Nie do pokonania jest na razie Alexander Kristoff podczas tegorocznego Tour des Fjords. Norweg wygrał trzeci etap wyścigu i potwierdził swoją dominację w sprincie.

Trzeci etap wyścigu po fiordach wystartował ze Stord, by po 166 kilometrach zakończyć się w  miejscowości Sauda. W pierwszej części trasa nie była zbyt wymagająca, ale na uwagę zasługiwał fakt, że kolarze mieli do pokonania ośmiokilometrowy tunel, który wiódł pod wodą. Dopiero 25 kilometrów przed metą usytuowany był podjazd, a następnie kilkanaście kilometrów zjazdów do samej kreski.

Od początku dnia mieliśmy mnóstwo prób ataków i peleton podzielił się na wiele grup. Z upływem czasu sytuację uspokoiła drużyna lidera – Alexandra Kristoffa, a więc Katusha. Ostatecznie ucieczkę dnia stworzyło czterech zawodników – Magnus Cort Nielsen (Orica GreenEdge), Michael Valgren (Tinkoff – Saxo), Nicholas Dougall (MTN Qhubeka) oraz Wouter Mol (De Rijke). Kwartet wypracował sobie maksymalnie 5 minut przewagi, ale na 40 kilometrów współpraca się zakończyła, bo na atak zdecydował się Mol wraz z Valgrenem. Po chwili mistrz Danii zostawił Holendra i jechał samotnie z przewagą

U podnóża podjazdu Valgren miał minutę i 25 sekund przewagi nad peletonem. Grupa zasadnicza była mocno przerzedzona i wielu zawodników zaczęło upatrywać w tym szansę na zgubienie lidera. Kristoff jednak trzymał się dzielnie i odpierał ataku m.in. Edvalda Boassona Hagena (MTN Qhubeka). Problemy zawodnika Katushy zaczęły się, gdy do przodu wyrwała trójka zawodników: Frederik Galta (Coop-Osterhus), Rasmus Guldhammer (Cult Energy) i Amets Txurruka (Caja Rural). Trójka zyskała kilkanaście sekund przewagi, a Kristoffowi do pomocy został już tylko Simon Spilak.

Peleton był jednak nieubłagany i doścignął ostatnią ucieczkę dnia na ostatnim kilometrze! Ciekawy finisz wiodący lekko pod górkę był idealnym terenem dla Alexandra Kristoffa i zawodnik Katushy sięgnął po trzecie zwycięstwo z rzędu! Drugi był Daryl Impey z Oriki, a trzeci Edvald Boasson Hagen. W pierwszej grupie dojechało także dwóch reprezentantów Active – Jet Team – Paweł Bernas i Kamil Gradek.

Wyniki trzeciego etapu:

1 1 KRISTOFF Alexander Team Katusha NOR 03h57’05” 10”
2 12 IMPEY Daryl Orica GreenEdge RSA 03h57’05” 6”
3 61 BOASSON HAGEN Edvald MTN-Qhubeka NOR 03h57’05” 4”
4 204 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Trefor-Blue Water DEN 03h57’05”
5 35 STUYVEN Jasper Trek Factory Racing BEL 03h57’05”
6 53 PEDERSEN Mads CULT Energy Pro Cycling DEN 03h57’05”
7 196 WETTERHALL Alexander Team Tre Berg-Bianchi SWE 03h57’05”
8 26 TRUSOV Nikolay Tinkoff – Saxo RUS 03h57’05”
9 64 SBARAGLI Kristian MTN-Qhubeka ITA 03h57’05”
10 44 PRADES REVERTE Eduard Caja Rural – Seguros RGA ESP 03h57’05”
11 94 MARCATO Marco Wanty – Groupe Gobert ITA 03h57’05”
12 81 DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 03h57’05”
13 193 FAGLUM KARLSSON Marcus Team Tre Berg-Bianchi SWE 03h57’05”
14 174 THEODORSEN Petter Team Ringeriks-Kraft NOR 03h57’05”
15 104 GRADEK Kamil Activejet Team POL 03h57’05”
16 74 KREDER Michel Roompot Oranje Peloton NED 03h57’05”
17 205 OLSSON Michael Team Trefor-Blue Water SWE 03h57’05”
18 135 OOMEN Sam Rabobank Development Team NED 03h57’05”
19 21 ANDERSEN Michael-Valgren Tinkoff – Saxo DEN 03h57’05” 6”
20 201 ANDERSEN Søren Kragh Team Trefor-Blue Water DEN 03h57’05”
21 171 FLØTTEN Audun Brekke Team Ringeriks-Kraft NOR 03h57’05”
22 76 VAN EMPEL Etienne Roompot Oranje Peloton NED 03h57’05”
23 3 GUARNIERI Jacopo Team Katusha ITA 03h57’05”
24 51 GULDHAMMER Rasmus CULT Energy Pro Cycling DEN 03h57’05”
25 126 ROWSELL Erick Madison Genesis GBR 03h57’05”
26 183 HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør NOR 03h57’05”
27 145 JENSEN August Team Coop-Øster Hus NOR 03h57’05”
28 95 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED 03h57’05”
29 142 GALTA Frederik Team Coop-Øster Hus NOR 03h57’05”
30 42 MADRAZO RUIZ Angel Caja Rural – Seguros RGA ESP 03h57’05”
31 45 TXURRUKA Amets Caja Rural – Seguros RGA ESP 03h57’05”
32 72 HOOGERLAND Johnny Roompot Oranje Peloton NED 03h57’05”
33 43 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ESP 03h57’05”
34 22 BRUTT Pavel Tinkoff – Saxo RUS 03h57’05”
35 133 MAAS Jan Rabobank Development Team NED 03h57’05”
36 132 HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED 03h57’05”
37 46 VILELA Ricardo Caja Rural – Seguros RGA POR 03h57’05”
38 92 DE GREEF Francis Wanty – Groupe Gobert BEL 03h57’05”
39 13 MEIER Christian Orica GreenEdge CAN 03h57’05”
40 36 VAN POPPEL Danny Trek Factory Racing NED 03h57’05”
41 4 HALLER Marco Team Katusha AUT 03h57’05”
42 25 SÖRENSEN Chris Anker Tinkoff – Saxo DEN 03h57’05”
43 101 BERNAS Pawel Activejet Team POL 03h57’05”
44 33 DIDIER Laurent Trek Factory Racing LUX 03h57’14” 09”
45 6 SPILAK Simon Team Katusha SLO 03h57’14” ”
46 66 VENTER Jaco MTN-Qhubeka RSA 03h57’20” 15”
47 16 YATES Adam Orica GreenEdge GBR 03h57’30” 25”
48 191 BALCK Sebastian Team Tre Berg-Bianchi SWE 03h57’40” 35”
49 136 TOLHOEK Antwan Rabobank Development Team NED 03h57’52” 47”
50 31 CANCELLARA Fabian Trek Factory Racing SUI 03h58’53” 01’48”
51 91 BAUGNIES Jérôme Wanty – Groupe Gobert BEL 03h59’29” 02’24”
52 11 HOWSON Damien Orica GreenEdge AUS 03h59’32” 02’27”
53 114 MOL Wouter Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 04h01’54” 04’49” 3”
54 161 BORGERSEN Reidar Bohlin Team Joker NOR 04h01’54” ”
55 15 TUFT Svein Orica GreenEdge CAN 04h01’54” ”
56 2 BYSTROM Sven Erik NOR19920121 Team Katusha NOR 04h01’54” ”
57 55 DEN19790425 REIHS Michael CULT Energy Pro Cycling DEN 04h01’54” ”
58 151 AUSTEVOLL Ole Andre Team FixIT.no NOR 04h04’23” 07’18”
59 203 FODER Daniel Team Trefor-Blue Water DEN 04h04’23” ”
60 124 MC LAUGHLIN James Madison Genesis GBR 04h04’23” ”
61 63 JIM Songezo MTN-Qhubeka RSA 04h04’23” ”
62 84 VAN HECKE Preben Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h04’23” ”
63 65 THOMSON Jay MTN-Qhubeka RSA 04h05’26” 08’21”
64 14 NIELSEN Magnus Cort Orica GreenEdge DEN 04h05’26” ” 1”
65 62 DOUGALL Nicholas MTN-Qhubeka RSA 04h05’26” ” 2”
66 32 DEVOLDER Stijn Trek Factory Racing BEL 04h05’26” ”
67 34 STEEGMANS Gert Trek Factory Racing BEL 04h05’26” ”
68 5 KOZONTCHUK Dmitry Team Katusha RUS 04h05’26” ”
69 24 SAGAN Juraj Tinkoff – Saxo SVK 04h05’26” ”
70 82 HELVEN Sander Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h05’26” ”
71 175 TRAAEN Torstein Team Ringeriks-Kraft NOR 04h05’26” ”
72 164 LINDAU Philip Team Joker SWE 04h11’22” 14’17”
73 162 HOELGAARD Daniel Team Joker NOR 04h11’22” ”
74 75 LOOIJ André Roompot Oranje Peloton NED 04h11’22” ”
75 54 QUAADE Rasmus Christian CULT Energy Pro Cycling DEN 04h11’22” ”
76 56 SVENDGAARD Michael Carbel CULT Energy Pro Cycling DEN 04h11’22” ”
77 206 RIIS Thomas Nybo Team Trefor-Blue Water DEN 04h11’22” ”
78 71 HONIG Reinier Roompot Oranje Peloton NED 04h11’22” ”
79 141 BLIKRA Haavard Team Coop-Øster Hus NOR 04h11’22” ”
80 156 STOKKENES Torstein Team FixIT.no NOR 04h11’22” ”
81 172 FORFANG Ole Team Ringeriks-Kraft NOR 04h11’22” ”
82 131 CORNELISSE Mitchell Rabobank Development Team NED 04h11’22” ”
83 52 HNIK Karel CULT Energy Pro Cycling CZE 04h11’22” ”
84 186 RØINÅS Fridtjof Team Sparebanken Sør NOR 04h11’22” ”
85 182 ERLAND Andreas Team Sparebanken Sør NOR 04h11’22” ”
86 112 DE GREEF Robbert Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 04h11’22” ”
87 115 VAN DER HOORN Taco Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 04h11’22” ”
88 116 VAN ZANDBEEK Ronan Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 04h11’22” ”
89 134 MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team NED 04h11’22” ”
90 83 JACOBS Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h11’22” ”
91 85 VAN MEIRHAEGHE Jef Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h11’22” ”
92 113 GROEN Ike Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 04h11’22” ”
93 165 STIEN Adrian Aas Team Joker NOR 04h11’22” ”
94 86 VANOVERBERGHE Arthur Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h11’22” ”
95 181 BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør NOR 04h11’22” ”
96 23 KOLAR Michal Tinkoff – Saxo SVK 04h11’22” ”
97 102 EZQUERRA Jesus Activejet Team ESP 04h11’22” ”
98 152 EIDSHEIM Fillip Team FixIT.no NOR 04h11’22” ”
99 153 GJØLBERG Adrian Team FixIT.no NOR 04h11’22” ”
100 121 HOLMES Matthew Madison Genesis GBR 04h11’22” ”
101 146 LANDA Oscar Team Coop-Øster Hus NOR 04h11’22” ”
102 103 FRANCZAK Pawel Activejet Team POL 04h11’22” ”
103 163 KORSAETH Truls Engen Team Joker NOR 04h11’22” ”
104 106 PODLASKI Michal Activejet Team POL 04h11’22” ”
105 41 BARBERO CUESTA Carlos Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h11’22” ”
106 155 HERMANSEN Sindre Eid Team FixIT.no NOR 04h16’02” 18’57”

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 1 KRISTOFF Alexander Team Katusha NOR 14h10’41”
2 12 IMPEY Daryl Orica GreenEdge RSA 14h11’01” 20”
3 35 STUYVEN Jasper Trek Factory Racing BEL 14h11’05” 24”
4 21 ANDERSEN Michael-Valgren Tinkoff – Saxo DEN 14h11’05” ”
5 4 HALLER Marco Team Katusha AUT 14h11’05” ”
6 204 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Trefor-Blue Water DEN 14h11’07” 26”
7 61 BOASSON HAGEN Edvald MTN-Qhubeka NOR 14h11’07” ”
8 64 SBARAGLI Kristian MTN-Qhubeka ITA 14h11’11” 30”
9 53 PEDERSEN Mads CULT Energy Pro Cycling DEN 14h11’11” ”
10 94 MARCATO Marco Wanty – Groupe Gobert ITA 14h11’11” ”
11 44 PRADES REVERTE Eduard Caja Rural – Seguros RGA ESP 14h11’11” ”
12 51 GULDHAMMER Rasmus CULT Energy Pro Cycling DEN 14h11’11” ”
13 135 OOMEN Sam Rabobank Development Team NED 14h11’11” ”
14 42 MADRAZO RUIZ Angel Caja Rural – Seguros RGA ESP 14h11’11” ”
15 205 OLSSON Michael Team Trefor-Blue Water SWE 14h11’11” ”
16 201 ANDERSEN Søren Kragh Team Trefor-Blue Water DEN 14h11’11” ”
17 74 KREDER Michel Roompot Oranje Peloton NED 14h11’11” ”
18 92 DE GREEF Francis Wanty – Groupe Gobert BEL 14h11’11” ”
19 101 BERNAS Pawel Activejet Team POL 14h11’11” ”
20 22 BRUTT Pavel Tinkoff – Saxo RUS 14h11’18” 37”
21 13 MEIER Christian Orica GreenEdge CAN 14h11’18” ”
22 26 TRUSOV Nikolay Tinkoff – Saxo RUS 14h11’25” 44”
23 196 WETTERHALL Alexander Team Tre Berg-Bianchi SWE 14h11’25” ”
24 104 GRADEK Kamil Activejet Team POL 14h11’25” ”
25 183 HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør NOR 14h11’25” ”
26 81 DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h11’25” ”
27 126 ROWSELL Erick Madison Genesis GBR 14h11’25” ”
28 145 JENSEN August Team Coop-Øster Hus NOR 14h11’25” ”
29 46 VILELA Ricardo Caja Rural – Seguros RGA POR 14h11’25” ”
30 95 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED 14h11’25” ”
31 72 HOOGERLAND Johnny Roompot Oranje Peloton NED 14h11’25” ”
32 142 GALTA Frederik Team Coop-Øster Hus NOR 14h11’25” ”
33 43 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ESP 14h11’25” ”
34 45 TXURRUKA Amets Caja Rural – Seguros RGA ESP 14h11’31” 50”
35 132 HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team NED 14h11’38” 57”
36 6 SPILAK Simon Team Katusha SLO 14h11’51” 01’10”
37 25 SÖRENSEN Chris Anker Tinkoff – Saxo DEN 14h12’02” 01’21”
38 36 VAN POPPEL Danny Trek Factory Racing NED 14h12’12” 01’31”
39 174 THEODORSEN Petter Team Ringeriks-Kraft NOR 14h12’26” 01’45”
40 16 YATES Adam Orica GreenEdge GBR 14h12’27” 01’46”
41 193 FAGLUM KARLSSON Marcus Team Tre Berg-Bianchi SWE 14h12’31” 01’50”
42 33 DIDIER Laurent Trek Factory Racing LUX 14h12’59” 02’18”
43 191 BALCK Sebastian Team Tre Berg-Bianchi SWE 14h13’04” 02’23”
44 31 CANCELLARA Fabian Trek Factory Racing SUI 14h14’16” 03’35”
45 91 BAUGNIES Jérôme Wanty – Groupe Gobert BEL 14h15’18” 04’37”
46 2 BYSTROM Sven Erik Team Katusha NOR 14h16’00” 05’19”
47 114 MOL Wouter Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 14h16’11” 05’30”
48 55 REIHS Michael CULT Energy Pro Cycling DEN 14h16’14” 05’33”
49 161 BORGERSEN Reidar Bohlin Team Joker NOR 14h16’14” ”
50 3 GUARNIERI Jacopo Team Katusha ITA 14h16’41” 06’00”
51 133 MAAS Jan Rabobank Development Team NED 14h16’41” ”
52 66 VENTER Jaco MTN-Qhubeka RSA 14h17’00” 06’19”
53 82 HELVEN Sander Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h19’46” 09’05”
54 24 SAGAN Juraj Tinkoff – Saxo SVK 14h19’59” 09’18”
55 151 AUSTEVOLL Ole Andre Team FixIT.no NOR 14h23’41” 13’00”
56 84 VAN HECKE Preben Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h24’09” 13’28”
57 5 KOZONTCHUK Dmitry Team Katusha RUS 14h24’36” 13’55”
58 65 THOMSON Jay MTN-Qhubeka RSA 14h25’02” 14’21”
59 41 BARBERO CUESTA Carlos Caja Rural – Seguros RGA ESP 14h25’28” 14’47”
60 163 KORSAETH Truls Engen Team Joker NOR 14h25’28” ”
61 136 TOLHOEK Antwan Rabobank Development Team NED 14h25’33” 14’52”
62 162 HOELGAARD Daniel Team Joker NOR 14h25’42” 15’01”
63 206 RIIS Thomas Nybo Team Trefor-Blue Water DEN 14h25’42” ”
64 83 JACOBS Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h25’42” ”
65 112 DE GREEF Robbert Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 14h25’42” ”
66 165 STIEN Adrian Aas Team Joker NOR 14h25’55” 15’14”
67 76 VAN EMPEL Etienne Roompot Oranje Peloton NED 14h25’58” 15’17”
68 103 FRANCZAK Pawel Activejet Team POL 14h26’01” 15’20”
69 15 TUFT Svein Orica GreenEdge CAN 14h26’36” 15’55”
70 75 LOOIJ André Roompot Oranje Peloton NED 14h26’43” 16’02”
71 141 BLIKRA Haavard Team Coop-Øster Hus NOR 14h26’46” 16’05”
72 146 LANDA Oscar Team Coop-Øster Hus NOR 14h26’48” 16’07”
73 102 EZQUERRA Jesus Activejet Team ESP 14h26’48” ”
74 86 VANOVERBERGHE Arthur Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h26’48” ”
75 11 HOWSON Damien Orica GreenEdge AUS 14h27’19” 16’38”
76 186 RØINÅS Fridtjof Team Sparebanken Sør NOR 14h29’48” 19’07”
77 85 VAN MEIRHAEGHE Jef Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 14h29’48” ”
78 62 DOUGALL Nicholas MTN-Qhubeka RSA 14h29’56” 19’15”
79 121 HOLMES Matthew Madison Genesis GBR 14h30’04” 19’23”
80 175 TRAAEN Torstein Team Ringeriks-Kraft NOR 14h30’05” 19’24”
81 171 FLØTTEN Audun Brekke Team Ringeriks-Kraft NOR 14h30’06” 19’25”
82 181 BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør NOR 14h30’58” 20’17”
83 182 ERLAND Andreas NOR1990831 Team Sparebanken Sør NOR 14h31’17” 20’36”
84 134 MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team NED 14h31’40” 20’59”
85 164 LINDAU Philip Team Joker SWE 14h31’42” 21’01”
86 32 DEVOLDER Stijn Trek Factory Racing BEL 14h33’13” 22’32”
87 113 GROEN Ike Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 14h33’43” 23’02”
88 152 EIDSHEIM Fillip Team FixIT.no NOR 14h35’17” 24’36”
89 172 FORFANG Ole Team Ringeriks-Kraft NOR 14h35’36” 24’55”
90 54 QUAADE Rasmus Christian CULT Energy Pro Cycling DEN 14h36’04” 25’23”
91 34 STEEGMANS Gert Trek Factory Racing BEL 14h37’19” 26’38”
92 63 JIM Songezo MTN-Qhubeka RSA 14h37’30” 26’49”
93 52 HNIK Karel CULT Energy Pro Cycling CZE 14h39’09” 28’28”
94 14 NIELSEN Magnus Cort Orica GreenEdge DEN 14h39’58” 29’17”
95 71 HONIG Reinier Roompot Oranje Peloton NED 14h40’22” 29’41”
96 115 VAN DER HOORN Taco Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 14h43’15” 32’34”
97 116 VAN ZANDBEEK Ronan Cyclingteam Join`s – De Rijke NED 14h44’25” 33’44”
98 203 FODER Daniel Team Trefor-Blue Water DEN 14h45’23” 34’42”
99 124 MC LAUGHLIN James Madison Genesis GBR 14h46’04” 35’23”
100 153 GJØLBERG Adrian Team FixIT.no NOR 14h47’19” 36’38”
101 56 SVENDGAARD Michael Carbel CULT Energy Pro Cycling DEN 14h48’44” 38’03”
102 156 STOKKENES Torstein Team FixIT.no NOR 14h48’44” ”
103 131 CORNELISSE Mitchell Rabobank Development Team NED 14h48’44” ”
104 23 KOLAR Michal Tinkoff – Saxo SVK 14h48’44” ”
105 106 PODLASKI Michal Activejet Team POL 14h50’52” 40’11”
106 155 HERMANSEN Sindre Eid Team FixIT.no NOR 14h53’24” 42’43’