Zawiodły gwiazdy, ale nie zawiódł kolarz rodzimy. Erytrejczyk Daniel Teklehaimanot został najlepszym góralem 67. edycji Criterium du Dauphine, dając tym samym MTN-Qhubece pierwszą wygraną klasyfikację w wyścigu rangi World Tour. 

Afrykańska drużyna MTN-Qhubeka jest coraz bardziej obecna w World Tourze. Gdy otrzymała tzw. dziką kartę na Tour de France było o niej głośno, ponieważ będzie pierwszą kolarską drużyną zarejestrowaną w Afryce, która weźmie udział w Wielkiej Pętli. Zaproszenie na Tour zagwarantowało także występ w „małym Tour de France”, jakim jest wyścig Criterium du Dauphine, w którym czarnoskóry kolarz Qhubeki Daniel Teklehaimanot wygrał klasyfikację górską. Tym samym jest to pierwsza w historii wygrana klasyfikacja przez kolarza z Afryki w wyścigu najwyższej klasy.

Teklehaimanot prowadził w klasyfikacji górskiej od pierwszego etapu, później tylko powiększając przewagę. Ostatecznie uzbierał 65 punktów, a drugi w tym zestawieniu Chris Froome miał ich 26.

Jestem bardzo szczęśliwy, że zdobyłem koszulkę najlepszego górala. To dla mnie wspaniałe osiągnięcie, to jak sen. Cieszę się także dlatego, że to wspaniałe osiągnięcie dla mojej drużyny, to dla nas naprawdę wiele znaczy. Otrzymałem wiele wsparcia i miłych słów od moich rodaków z Erytrei i z całego świata – cieszył się Teklehaimanot.

Daniel Teklehaimanot ma 26 lat. W 2013 roku opuścił zespół Orica GreenEdge i podpisał kontrakt z MTN-Qhubeką. W swoim CV ma m.in. zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour of Rwanda, wygrany etap w La Tropicale Amissa Bongo oraz kilkukrotne mistrzostwo Afryki w jeździe drużynowej i indywidualnej na czas oraz w wyścigu ze startu wspólnego.

W klasyfikacji drużynowej Criterium du Dauphine MTN-Qhubeka zajęła 15. miejsce ze stratą 2h11’47”. Najwyżej sklasyfikowanym kolarzem w klasyfikacji generalnej jest Brytyjczyk Stephen Cummings – 47. lokata.

Foto: ASO

 

Poprzedni artykułTauron Lang Team Race w Gdańsku – relacja
Następny artykułRenata Kałuża, Rafał Wilk i Anna Harkowska liderami Pucharu Świata po dwóch edycjach!
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments