Matteo Pelucchi (IAM Cycling) w cieniu wielkiej kraksy na ostatnich metrach drugiego etapu Tour de Pologne, zdobył trzecie zwycięstwo w sezonie. Liderem pozostał Marcel Kittel (Giant-Alpecin).

Po inauguracyjnym kryterium w Warszawie, peleton przeniósł się do województwa śląskiego, a dokładniej do Częstochowy. Tutaj, pierwszy raz od czterech lat, znajdował się start drugiego etapu. Start honorowy odbył się na Placu Biegańskiego, natomiast na ostre ruszenie do rywalizacji kolarze czekali 10km. Następnie 150 zawodników ruszyło w stronę Dąbrowy Górniczej, po drodze przejeżdżając między innymi przez Myszków i Siewierz, w którym znajdowała się lotna premia.

Już w Dąbrowie Górniczej czekała premia górska trzeciej kategorii na al. Piłsudskiego. Końcówkę tworzyło pięć okrążeń po 10km wokół Dąbrowy Górniczej. Na nich, w Będzinie, czekały kolejne premie – górska trzeciej kategorii oraz lotna.

wys_etap2

Kamil Gradek – reprezentant Polski na tegoroczny Tour de Pologne pochodzi z okolic Częstochowy, więc nie ukrywał, że bardzo zależy mu na dzisiejszym odjeździe. Kolarz ActiveJet Team dopiął swego i zaatakował wraz z liderem klasyfikacji górskiej – Adrianem Kurkiem (CCC Sprandi Polkowice), Marcusem Burghardtem (BMC), Martijnem Keizerem (LottoNL-Jumbo) oraz Sanderem Armee (Lotto Soudal).

Peleton głównie prowadzony przez kolarzy Giant-Alpecin i Orica GreenEdge, “trzymał” czołówkę w odstępie około 2 minut. W klasyfikacji górskiej na czele umocnił się Adrian Kurek, a nowym liderem klasyfikacji najaktywniejszego został Kamil Gradek.

Zgodnie z oczekiwaniami harcowników skasowano na finałowych rundach w Dąbrowie Górniczej, na niespełna 20 kilometrów przed kreską.

Ostatnia faza wyścigu to walka sprinterskich pociągów. Najwścieklej walczyły Astana i Katusha, ale ostateczną walkę o najlepszą pozycję wygrała Orica GreenEdge pracująca na rzecz Caleba Ewana. Młody Australijczyk na ostatnich 300 metrach przewrócił się, powodując olbrzymią kraksę. Na asfalcie znalazło się kilkunastu zawodników m.in Michał Kwiatkowski (Etixx – Quick Step). Mistrz świata szybko jednak się pozbierał i przejechał przez kreskę jako dwudziesty ósmy.

Drugi był lider wyścigu Marcel Kittel (Giant-Alpecin), a trzeci był Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing).

Pełne wyniki 2 etapu Tour de Pologne 2015 > tutaj

Foto: Lang Team / Szymon Gruchalski