Zawodnik Sky okazał się najszybszy w sprincie i został pierwszym liderem imprezy.

Inauguracyjny odcinek wyścigu miał długość 177.7km i prowadził z Beaumaris do Wrexham. Brakowało większych trudności i spodziewany był finisz z peletonu.

profil tour of britain 1

Ucieczkę dnia stworzyli Conor Dunne (AnPost), Tom Stewart (Madison Genesis), Kristian House (JLT) oraz Pete Williams (ONE Procycling). Ich przewaga wzrosła nawet do 9 minut, ale peleton mocno pracował i zaczął zmniejszać różnicę. 70km przed metą było to już tylko 3’35”. Kolejne kilometry nie przynosiły zaskoczeń – zgodna jazda peletonu pod dyktando ekipy Sky Procycling przynosiła zmniejszanie dystansu do ucieczki.

35km przed metą było to już mniej niż 2 minuty, ale uciekinierzy długo nie pozwalali się dogonić. 3km przed metą z grupki zaatakował Kristian House (JLT), do którego niedługo doskoczył Pete Williams (ONE Procycling). Conor Dunne i Tom Stewart zostali złapani 1800m przed finiszem, a 400m dalej dogonieni zostali pozostali dwaj liderzy.

Sprint z peletonu wygrał Elia Viviani (Sky), który minimalnie wyprzedził Marka Cavendisha (Etixx-Quickstep) oraz Andre Greipela (Lotto Soudal). Do wyłonienia ostatecznych wyników potrzebny był fotofinisz.

TOP3:
1. Elia Viviani (Sky)
2. Mark Cavendish (Etixx)
3. Andre Greipel (Lotto Soudal).