Belg pokonał na finiszu na szczycie Reina Tararamae z Astany. Zawodnik BMC objął również prowadzenie w klasyfikacji generalnej!

Sobotni etap w Norwegii miał 175km i prowadził z Senja do Malselv. Na trasie znajdowały się trzy premie górskie, w tym ostatnia połączona z metą!

Na początku etapu tradycyjnie odjechała ucieczka, w składzie której znaleźli się Christopher Williams (Novo-Nordisk), Haavard Blikra (Coop-Osterhus), Jon Breivold (Froy Bianchi), Herman Dahl (Sparebanken), Marius Hafsas (FixIT), Fridtjof Roinas (Sparebanken). Zostali jednak złapani trochę ponad 10km przed metą.

O zwycięstwie etapowym zadecydował finałowy podjazd. Bardzo mocne tempo sprawiło, że z grupy odpadli sprinterzy, a o wygraną walczyli najlepsi górale. Niecałe 2km przed metą zaatakował Rein Taaramae (Astana), za którym pognał Ilnur Zakarin (Katusha). Po chwili zastanowienia do czołówki dołączyli Ben Hermans (BMC), Matthias Frank (IAM Cycling) oraz dwaj pomocnicy Hermansa – Sylvan Dillier i Edward Theuns (BMC).

Taaramae powtórzył swój atak i zostawił rywali za sobą. Kilometr przed metą z goniącej grupki zaatakował Ben Hermans (BMC). Belg narzucił bardzo mocne tempo i zdołał dogonić Estończyka, a następnie odjechać mu na trzy sekundy na finiszu. Świetna jazda w końcówce pozwoliła Hermansowi przejąć koszulkę lidera wyścigu!

Wyniki etapu:

1    Ben HERMANS    BEL    BMC    4:27:10
2    Rein TAARAMAE    EST    AST    +0
3    Mathias FRANK    SUI    IAM    +3
4    Silvan DILLIER    SUI    BMC    +10
5    Dylan TEUNS    BEL    BMC    +14
6    Ilnur ZAKARIN    RUS    KAT    +17
7    Louis MEINTJES    RSA    MTN    +20
8    Edvald BOASSON HAGEN    NOR    MTN    +23
9    Marcel WYSS    SUI    IAM    +23
10    Odd Christian EIKING    NOR    TJO    +23
11    Rasmus GULDHAMMER    DEN    CLT    +28
12    Andreas VANGSTAD    NOR    TSS    +30
13    Vegard Stake LAENGEN    NOR    TJO    +32
14    Fredrik Strand GALTA    NOR    COH    +35
15    Paul VOSS    GER    BOA    +35
16    Tanel KANGERT    EST    AST    +35
17    Anthony TURGIS    FRA    COF    +39
18    Bjorn Tore NILSEN HOEM    NOR    TJO    +42
19    Markus HOELGAARD    NOR    COH    +42
20    Ilia KOSHEVOY    BLR    LAM    +42
21    Antwan TOLHOEK    NED        +42
22    Martin ELMIGER    SUI    IAM    +42
23    Audun Brekke FLOTTEN    NOR    KRA    +42
24    Sven erik BYSTRØM    NOR    KAT    +48
25    Carl Fredrik HAGEN    NOR    TSS    +50
26    Jonathan HIVERT    FRA    BSE    +52
27    Fredrik LUDVIGSSON    SWE    TGA    +52
28    Maxime CAM    FRA    BSE    +52
29    Daniil FOMINYKH    KAZ    AST    +1:02
30    August JENSEN    NOR    COH    +1:05
31    Jens WALLAYS    BEL    TSV    +1:09
32    Njal Eivind KLEIVEN    NOR    KRA    +1:09
33    Tim DECLERCQ    BEL    TSV    +1:16
34    Christian Mager    GER    CLT    +1:24
35    Stef CLEMENT    NED    IAM    +1:26
36    Floris GERFS    NED    BMC    +1:26
37    Oivind LUKKEDAL    NOR    KRA    +1:26
38    Lars VAN DER HAAR    NED    TGA    +1:26
39    Thierry HUPOND    FRA    TGA    +1:32
40    Angelo TULIK    FRA    EUC    +1:35
41    Jose Rodolfo SERPA PEREZ    COL    LAM    +1:37
42    Perrig QUEMENEUR    FRA    EUC    +1:42
43    Tony HUREL    FRA    EUC    +1:44
44    Benoit JARRIER    FRA    BSE    +1:44
45    Sergey LAGUTIN    RUS    KAT    +1:51
46    Alexander KRISTOFF    NOR    KAT    +1:56
47    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    ETH    LAM    +1:56
48    Ole FORFANG    NOR    KRA    +1:56
49    THOMAS BOUDAT    FRA    EUC    +1:56
50    Amaury CAPIOT    BEL    TSV    +1:56
51    Michael GOGL    AUT        +1:56
52    Otto VERGAERDE    BEL    TSV    +1:56
53    Jarl SALOMEIN    BEL    TSV    +2:07
54    Even REGE    NOR    FIX    +2:11
55    Fabian WEGMANN    GER    CLT    +2:11
56    Andrea PERON    ITA    TNN    +2:18
57    Anders KRISTOFFERSEN    NOR    FRB    +2:18
58    Rayane BOUHANNI    FRA        +2:21
59    Jayde JULIUS    RSA    MTN    +2:56
60    Krister HAGEN    NOR    COH    +2:56
61    Joonas HENTTALA    FIN    TNN    +3:00
62    Davide MALACARNE    ITA    AST    +3:02
63    Kristian AASVOLD    NOR    TSS    +3:02
64    Daniele RATTO    ITA    UHC    +3:15
65    Federico ZURLO    ITA    UHC    +3:20
66    Davide FRATTINI    ITA    UHC    +3:20
67    Ralf MATZKA    GER    BOA    +3:20
68    Niccolo BONIFAZIO    ITA    LAM    +3:40
69    Bryan COQUARD    FRA    EUC    +4:09
70    Yauheni HUTAROVICH    BLR    BSE    +4:10
71    Bert VAN LERBERGHE    BEL    TSV    +4:10
72    Sondre HOLST ENGER    NOR    IAM    +4:10
73    Max Emil Boholm KORNER    NOR    KRA    +4:10
74    Jonas AHLSTRAND    SWE    COF    +4:10
75    Jean-Marc BIDEAU    FRA    BSE    +4:10
76    Oddbjorn Klomsten ANDERSEN    NOR    FRB    +4:10
77    Michael MORKOV    DEN    TCS    +4:10
78    Robert FöRSTER    GER    UHC    +4:46
79    Gerald CIOLEK    GER    MTN    +4:47
80    Alex KIRSCH    LUX    CLT    +4:47
81    Andreas ERLAND    NOR    TSS    +4:47
82    Linus GERDEMANN    GER    CLT    +4:47
83    Ramon SINKELDAM    NED    TGA    +5:19
84    Max WALSCHEID    GER        +5:19
85    Michael SCHWARZMANN    GER    BOA    +5:20
86    Mario Jorge FARIA DA COSTA    POR    LAM    +5:20
87    Russell DOWNING    GBR    CLT    +5:20
88    Michal KOLÁR    SVK    TCS    +5:20
89    Michael VAN STAEYEN    BEL    COF    +5:41
90    Adrien PETIT    FRA    COF    +5:41
91    Gert JOEAAR    EST    COF    +5:44
92    Stephen CLANCY    IRL    TNN    +5:46
93    Filip EIDSHEIM    NOR    FIX    +5:46
94    Adrian GJOLBERG    NOR    FIX    +5:46
95    Sindre Eid HERMANSEN    NOR    FIX    +5:46
96    Christopher WILLIAMS    AUS    TNN    +6:14
97    Carter JONES    USA    TGA    +6:14
98    James GLASSPOOL    AUS    TNN    +6:14
99    Jon Soeveras BREIVOLD    NOR    FRB    +6:27
100    Henrik EVENSEN    NOR    FRB    +6:27
101    Juraj SAGAN    SVK    TCS    +6:40
102    Zakkari DEMPSTER    AUS    BOA    +7:10
103    Haavard BLIKRA    NOR    COH    +7:30
104    Oscar LANDA    NOR    COH    +7:30
105    Torstein Traeen    NOR    KRA    +7:30
106    Alessandro BAZZANA    ITA    UHC    +7:39
107    Arman KAMYSHEV    KAZ    AST    +7:58
108    Maxat AYAZBAYEV    KAZ    AST    +7:58
109    Edvin WILSSON    SWE    TJO    +7:58
110    Amund GROENDAHL JANSEN    NOR    TJO    +7:58
111    Tom BOHLI    SUI    BMC    +7:58
112    Campbell Flakemore    AUS    BMC    +7:58
113    Pirmin LANG    SUI    IAM    +7:58
114    Marco HALLER    AUT    KAT    +7:58
115    Reidar Bohlin BORGERSEN    NOR    TJO    +7:58
116    Daniel MCLAY    GBR    BSE    +7:58
117    Davide CIMOLAI    ITA    LAM    +9:46
118    Ole Andre AUSTEVOLL    NOR    FIX    +10:17
119    Marius HAFSAS    NOR    FIX    +10:17
120    Herman DAHL    NOR    TSS    +10:17
121    Fridtjof ROEINAAS    NOR    TSS    +10:19
122    Ken HANSON    USA    UHC    +10:41
123    Sam BENNETT    IRL    BOA    +10:48
124    Shane ARCHBOLD    NZL    BOA    +10:48
DNF    Guillaume THÉVENOT    FRA    EUC

Klasyfikacja generalna:

1    Ben HERMANS    BEL    BMC    13:06:41
2    Rein TAARAMAE    EST    AST    +7
3    Edvald BOASSON HAGEN    NOR    MTN    +24
4    Silvan DILLIER    SUI    BMC    +24
5    Mathias FRANK    SUI    IAM    +25
6    Dylan TEUNS    BEL    BMC    +27
7    Odd Christian EIKING    NOR    TJO    +38
8    Rasmus GULDHAMMER    DEN    CLT    +40
9    Ilnur ZAKARIN    RUS    KAT    +41
10    Marcel WYSS    SUI    IAM    +42
11    Fredrik Strand GALTA    NOR    COH    +45
12    Paul VOSS    GER    BOA    +45
13    Tanel KANGERT    EST    AST    +49
14    Vegard Stake LAENGEN    NOR    TJO    +50
15    Anthony TURGIS    FRA    COF    +52
16    Martin ELMIGER    SUI    IAM    +52
17    Bjorn Tore NILSEN HOEM    NOR    TJO    +52
18    Andreas VANGSTAD    NOR    TSS    +53
19    Audun Brekke FLOTTEN    NOR    KRA    +58
20    Fredrik LUDVIGSSON    SWE    TGA    +1:02
21    Jonathan HIVERT    FRA    BSE    +1:02
22    Antwan TOLHOEK    NED        +1:03
23    Markus HOELGAARD    NOR    COH    +1:03
24    Ilia KOSHEVOY    BLR    LAM    +1:03
25    Carl Fredrik HAGEN    NOR    TSS    +1:13
26    August JENSEN    NOR    COH    +1:19
27    Daniil FOMINYKH    KAZ    AST    +1:26
28    Sven erik BYSTRØM    NOR    KAT    +1:30
29    Floris GERFS    NED    BMC    +1:36
30    Njal Eivind KLEIVEN    NOR    KRA    +1:37
31    Tim DECLERCQ    BEL    TSV    +1:45
32    Oivind LUKKEDAL    NOR    KRA    +1:47
33    Alexander KRISTOFF    NOR    KAT    +1:51
34    Angelo TULIK    FRA    EUC    +1:58
35    Stef CLEMENT    NED    IAM    +1:59
36    Benoit JARRIER    FRA    BSE    +2:01
37    Jose Rodolfo SERPA PEREZ    COL    LAM    +2:01
38    Amaury CAPIOT    BEL    TSV    +2:04
39    Michael GOGL    AUT        +2:17
40    Jarl SALOMEIN    BEL    TSV    +2:21
41    Lars VAN DER HAAR    NED    TGA    +2:25
42    Fabian WEGMANN    GER    CLT    +2:28
43    Louis MEINTJES    RSA    MTN    +2:34
44    Andrea PERON    ITA    TNN    +2:49
45    Ole FORFANG    NOR    KRA    +3:35
46    Daniele RATTO    ITA    UHC    +3:41
47    Davide MALACARNE    ITA    AST    +3:42
48    Christian Mager    GER    CLT    +3:42
49    Niccolo BONIFAZIO    ITA    LAM    +3:50
50    Ralf MATZKA    GER    BOA    +3:51
51    Thierry HUPOND    FRA    TGA    +4:18
52    Sondre HOLST ENGER    NOR    IAM    +4:20
53    Jean-Marc BIDEAU    FRA    BSE    +4:27
54    Jonas AHLSTRAND    SWE    COF    +4:31
55    Krister HAGEN    NOR    COH    +4:34
56    Davide FRATTINI    ITA    UHC    +4:43
57    Federico ZURLO    ITA    UHC    +4:53
58    Anders KRISTOFFERSEN    NOR    FRB    +4:56
59    Linus GERDEMANN    GER    CLT    +4:57
60    Rayane BOUHANNI    FRA        +5:08
61    Gerald CIOLEK    GER    MTN    +5:08
62    Kristian AASVOLD    NOR    TSS    +5:29
63    Bert VAN LERBERGHE    BEL    TSV    +5:49
64    Michael VAN STAEYEN    BEL    COF    +5:51
65    Ramon SINKELDAM    NED    TGA    +5:55
66    Alex KIRSCH    LUX    CLT    +6:26
67    Max WALSCHEID    GER        +6:37
68    Michael SCHWARZMANN    GER    BOA    +6:48
69    Russell DOWNING    GBR    CLT    +6:59
70    Maxime CAM    FRA    BSE    +6:59
71    Tony HUREL    FRA    EUC    +7:10
72    Yauheni HUTAROVICH    BLR    BSE    +7:28
73    Andreas ERLAND    NOR    TSS    +7:31
74    Otto VERGAERDE    BEL    TSV    +7:33
75    Michal KOLÁR    SVK    TCS    +7:34
76    THOMAS BOUDAT    FRA    EUC    +7:51
77    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    ETH    LAM    +7:54
78    Jens WALLAYS    BEL    TSV    +7:58
79    Alessandro BAZZANA    ITA    UHC    +8:00
80    Adrian GJOLBERG    NOR    FIX    +8:00
81    Pirmin LANG    SUI    IAM    +8:08
82    Oscar LANDA    NOR    COH    +8:10
83    Michael MORKOV    DEN    TCS    +8:16
84    Tom BOHLI    SUI    BMC    +8:19
85    Gert JOEAAR    EST    COF    +8:22
86    Edvin WILSSON    SWE    TJO    +8:28
87    Reidar Bohlin BORGERSEN    NOR    TJO    +8:34
88    Marco HALLER    AUT    KAT    +8:36
89    Sergey LAGUTIN    RUS    KAT    +8:45
90    Juraj SAGAN    SVK    TCS    +8:54
91    Daniel MCLAY    GBR    BSE    +8:57
92    Joonas HENTTALA    FIN    TNN    +9:00
93    Even REGE    NOR    FIX    +9:00
94    Perrig QUEMENEUR    FRA    EUC    +9:07
95    Haavard BLIKRA    NOR    COH    +9:20
96    Arman KAMYSHEV    KAZ    AST    +9:21
97    Adrien PETIT    FRA    COF    +9:30
98    Amund GROENDAHL JANSEN    NOR    TJO    +9:42
99    Jayde JULIUS    RSA    MTN    +9:45
100    Oddbjorn Klomsten ANDERSEN    NOR    FRB    +10:08
101    Bryan COQUARD    FRA    EUC    +10:09
102    Herman DAHL    NOR    TSS    +10:35
103    Max Emil Boholm KORNER    NOR    KRA    +10:42
104    Sam BENNETT    IRL    BOA    +10:44
105    Christopher WILLIAMS    AUS    TNN    +11:09
106    Filip EIDSHEIM    NOR    FIX    +11:12
107    Robert FöRSTER    GER    UHC    +11:16
108    Mario Jorge FARIA DA COSTA    POR    LAM    +11:20
109    Zakkari DEMPSTER    AUS    BOA    +11:52
110    Jon Soeveras BREIVOLD    NOR    FRB    +12:27
111    Shane ARCHBOLD    NZL    BOA    +12:34
112    Carter JONES    USA    TGA    +13:37
113    Henrik EVENSEN    NOR    FRB    +13:50
114    Fridtjof ROEINAAS    NOR    TSS    +14:35
115    Davide CIMOLAI    ITA    LAM    +14:36
116    Torstein Traeen    NOR    KRA    +15:06
117    Stephen CLANCY    IRL    TNN    +15:08
118    Campbell Flakemore    AUS    BMC    +15:34
119    James GLASSPOOL    AUS    TNN    +16:10
120    Ole Andre AUSTEVOLL    NOR    FIX    +16:15
121    Maxat AYAZBAYEV    KAZ    AST    +16:22
122    Marius HAFSAS    NOR    FIX    +17:51
123    Sindre Eid HERMANSEN    NOR    FIX    +18:18
124    Ken HANSON    USA    UHC    +18:51