawą trzech górskich premii drugiej kategorii zaplanowanych w drugiej części rywalizacji.

profil

Na początku etapu odjechało sześciu zawodników, w tym Mistrz Polski w jeździe indywidualnej na czas Marcin Białobłocki (One Pro Cycling). Poza nim: Russell Downing (Cult Energy), Aidis Kruopis (An Post-Chain Reaction), Tyler Farrar (MTN-Qhubeka), Mathew Cronshaw (Madison Genesis) oraz Jonathan McEvoy (NFTO).

Maksymalna przewaga uciekinierów wynosiła ponad sześć minut. W momencie, gdy rozpoczęły się podjazdy, tempo w peletonie zaczęła nadawać grupa lidera, czyli Etixx-QuickStep. Było to tym bardziej uzasadnione, że McEvoy po drugim etapie tracił do lidera 1:20.

Po drugiej górskiej premii na czele zostali tylko Farrar, Cronshaw i Białobłocki, który mocno pracował na czele. Przewaga nad peletonem ponownie wzrastała i 37 km przed metą wynosiła ponad cztery minuty, zatem wydawało się, że kiedy odczepiono zagrażającego “generalce” McEvoya, trio otrzymało zezwolenie na dojechanie do mety.

15 km przed metą przewaga trójki spadła do półtorej minuty nad peletonem, w którym za pracę zabrała się przede wszystkim ekipa Cannondale-Garmin, mająca w składzie ubiegłorocznego zwycięzcę Dylana van Baarle.

Jednak na końcowych kilometrach okazało się, że peleton nie pogodził się z przegraną i zawzięcie gonił Polaka i spółkę. 8 km przed metą przewaga wynosiła już tylko 37 sekund. 3,2 km przed końcem ucieczka została skasowana.

Chwilę wcześniej wydarzyła się kraksa, w której leżał m.in. lider wyścigu Petr Vakoc.

O losach etapu rozstrzygnął finisz z peletonu. Wydawało się, że najlepsze rozprowadzenie miał Andre Greipel, ale po raz drugi najszybszy był Elia Viviani, pokonując “Gorillę” i innych kolarzy. Wcześniejszych podjazdów nie przetrwał Mark Cavendish.

Nowym liderem został Juan Jose Lobato (Movistar).

Przypomnijmy, że w wyścigu jedzie Bradley Wiggins (Team WIGGINS), który zakończył szosową karierę na najwyższym poziomie, a start w tym wyścigu traktuje przede wszystkim jako dobrą zabawę i element złożonych przygotowań do IO w Rio, gdzie ma zamiar wystartować na torze. Potwierdzeniem tej tezy niech będzie cytat z Brytyjczyka, który w wywiadzie dla Sky Sports na pytanie czego można się po nim spodziewać w tym wyścigu, odpowiedział z uśmiechem: niczego. W rzeczywistości jednak pracuje on na swoich kolegów, a zwłaszcza na Owaina Doulla, który zajmuje wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Video z końcówki:

https://youtu.be/y9MiIXhgJKU

Wyniki 3. etapu: 

1 Elia VIVIANI TEAM SKY 5:08:18
2 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM +0
3 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP +0
4 Sondre Holst ENGER IAM CYCLING +0
5 Jens DEBUSSCHERE LOTTO SOUDAL +0
6 Owain DOULL TEAM WIGGINS +0
7 Alberto BETTIOL TEAM CANNONDALE – GARMIN +0
8 Graham BRIGGS JLT CONDOR +0
9 Alex PETERS GREAT BRITAIN +0
10 Wouter POELS TEAM SKY +0
11 Dylan VAN BAARLE TEAM CANNONDALE – GARMIN +0
12 Floris GERTS BMC RACING TEAM +0
13 Rasmus GULDHAMMER CULT ENERGY PRO CYCLING +0
14 Zdenek STYBAR ETIXX – QUICK STEP +0
15 Tao Geoghegan HART GREAT BRITAIN +0
16 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO +0
17 Michael Carbel SVENDGAARD CULT ENERGY PRO CYCLING +0
18 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN – QHUBEKA +0
19 Yanto BARKER ONE PRO CYCLING +0
20 Ruben FERNANDEZ MOVISTAR TEAM +0
21 Edvald BOASSON HAGEN MTN – QHUBEKA +0
22 Bram TANKINK TEAM LOTTO NL – JUMBO +0
23 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM +0
24 Andrew TENNANT TEAM WIGGINS +0
25 Stefan KUENG BMC RACING TEAM +0
26 Danilo WYSS BMC RACING TEAM +0
27 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA MOVISTAR TEAM +0
28 Jonathan DIBBEN TEAM WIGGINS +0
29 Ruben ZEPUNTKE TEAM CANNONDALE – GARMIN +0
30 Steven KRUIJSWIJK TEAM LOTTO NL – JUMBO +0
31 Xandro MEURISSE AN POST – CHAINREACTION +0
32 Antwan TOLHOEK TINKOFF – SAXO +0
33 Dylan TEUNS BMC RACING TEAM +0
34 Serge PAUWELS MTN – QHUBEKA +0
35 Ben SWIFT TEAM SKY +0
36 Chris Anker SÖRENSEN TINKOFF – SAXO +0
37 Stefan DENIFL IAM CYCLING +0
38 David LOZANO RIBA TEAM NOVO NORDISK +0
39 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA +0
40 Javier MEGIAS LEAL TEAM NOVO NORDISK +0
41 Charles PLANET TEAM NOVO NORDISK +0
42 Gabriel CULLAIGH GREAT BRITAIN +0
43 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM +0
44 Marcel SIEBERG LOTTO SOUDAL +0
45 Igor ANTON HERNANDEZ MOVISTAR TEAM +0
46 Robert KISERLOVSKI TINKOFF – SAXO +0
47 Peter KENNAUGH TEAM SKY +0
48 Rasmus Christian QUAADE CULT ENERGY PRO CYCLING +0
49 Sebastian LANGEVELD TEAM CANNONDALE – GARMIN +0
50 Ian BIBBY NFTO +0
51 Marcin BIALOBLOCKI ONE PRO CYCLING +10
52 James LOWSLEY WILLIAMS NFTO +11
53 André GREIPEL LOTTO SOUDAL +11
54 Ryan MULLEN TEAM CANNONDALE – GARMIN +13
55 Evan OLIPHANT TEAM RALEIGH GAC +13
56 Martin MORTENSEN CULT ENERGY PRO CYCLING +13
57 Joshua HUNT ONE PRO CYCLING +13
58 Fabian WEGMANN CULT ENERGY PRO CYCLING +16
59 Andrew FENN TEAM SKY +22
60 Michael THOMPSON TEAM WIGGINS +24
61 Sean DE BIE LOTTO SOUDAL +26
62 Ian STANNARD TEAM SKY +26
63 Jonas VANGENECHTEN IAM CYCLING +32
64 Pim LIGTHART LOTTO SOUDAL +35
65 Nikolay TRUSOV TINKOFF – SAXO +37
66 Juraj SAGAN TINKOFF – SAXO +37
67 Thomas MOSES JLT CONDOR +39
68 Richard HANDLEY JLT CONDOR +39
69 Koen BOUWMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO +39
70 Alistair SLATER AN POST – CHAINREACTION +39
71 Eddie DUNBAR NFTO +1:20
72 Bradley WIGGINS TEAM WIGGINS +1:20
73 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP +1:20
74 Alex DOWSETT MOVISTAR TEAM +1:20
75 Stef CLEMENT IAM CYCLING +1:30
76 Clement CHEVRIER IAM CYCLING +1:30
77 Thomas SCULLY MADISON GENESIS +1:30
78 Steven LAMPIER TEAM RALEIGH GAC +1:30
79 Karol DOMAGALSKI TEAM RALEIGH GAC +1:30
80 Robert PARTRIDGE NFTO +1:30
81 Kristian HOUSE JLT CONDOR +1:39
82 Michael CUMING JLT CONDOR +1:39
83 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA +1:39
84 Alan MARANGONI TEAM CANNONDALE – GARMIN +2:26
85 Mark MCNALLY MADISON GENESIS +2:51
86 Thomas STEWART MADISON GENESIS +2:51
87 Matthew HOLMES MADISON GENESIS +2:51
88 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP +0
89 Peter WILLIAMS ONE PRO CYCLING +3:06
90 Dale APPLEBY NFTO +3:25
91 Hugh CARTHY GREAT BRITAIN +3:25
92 Scott DAVIES GREAT BRITAIN +3:25
93 Mathew CRONSHAW MADISON GENESIS +3:25
94 Andrea PERON TEAM NOVO NORDISK +7:18
95 Frederik FRISON LOTTO SOUDAL +7:18
96 Andrew HAWDON TEAM RALEIGH GAC +7:18
97 Paulius SISKEVICIUS AN POST – CHAINREACTION +7:18
98 Joonas HENTTALA TEAM NOVO NORDISK +7:18
99 George PYM TEAM RALEIGH GAC +7:18
100 Conor DUNNE AN POST – CHAINREACTION +7:18
101 George HARPER ONE PRO CYCLING +7:18
102 Oliver WOOD GREAT BRITAIN +7:18
103 Kevin DE MESMAEKER TEAM NOVO NORDISK +7:18
104 Morgan KNEISKY TEAM RALEIGH GAC +7:18
105 Fernando GAVIRIA RENDON ETIXX – QUICK STEP +10:00
106 Petr VAKOC ETIXX – QUICK STEP +10:00
107 Aidis KRUOPIS AN POST – CHAINREACTION +10:22
108 Jack WILSON AN POST – CHAINREACTION +10:22
109 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA +10:22
110 Chris OPIE ONE PRO CYCLING +10:22
111 Edward CLANCY JLT CONDOR +10:22
112 Jonathan MCEVOY NFTO +10:22
113 Roger KLUGE IAM CYCLING +10:22
114 Russell DOWNING CULT ENERGY PRO CYCLING +10:22

 

Klasyfikacja generalna:

1 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM 13:37:04
2 Edvald BOASSON HAGEN MTN – QHUBEKA +10
3 Floris GERTS BMC RACING TEAM +12
4 Wouter POELS TEAM SKY +13
5 Dylan VAN BAARLE TEAM CANNONDALE – GARMIN +13
6 Owain DOULL TEAM WIGGINS +14
7 Graham BRIGGS JLT CONDOR +14
8 Rasmus GULDHAMMER CULT ENERGY PRO CYCLING +14
9 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP +18
10 Serge PAUWELS MTN – QHUBEKA +20
11 Ruben FERNANDEZ MOVISTAR TEAM +22
12 Zdenek STYBAR ETIXX – QUICK STEP +22
13 Dylan TEUNS BMC RACING TEAM +22
14 Jens DEBUSSCHERE LOTTO SOUDAL +22
15 Tao Geoghegan HART GREAT BRITAIN +22
16 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM +22
17 Ruben ZEPUNTKE TEAM CANNONDALE – GARMIN +22
18 Robert KISERLOVSKI TINKOFF – SAXO +22
19 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA MOVISTAR TEAM +22
20 Steven KRUIJSWIJK TEAM LOTTO NL – JUMBO +22
21 David LOZANO RIBA TEAM NOVO NORDISK +22
22 Chris Anker SÖRENSEN TINKOFF – SAXO +22
23 Javier MEGIAS LEAL TEAM NOVO NORDISK +22
24 Xandro MEURISSE AN POST – CHAINREACTION +22
25 Rasmus Christian QUAADE CULT ENERGY PRO CYCLING +22
26 Ian BIBBY NFTO +22
27 Igor ANTON HERNANDEZ MOVISTAR TEAM +22
28 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO +26
29 Ben SWIFT TEAM SKY +26
30 Peter KENNAUGH TEAM SKY +34
31 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM +34
32 Bram TANKINK TEAM LOTTO NL – JUMBO +35
33 Alex PETERS GREAT BRITAIN +43
34 Sebastian LANGEVELD TEAM CANNONDALE – GARMIN +43
35 Stefan KUENG BMC RACING TEAM +45
36 Stefan DENIFL IAM CYCLING +47
37 Danilo WYSS BMC RACING TEAM +49
38 Sean DE BIE LOTTO SOUDAL +1:00
39 Thomas MOSES JLT CONDOR +1:01
40 Richard HANDLEY JLT CONDOR +1:01
41 Alberto BETTIOL TEAM CANNONDALE – GARMIN +1:13
42 Koen BOUWMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:13
43 Alistair SLATER AN POST – CHAINREACTION +1:13
44 André GREIPEL LOTTO SOUDAL +2:05
45 Stef CLEMENT IAM CYCLING +2:13
46 Marcel SIEBERG LOTTO SOUDAL +2:53
47 Alan MARANGONI TEAM CANNONDALE – GARMIN +3:47
48 Pim LIGTHART LOTTO SOUDAL +4:04
49 Scott DAVIES GREAT BRITAIN +4:14
50 Sondre Holst ENGER IAM CYCLING +5:00
51 Joshua HUNT ONE PRO CYCLING +7:17
52 Mark MCNALLY MADISON GENESIS +7:43
53 Antwan TOLHOEK TINKOFF – SAXO +8:18
54 Petr VAKOC ETIXX – QUICK STEP +9:55
55 Fernando GAVIRIA RENDON ETIXX – QUICK STEP +10:21
56 Dale APPLEBY NFTO +10:29
57 Frederik FRISON LOTTO SOUDAL +11:25
58 Jonathan MCEVOY NFTO +11:37
59 Hugh CARTHY GREAT BRITAIN +11:58
60 Clement CHEVRIER IAM CYCLING +12:26
61 Michael CUMING JLT CONDOR +12:54
62 George HARPER ONE PRO CYCLING +17:09
63 Karol DOMAGALSKI TEAM RALEIGH GAC +20:10
64 Elia VIVIANI TEAM SKY +21:38
65 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP +21:52
66 Michael Carbel SVENDGAARD CULT ENERGY PRO CYCLING +21:58
67 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN – QHUBEKA +21:58
68 Yanto BARKER ONE PRO CYCLING +21:58
69 Gabriel CULLAIGH GREAT BRITAIN +22:06
70 Charles PLANET TEAM NOVO NORDISK +22:06
71 Andrew TENNANT TEAM WIGGINS +22:06
72 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA +22:06
73 Marcin BIALOBLOCKI ONE PRO CYCLING +22:12
74 James LOWSLEY WILLIAMS NFTO +22:17
75 Evan OLIPHANT TEAM RALEIGH GAC +22:19
76 Ryan MULLEN TEAM CANNONDALE – GARMIN +22:19
77 Martin MORTENSEN CULT ENERGY PRO CYCLING +22:19
78 Fabian WEGMANN CULT ENERGY PRO CYCLING +22:22
79 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA +22:22
80 Jonas VANGENECHTEN IAM CYCLING +22:30
81 Jonathan DIBBEN TEAM WIGGINS +22:30
82 Ian STANNARD TEAM SKY +22:32
83 Nikolay TRUSOV TINKOFF – SAXO +22:43
84 Juraj SAGAN TINKOFF – SAXO +22:43
85 Michael THOMPSON TEAM WIGGINS +22:49
86 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP +23:18
87 Alex DOWSETT MOVISTAR TEAM +23:26
88 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA +23:34
89 Steven LAMPIER TEAM RALEIGH GAC +23:36
90 Thomas SCULLY MADISON GENESIS +23:36
91 Kristian HOUSE JLT CONDOR +23:42
92 Bradley WIGGINS TEAM WIGGINS +23:47
93 Eddie DUNBAR NFTO +23:50
94 Robert PARTRIDGE NFTO +24:07
95 Thomas STEWART MADISON GENESIS +24:55
96 Matthew HOLMES MADISON GENESIS +24:57
97 Andrew FENN TEAM SKY +24:58
98 Peter WILLIAMS ONE PRO CYCLING +25:03
99 Mathew CRONSHAW MADISON GENESIS +25:31
100 Andrea PERON TEAM NOVO NORDISK +29:16
101 Oliver WOOD GREAT BRITAIN +29:24
102 Paulius SISKEVICIUS AN POST – CHAINREACTION +29:24
103 Conor DUNNE AN POST – CHAINREACTION +29:32
104 Andrew HAWDON TEAM RALEIGH GAC +29:36
105 George PYM TEAM RALEIGH GAC +29:38
106 Morgan KNEISKY TEAM RALEIGH GAC +29:39
107 Joonas HENTTALA TEAM NOVO NORDISK +30:55
108 Kevin DE MESMAEKER TEAM NOVO NORDISK +31:54
109 Chris OPIE ONE PRO CYCLING +32:20
110 Russell DOWNING CULT ENERGY PRO CYCLING +32:25
111 Aidis KRUOPIS AN POST – CHAINREACTION +32:39
112 Roger KLUGE IAM CYCLING +34:00
113 Jack WILSON AN POST – CHAINREACTION +34:12
114 Edward CLANCY JLT CONDOR +34:58