24-letni Belg z drużyny Lotto-Soudal po znakomitej ucieczce wygrał królewski etap wyścigu i po założeniu białej koszulki lidera jest na bardzo dobrej drodze do obrony tytułu sprzed roku. 

Szósty etap wyścigu przebiegał z Heerlen do Houfalize i liczył 208,6 km. Nie była to “Staruszka” w czystej postaci, ale fani tego typu kolarstwa mogli czuć się zadowoleni. Rywalizacja w Ardenach przysporzyła niektórym zawodnikom wiele cierpienia. W sumie do pokonania było piętnaście podjazdów, w tym trzykrotnie Saint Roch (średnie nachylenie 11%)!

W ucieczkę dnia zabrali się: Jan Polanc (Lampre-Merida), Matthias Brandle (IAM), Niklas Arndt (Giant-Alpecin), Sebastien Turgot (AG2R) oraz Jerome Baugnies (Wanty).

Już na rundach, z peletonu kontratakowała dość mocna grupka kolarzy: Tiesj Benoot (Lotto-Soudal), Greg Van Avermaet (BMC), Chris Juul-Jensen (Tinkoff-Saxo), Alexey Lutsenko, Andriy Grivko (Astana), Vicheslav Kuznetsov (Katusha), David Tanner (IAM), Jan Bakelants (AG2R). Ta akcja się jednak nie powiodła, porwała się także ucieczka dnia.

50 km przed metą na czele pozostało trzech kolarzy z podstawowej ucieczki – Brandle, Arndt oraz Baugnies, ale ich przewaga nad peletonem wynosiła wówczas tylko 30 sekund, zatem był to schyłek tej akcji.

Kilka kilometrów później peleton liczył bardzo niewielu kolarzy i wszystko wskazywało na to, że to w tej grupie jedzie zarówno zwycięzca etapowy, jak i triumfator całego wyścigu.

Skład tej grupy był następujący: Joaquin Rojas, Jelte Slagter, Felline, Bakelants, Alaphilippe, Ulissi, Kelderman, Alaphilippe, Ulissi, Baugnies, Benoot, Wellens, Arndt, Geschke, Juul Jensen, Rogers, Gilbert, Van Avermaet, Grivko, Lutsenko oraz Brandle.

Ostatnie okrążenie samotnie rozpoczęli Geschke i Rogers z przewagą około 20 sekund.

Przed złotym kilometrem zaatakował ubiegłoroczny zwycięzca Tim Wellens. Belg błyskawicznie wyprzedził Rogersa oraz Geschke i pognał do przodu, zbierając cenne sekundy.

Wielu kolarzy próbowało dziś wykorzystać strome podjazdy, zmęczyć rywali bądź zaatakować, ale ta sztuka udała się dziś tylko Wellensowi. Nie dali mu rady ani Van Avermaet, ani Geschke, ani Gilbert. Belg wybrał doskonały moment do ataku, dzięki któremu (oraz oczywiście bardzo dobrej nodze) sukcesywnie budował przewagę, równo jadąc do samej mety.

Warto też dodać, że na ostatnich kilometrach za plecami Wellensa ile sił w nogach pracował Geschke wespół z Van Avermaetem, a mimo to nie odrabiali do prowadzącego.

Wyniki etapu:

1    Tim WELLENS    BEL    LTS    5:28:46
2    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    +49
3    Simon GESCHKE    GER    TGA    +51
4    Jan BAKELANTS    BEL    ALM    +1:03
5    Tom Jelte SLAGTER    NED    TCG    +1:07
6    Philippe GILBERT    BEL    BMC    +1:13
7    Tiesj BENOOT    BEL    LTS    +1:13
8    Fabio FELLINE    ITA    TFR    +1:13
9    Andriy GRIVKO    UKR    AST    +1:13
10    Wilco KELDERMAN    NED    TLJ    +1:17
11    Christopher JUUL JENSEN    DEN    TCS    +1:17
12    Michael ROGERS    AUS    TCS    +1:17
13    Alexey LUTSENKO    KAZ    AST    +1:21
14    Julian ALAPHILIPPE    FRA    EQS    +1:21
15    Laurens DE VREESE    BEL    AST    +4:16
16    Björn LEUKEMANS    BEL    WGG    +4:16
17    Roy CURVERS    NED    TGA    +4:19
18    Jasper STUYVEN    BEL    TFR    +4:19
19    Marco MARCATO    ITA    WGG    +4:19
20    Nathan EARLE    AUS    SKY    +4:19
21    Michael VALGREN    DEN    TCS    +4:19
22    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST    +4:19
23    Jens DEBUSSCHERE    BEL    LTS    +4:19
24    Oliver NAESEN    BEL    TSV    +4:19
25    Reto HOLLENSTEIN    SUI    IAM    +4:19
26    Nikias ARNDT    GER    TGA    +4:19
27    Lieuwe WESTRA    NED    AST    +4:19
28    Georg PREIDLER    AUT    TGA    +4:19
29    Pavel KOCHETKOV    RUS    KAT    +4:19
30    Jose Joaquin ROJAS GIL    ESP    MOV    +4:19
31    Dayer Uberney QUINTANA ROJAS    COL    MOV    +4:19
32    Victor CAMPENAERTS    BEL    TSV    +4:19
33    Johan LE BON    FRA    FDJ    +4:19
34    Frederik VEUCHELEN    BEL    WGG    +4:19
35    Evgeny PETROV    RUS    TCS    +4:31
36    Francis MOUREY    FRA    FDJ    +4:44
37    Gijs VAN HOECKE    BEL    TSV    +9:03
38    Luka PIBERNIK    SLO    LAM    +9:05
39    Thomas SPRENGERS    BEL    TSV    +9:05
40    Ramunas NAVARDAUSKAS    LTU    TCG    +9:05
41    Dylan VAN BAARLE    NED    TCG    +9:05
42    Danny PATE    USA    SKY    +9:05
43    Danilo WYSS    SUI    BMC    +9:05
44    Simon SPILAK    SLO    KAT    +9:05
45    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    +9:05
46    Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA    CRC    MOV    +9:05
47    Diego ULISSI    ITA    LAM    +9:05
48    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    +9:05
49    Dries DEVENYNS    BEL    IAM    +9:05
50    Lars BOOM    NED    AST    +9:05
51    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    ESP    MOV    +11:30
52    Manuele MORI    ITA    LAM    +11:48
53    Jan POLANC    SLO    LAM    +11:48
54    Jos VAN EMDEN    NED    TLJ    +11:48
55    Rick ZABEL    GER    BMC    +11:48
56    Leigh HOWARD    AUS    OGE    +11:48
57    Jean-Pierre DRUCKER    LUX    BMC    +11:48
58    Alberto BETTIOL    ITA    TCG    +11:48
59    David TANNER    AUS    IAM    +11:48
60    Heinrich HAUSSLER    AUS    IAM    +11:48
61    Jérôme BAUGNIES    BEL    WGG    +11:48
62    Jens KEUKELEIRE    BEL    OGE    +11:52
63    Manuele BOARO    ITA    TCS    +12:00
64    Matthias BRANDLE    AUT    IAM    +14:50
65    Niki TERPSTRA    NED    EQS    +15:50
66    Sacha MODOLO    ITA    LAM    +17:24
67    Sébastien TURGOT    FRA    ALM    +20:10
68    Fabio SABATINI    ITA    EQS    +20:20
69    Yves LAMPAERT    BEL    EQS    +20:20
70    Nikolas MAES    BEL    EQS    +20:20
71    Lars Petter NORDHAUG    NOR    SKY    +20:20
72    Andrew FENN    GBR    SKY    +20:20
73    Pavel BRUTT    RUS    TCS    +20:20
74    Boy VAN POPPEL    NED    TFR    +20:20
75    Stijn VANDENBERGH    BEL    EQS    +20:20
76    Johnny HOOGERLAND    NED    ROP    +20:20
77    Maarten WYNANTS    BEL    TLJ    +20:20
78    Zico WAEYTENS    BEL    TGA    +20:20
79    Nikolay TRUSOV    RUS    TCS    +20:20
80    Enrico GASPAROTTO    ITA    WGG    +20:20
81    Dylan GROENEWEGEN    NED    ROP    +25:28
82    Arnaud DEMARE    FRA    FDJ    +28:21
83    Bernhard EISEL    AUT    SKY    +28:21
84    Viacheslav KUZNETSOV    RUS    KAT    +28:21
85    Vladimir ISAYCHEV    RUS    KAT    +28:21
86    Rudiger SELIG    GER    KAT    +28:21
87    Jasha SÜTTERLIN    GER    MOV    +28:21
88    André GREIPEL    GER    LTS    +28:21
89    Patrick GRETSCH    GER    ALM    +28:21
90    Marcel SIEBERG    GER    LTS    +28:21
91    Alexander PORSEV    RUS    KAT    +28:21
92    Tom BOONEN    BEL    EQS    +28:21
93    Berden DE VRIES    NED    ROP    +28:21
94    Marcel AREGGER    SUI    IAM    +28:21
95    Nico DENZ    GER    ALM    +28:21
96    Mickael DELAGE    FRA    FDJ    +28:21
97    André LOOIJ    NED    ROP    +28:21
98    Jonas VANGENECHTEN    BEL    IAM    +28:21
99    Maarten TJALLINGII    NED    TLJ    +28:21
100    Jelle WALLAYS    BEL    TSV    +28:21
101    Cédric PINEAU    FRA    FDJ    +28:21
102    Maxime DANIEL    FRA    ALM    +28:21
103    Roy JANS    BEL    WGG    +28:21
104    Alan MARANGONI    ITA    TCG    +28:21
105    Filippo POZZATO    ITA    LAM    +28:21
106    Stig BROECKX    BEL    LTS    +28:21
107    Giacomo NIZZOLO    ITA    TFR    +28:21
108    Marco COLEDAN    ITA    TFR    +28:21
109    Frederik BACKAERT    BEL    WGG    +28:21
110    Andrea GUARDINI    ITA    AST    +28:21
111    Danny VAN POPPEL    NED    TFR    +28:21
112    Moreno HOFLAND    NED    TLJ    +28:21
113    Maximiliano Ariel RICHEZE    ARG    LAM    +28:21
114    Tim KERKHOF    NED    ROP    +28:21
115    Tobias LUDVIGSSON    SWE    TGA    +28:21
116    Kristijan KOREN    SLO    TCG    +28:21
117    Roberto FERRARI    ITA    LAM    +28:21
118    Robert WAGNER    GER    TLJ    +28:21
119    Hayden ROULSTON    NZL    TFR    +28:21
120    Chad HAGA    USA    TGA    +28:21
121    Martin VELITS    SVK    EQS    +28:21
122    Lasse Norman HANSEN    DEN    TCG    +28:21
123    Loic VLIEGEN    BEL    BMC    +28:21
124    Jacopo GUARNIERI    ITA    KAT    +28:21
125    Jesper ASSELMAN    NED    ROP    +28:21
126    Greg HENDERSON    NZL    LTS    +28:21
127    Wesley KREDER    NED    ROP    +28:21
128    Michael HEPBURN    AUS    OGE    +28:21
129    Elia VIVIANI    ITA    SKY    +28:21
130    Edward THEUNS    BEL    TSV    +28:21
131    Preben VAN HECKE    BEL    TSV    +28:21
132    Adam BLYTHE    GBR    OGE    +28:21
133    Hugo HOULE    CAN    ALM    +28:21
134    Enrique SANZ    ESP    MOV    +28:21
135    Rick FLENS    NED    TLJ    +28:21
136    Adriano MALORI    ITA    MOV    +28:21
137    Thomas LEEZER    NED    TLJ    +28:21
138    Huub DUYN    NED    ROP    +28:21
139    Magnus Cort NIELSEN    DEN    OGE    +28:21
140    Svein TUFT    CAN    OGE    +28:21
DNF    Jurgen ROELANDTS    BEL    LTS
DNF    Jens MOURIS    NED    OGE
DNF    Aleksejs SARAMOTINS    LAT    IAM
DNF    Damien GAUDIN    FRA    ALM
DNF    Ben GASTAUER    LUX    ALM
DNS    Ian STANNARD    GBR    SKY
DNS    Christopher SUTTON    AUS    SKY

Klasyfikacja generalna:

1    Tim WELLENS    BEL    LTS    22:12:59
2    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    +1:03
3    Wilco KELDERMAN    NED    TLJ    +1:17
4    Philippe GILBERT    BEL    BMC    +1:40
5    Fabio FELLINE    ITA    TFR    +1:48
6    Michael ROGERS    AUS    TCS    +1:51
7    Andriy GRIVKO    UKR    AST    +1:54
8    Christopher JUUL JENSEN    DEN    TCS    +2:05
9    Tiesj BENOOT    BEL    LTS    +2:13
10    Jan BAKELANTS    BEL    ALM    +2:13
11    Julian ALAPHILIPPE    FRA    EQS    +2:15
12    Tom Jelte SLAGTER    NED    TCG    +2:16
13    Alexey LUTSENKO    KAZ    AST    +2:41
14    Johan LE BON    FRA    FDJ    +4:27
15    Reto HOLLENSTEIN    SUI    IAM    +5:02
16    Victor CAMPENAERTS    BEL    TSV    +5:04
17    Nikias ARNDT    GER    TGA    +5:06
18    Michael VALGREN    DEN    TCS    +5:07
19    Georg PREIDLER    AUT    TGA    +5:07
20    Pavel KOCHETKOV    RUS    KAT    +5:36
21    Marco MARCATO    ITA    WGG    +5:50
22    Jens DEBUSSCHERE    BEL    LTS    +5:53
23    Oliver NAESEN    BEL    TSV    +6:04
24    Björn LEUKEMANS    BEL    WGG    +6:13
25    Jasper STUYVEN    BEL    TFR    +6:14
26    Jose Joaquin ROJAS GIL    ESP    MOV    +6:19
27    Roy CURVERS    NED    TGA    +7:17
28    Frederik VEUCHELEN    BEL    WGG    +7:18
29    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST    +8:36
30    Dayer Uberney QUINTANA ROJAS    COL    MOV    +8:57
31    Dylan VAN BAARLE    NED    TCG    +9:06
32    Simon GESCHKE    GER    TGA    +9:24
33    Lars BOOM    NED    AST    +9:25
34    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    +9:34
35    Dries DEVENYNS    BEL    IAM    +9:56
36    Gijs VAN HOECKE    BEL    TSV    +10:02
37    Ramunas NAVARDAUSKAS    LTU    TCG    +10:35
38    Thomas SPRENGERS    BEL    TSV    +10:58
39    Danilo WYSS    SUI    BMC    +11:07
40    Jos VAN EMDEN    NED    TLJ    +12:01
41    Laurens DE VREESE    BEL    AST    +12:17
42    Lieuwe WESTRA    NED    AST    +12:55
43    Heinrich HAUSSLER    AUS    IAM    +12:59
44    Francis MOUREY    FRA    FDJ    +13:09
45    Jens KEUKELEIRE    BEL    OGE    +13:14
46    Evgeny PETROV    RUS    TCS    +13:54
47    Jean-Pierre DRUCKER    LUX    BMC    +13:56
48    Alberto BETTIOL    ITA    TCG    +14:05
49    Matthias BRANDLE    AUT    IAM    +16:23
50    Simon SPILAK    SLO    KAT    +16:24
51    Diego ULISSI    ITA    LAM    +16:26
52    Niki TERPSTRA    NED    EQS    +17:29
53    Luka PIBERNIK    SLO    LAM    +17:34
54    Danny PATE    USA    SKY    +17:36
55    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    +19:34
56    Jan POLANC    SLO    LAM    +19:45
57    David TANNER    AUS    IAM    +19:50
58    Rick ZABEL    GER    BMC    +20:12
59    Manuele MORI    ITA    LAM    +20:20
60    Yves LAMPAERT    BEL    EQS    +21:17
61    Jérôme BAUGNIES    BEL    WGG    +21:39
62    Lars Petter NORDHAUG    NOR    SKY    +21:48
63    Zico WAEYTENS    BEL    TGA    +21:57
64    Nikolas MAES    BEL    EQS    +22:30
65    Nathan EARLE    AUS    SKY    +22:38
66    Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA    CRC    MOV    +22:40
67    Boy VAN POPPEL    NED    TFR    +23:48
68    Manuele BOARO    ITA    TCS    +25:15
69    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    ESP    MOV    +25:24
70    Maarten WYNANTS    BEL    TLJ    +28:11
71    Enrico GASPAROTTO    ITA    WGG    +28:15
72    Fabio SABATINI    ITA    EQS    +28:43
73    Sacha MODOLO    ITA    LAM    +29:15
74    Stijn VANDENBERGH    BEL    EQS    +29:21
75    Magnus Cort NIELSEN    DEN    OGE    +29:21
76    Viacheslav KUZNETSOV    RUS    KAT    +29:38
77    Jelle WALLAYS    BEL    TSV    +29:39
78    André GREIPEL    GER    LTS    +29:42
79    Moreno HOFLAND    NED    TLJ    +29:42
80    Nikolay TRUSOV    RUS    TCS    +29:44
81    Johnny HOOGERLAND    NED    ROP    +29:46
82    Huub DUYN    NED    ROP    +29:49
83    Tom BOONEN    BEL    EQS    +30:06
84    Tim KERKHOF    NED    ROP    +30:49
85    Cédric PINEAU    FRA    FDJ    +31:31
86    Jonas VANGENECHTEN    BEL    IAM    +31:35
87    Pavel BRUTT    RUS    TCS    +33:40
88    Dylan GROENEWEGEN    NED    ROP    +33:44
89    Sébastien TURGOT    FRA    ALM    +34:01
90    Andrew FENN    GBR    SKY    +34:03
91    Leigh HOWARD    AUS    OGE    +34:27
92    Michael HEPBURN    AUS    OGE    +35:16
93    Berden DE VRIES    NED    ROP    +35:43
94    Jasha SÜTTERLIN    GER    MOV    +35:50
95    Arnaud DEMARE    FRA    FDJ    +35:54
96    Danny VAN POPPEL    NED    TFR    +35:58
97    Thomas LEEZER    NED    TLJ    +35:59
98    Loic VLIEGEN    BEL    BMC    +36:07
99    Edward THEUNS    BEL    TSV    +36:14
100    Mickael DELAGE    FRA    FDJ    +36:15
101    Marcel AREGGER    SUI    IAM    +36:19
102    Marcel SIEBERG    GER    LTS    +36:20
103    Frederik BACKAERT    BEL    WGG    +36:33
104    Enrique SANZ    ESP    MOV    +37:04
105    Lasse Norman HANSEN    DEN    TCG    +37:05
106    Tobias LUDVIGSSON    SWE    TGA    +37:31
107    Martin VELITS    SVK    EQS    +37:33
108    Maxime DANIEL    FRA    ALM    +37:54
109    Preben VAN HECKE    BEL    TSV    +38:16
110    Bernhard EISEL    AUT    SKY    +38:22
111    Adam BLYTHE    GBR    OGE    +38:33
112    Adriano MALORI    ITA    MOV    +40:57
113    Maximiliano Ariel RICHEZE    ARG    LAM    +41:14
114    Rick FLENS    NED    TLJ    +41:15
115    Svein TUFT    CAN    OGE    +41:24
116    Chad HAGA    USA    TGA    +41:32
117    Vladimir ISAYCHEV    RUS    KAT    +41:43
118    Patrick GRETSCH    GER    ALM    +41:43
119    Filippo POZZATO    ITA    LAM    +41:47
120    Hayden ROULSTON    NZL    TFR    +41:51
121    Alan MARANGONI    ITA    TCG    +41:53
122    Maarten TJALLINGII    NED    TLJ    +41:55
123    Giacomo NIZZOLO    ITA    TFR    +41:58
124    Hugo HOULE    CAN    ALM    +41:59
125    Kristijan KOREN    SLO    TCG    +42:05
126    Elia VIVIANI    ITA    SKY    +42:06
127    Jesper ASSELMAN    NED    ROP    +42:07
128    Nico DENZ    GER    ALM    +42:38
129    Roy JANS    BEL    WGG    +42:39
130    Alexander PORSEV    RUS    KAT    +42:40
131    Rudiger SELIG    GER    KAT    +42:50
132    Jacopo GUARNIERI    ITA    KAT    +42:53
133    Greg HENDERSON    NZL    LTS    +42:55
134    André LOOIJ    NED    ROP    +42:59
135    Andrea GUARDINI    ITA    AST    +43:05
136    Roberto FERRARI    ITA    LAM    +43:26
137    Marco COLEDAN    ITA    TFR    +43:48
138    Wesley KREDER    NED    ROP    +45:09
139    Stig BROECKX    BEL    LTS    +45:19
140    Robert WAGNER    GER    TLJ    +45:35