Kolarz reprezentacji Czech okazał się najszybszy na trzecim etapie domowego wyścigu. W klasyfikacji generalnej na prowadzenie wyszedł bardzo waleczny dzisiaj Petr Vakoc (Etixx-Quickstep)!

W sobotę kolarze mieli do pokonania 199km z Mohelnic do Sternberk. Profil etapu straszył aż ośmioma premiami górskimi.

Na początku peleton narzucił bardzo mocne tempo. Przez pierwszą godzinę kolarze przejechali aż 50km! To sprawiło, że żadnej ucieczce długo nie udało się uzyskać przewagi. Dopiero po 60km od zasadniczej grupy oderwali się Michal Podlaski (Active Jet), Stephan Rabitsch (Felbermayr – Simplon Wels), Andreas Schillinger (Bora – Argon 18), Kirill Pozdnjakov (RusVelo), Adriaan Janssen (Jo Piels), Tom Wirtgen (Leopard), Tomáš Bucháček (Whirlpool-Author), Jan Tratnik (Amplatz – BMC), Radoslav Rogina (Adria Mobil), Oscar Riesebeek (Metec – TKH), Tomáš Koudela (Český národní tým) oraz Matthias Krizek (Felbermayr – Simplon Wels).

89km przed metą przewaga grupy wynosiła 4:15. W peletonie pracowała głównie ekipa lidera Etixx-Quickstep, która starała się kontrolować różnicę czasową. 75km przed metą z czołówki odpadł Tom Wirtgen (Leopard). Pozostali dzielnie starali się dojechać do mety.

Końcowe rundy zawierały trudne podjazdy. Pierwsza wspinaczka pod Ecce Homo sprawiła, że na czele zostało już tylko 5 zawodników. Również na tym podjeździe rozpoczęła się prawdziwa walka w peletonie. Zaatakowali Jan Hirt (CCC Sprandi) oraz Leopold Konig (Reprezentacja Czech). Szybko dołączyli do ucieczki, a następnie sami zostali na czele.

Zawodnik Sky urwał jednak młodego kolarza CCC Sprandi i samotnie pognał w kierunku mety. Na ostatnim okrążeniu kłopoty mieli zawodnicy Etixx-Quickstep Petr Vakoc i Zdenek Stybar. W pogoń za Hirtem i Konigiem ruszył za to Jan Barta (Bora-Argon 18)!

Kolarz reprezentacji Czech nie oddał prowadzenia aż do końca i zwyciężył na mecie w Sternberku. W klasyfikacji generalnej prowadzenie objął Petr Vakoc (Etixx-Quickstep), który miał problemy na podjeździe, jednak nadrobił straty w końcówce!

Wyniki trzeciego etapu:
1 Leopold KONIG CZE CZE 4:55:47
2 Karel HNIK CZE CZE +31
3 Jan BARTA CZE BOA +31
4 Pawel CIESLIK POL WHI +31
5 Petr VAKOC CZE EQS +31
6 Matija KVASINA CRO RWS +31
7 Víctor DE LA PARTE ESP VBG +31
8 Jan HIRT CZE CCC +36
9 Pieter SERRY BEL EQS +1:18
10 Sergei POMOSHNIKOV RUS TIK +1:18
11 Michal SCHLEGEL CZE AWT +1:18
12 Stefan SCHUMACHER GER CCC +1:26
13 Jiri POLNICKY CZE WHI +1:26
15 Peter KUSZTOR HUN AMP +1:26
16 Dennis PAULUS AUT AMP +1:28
17 Anton SAMOKHVALOV RUS TIK +1:28
18 Jochem HOEKSTRA NED CJP +1:28
19 Zdenek STYBAR CZE EQS +1:28
20 Redi HALILAJ ALB AMO +1:28
21 Nikolay MIHAYLOV BUL CCC +1:28
22 Sergey BELYKH RUS TIK +1:28
23 Kristjan FAJT SLO ADR +3:38
24 Stefan POUTSMA NED CJP +3:38
25 Jarno GMELICH NED MET +3:38
26 Stephan RABITSCH AUT RWS +3:38
27 Lennard KÄMNA GER STG +4:16
28 Pawel FRANCZAK POL AJT +4:16
29 Nils POLITT GER STG +4:16
30 Jesus EZQUERRA MUELA ESP AJT +4:16
31 Matthias KRIZEK AUT RWS +4:16
32 Markus EIBEGGER AUT BCP +4:16
33 Kiryll POZDNYAKOV RUS RVL +4:16
34 Marco D’URBANO ITA GMC +4:16
35 Tomas BUCHACEK CZE WHI +4:16
36 Nicolas BALDO FRA VBG +4:16
37 Andreas SCHILLINGER GER BOA +4:22
38 Adriaan JANSSEN NED CJP +5:51
39 Twan VAN DEN BRAND NED CJP +5:51
40 Primo� ROGLIC SLO ADR +8:58
41 Radoslav ROGINA CRO ADR +8:58
42 Michal PODLASKI POL AJT +8:58
43 Jan TRATNIK SLO AMP +8:58
44 Davide BALLERINI ITA UNI +10:55
45 Manuel CIUCCI ITA GMC +10:55
46 Matej MARIN SLO RWS +10:55
47 Martin HUNAL CZE WHI +10:55
48 Nicolas WINTER SUI VBG +10:55
49 Jure GOLCER SLO RWS +10:55
50 Sjoerd KOUWENHOVEN NED MET +10:55
51 Andrea RUSCETTA ITA GMC +10:55
52 Maximilian KUEN AUT AMP +10:55
53 Tomáš KOUDELA CZE CZE +10:55
54 Stef KRUL NED MET +10:55
55 Patrick OLESEN DEN LDT +10:55
56 Daniel PAULUS AUT VBG +10:55
57 Daniel SCHORN AUT BOA +10:55
58 Gregor MUHLBERGER AUT BOA +10:55
59 Domen NOVAK SLO ADR +11:04
60 Ivan GARCIA CORTINA ESP AWT +12:13
61 Marko KUMP SLO ADR +12:13
62 Scott THWAITES GBR BOA +12:13
63 Fernando GAVIRIA RENDON COL EQS +12:13
64 Kamil GRADEK POL AJT +12:13
65 Matej MUGERLI SLO BCP +12:13
66 Jasper HAMELINK NED MET +12:13
67 Daniele CAVASIN ITA GMC +12:13
68 Mario GONZALEZ SALAS ESP AJT +12:13
69 Filippo FORTIN ITA GMC +12:13
70 Alois KANKOVSKY CZE WHI +14:43
71 James EARLY NZL STG +16:09
72 Dmitrii SAMOKHVALOV RUS TIK +16:38
73 Josef HOSEK CZE WHI +16:52
74 Sylwester SZMYD POL CCC +18:22
75 Josef CERNY CZE CCC +18:22
76 Tim RODENBURG NED CJP +18:22
77 Gert-Jan BOSMAN NED CJP +18:22
78 Giovanni PEDRETTI ITA UNI +18:22
79 Mattia FRAPPORTI ITA UNI +18:22
80 Ivan BALYKIN RUS RVL +18:22
81 Przemyslaw KASPERKIEWICZ POL AWT +18:22
82 Bartlomiej MATYSIAK POL CCC +18:22
83 Lukasz BODNAR POL AJT +18:22
84 Igor BOEV RUS RVL +18:22
85 Aske VORRE LOURING DEN TCQ +18:22
86 Rino ZAMPILLI ITA AMO +18:22
87 Andrei SOLOMENNIKOV RUS RVL +18:22
88 Artem OVECHKIN RUS RVL +18:22
89 Andi BAJC SLO AMP +18:22
90 Dries HOLLANDERS BEL MET +18:22
91 Alexander RYBAKOV RUS RVL +18:22
92 Oscar RIESEBEEK NED MET +18:22
93 Sergii MOVCHAN UKR AMO +23:00
94 Laurent VAN DEN BAK BEL LDT +23:06
95 Uri MARTINS MEX AMO +23:06
96 Fabio CHINELLO ITA UNI +23:06
97 Tural ISGANDAROV AZE BCP +23:06
98 Christoph PFINGSTEN GER BOA +23:06
99 Michael KUKRLE CZE CZE +23:44
100 Rino GASPARRINI ITA UNI +23:44
101 Josip RUMAC CRO ADR +23:44
102 Joey VAN RHEE NED CJP +23:44
103 Rodrigo CONTRERAS COL EQS +23:47
104 Nako GEORGIEV BUL STG +23:47
105 Manuel SCHREIBER AUT VBG +23:48
106 Petr HAMPL CZE CZE +23:48
107 Juraj LAJCHA SVK DUK +23:48
108 Michael KUCHER AUT VBG +23:48
109 LUCAS GADAY OROZCO ARG UNI +23:48
110 Roman LEHKY CZE AWT +23:48
111 Sebastian STAMEGNA ITA GMC +23:48
112 Gianfranco VISCONTI ITA GMC +23:48
113 Dejan BAJT SLO AMP +23:48
114 Grischa JANORSCHKE GER VBG +23:48
115 Marek CANECKY SVK AMP +23:48
116 Iljo KEISSE BEL EQS +23:48
DNF Roman MAIKIN RUS RVL
DNF Alexis GUERIN FRA AWT
DNF Paolo LUNARDON ITA AMO
DNF Erik BASKA SVK AWT
DNF Klemen STIMULAK SLO ADR
DNF Frantisek PADOUR CZE CZE
DNF Frantisek SISR CZE CZE
DNF Lukasz WISNIOWSKI POL EQS
DNF Piotr BROZYNA POL CCC
DNF Pawel BERNAS POL AJT
DNF Mattia GAVAZZI ITA AMO
DNF Marco ZAMPARELLA ITA AMO
DNF Elgun ALIZADA AZE BCP
DNF Maxim AVERIN AZE BCP
DNF Patrik TYBOR SVK DUK
DNF Tom WIRTGEN LUX LDT
DNF Lukas GRÜNWALDER AUT RWS
DNF Christian Nyvang LUND DEN TCQ
DNF Christian Moberg JÖRGENSEN DEN TCQ
DNF Jimmi SORENSEN DEN TCQ
DNF Denis ZHUYKOV RUS TIK
DNF Maxim POKIDOV RUS TIK
DNF Davide PLEBANI ITA UNI
DNF Pavel CAMRDA CZE WHI
DNS Manuel PORZNER GER STG

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 Petr VAKOC CZE EQS 9:51:37
2 Jan BARTA CZE BOA +6
3 Pieter SERRY BEL EQS +47
4 Zdenek STYBAR CZE EQS +56
5 Pawel CIESLIK POL WHI +1:21
6 Michal SCHLEGEL CZE AWT +1:49
7 Jochem HOEKSTRA NED CJP +2:35
8 Jan HIRT CZE CCC +4:05
9 Pawel FRANCZAK POL AJT +4:34
10 Matija KVASINA CRO RWS +4:35
11 Leopold KONIG CZE CZE +4:35
12 Víctor DE LA PARTE ESP VBG +4:39
13 Stefan POUTSMA NED CJP +4:45
14 Stefan SCHUMACHER GER CCC +4:47
15 Nikolay MIHAYLOV BUL CCC +4:49
16 Karel HNIK CZE CZE +4:54
17 Sergei POMOSHNIKOV RUS TIK +5:06
18 Anton SAMOKHVALOV RUS TIK +5:16
19 Jiri POLNICKY CZE WHI +5:17
20 Peter KUSZTOR HUN AMP +5:42
21 Twan VAN DEN BRAND NED CJP +6:58
22 Andreas SCHILLINGER GER BOA +7:30
23 Stephan RABITSCH AUT RWS +7:42
24 Kiryll POZDNYAKOV RUS RVL +7:56
25 Tomas BUCHACEK CZE WHI +8:01
26 Kristjan FAJT SLO ADR +8:04
27 Jesus EZQUERRA MUELA ESP AJT +8:07
28 Jarno GMELICH NED MET +8:07
29 Matthias KRIZEK AUT RWS +8:09
30 Nicolas BALDO FRA VBG +8:32
31 Redi HALILAJ ALB AMO +8:39
32 Markus EIBEGGER AUT BCP +9:24
33 Marco D’URBANO ITA GMC +9:28
34 Adriaan JANSSEN NED CJP +9:59
35 Daniel SCHORN AUT BOA +10:30
36 Fernando GAVIRIA RENDON COL EQS +11:32
37 Michal PODLASKI POL AJT +12:49
38 Jan TRATNIK SLO AMP +13:22
39 Radoslav ROGINA CRO ADR +13:24
40 Gregor MUHLBERGER AUT BOA +14:09
41 Martin HUNAL CZE WHI +14:46
42 Maros KOVAC SVK DUK +14:48
43 Matej MARIN SLO RWS +14:51
44 Jure GOLCER SLO RWS +14:59
45 Nicolas WINTER SUI VBG +15:03
46 Sjoerd KOUWENHOVEN NED MET +15:04
47 Alois KANKOVSKY CZE WHI +15:07
48 Maximilian KUEN AUT AMP +15:11
49 Stef KRUL NED MET +15:12
50 Scott THWAITES GBR BOA +15:27
51 Manuel CIUCCI ITA GMC +15:59
52 Ivan GARCIA CORTINA ESP AWT +16:11
53 Sergey BELYKH RUS TIK +16:11
54 Dennis PAULUS AUT AMP +16:17
55 Filippo FORTIN ITA GMC +17:17
56 Daniele CAVASIN ITA GMC +17:17
57 Nils POLITT GER STG +17:18
58 Lennard KÄMNA GER STG +17:18
59 Marko KUMP SLO ADR +17:38
60 Przemyslaw KASPERKIEWICZ POL AWT +18:58
61 Gert-Jan BOSMAN NED CJP +19:29
62 Tim RODENBURG NED CJP +19:29
63 Kamil GRADEK POL AJT +20:19
64 Primo� ROGLIC SLO ADR +21:07
65 Bartlomiej MATYSIAK POL CCC +21:43
66 Josef CERNY CZE CCC +21:51
67 Daniel PAULUS AUT VBG +21:55
68 Andrei SOLOMENNIKOV RUS RVL +22:03
69 Igor BOEV RUS RVL +22:15
70 Lukasz BODNAR POL AJT +22:21
71 Oscar RIESEBEEK NED MET +22:29
72 Andi BAJC SLO AMP +22:46
73 Patrick OLESEN DEN LDT +23:03
74 Davide BALLERINI ITA UNI +23:27
75 Mario GONZALEZ SALAS ESP AJT +23:55
76 Matej MUGERLI SLO BCP +25:12
77 Dries HOLLANDERS BEL MET +25:40
78 Domen NOVAK SLO ADR +26:16
79 Andrea RUSCETTA ITA GMC +26:58
80 Jasper HAMELINK NED MET +27:23
81 Grischa JANORSCHKE GER VBG +27:56
82 Marek CANECKY SVK AMP +28:12
83 Dmitrii SAMOKHVALOV RUS TIK +28:17
84 Sylwester SZMYD POL CCC +28:28
85 Josef HOSEK CZE WHI +28:29
86 LUCAS GADAY OROZCO ARG UNI +28:29
87 Sebastian STAMEGNA ITA GMC +28:52
88 Tomáš KOUDELA CZE CZE +29:09
89 James EARLY NZL STG +29:11
90 Ivan BALYKIN RUS RVL +29:54
91 Artem OVECHKIN RUS RVL +29:54
92 Alexander RYBAKOV RUS RVL +29:54
93 Fabio CHINELLO ITA UNI +30:23
94 Mattia FRAPPORTI ITA UNI +30:54
95 Giovanni PEDRETTI ITA UNI +30:56
96 Aske VORRE LOURING DEN TCQ +31:08
97 Josip RUMAC CRO ADR +32:17
98 Christoph PFINGSTEN GER BOA +32:57
99 Rino ZAMPILLI ITA AMO +33:34
100 Iljo KEISSE BEL EQS +34:35
101 Michael KUKRLE CZE CZE +34:58
102 Laurent VAN DEN BAK BEL LDT +35:14
103 Joey VAN RHEE NED CJP +35:40
104 Rodrigo CONTRERAS COL EQS +36:03
105 Tural ISGANDAROV AZE BCP +36:05
106 Sergii MOVCHAN UKR AMO +38:02
107 Uri MARTINS MEX AMO +38:08
108 Roman LEHKY CZE AWT +38:28
109 Rino GASPARRINI ITA UNI +38:52
110 Michael KUCHER AUT VBG +39:41
111 Gianfranco VISCONTI ITA GMC +39:51
112 Juraj LAJCHA SVK DUK +40:46
113 Nako GEORGIEV BUL STG +40:54
114 Dejan BAJT SLO AMP +41:05
115 Petr HAMPL CZE CZE +42:02
116 Manuel SCHREIBER AUT VBG +42:13

fot. roadcycling.cz