Pierre-Roger Latour (Ag2r La Mondiale) wygrał królewski etap Tour de l’Ain. Zwycięzcą generalki został Alexandre Geniez (FDJ).

Ostatni etap francuskiej etapówki prowadził z Nantua do Lelex-Mont Jura i liczył 141 kilometrów. Na kolarzy czekało oprócz finałowej wspinaczki pięć ciężkich podjazdów.

l'ain 4 etapWe wczesną ucieczkę zabrali się: Hubert Dupont (AG2R-La Mondiale), Romain Hardy (Cofidis), Brice Feillu (Bretagne-Séché Environnement), Quentin Pacher (Armée de Terre), Guillaume Levarlet (Auber 93), YoannPaillot (Team Marseille 13 KTM), Fabien Grellier (Francja) i Jérôme Cousin (Europcar).

50 kilometrów przed metą z peletonu zaatakował młody Francuz Nans Peterers, który szybko dojechał do prowadzącej grupy. Na podjeździe pod Col de Menthières z ucieczki zaatakował Pacher, ale peleton tracił już tylko 30 sekund. Kolejnymi atakującymi byli Pierre-Roger Latour (AG2R La Mondiale) i Fabrice Jeandesboz (Team Europcar). Za nimi kręciła grupa: Alexandre Geniez (FDJ), Domenico Pozzovivo (AG2R), Steven Kruijswick (LottoNL-Jumbo), Sam Oomen (Rabobank), Patrick Konrad i Jose Mendes (obaj Bora Argon 18), Theo Vimpère (Auber 93), Nans Peters i Guillaume Martin (obaj Francja).

Na szczycie podjazdu dwójka miała 28. sekund przewagi nad kolejną grupą i przed sobą 21. kilometrów do mety. Finałowy podjazd na czele zaczęli Latour i Jeandesboz, za nimi kręcił Florian Vachon (Bretagne – Séché Environnement), a dalej Pozzovivo, Geniez, Kruijswick i Omen. Latour w klasyfikacji generalnej tracił do Genieza tylko 19 sekund i miał szanse na końcowy triumf.

Najwięcej sił zachował Latour i to on wygrał królewski etap. Drugi był Jeandesboz, a trzeci Vachon. Na dziesiątym miejscu finiszował Geniez, który został zwycięzcą generalki.

Wyniki czwartego etapu:

1 * LATOUR Pierre AG2R la Mondiale FRA les 140,5 km en 3h41’06” (moy. 38.13 km/h) (b : 10”)
2 JEANDESBOZ Fabrice Team Europcar FRA 03h41’06” (b : 6”)
3 VACHON Florian Bretagne – Seche Environneme FRA 03h41’06” (b : 4”)
4 KONRAD Patrick Bora – Argon 18 AUT 03h41’06”
5 * OOMEN Sam Rabobank Development Team NED 03h41’06”
6 VIMPERE Théo Auber 93 FRA 03h41’06”
7 POZZOVIVO Domenico AG2R la Mondiale ITA 03h41’06”
8 KRUIJSWIJK Steven Team Lotto NL – Jumbo NED 03h41’06”
9 * PETERS Nans Equipe de France Espoirs FRA 03h41’06”
10 GENIEZ Alexandre FDJ FRA 03h41’06”
11 * MARTIN Guillaume Equipe de France Espoirs FRA 03h42’07” 01’01”
12 PIMENTA COSTA MENDES José Joao Bora – Argon 18 POR 03h42’09” 01’03”
13 * ROOSEN Timo Team Lotto NL – Jumbo NED 03h42’13” 01’07”
14 VAN DER LIJKE Nick Team Lotto NL – Jumbo NED 03h42’19” 01’13”
15 ARASHIRO Yukiya Team Europcar JPN 03h42’19” ‘
16 MAINARD Jérôme E.C. Armée de Terre FRA 03h42’19” ‘
17 LEVARLET Guillaume Auber 93 FRA 03h42’19” ‘
18 DUPONT Hubert AG2R la Mondiale FRA 03h42’19” ‘
19 SIMON CASULLERAS Jordi Team Ecuador ESP 03h42’19” ‘
20 BARBAS Yoann E.C. Armée de Terre FRA 03h42’19” ‘
21 * MAISON Jérémy Equipe de France Espoirs FRA 03h42’19” ‘
22 * ZEMLYAKOV Oleg Vino 4-ever KAZ 03h42’19” ‘
23 COUSIN Jérôme Team Europcar FRA 03h42’24” 01’18”
24 HARDY Romain Cofidis, Solutions Crédits FRA 03h42’27” 01’21”
25 LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits FRA 03h42’31” 01’25”
26 BRUN Frédéric Bretagne – Seche Environneme FRA 03h44’37” 03’31”
27 DUCHESNE Antoine Team Europcar CAN 03h45’19” 04’13”
28 * HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED 03h45’19” ‘
29 COURTEILLE Arnaud FDJ FRA 03h45’19” ‘
30 FEILLU Brice Bretagne – Seche Environneme FRA 03h45’19” ‘
31 DAMUSEAU Thomas Roubaix Lille Métropole FRA 03h46’05” 04’59”
32 * GOUAULT Pierre Auber 93 FRA 03h46’05” ‘
33 CASTELIJNS Twan Team Lotto NL – Jumbo NED 03h46’05” ‘
34 TEUNISSEN Mike Team Lotto NL – Jumbo NED 03h46’05” ‘
35 * LEDANOIS Kévin Bretagne – Seche Environneme FRA 03h46’05” ‘
36 ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Crédits FRA 03h46’05” ‘
37 GUAY Julien Auber 93 FRA 03h46’05” ‘
38 MEDEREL Maxime Team Europcar FRA 03h47’00” 05’54”
39 * MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team NED 03h47’49” 06’43”
40 TURGIS Jimmy Roubaix Lille Métropole FRA 03h47’49” ‘
41 PAILLOT Yoann Team Marseille 13 KTM FRA 03h47’49” ‘
42 SALERNO Cristiano Bora – Argon 18 ITA 03h51’08” 10’02”
43 THURAU Bjorn Bora – Argon 18 GER 03h51’08” ‘
44 PÖSTLBERGER Lukas Bora – Argon 18 AUT 03h51’08” ‘
45 BENEDETTI Césare Bora – Argon 18 ITA 03h51’08” ‘
46 PERAUD Jean-Christophe AG2R la Mondiale FRA 03h51’08” ‘
47 DOMINGUEZ Daniel Team Ecuador ESP 03h51’08” ‘
48 FERNANDEZ Higinio Team Ecuador ESP 03h51’08” ‘
49 * LUKYANOV Dimitriy Vino 4-ever KAZ 03h51’08” ‘
50 PACHER Quentin E.C. Armée FRA19920106 de Terre FRA 03h51’08” ‘
51 * ASTAFYEV Stepan Vino 4-ever KAZ 03h51’08” ‘
52 SHUSHEMOIN Alexandr Vino 4-ever KAZ 03h51’08” ‘
53 PERICHON Pierre-Luc Bretagne – Seche Environneme FRA 03h51’08” ‘
54 ENGOULVENT Jimmy Team Europcar FRA 03h51’08” ‘
55 * WILLIAMS Tyler Equipe des USA espoirs USA 03h53’18” 12’12”
56 * GRELLIER Fabien Equipe de France Espoirs FRA 03h53’25” 12’19”
57 EL FARES Julien Team Marseille 13 KTM FRA 03h56’00” 14’54”
58 * LECUISINIER Pierre-Henri FDJ FRA 03h56’56” 15’50”
59 BIZHIGITOV Zhandos Vino 4-ever KAZ 03h58’16” 17’10”
60 BERARD Julien AG2R la Mondiale FRA 04h02’43” 21’37”
61 DUMOULIN Samuel AG2R la Mondiale FRA 04h02’43” ‘
62 * BARTAWilliam Equipe des USA espoirs USA 04h02’43” ‘
63 KOWALSKI Rudy Roubaix Lille Métropole FRA 04h02’43” ‘
64 * CURRAN Geoffrey Equipe des USA espoirs USA 04h02’43” ‘
65 * OIEN Justin Equipe des USA espoirs USA 04h02’43” ‘
66 CANAL Fabien E.C. Armée de Terre FRA 04h02’43” ‘
67 * DOUBEY Fabien FDJ FRA 04h02’43” ‘
68 BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits FRA 04h02’43” ‘
69 BLAIN Alexandre Team Marseille 13 KTM FRA 04h02’43” ‘
70 * EISENHART Taylor Equipe des USA espoirs USA 04h02’43” ‘
71 ROLLIN Dominique Cofidis, Solutions Crédits CAN 04h02’43” ‘
72 BAGOT Yoann Cofidis, Solutions Crédits FRA 04h02’43” ‘
73 GIRAUD Benjamin Team Marseille 13 KTM FRA 04h02’43” ‘
74 REZA Kévin FDJ FRA 04h02’43” ‘
75 * BOL Cees Rabobank Development Team NED 04h02’43” ‘
76 * KOREVAAR Merijn Rabobank Development Team NED 04h02’43” ‘

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 GENIEZ Alexandre FDJ FRA les 611,1 km en 14h39’57” (moy. 41,66 km/h)
2 VACHON Florian Bretagne – Seche Environnement FRA 14h40’02” 05”
3 * LATOUR Pierre AG2R la Mondiale FRA 14h40’06” 09”
4 * PETERS Nans Equipe de France Espoirs FRA 14h40’21” 24”
5 KRUIJSWIJK Steven Team Lotto NL – Jumbo NED 14h40’25” 28”
6 JEANDESBOZ Fabrice Team Europcar FRA 14h40’25” ‘
7 VIMPERE Théo Auber 93 FRA 14h40’27” 30”
8 * OOMEN Sam Rabobank Development Team NED 14h40’27” ‘
9 KONRAD Patrick Bora – Argon 18 AUT 14h40’30” 33”
10 POZZOVIVO Domenico AG2R la Mondiale ITA 14h40’30” ‘
11 PIMENTA COSTA MENDES José Joao Bora – Argon 18 POR 14h41’31” 01’34”
12 * MARTIN Guillaume Equipe de France Espoirs FRA 14h41’38” 01’41”
13 VAN DER LIJKE Nick Team Lotto NL – Jumbo NED 14h42’17” 02’20”
14 COUSIN Jérôme Team Europcar FRA 14h43’37” 03’40”
15 MAINARD Jérôme E.C. Armée de Terre FRA 14h43’38” 03’41”
16 SIMON CASULLERAS Jordi Team Ecuador ESP 14h43’39” 03’42”
17 LEVARLET Guillaume Auber 93 FRA 14h43’50” 03’53”
18 * ZEMLYAKOV Oleg Vino 4-ever KAZ 14h43’52” 03’55”
19 BARBAS Yoann E.C. Armée de Terre FRA 14h43’54” 03’57”
20 * ROOSEN Timo Team Lotto NL – Jumbo NED 14h43’55” 03’58”
21 FEILLU Brice Bretagne – Seche Environnement FRA 14h44’41” 04’44”
22 ARASHIRO Yukiya Team Europcar JPN 14h45’16” 05’19”
23 GUAY Julien Auber 93 FRA 14h45’43” 05’46”
24 BRUN Frédéric Bretagne – Seche Environnement FRA 14h45’49” 05’52”
25 * HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED 14h46’56” 06’59”
26 ROSSETTO Stéphane Cofidis, Solutions Crédits FRA 14h47’21” 07’24”
27 DAMUSEAU Thomas Roubaix Lille Métropole FRA 14h47’27” 07’30”
28 * MAISON Jérémy Equipe de France Espoirs FRA 14h47’36” 07’39”
29 PAILLOT Yoann Team Marseille 13 KTM FRA 14h49’37” 09’40”
30 COURTEILLE Arnaud FDJ FRA 14h50’30” 10’33”
31 PERAUD Jean-Christophe AG2R la Mondiale FRA 14h50’51” 10’54”
32 * LEDANOIS Kévin Bretagne – Seche Environnement FRA 14h50’51” ‘
33 LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits FRA 14h51’17” 11’20”
34 DUCHESNE Antoine Team Europcar CAN 14h51’38” 11’41”
35 FERNANDEZ Higinio Team Ecuador ESP 14h52’37” 12’40”
36 DOMINGUEZ Daniel Team Ecuador ESP 14h54’06” 14’09”
37 CASTELIJNS Twan Team Lotto NL – Jumbo NED 14h54’43” 14’46”
38 DUPONT Hubert AG2R la Mondiale FRA 14h54’47” 14’50”
39 * GOUAULT Pierre Auber 93 FRA 14h55’00” 15’03”
40 SALERNO Cristiano Bora – Argon 18 ITA 14h57’37” 17’40”
41 PÖSTLBERGER Lukas Bora – Argon 18 AUT 14h59’49” 19’52”
42 BIZHIGITOV Zhandos Vino 4-ever KAZ 15h00’50” 20’53”
43 HARDY Romain Cofidis, Solutions Crédits FRA 15h01’31” 21’34”
44 * GRELLIER Fabien Equipe de France Espoirs FRA 15h01’48” 21’51”
45 MEDEREL Maxime Team Europcar FRA 15h03’30” 23’33”
46 SHUSHEMOIN Alexandr Vino 4-ever KAZ 15h03’45” 23’48”
47 TURGIS Jimmy Roubaix Lille Métropole FRA 15h04’17” 24’20”
48 EL FARES Julien Team Marseille 13 KTM FRA 15h07’10” 27’13”
49 PERICHON Pierre-Luc Bretagne – Seche Environnement FRA 15h07’19” 27’22”
50 PACHER Quentin E.C. Armée de Terre FRA 15h07’22” 27’25”
51 BENEDETTI Césare Bora – Argon 18 ITA 15h07’28” 27’31”
52 * LECUISINIER Pierre-Henri FDJ FRA 15h07’31” 27’34”
53 THURAU Bjorn Bora – Argon 18 GER 15h07’34” 27’37”
54 * LUKYANOV Dimitriy Vino 4-ever KAZ 15h07’47” 27’50”
55 * ASTAFYEV Stepan Vino 4-ever KAZ 15h08’13” 28’16”
56 CANAL Fabien E.C. Armée de Terre FRA 15h09’09” 29’12”
57 TEUNISSEN Mike Team Lotto NL – Jumbo NED 15h09’58” 30’01”
58 BAGOT Yoann Cofidis, Solutions Crédits FRA 15h11’28” 31’31”
59 * DOUBEY Fabien FDJ FRA 15h11’31” 31’34”
60 * CURRAN Geoffrey Equipe des USA espoirs USA 15h11’38” 31’41”
61 * MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team NED 15h11’57” 32’00”
62 ENGOULVENT Jimmy Team Europcar FRA 15h15’03” 35’06”
63 * WILLIAMS Tyler Equipe des USA espoirs USA 15h17’26” 37’29”
64 ROLLIN Dominique Cofidis, Solutions Crédits CAN 15h19’07” 39’10”
65 REZA Kévin FDJ FRA 15h19’20” 39’23”
66 BERARD Julien AG2R la Mondiale FRA 15h20’39” 40’42”
67 BOUHANNI Nacer Cofidis, Solutions Crédits FRA 15h26’21” 46’24”
68 DUMOULIN Samuel AG2R la Mondiale FRA 15h26’39” 46’42”
69 * BOL Cees Rabobank Development Team NED 15h26’42” 46’45”
70 * OIEN Justin Equipe des USA espoirs USA 15h26’43” 46’46”
71 * BARTAWilliam Equipe des USA espoirs USA 15h26’49” 46’52”
72 * KOREVAAR Merijn Rabobank Development Team NED 15h26’50” 46’53”
73 * EISENHART Taylor Equipe des USA espoirs USA 15h26’54” 46’57”
74 BLAIN Alexandre Team Marseille 13 KTM FRA 15h26’56” 46’59”
75 GIRAUD Benjamin Team Marseille 13 KTM FRA 15h26’59” 47’02”
76 KOWALSKI Rudy Roubaix Lille Métropole FRA 15h26’59” ‘