Alexander Kristoff (Katusha) wygrał pierwszy etap wyścigu Tour des Fjords, zostając tym samym liderem. To już czternaste zwycięstwo Norwega w tym sezonie!

Pierwszy etap Tour des Fjords prowadził z Bergen do Norheimsund i liczył 177 kilometrów. Z numerem pierwszym na koszulce jechał ubiegłoroczny zwycięzca – Alexander Kristoff (Katusha). Wśród startujących była także drużyna ActiveJet Team.

fjords 1 etapNa pierwszej górskiej premii na atak zdecydowało się kilku kolarzy: Etienne Van Empel (Team Roompot Oranje Peloton), Ronan Van Zandbeek (Cyclingteam Join’s – De Rijke), Jeroen Meijers (Rabobank Development Team), Adrian Gjølberg (Team FixIT.no), Andreas Erland (Team Sparebanken Sør) i Niklas Gustavsson (Team Tre Berg-Bianchi). Szóstka starała się powiększać dystans, ale peleton cały czas kontrolował sytuację.

35 kilometrów przed metą do ucieczki dojechał Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen – Baloise). Duża grupa traciła wtedy do harcowników tylko dwie minuty. Chwilę później doszło do dużej kraksy w peletonie, w którą był zamieszany motocyklista. Ucieczka przeszła do historii na 15 kilometrów przed metą.

Mocne tempo spowodowało, że z grupy odpadali kolejni kolarze. Na czele cały czas kręciła ekipa Katushy. Ich pracę pięknie wykończył Alexander Kristoff, który został także pierwszym liderem wyścigu. Drugie miejsce zajął jego kolega z ekipy, Marco Haller. Trzeci finiszował Daryl Impey (Orica – GreenEDGE).

Bardzo czujnie pojechał Paweł Bernas (ActiveJet Team), który finiszował w pierwszej grupie na 18. miejscu.

Wyniki pierwszego etapu:

1 1 KRISTOFF Alexander Team Katusha Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
2 4 HALLER Marco Team Katusha Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
3 12 IMPEY Daryl Orica GreenEdge Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
4 64 SBARAGLI Kristian MTN-Qhubeka Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
5 21 ANDERSEN Michael-Valgren Tinkoff – Saxo Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
6 201 ANDERSEN Søren Kragh Team Trefor-Blue Water Espoirs Elite 1 04h31’55” 00h00’00”
7 94 MARCATO Marco Wanty – Groupe Gobert Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
8 41 BARBERO CUESTA Carlos Caja Rural – Seguros RGA Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
9 51 GULDHAMMER Rasmus CULT Energy Pro Cycling Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
10 204 KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Trefor-Blue Water Seniors Elite 1 04h31’55” 00h00’00”
11 35 STUYVEN Jasper Trek Factory Racing Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
12 61 BOASSON HAGEN Edvald MTN-Qhubeka Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
13 2 BYSTROM Sven Erik Team Katusha Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
14 53 PEDERSEN Mads CULT Energy Pro Cycling Espoirs Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
15 44 PRADES REVERTE Eduard Caja Rural – Seguros RGA Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
16 163 KORSAETH Truls Engen Team Joker Espoirs Elite 1 04h31’55” 00h00’00”
17 42 MADRAZO RUIZ Angel Caja Rural – Seguros RGA Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
18 101 BERNAS Pawel Activejet Team Seniors Elite 1 04h31’55” 00h00’00”
19 45 TXURRUKA Amets Caja Rural – Seguros RGA Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
20 205 OLSSON Michael Team Trefor-Blue Water Seniors Elite 1 04h31’55” 00h00’00”
21 74 KREDER Michel Roompot Oranje Peloton Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
22 135 OOMEN Sam Rabobank Development Team Espoirs Elite 1 04h31’55” 00h00’00”
23 92 DE GREEF Francis Wanty – Groupe Gobert Seniors Elite Pro. 1 04h31’55” 00h00’00”
24 22 BRUTT Pavel Tinkoff – Saxo Seniors Elite Pro. 1 04h32’02” 00h00’06”
25 16 YATES Adam Orica GreenEdge Seniors Elite Pro. 1 04h32’02” 00h00’06”
26 13 MEIER Christian Orica GreenEdge Seniors Elite Pro. 1 04h32’02” 00h00’06”
27 83 JACOBS Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
28 196 WETTERHALL Alexander Team Tre Berg-Bianchi Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
29 162 HOELGAARD Daniel Team Joker Espoirs Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
30 126 ROWSELL Erick Madison Genesis Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
31 145 JENSEN August Team Coop-Øster Hus Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
32 183 HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
33 103 FRANCZAK Pawel Activejet Team Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
34 136 TOLHOEK Antwan Rabobank Development Team Espoirs Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
35 106 PODLASKI Michal Activejet Team Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
36 104 GRADEK Kamil Activejet Team Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
37 82 HELVEN Sander Topsport Vlaanderen – Baloise Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
38 26 TRUSOV Nikolay Tinkoff – Saxo Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
39 165 STIEN Adrian Aas Team Joker Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
40 206 RIIS Thomas Nybo Team Trefor-Blue Water Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
41 46 VILELA Ricardo Caja Rural – Seguros RGA Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
42 43 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
43 114 MOL Wouter Cyclingteam Join`s – De Rijke Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
44 24 SAGAN Juraj Tinkoff – Saxo Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
45 55 REIHS Michael CULT Energy Pro Cycling Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
46 192 BENGTSSON Ludvig Team Tre Berg-Bianchi Espoirs Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
47 36 VAN POPPEL Danny Trek Factory Racing Espoirs Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
48 81 DECLERCQ Tim Topsport Vlaanderen – Baloise Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
49 95 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
50 112 DE GREEF Robbert Cyclingteam Join`s – De Rijke Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
51 72 HOOGERLAND Johnny Roompot Oranje Peloton Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
52 93 EIJSSEN Yannick Wanty – Groupe Gobert Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
53 52 HNIK Karel CULT Energy Pro Cycling Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
54 11 HOWSON Damien Orica GreenEdge Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
55 25 SÖRENSEN Chris Anker Tinkoff – Saxo Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
56 132 HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team Espoirs Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
57 142 GALTA Frederik Team Coop-Øster Hus Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
58 161 BORGERSEN Reidar Bohlin Team Joker Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
59 32 DEVOLDER Stijn Trek Factory Racing Seniors Elite Pro. 1 04h32’09” 00h00’13”
60 124 MC LAUGHLIN James Madison Genesis Seniors Elite 1 04h32’09” 00h00’13”
61 31 CANCELLARA Fabian Trek Factory Racing Seniors Elite Pro. 1 04h32’25” 00h00’29”
62 6 SPILAK Simon Team Katusha Seniors Elite Pro. 1 04h32’26” 00h00’30”
63 174 THEODORSEN Petter Team Ringeriks-Kraft Espoirs Elite 1 04h33’10” 00h01’14”
64 151 AUSTEVOLL Ole Andre Team FixIT.no Espoirs Elite 1 04h33’10” 00h01’14”
65 73 KERKHOF Tim Roompot Oranje Peloton Espoirs Elite Pro. 1 04h33’10” 00h01’14”
66 75 LOOIJ André Roompot Oranje Peloton Espoirs Elite Pro. 1 04h33’10” 00h01’14”
67 111 BOL Jetse Cyclingteam Join`s – De Rijke Seniors Elite 1 04h33’10” 00h01’14”
68 191 BALCK Sebastian Team Tre Berg-Bianchi Seniors Elite 1 04h33’13” 00h01’18”
69 141 BLIKRA Haavard Team Coop-Øster Hus Seniors Elite 1 04h33’13” 00h01’18”
70 102 EZQUERRA Jesus Activejet Team Seniors Elite 1 04h33’15” 00h01’19”
71 146 LANDA Oscar Team Coop-Øster Hus Espoirs Elite 1 04h33’15” 00h01’19”
72 193 FAGLUM KARLSSON Marcus Team Tre Berg-Bianchi Espoirs Elite 1 04h33’15” 00h01’19”
73 71 HONIG Reinier Roompot Oranje Peloton Seniors Elite Pro. 1 04h33’15” 00h01’19”
74 33 DIDIER Laurent Trek Factory Racing Seniors Elite Pro. 1 04h33’15” 00h01’19”
75 91 BAUGNIES Jérôme Wanty – Groupe Gobert Seniors Elite Pro. 1 04h33’15” 00h01’19”
76 86 VANOVERBERGHE Arthur Topsport Vlaanderen – Baloise Seniors Elite Pro. 1 04h33’15” 00h01’19”
77 76 VAN EMPEL Etienne Roompot Oranje Peloton Espoirs Elite Pro. 1 04h33’15” 00h01’19”
78 122 IRVINE Martyn Madison Genesis Seniors Elite 1 04h33’15” 00h01’19”
79 186 RØINÅS Fridtjof Team Sparebanken Sør Espoirs Elite 1 04h36’15” 00h04’19”
80 85 VAN MEIRHAEGHE Jef Topsport Vlaanderen – Baloise Seniors Elite Pro. 1 04h36’15” 00h04’19”
81 115 VAN DER HOORN Taco Cyclingteam Join`s – De Rijke Espoirs Elite 1 04h36’15” 00h04’19”
82 121 HOLMES Matthew Madison Genesis Espoirs Elite 1 04h36’15” 00h04’19”
83 34 STEEGMANS Gert Trek Factory Racing Seniors Elite Pro. 1 04h36’15” 00h04’19”
84 84 VAN HECKE Preben Topsport Vlaanderen – Baloise Seniors Elite Pro. 1 04h36’15” 00h04’19”
85 5 KOZONTCHUK Dmitry Team Katusha Seniors Elite Pro. 1 04h36’15” 00h04’19”
86 171 FLØTTEN Audun Brekke Team Ringeriks-Kraft Seniors Elite 1 04h37’23” 00h05’27”
87 134 MEIJERS Jeroen Rabobank Development Team Espoirs Elite 1 04h37’25” 00h05’29”
88 133 MAAS Jan Rabobank Development Team Espoirs Elite 1 04h37’25” 00h05’29”
89 116 VAN ZANDBEEK Ronan Cyclingteam Join`s – De Rijke Seniors Elite 1 04h37’25” 00h05’29”
90 113 GROEN Ike Cyclingteam Join`s – De Rijke Seniors Elite 1 04h37’25” 00h05’29”
91 143 HAGEN Krister Team Coop-Øster Hus Seniors Elite 1 04h37’25” 00h05’29”
92 3 GUARNIERI Jacopo Team Katusha Seniors Elite Pro. 1 04h37’25” 00h05’29”
93 65 THOMSON Jay MTN-Qhubeka Seniors Elite Pro. 1 04h37’25” 00h05’29”
94 164 LINDAU Philip Team Joker Seniors Elite 1 04h37’25” 00h05’29”
95 181 BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør Seniors Elite 1 04h37’25” 00h05’29”
96 105 MICKIEWICZ Thomasz Activejet Team Espoirs Elite 1 04h37’25” 00h05’29”
97 144 HAUSKEN JACOBSEN Tormod Team Coop-Øster Hus Seniors Elite 1 04h37’25” 00h05’29”
98 66 VENTER Jaco MTN-Qhubeka Seniors Elite Pro. 1 04h37’29” 00h05’33”
99 63 JIM Songezo MTN-Qhubeka Seniors Elite Pro. 1 04h37’29” 00h05’33”
100 182 ERLAND Andreas Team Sparebanken Sør Seniors Elite 1 04h37’46” 00h05’50”
101 202 CLAUSEN Patrick Team Trefor-Blue Water Seniors Elite 1 04h38’55” 00h06’59”
102 14 NIELSEN Magnus Cort Orica GreenEdge Espoirs Elite Pro. 1 04h38’55” 00h06’59”
103 153 GJØLBERG Adrian Team FixIT.no Seniors Elite 1 04h40’19” 00h08’23”
104 15 TUFT Svein Orica GreenEdge Seniors Elite Pro. 1 04h41’44” 00h09’48”
105 62 DOUGALL Nicholas MTN-Qhubeka Seniors Elite Pro. 1 04h41’44” 00h09’48”
106 56 SVENDGAARD Michael Carbel CULT Energy Pro Cycling Espoirs Elite Pro. 1 04h41’44” 00h09’48”
107 54 QUAADE Rasmus Christian CULT Energy Pro Cycling Seniors Elite Pro. 1 04h41’44” 00h09’48”
108 195 GUSTAVSSON Niklas Team Tre Berg-Bianchi Seniors Elite 1 04h41’44” 00h09’48”
109 156 STOKKENES Torstein Team FixIT.no Espoirs Elite 1 04h41’44” 00h09’48”
110 152 EIDSHEIM Fillip Team FixIT.no Seniors Elite 1 04h41’44” 00h09’48”
111 166 WILSON Edvin Team Joker Seniors Elite 1 04h41’44” 00h09’48”
112 155 HERMANSEN Sindre Eid Team FixIT.no Espoirs Elite 1 04h41’44” 00h09’48”
113 23 KOLAR Michal Tinkoff – Saxo Seniors Elite Pro. 1 04h41’44” 00h09’48”
114 123 JELFS Dominic Madison Genesis Seniors Elite 1 04h41’44” 00h09’48”
115 185 LARSEN Thomas Team Sparebanken Sør Espoirs Elite 1 04h41’44” 00h09’48”
116 184 KAGGESTAD Christian Team Sparebanken Sør Espoirs Elite 1 04h41’44” 00h09’48”
117 175 TRAAEN Torstein Team Ringeriks-Kraft Espoirs Elite 1 04h41’44” 00h09’48”
118 131 CORNELISSE Mitchell Rabobank Development Team Espoirs Elite 1 04h41’44” 00h09’48”
119 173 JENSEN Christer Team Ringeriks-Kraft Seniors Elite 1 04h43’06” 00h11’11

Foto: Szymon Gruchalski / ActiveJet Team